Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на Москва ќе ѝ воведе нови санкции штом ќе ги заслужи. Од друга страна, Трамп нагласи дека градењето на добри односи со Русија е добра, а не лоша работа. „Никој не е поостар кон Русија од претседателот Доналд Трамп..Русија ќе ви рече никој не е поостар од Доналд Трамп“ рекол американскиот претседател на заедничката прес-конференција со јапонскиот премиер Шинзо Абе. Трамп го спомена и неодамнешниот воздушен напад врз Сирија, кој САД го изведоа заедно со Франција и Велика Британија, при што рече дека ударот бил апсолутно прецизен. Трамп почна да ја критикува Русија преку Твитер по наводниот хемиски напад во Сирија. извор: Makfax
сите 41 | | | веќе видена

Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО), Ахмет Узунџу ги отфрли твдењата на Русија. „Тоа нема никаква врска со примероците што ОЗХО ги собра во Солзбери“, пресече директорот. Русија, за време на состанокот, поднесе доказ дека агенсот „новичок“ е произведен и патентиран во САД, како хемиско оружје во 2015-та година. Постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана за хемиското оружје (ОЗХО), Александар Шулгин покажа документ од Канцеларијата за патенти на САД, што датира од 1-ви декември во 2015-та година. Во докуменот станува збор за изработика специјален куршум, полн со отровни супстанци. Претходно, Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека Москва добила доверлива информации од лабораторија во Швајцарија, каде биле анализирани примероци од лице место кога се случило труењето, и дека документите укажуваат оти Скрипал и Јулија биле отруени со агенс произведен на Западот. Лавров тогаш рече дека согласно документите, постојат траги за ...
сите 44 | | | веќе видена

На екстремистите од Исламска држава им е даден рок од 48 часа да ја напуштат енклавата која ја контролираат јужно од Дамакс, објави сирискиот провладин весник „Ватан“. „Доколку одбијат, војската е подготвена да почне воена операција за да стави крај на присуството на таа организација во таа област“ наведува весникот. Се работи за областа Јармук која е многу помала од регионот на источна Гута, каде сириската влада неодамна ги порази бунтовниците. Командата на регионалната воена алијанса која ја поддржува сириската војска почнала да ја гранатира енклавата на џихадистите подготвувајќи се за напад. Јармук се наоѓа на околу осум километри од центарот на Дамаск и пред избивањето на војната во 2011 година, беше дом на најголем дел палестинската бегалска заедница во Сирија. И покрај тоа што мнозинството побегна, Обединетите нации проценуваат дека останале уште неколку илјади. извор: Makfax
сите 23 | | | веќе видена

Русија поднесе доказ дека агенсот „новичок“ е произведен и патентиран во САД, како хемиско оружје во 2015-та година. Постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана за хемиското оружје (ОЗХО), Александар Шулгин го соопшти ова за време на обраќање на вонредната седница на извршниот совет на организацијата, за инцидентот во Солзбери, кога беа отруени рускиот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Шулгин покажа документ од Канцеларијата за патенти на САД, што датира од 1-ви декември во 2015-та година. Во докуменот станува збор за изработика специјален куршум, полн со отровни супстанци. Постојаниот претставник на Русија објасни дека минуцијата требало да биде наполнета со бинарни компоненти, кои се мешаат за време на пукањето. „Во крајна мерка, една од овие активни супстанци со кои може да се полни дадениот куршум, можат да бидат некои од нервните агенси како што се табун, сарин, соман, циклосарин, ВГ, ВМ, ВР, ВХ, и внимавајте, агенси што припаѓаат на типот „новичок“, рече Шулгин. Тој ...
сите 90 | | | веќе видена

Граѓаните осиромашуваат и едвај врзуваат крај со крај во месецот, а Република Македонија тоне во корупција, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека инвеститорите бегаат во регионот и ја заобиколуваат земјава. „Македонија под власт на СДСМ е на дното на Европа по економски раст и корупција. Економијата стагнира, кога на целиот континент е во пораст. Цените се качуваат, а стандардот на граѓаните е во пад. Граѓаните живеат полошо од пред една година. Граѓаните на своја кожа ја чувствуваат неспособноста на СДСМ да менаџира со економијата. Економското цунами Заев – Тевдовски – Анѓушев, ја урнисаа македонската економија. 0 проценти раст на БДП во 2017 година, 20 проценти пад на градежништвото“, се вели во соопштението што го испрати ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат додаваат дека додека економијата тоне, Македонија се обидува да ја дефокусира јавноста со креирани политички случаи. извор: Makfax
сите 100 | | | веќе видена

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, од денеска до сабота, ќе оствари официјална посета на Кралството Шведска. За време на посетата, министерот Адеми ќе учествува и ќе има обраќање на Изборното собрание на Македонскиот Сојуз во Шведска што ќе се оддржи во Гетеборг, една од најголемите здруженија на Македонците во оваа земја. Воедно, ќе оствари средба и со друштвото на Македонците „Кочо Рацин“ во градот Борос како и со други друштва по потекло од Македонија, коишто дејствуваат во Шведска. Покрај средбите со дијаспората, Адеми ќе оствари средба со претседателката на градскиот совет на Гетеборг, Лена Малм. „Во фокусот на средбите со дијаспората и со локалните претставници на Шведска, ќе се дискутира и за новиот пристап на Владата на Р. Македонија кон дијаспората и нивно институционално поврзување со матичната земја, како и размената на искуства во однос на странските инвестиции и зајакнување на економскиот сегмент за поврзување со Македонија. Меѓу другото, министерот Адеми, соговорниците ќе ги ...
сите 44 | | | веќе видена

Градот прочуен по својата архитектура, се смета за еден од најстарите градови... Призори од песочна бура во Иран кои потсетуваат како сцена од апокалиптични филмови, многумина кои се затекнале таму прво ја снимиле бурата со мобилните телефони а потоа побарале склоништа. Џиновсски песочен облак кои ги "спои" небото и земјата, го покрил целиот хоризонт за сам неколку секунди се нашол над градот Јазд. Видливоста, судејќи по снимките, се намалила токлу многу што изгледала како густа црвена магла над градот. Иранскиот град Јазд се смета за еден од најстарите градови, а сместен е на место каде што се сретнуваат две ирански пустини. Прочуен по својата архитектура, своеверемено се нашол во извештаите на познатиот истражувач Марко Поло кој пишувал за теписите и свилата од Јазд.
сите 5 | | | веќе видена

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне променливо облачно, главно во западните и јужните делови со повремен локален дожд и ретки грмежи. Попладне ќе дува умерен ветер од северен правец, кој во северозападните делови повремено ќе се засилува. Минималните температури ќе се движат од 4 до 12 степени, а дневната температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 20 до 27 степени. Во Скопје, променливо облачно и топло време со сончеви периоди и со умерен повремено засилен северен ветер. До петок времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови ќе има повремен локален дожд и појава на ретки грмежи. Ќе дува претежно умерен северен ветер, кој в петок во северните делови и по должина на Повардарието повремено ќе се засилува. За време на викендот времето ќе биде претежно стабилно со пораст на дневните температури. извор: Makfax
сите 213 | | | веќе видена

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас е убеден дека Македонија нема да стане членка на НАТО на самитот во јули, бидејќи нема доволно време. Во интервју за грчкото радио 247, тој ваквиот став го објасни со фактот дека договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. „Тие сакаат да распишат референдум. За референдум во земјата пријател на север, потребни се два месеци. Само за референдумот ќе дојде јуни. А откако ќе се заврши со референдумот, договорот ќе треба да оди во Собранието, а и за тоа треба половина месец или еден месец. Откако ќе стигне во Собранието, ќе треба тоа да направи уставни измени. За да имаме договор ќе треба да се согласиме за уставни промени. Што значи ќе стигне есен", рече Коѕијас и потсети дека во НАТО одлуките може да ги донесат дури и постојаните претставници. Во однос на разговорите и точките за кои се преговара, тој вели дека идентитетот е прашање на самоопределување, а за националноста ќе се користи новото име, односно во пасошите ќе стои ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешниот потег на Воислав Шешељ рече дека сето она што се случило е многу штетно за Србија. „Како претседател на Србија го осудувам секој вид на насилство, закана, газење, палење на хрватското знаме и било кое знаме. Тоа се работи кои не се допустливи. Никогаш нема да дозволиме некој да ги загрози нашите гости. Се поставува прашањето, зошто си го дозволивме ова самите на себе? Немам одговор", изјави Вучиќ за РТС. Тој изрази жалење што делегацијата одлучила да ја напушти Србија по провокациите. „Го гореа знамето додека престојував во Хрватска, ме навредуваа, ме нарекуваа четник, но не заминав. Жалам за одлуката на Пленовиќ да го повлече претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јадронковиќ. Што направивме лошо, дали лошо го пречекавме Јандроковиќ? Не", додаде Вучиќ. Тој потсети дека Шешељ правеше нереди за време на ланското обраќање на Федерика Могерини во српскиот парламент, но таа тогаш, како што рече, не само што не ја напушти Србија, туку дента не го напушти ...
сите 60 | | | веќе видена

Напивката има ефект на детоксинација со што на организмот му помога да се ослободи од токсините. Резултатите многу брзо ќе ве воодушеват Оваа напивка има ефект на детоксинација со што на организмот му помога да се ослободи од токсини и да го забрза своето работење. Потребно е: 300 мл. вода исцесен сок од лимон едно лажиче рендан ѓумбир Подготовка: Исцедениот лимон и ситно изреднан ѓумбир се додаваат во чаша со млака вода. Напивката оставете ја да отстои неколку минути, а потоа се пие. Најдобро е ова напивка да се конзумира наутро, половна час пред доручек и на празен желудник.
сите 37 | | | веќе видена

Петнаесетмесечната Мила од Охрид, која боледува од дистрофија на мозокот, има потреба од итна операција во Кина. Нејзиноте родители не се во можност да ги покријат трошоците за патувањето и лекувањето на Мила, па затоа секој денар им е добредојден. Мила не' моли да бидеме брзи, зашто операцијата е закажана за во мај. Да донираме за среќно детство.
сите 27 | | | веќе видена

Автомобилот „опел астра", со кој во неделата бил прегазен десетгодишникот на улицата Борис Сарафов во Ѓорче Петров, го управувала жена без возачка дозвола, а по несреќата на нејзиното место седнал сопругот-полицаец, дознава „Нетпрес". Според очевидци на несреќата, затоа ниту сообраќајците не го направиле увидот според правилата за да го заштитат колегата. Сопружниците наводно го преместиле автомобилот од местото каде што се случила сообраќајката, што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Дознаваме дека во меѓувреме биле сменети браниците на возилото. Според последните информации, здравствената состојба на прегазеното дете е подобра, но се чека да се извршат нови испитувања за да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Жителите на Ѓорче Петров, иако во ...
сите 7 | | | веќе видена

Екскурзијата на ученици од трета година од СОУ ,,Свети Кирил и Методиј'', започнала и се одвивала според однапред договорениот план. Четири ноќевања и полупансион, посета на Венеција, Верона и Милано во Италија и посета на Ница, Кан и Монте Карло во Франција била понудата на туристичката агенција ,,Балкан Турист'' од Кавадарци, чиј сопственик е Тони Ристовски, кој заедно со уште двајца претставници од агенцијата бил присутен на екскурзијата, а покрај нив децата ги придружувале и девет професори и еден лекар. Присутни биле 133 ученици, сместени биле во два хотели, а се патувало со три автобуси, објавува Фокус . По враќањето од екскурзијата, родители на социјалните мрежи обелоденија дека се случил скандал, кога две деца биле оставени во хотелот во Италија, бидејќи доцнеле петнаесеттина минути, а целата група со професорите и средношколците без нив, со автобусите продолжила во Франција. Децата го минале целиот ден во Италија сами, а групата се вратила назад дури во вечерните часови. Нивната реакција веднаш ...
сите 36 | | | веќе видена

Средношколци од Неготино биле оставени сами на себе во Италија, додека директорката на гимназијата „Св. Кирил и Методиј" заедно со нивните професори и соученици ја продолжиле екскурзијата во Франција, дознава Лидер. Директорката и професорите кои се обврзале дека ќе се грижат за децата, се шетале до Франција, без никаква грижа на совест каде се наоѓаат двете деца, како ќе се снајдат сами во Италија и дали се здрави и живи. Според кажувањата на дел од учениците за Лидер, двајцата ученици и се јавиле на класната раководителка дека се уште појадуваат и дека ќе дојдат за десет минути. Но професорите не можеле да се спротивстават на сопственикот на туристичката агенција, инаку пријател на директорката на гимназијата, кој не сакал ни 10 минути да ги почекаат двајцата ученици. Сопственикот образложил дека не може да се чека и ќе се вратат по децата дури по 15 часа откако ќе се вратат од Франција. Тој рекол децата да преспијат во истиот хотел. Учениците откако не ги нашле автобусите на паркингот, во паника се јавиле ...
сите 36 | | | веќе видена

Од непознати причини девојката го офарбала лицето. Оваа девојка го офарбала лицетово розова боја. Дека фарбање на коса не е непозната работа, но да се фарба лице...: Дали некогаш сте помислиле да направите вакаво нешто, да го офарбате своето лице во некоја боја? На Твитер осамна слика на една девојка која се решила на ваков потег, иако не е јасно зошто. Од непознати причини девојката го офарбала лицето. На амбалажата на производот пишувало дека лесно се симиња од кожата како и од други материјали. Но на Леа, како што се вика новата ѕвезда на Твитер, тоа не и тргнало од рака. Се гледаме на суд – и порачала компанијата, а корисниците на Твитер одговориле дека врероватно не сватила дека производот не наменет за лице.
сите 3 | | | веќе видена

Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм", рече на денешниот брифинг со новинарите претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев. Азири, кој издржува затворска казна за нелегална трговија со оружје во штипскиот затвор од Министерството за правда до 28 февруари добил прекин на издржувањето поради болест. На 21 февруари, како што рече Џолев, Азири поднел барање за продолжување на прекинот на издржување на затворската казна, но до крајот на февруари немало одлука по ова барање и тој на 1 март требало да се врати во затворот во Штип. Џолев рече дека Затворот Штип до Судот испратил известување во кое стои дека е поднесено барање за распишување на потерница за лицето Фејзи Азири и дека тој се води како лице во бегство. Во контекс на тоа посочи дека МВР требало да постапи по наредбата за распишување потерница, а Судот добил само известување дека е издадена таква наредба. Новото барање за продолжување на прекинот на издржување на затворска казна на Азири, судот на 29 март го ...
сите 195 | | | веќе видена

Бедри Ајдари, роднина на обвинетиот Фејзи Азири во случајот „Монструм", побара од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, премиерот Зоран Заев стражано да биде спроведен во суд, за да даде изјава каква што им соопштил на семејствата на трагично загинатите кај Смилковско Езеро. „Господине министер, ако исполнувате желби, Горан Наќевски (еден од родителтите на трагично загинатите кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 год.) имаше една желба која беше јавна и искажана во судско рочиште во случајот „Монструм", иако немаше рочиште бидејќи беше одложена по позната причина. Цитирам: „Барам премиерот Зоран Заев стражарно да биде спроведен во суд за да даде изјава онаква каква им соопштил на семејствата во неговиот кабинет", така што сите ќе знаеме што им соопштил вашиот и наш премиер во овој случај", напиша Ајдари на својот Фејсбук профил. Според него, симптоматично е што било соопштено дека Фејзи Азири бил преведен, а не стражарно обезбеден бидејќи тој не избегал од затворот, туку бил пуштен од надлежните ...
сите 195 | | | веќе видена

Државниот обвинител на Словачка потпиша договор за формирање на меѓународен тим кој ќе има задача да го истражи убиството на истражувачкиот новинар и неговата свршеница. Обвинителот, во Хаг, се договорил за истрагата со италијанските правосудни власти и претставниците на Европол и Евроџаст. Новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница, Мартина Куснирова беа убиени во нивниот дом на 21-ви февруари. Словачките власти тогаш соопштија дека околностите на убиството укажуваат оти истото било нарачано и најверојатно има поврзаност со истражувањето на кое работел новинарот. Убиството на Куцијак предизвика политичка криза во земјата, што резултираше со протести, пад на владата и промена на шефот на националната полиција. извор: Makfax
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и Потпретседателка на Европската Комисија, Федерика Могерини беа домаќини на неформалната вечера со премиерите од Западен Балкан во Скопје. На вечерата присуствуваа и лидерите Еди Рама, Ана Брнабиќ, Рамуш Харадинај, Душко Марковиќ и Денис Звиздиќ. Владината прес-служба соопшти дека учесниците на вечерата разговарале за состојбата во регионот, како и за процесите на интеграција на Западен Балкан во Европската Унија. Премиерите уште еднаш ја потврдиле својата искрена заложба за целосна имплементација на реформите во нивните земји, со цел да го забрзаат процесот на зачленување во Европското семејство. Од своја страна, високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини ја истакнала потребата сите земји од регионот на Западен Балкан да ги забрзаат суштествените реформи со што ќе ги исполнат очекувањата на своите граѓани. А, со тоа промените ќе станат видливи и за ...
сите 149 | | | веќе видена

next