Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рекол дека сè уште нема предлог за решение за Косово и дека не е сигурен дека ќе понуди решение до крајот на овој месец. Тој ветил дека на него ќе работи сериозно, одговорно и храбро, но и констатирал дека тоа сигурно нема да биде лесно за Србите. Тој рекол дека предлогот за решение, ако тоа биде можно, ќе го направи така што нема да ја ослабне позицијата на Србија, но и дека гарантира дека вредно ќе работи за Србија и Косово да постигнат договор. Вучиќ додал дека не спаѓа во оние луѓе кои се за тоа да се одржува замрзнат конфликт и да се чекаат подобри времиња. „Од тоа само ќе дочекаме полоши и потешки времиња“, рекол Вучиќ, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека и да излезе со какво било решение, уверен е дека тоа ќе биде дочекано „на нож“ и тоа и во регионот и во светот, а особено во Србија. „Не ми е целта да кажам нешто за да задоволам некого на запад, а до тоа решение да не дојдеме, туку целта ми е да ги задоволам граѓаните на Србија“, рекол тој. Единствено во ...
сите 98 | | | веќе видена

Естетски хирург ставал кокакин на својот пенис пред орално да го задоволуваат Тој е обвинет за нанесување телесни повреди која довела до смрт. Ставал кокаин пред орален секс Жената починала откако хирург пластичар ставал кокакин на својот пенис пред орално да го задоволи. Естетски хирург др. Андерс Најдербихлер (42) обвинет откако жената починала во февруари. "Дејли мејл" известува како 38 годишна итно е пренесена во болница од неговиот дом во Халлберстад, после консензуален орален секс. Сепак трагично починала, а Најдербихлер е обвинет за нанесување на телесни повреди кои довеле до смрт. Освен тоа, испитуван е за други три случаи во кои жените ги запознал преку онлајн, и за време на секс кришум им давал супстанца. Ниедна од тие жени немала сериозни негативни последици "Сите сослушани жени потврдиле дека после сексот со него чуствувале мачнина", рекол главниот обвинител Хал Рогенбург, со напомена дека докторот е сместен во оделение за зависници од наркотици.
сите 14 | | | веќе видена

Во историјата на Гостивар, никогаш не се случило партиски војници да влезат во училиште и да тепаат професори, изјави градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во врска со обвинувањата и тврдењата на „Алијансата на Албанците“ дека активисти на ДУИ истепале професори во гостиварската гимназија. „Насилството кон двајца професори од страна на поранешен затвореник, телохранител и возач на Невзат Бејта, и од страна на синот на директорот на училиштето, кој исто така е познат како проблематичен. Тие влегле во училиштето вооружени, а целата ситуација била оркестрирана од страна на директорот на училиштето, кој од сабајле му рекол на еден од истепаните професори – ќе видиш што ќе те снајде. Така и се случи, двајцата професори завршија со сериозни повреди во неврохирургија во Скопје“, рече Таравари. Тој побара од Министерството за образование и наука да му се вратат ингеренциите на градоначалникот, а надлежните органи целосно да го рассветлат случајот и сторителите да бидат соодветно казнети. „Рековме дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, на места пороен и проследен со ретки грмежи, информира УХРМ. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 6 до 11, а дневните од 18 до 24 степена. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Температурата ќе се движи од 9 до 23 степена. До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе има намалување на облачноста и ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. извор: Makfax
сите 252 | | | веќе видена

"Ќе ве нападнеме на неочекувани места". Исламската држава објавила сурова закана која најавува смрт и разорување во њујоршкото метро. Последните неколку недели, исламските екстремисти се закануваат со напади во Париз и за време на финалето на Светското првенство во Русија, кое ќе се одржи во првата половина на јуни и почетокот на јули оваа година. Во најновите закани, објавени на социјалните мрежи, прикажан е маж кој стои на прометна станица во њујоршката подземна железница "Haj Strit - Bruklin bridž" со експолозив во рака, а позади него е тајмер кој го одбројува времето. На плакатот пишува: "Ќе ве нападнеме на неочекувани места". Пропагандното крило на исламската држава – Медиумска фондација "Wafa" – продолжува да се заканува и покрај тоа што т.н. Калифатот на Исламската Држава трепи големи загуби во Сирија и Ирак. Исламските екстремисти се повеќе се потпираат на индивидуалните следбеници, кои треба да ја продолжат нивната насилна акција ширум светот.
сите 9 | | | веќе видена

Односите меѓу Русија и Западот се полоши отколку за време на Студената војна, затоа што тогаш функционираа каналите за комуникација меѓу државите и не владееше толку силна русофобија, рекол во интервју за Би-би-си рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Тој рекол дека се надева дека луѓето на Западот, вклучувајќи ги оние кои се на власт, ќе ja сфатат опасноста од таквата состојба. Сите докази, навел Лавров, за наводен хемиски напад во Сирија на кои се повикуваат западните лидери се преземени од медиумите и од социјалните мрежи. извор: Makfax
сите 25 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во кривичниот суд, на рочиште затворено за јавност, ги слушаше телефонските разговори обезбедени со посебни истражни мерки во случајот „Поткуп“. Следното рочиште е закажано за 30 април. „Денеска заврши уште едно судско рочиште за предметот таканаречен ‘Поткуп’, денеска успеавме да ги ислушаме сите разговори коишто се поврзани со предметот, имаше и читање на СМС пораките, така што таа фаза денеска завршува, следното рочиште е закажано на 30.04.2018 кадешто ќе продолжиме со следните чекори во постапката“, рече Заев. Тој додаде дека сè уште нема одлука од Апелациониот суд дали целосната снимка ќе биде објавена во јавност. „Не знам како е постапката, сè уште нема одлука, за таа фаза чекаме одлука од Апелација, штом ќе дознаеме каква е одлуката од Апелација по жалбата на Јавното обвинителство, веднаш ќе соопштиме на медиумите, дали ќе се презентираат и кога ќе се презентираат снимките“, рече Заев. Тој повторно ги отфрли обвинувањата дека сел поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев во врска со извештајот на Европската комисија, кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот или зборовите во таа препорака, заради тоа што тоа е за нас или охрабрување или обесхрабрување, но не само за нас, важно е за граѓаните. Важно е за сите вклучени во реформските процеси. По оваа препорака, Македонија продолжува со реформите“, рече Заев. И навистина, додаде тој, ако биде потврдено тоа што е сработено и добиеме кристално чиста препорака, тоа ќе биде дополнителна мотивација да продолжиме понатаму со реформите. извор: Makfax
сите 325 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во пресрет на утрешното излегување на Извештајот за состојбите и напредокот на Република Македонија, му го предаде на Евроамбасадорот, Самуел Жбогар, финалниот фактографски извештај за реализација и имплементацијата на реформите од Планот 3-6-9. „Реализиравме преку 90% од предвидените реформи во Планот 3-6-9 и 100% од неговата суштина. Планот ја постигна неговата цел и ја врати земјата на евроатланскиот пат“, истакна Османи при предавањето на извештајот на евроамбасадорот Жбогар. Тој додаде дека согласно испорачаните резултати, очекува убави вести утре од Брисел за Македонија, при претставувањето на Извештајот на Европската Комисија за земјава. Планот 3-6-9 беше усвоен во јули минатата година, по изгласувањето на новата Влада, чија цел беше одмрзнување на реформскиот процес во Република Македонија и враќање на државата на евроатланскиот пат. Делот три беше финализиран со одржувањето на фер, слободни и кредибилни избори во ноември минатата година, ...
сите 67 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска одржаа работен состанок со винарските визби. Како што информираат од министерството, овој состанок за првпат се одржува на три месеци пред почетокот на бербата на грозјето, со цел навреме да се планира годинешниот откуп на грозје. Николовски посочил дека обврска на МЗШВ е да создава услови за непречен откуп и стабилни откупни цени, поволен амбиент и за винарниците и за лозарите, а тоа ќе се постигне само преку навремени и редовни средби со винарниците и лозарите. Притоа, тој истакнал дека ваков тип на состанок ќе се организира и со лозарите. „Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, дава целосна поддршка на оваа извозно ориентирана гранка. Овие средби ги започнуваме на три месеци пред почеток на бербата. На состанокот со винарските визби разговаравме и за делот на измени на законските ...
сите 7 | | | веќе видена

Осумгодишно дете потполно ги шокирало докторите така што почналo да го победува терминалниот рак - без никакво лекување. Семејството на Џулијан вели дека на крај добиле нова надеж откако "прифатиле дека е на пат без враќање" по безуспешниот третман. Ова храбро момче пати од акутна лимфобластна леукемија од 2011. година. Станува збор за вид на рак во белите крвни зрнца кој го уништува телото. Џулијан успеал да ја победи смртоносната болест три пати по неколку серии на третмани хемотерапија и трансплантација на коскена срж. Но 2017. година ракот се вратил четврти пат и тој буквално ги срушил него и неговото семејство откако лекарите им рекле дека нема да ја дочека следната година. Притоа, не можел да подлегне на уште една серија третмани бидејќи докторите утврдиле дека за него веќе не постои ниту едно медицинско решение кое би можело да му помогне. Меѓутоа, крвните резултати почнале да се поправаат, па докторите одлучиле да извршат пресадување на коскена срж како би виделе дали тоа ќе му помогне. Тестовите ...
сите 5 | | | веќе видена

Вчера било пријавено дека околу 18.00 часот на бул. „Крсте Петков Мисирков" во Скопје бил нарушен јавниот ред и мир со тепачка помеѓу две групи. Со брза интервенција на полициски службеници двете групи биле разделени. Во врска со настанот во полициска станица биле приведени лицата А.А. (19), Ќ.И. (22), Ј.О. (21) и Е.З. (17), сите од Скопје. По целосно докуметирање и расчистување на случајот, против нив ќе бидат поднесени оодветни поднесоци. Ноќеска во 00.10 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека во угостителски објект на ул. „Христо Татарчев" бил нарушен јавниот ред и мир со тепачка помеѓу лицата Б.Ј.Т.(46) и К.Г.(22). Тие имале несогласување околу секојдневното работење во угостителскиот објект и почнале да се влечат за коса и меѓусебно да се буткаат, при што К.Г. се здобила со видливи повреди. По целосното документирање на настанот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. Вчера во 19.20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, С.С.(58) од Скопје пријавил дека истиот ден околу ...
сите 177 | | | веќе видена

САД, Велика Британија и Франција во петокот спроведоа воздушни напади врз Сирија. Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, не учествуваше во нападот. Повеќе од 100 проектили беа испалени кон Сирија. Нападот беше осуден од Дамаск и Москва, кои го нарекоа истиот „варварски“, но исто така и „акт на агресија врз суверена држава“. Иако се шпекулираше за тоа дали Германија ќе учествува во нападот, сепак земјата не го стори тоа. „Немаше барање Германија да учествува во воената операција“, рече портпаролот на германската влада, Штефан Зиберт. Тој рече дека ставот на Берлин е очигледен со самото тоа што германските власти го осудиле нападот со хемиско оружје извршен од режимот на Башар ал Асад. извор: Makfax
сите 155 | | | веќе видена

Ви треба уште една причина за спиење? Новите истражувања покажуваат дека недостатокот на сон може да ве стави под поголем ризик од Алцхајмерова болест. Според една мала нова студија спроведена од страна на Националниот институт за здравство, губењето на само една ноќ на спиење забележало моментално зголемување на бета-амилоидот во протеинот во мозокот кој е поврзан со Алцхајмеровата болест. Групите на бета-амилоидни протеини формираат амилоидни плочи, знак на болеста. Амилоидните плаки ја нарушуваат комуникацијата помеѓу невроните. "Ова истражување обезбедува нов увид за потенцијално штетните ефекти од недостатокот на сон во мозокот и има импликации за подобро карактеризирање на патологијата на Алцхајмеровата болест", вели д-р Џорџ Ф. Кооб, директор на Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам ( НИААА). Собирање на група од 20 здрави учесници на возраст меѓу 22 и 72 години, научниците ја проучувале нивната активност на мозокот по ноќта на спиење, а потоа и ноќта на лишување од сон ...
сите 9 | | | веќе видена

Споменици на етно-солистот Никола Бадев и гајдаџијата Пеце Атанасовски се поставени во Кисела Вода, а истите биле нарачани од претходното раководство на оваа скопска општина, објави Фокус Постаментите се поставени веднаш до фонтаната во паркот во Кисела Вода во близина на Домот на култура, кој пред две години беше реновиран од претходното раководство на општината Од општината за „Фокус" кратко брифираат дека спомениците се нарачани и изработени од претходното раководство, а тие само требало ги постават. фото fokus.mk
сите 7 | | | веќе видена

Денеска на прес конференција, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев праша дали сомнителните бизнис интереси и милионските шеми помеѓу власта и приватниот бизнис стануваат приоритет, а интересот на граѓаните останува во втор план за оваа влада и оваа гарнитура. -На седницата за гласање на доверба на владата, граѓаните јасно слушнаа дека вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој што беше своевремено претставуван како еден од најбогатите луѓе во државата, дента кога стапнал на функцијата втор човек во владата на Заев имал долгови од 26 милиони евра? Поминаа 5 дена, а од Анѓушев нема никаков коментар. Граѓаните се прашуваат дали долговите, кои што ги има Анѓушев се причината за негово активно влегување во политиката и дали тој ја користи функцијата втор човек во владата на Зоран Заев за добивање на тендери и државни привилегии?, праша Ѓорчев. Ѓорчев кажа дека веднаш по доаѓањето на Кочо Анѓушев на функцијата вицепремиер, неговата фирма „Фероинвест" доби тендер во висина од 2.6 милиони евра од државната фирма ЕЛЕМ. ...
сите 65 | | | веќе видена

На 18 април (среда) косовскиот премиер Рамуш Харадинај ќе ја одржи својата прва посета на Македонија. Харадинај ќе биде пречекан од македонскиот премиер, Зоран Заев и други високи државни функционери, објави Алсат-М телевизија. Харадинај и Заев ќе разговараат за меѓусоседските односи при што ќе биде одреден и датумот на заедничката владина средба меѓу Македонија и Косово.. Истиот ден, во посета на Скопје ќе биде високата претставничка на ЕУ, Фредерика Могерини.
сите 67 | | | веќе видена

Општина Ѓорче Петров се огласи со соопштение во врска со сообраќајната незгода на улицата „Борис Сарафов“, поточно кај училиштето „Мирче Ацев“, во која вчера беше повредено 10-годишно дете. Како што информираат оттаму, во координација со Град Скопје, договорено е на критичното место да биде поставен семафор. „Со ваквата постапка очекуваме целосно да се реши проблемот со сообраќајот, брзото возење и непочитување на пешаците кои минуваат на пешачкиот премин кај училиштето ‘Мирче Ацев’“, се наведува во соопштението од општината. Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, денеска даде изјава во врска со немилиот настан во која вети дека дотека е тој градоначалник никогаш повеќе нема да се случи таков инцидент на тоа место. „Како градоначалник, жител на општината и родител изразувам големо жалење за незгодата при што повредено е дете кое е наш сограѓанин. Посакувам што побрзо да закрепне и се надевам дека по решавање на сообраќајниот проблем, никогаш повеќе во мојата општина, на тоа место, нема да се ...
сите 67 | | | веќе видена

Витаминка, по преземањето на штипски Брилијант го рестартира производството на познатиот бренд. За таа цел, во погоните во Штип повторно се ангажирани околу 70 поранешни вработени. Новопроизведениот Брилијант е висококвалитетно тројно рафинирано масло за јадење. Произведено е на современа и технолошки модерна опрема од германско потекло што ја прави фабриката во Штип единствена на Балканот со три рафинатори во производниот процес со капацитет на рафинираторот од 150 тона дневно или 39 илјади тони годишно. „Со рестартирањето на производството на Брилијант, Витаминка влезе во нова фаза од своето работење и отвори нови перспективи во развојот на компанијата. Покрај обезбедувањето на суровинска база за потребите на производството, новиот Брилијант значи и висококвалитетен производ единствен по составот, чистината и технолошкиот процес достапен за граѓаните. Така, оваа инвестиција добива многу поголемо и пошироко значење а за Витаминка ќе значи пред се подобрена деловност и можност за растење", изјави Сашо ...
сите 2 | | | веќе видена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан. - Важни ми се зборовите во таа препорака, затоа што тоа за нас е или охрабрување или обесхрабрување. Тоа е важно и за граѓаните и за сите вклучени во реформските процеси. После оваа препорака Македонија продолжува со реформите. И навистина ако биде потврдено тоа што е сработено, очекуваме да добиеме кристално чиста препорака. Верувам дека заслужено ќе ја добиеме и тоа ќе биде дополнителна мотивација да продолжиме понатаму со реформите, изјави Заев по завршувањето на денешното судско рочиште за „Поткуп".
сите 180 | | | веќе видена

next