Александар Стојкоски Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април лани, почна со давање исказ на сведокот Алекснадар Стојкоски, доктор од Клиниката за радиологија во Скопје, кој е сведок на Обвинителството. На прашање од обвинителот Дарко Јакимовски дали на критичниот ден во Собранието, Стојкоски рече дека бил во собранискиот клуб на пратеници каде се задржал 15 минути. Стојкоски рече дека е поранешен пратеник и добро му е позната структурата на Собранието. Бил случајно на поминување во Собранието и тој ден не бил на протести. Кога излегол од клубот на пратеници го видел Зијадин Села како лежи на земја пред скалите, а околу него имало група луѓе кои како стампедо се движеле околу него. Во првиот момнет сведокот рече дека бил шокиран и се повлекол, но кога го видел Ацо Јаневски - Тошта како ги раздвојува луѓето околу Села, а тоа го охрабрило и тој да пристапи и да помогне во раздвојувањето. Села бил во бесознание без движења. Стојкоски рече дека се ...
сите 33 | | | веќе видена

Случајот со апсењето на Фејзи Азири еден од обвинетите во „Монструм" е целосно расчистен и тоа воопшто не е задоцнето, смета министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. „Апсењето на Фејхи Азири не беше воопшто доцна. Во моментот кога е пронајдено лицето, стражарно е обезбедено на Клиниката за пулмологија. Ние во истиот момент не можеме практично да ги информираме сите медиуми, после тоа ги известивме медиумите и го известивме затворот кој што распиша потерница или барање за нивно приведување. Во тој дел случајот е сосема расчистен“, рече Спасовски. Во однос на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се во бегство, а се исто така меѓу обвинетите за „Монструм", Спасовски рече дека имаат одредени информации, но не можат да ги споделат во јавноста. „Службите во МВР задолжени за овие случаи ги анализираат, ги правиме проверките и секако кога ќе дојдеме до релевантен податок ќе можеме да реализираме каква било акција“, рече министерот за внатрешни работи. МВР порано денеска објави дека вчера во 16.30 часот од ...
сите 212 | | | веќе видена

Оваа сабота (21 април), во Арената Филип Втори во Скопје ќе се одржи вториот аматерски атлетски митинг „Скопје 2018“. Како што велат од организаторите, овој атлетски митинг е наменет за сите оние кои го сакаат трчањето, рекреативно се бават со трчање и спорт, се подготвуваат за Скопскиот Маратон или пак сакаат да ги проверат своите можности и брзина во некоја од предвидените дисциплини. На аматерскиот митинг учесниците ќе можат да се натпреваруваат во дисциплините на 100 метри, 400, штафета 4 по 400, една миља (1.600 метри), 5.000, 10.000 метри и скок во далечина. Секој заинтересиран може да се пријави за учество на митингот преку веб-страницата на „Прв до врв“. Атлетскиот митинг ќе трае од 10 до 16 часот и е отворен за сите заинтересирани кои сакаат да учествуваат. Истиот е во организација на здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Атлетската Федерација на Македонија. извор: Makfax
сите 11 | | | веќе видена

Адвокатите на Гордана Јанкуловска денеска обзнанија дека таа е на боледување поради ризична бременост. Бараа одложување и кажаа дека и претходно го известиле судот дека Јанкуловска е со отворено боледување. Поради оваа причина СЈО да се издвои постапката за Јанкуловска, но одбраната се спротивстави оти боледувањето и било две седмици. Судијката Добрила Кацарска кажа дека во барањето е наведено неопределено време поради што во моментов е дадена пазуа судот да одлучи како ќе постапува понатаму. Во судницата за случајот Тенк треба да се сослушуваат сведоци меѓу кои и неодамна уапсениот Васе Доневски, поранешниот директор на СОЗР кој е донесен од притвор.
сите 207 | | | веќе видена

Клиниката за гинекологија тврди дека нема смртност на доносени деца, туку само на предвремено родени, од 22 до 36 гестациска недела. Изминативе три месеци на ГАК починале 35 бебиња, од кои 10 се родени од 22-25 гестациска недела, екстремно незрели и неподготвени за живот во надворешната средина. Со статистиката која се води, дури и подоцнежни абортуси се вбројуваат во мртвородени. Ова беше истакнато на денешниот брифинг со новинарите кој го повика директорката Викторија Јовановска. – Станува збор за екстремно незрели плодови за кои постои етичка дилема дали воопшто да се анимираат. Нивните органи (бубрези, црн дроб, крвен систем, мозок) се незрели, а немаат и никаква одбрана од инфекции, напомена Јовановска. Успех со вакви бебиња, потенцира, нема ниту една земја во светот. Примариус д-р Љиља Којиќ објасни дека, согласно американските искуства преживувањето на бебиња од 25 недела нагоре е 75 проценти, но оние стари до 24 недела воопшто не се третираат, ниту за нив се прашани родителите во врска со евентуално ...
сите 34 | | | веќе видена

Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу Грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија”, в недела, 22 април, по повод одбележувањето на Денот на планетата Земја, ќе спроведат акција за чистење на езерото Козјак. Сите заинтересирани љубители на чистата животна средина може да се приклучат во оваа еколошка акција. За успешно спроведување на акцијата ќе се формираат два централни пункта во село Здуње и село Близанско од каде што ќе стартуваат тимовите со чамци и потребна опрема за чистење на езерото, додека членовите на граѓанските здруженија, граѓаните и посетителите ќе го чистат крајбрежието. Во акцијата се приклучува и Асоцијацијата на колективни управувачи со отпад, спортисти (кајакари, нуркачи, планинари), државни институции, општина Македонски Брод со комуналното претпријатие, ЈП „Јасен“, како и претставници на дипломатскиот кор во Македонија. Акцијата ќе започне во 11 часот, а ќе заврши во 15 часот. За пристап до посочените локации постои посебен возен режим. Регуларниот возен ...
сите 57 | | | веќе видена

Британецот Џек Рејнолдс секоја година го привлекува вниманието на јавноста, прославувајќи ги своите родендени на потполно необични начини. Тој, овојпат го прославил својот 106-ти роденден возејќи се со зип-лајн. Рејнолдс пред две години се запишал во Гинисовата книга на рекорди како најстарата личност на светот која за прв пат направила тетоважа. Оваа година тој повторно успеал да се најде на страниците на светски познатата книга. Џек сега е запишан во Гинисовата книга на рекорди како најстара личност која се спуштала со зип-лајн. 106-годишниот дедо се спуштал со брзина од околу 65 километри на час, на сајла со должина од 400 метри и на висина од 60 метри. Погледнете како изгледал неговиот спуст:
сите 25 | | | веќе видена

Во идеално сценарио решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеци, а итноста за решение е диктирана од европскиот воз, порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за францускиот весник „Ла Кроа", кое го пренесува МИА. Во тој контекст Димитров ги спомена Самитот за Балканот што ќе се одржи во мај во Софија, петнаесет години по Самитот во Солун, но и датумите за избори, во 2019 година ќе се одржат претседателски избори во Македонија и парламентарни избори во Грција. - Се обидуваме да излеземе од ровот во кој се имаме закопано повеќе од дваесет години. Две европски земји кои споделуваат еден географски регион, треба да можат да најдат достоинствен начин кој ќе овозможи да се прави разлика меѓу нашата држава и регионот Македонија кој се наоѓа во Грција, без да се повреди идентитетот и достоинството на македонскиот народ, вели Димитров во интервјуто насловено „Македонија излегува од сенка". Посочи оти е потребно да бидеме многу внимателни кон јавното ...
сите 443 | | | веќе видена

Хотелите на „Македонијатурист" лани работеле со искористеност на капацитетите од само 31 отсто!!! Ова значи дека хотелската компанија која има капацитет годишно да реализира околу 240.000 ноќевања лани реализирала 77.655 ноќевања. И на тоа работење остварила оперативна добивка од 86,7 милиони денари, но не знаеме колку во добивката учествуваат ноќевањата, а колку угостителските услуги. Има ли поскап кревет од празниот кревет? Дали ова прашање некој од акционерите во „Македонијатурист" ќе го постапи на менаџментот на компанијата? Особено менаџерите на друштвата кои управуваат со пензиските фондови кои вложија значајни средства во акции на „Македонијатурист" Македонскиот хотелиерски гигант „Македонијатурист" лани остварил добивка од 109 милиони денари,а 65 отсто од тие пари се профит од дејноста. Искористеноста на капацитетите за ноќевање лани на ниво на сите 5 хотели на „Македонијатурист" била 31,5 отсто што значи дека компанијата работи со третина од расположливиот капацитет во текот на 2017 година. ...
сите 13 | | | веќе видена

Граѓанско незадоволство против изградбата на нова станбена зграда во Аеродром не го спречи багерот кој рано утрово почнаа да работи. Инвеститорот во идната десеткатница на локацијата кај Тобако 2 го има оградено со тараби градилиштето. На оваа локација се наоѓаше детско игралиште и мал парк за одмор на граѓаните, но овие содржини од јавен карактер се наоѓаат на приватно земјиште. Сопствениците на оваа парцела пронашле градежна фирма што ќе гради станбен објект на оваа локација, но граѓаните од соседните згради се противат на овој потфат. На социјалните мрежи со денови се негодува поради изградбата на овој станбен објект кај Тобако 2. Граѓанските иницијативи „Сакаме Аеродром да дише" и „Скопје Смог Аларм" веќе побараа од градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин да ја стопира изградбата на оваа зграда и да направи ревизија на постојниот урбанистички план. Непознати граѓани завчера срушиле дел од поставените тараби како резултат на нивниот револт против претстојните градежни работи на оваа локација.
сите 25 | | | веќе видена

Одлуката на Европската комисија да предложи Македонија и Албанија да ги почнат преговорите за приклучување кон ЕУ, не значи дека овие преговори ќе почнат уште утре, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, во Европскиот Парламент во Стразбур. – Прво, неопходно е одобрението од Европскиот совет, односно во следните шест месеци ќе го дознаеме ставот и на Советот на ЕУ, додаде Јункер. Пијасни дека нема рок за завршување на преговорите, ќе бидат оценувани постигнувањата на соодветните земји. Земјите од Западен Балкан имаат потреба од европска перспектива за да не се повторат настаните од 90-те години на минатиот век. Ги повикувам овие земји да го одбележат неопходниот напредок, овој процес ќе одземе многу време, дополни претседателот на ЕК
сите 38 | | | веќе видена

Дали сумата од 1.000 евра ќе ја обезбеди праведноста па побогатите ќе плаќаат повеќе, а тие со помали приходи помалку? Дали двете стапки воопшто значат прогресивен данок на доход? Многу прашања се отворија откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека персоналниот данок на доход во земјава повеќе нема да е рамен, туку ќе се воведе уште една даночна стапка од 18 отсто со која ќе се даночат приходите кои се над 60.000 денари. Приходот до таа сума ќе се даночи со стапката која и сега се применува или 10 отсто. Со актуелната стапка, Македонија беше една од земјите со најниски даночни стапки во светот. Но, прогресивен данок на доход имаат повеќе земји во светот, а стапките се доста високи, дури неверојатно високи за наши услови. Од земјите во регионот прогресивен данок на доход имаат Хрватска и Албанија. Еден вид прогресија има и во Србија, додека во Бугарија се применува рамен данок. КОЛКУ ПЛАЌААТ ХРВАТИТЕ И АЛБАНЦИТЕ Според актуелниот закон, во Хрватска има две стапки – 24 и 36 проценти. Пониската ...
сите 40 | | | веќе видена

Електромагнетната активност кои научниците ја нарекле „ширење депресија" се јавува во човековиот мозок во последните моменти од животот. Ова го открило научното истражување објавено во магазинот „Аналите на неврологија". Неуролозите истражувале мозок на пациенти кои умираат, следејќи ја силната активност која се појавувала во нивниот мозок, а претходела на конечното исклучување на најголем дел од виталните органи. Ова откритие сугерира на можноста дека свеста е присутна и подолго време откако телото на оној кој умира веќе не дава знаци на живот, а таа свесност може да се задржи дури и пет минути откако мозокот ќе се исклучи. Тим на невролози ги надгледувал сигналите на мозоците на девет луѓе кои умирале. Секој пациент, од оној во Берлин до оној во Синсинати, добил фатални повреди на мозокот и не ги оживувале. Научниците се уверени дека ако на луѓето кои умираат во мозокот им имплантираат електроди ќе може да го откријат и самиот механизам во мозокот за време на процесот на умирање. Откриле дека дури пет ...
сите 4 | | | веќе видена

Полцициско возило удри во Ауди, во несреќата две лица завршија во болница. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во 13,35 часот на раскрсницата од булеварот "Јане Сандански" со улицата „Васко Карангелевски", се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Шевролет Спарк", сопственост на МВР, управувано од Г.Л.(41) и патничко моторно возило„Ауди" со скопски регистерски таблици, управувано од И.Т.(37) од Скопје. Во негодата И.Т. и неговиот четиригодишен син со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Ургентниот центар во Скопје, каде од страна на лекар им биле констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Секторот за внатрешни работи СВР-Скопје. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 289 | | | веќе видена

Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје ја одложија посетата на сирискиот град Дума, откако тимот на Обединетите нации јави дека на таа локација дошло до пукотници, изјавил извор близок до тимот. Како што се наведува, и покрај тоа што детаљите за пукотниците не се јасни, посетата на инспекторите е одложена, пренесе Ројтерс. Вчера беше најавено дека меѓународниот инспекциски тим добил дозвола за пристап до сирискиот град Дума, кои се наоѓаат во Сирија од саботата, но дури вчера добија дозвола за влез во градот, каде се случи наводниот хемиски напад. Официјален Дамаск ги отфрли информациите за вчерашниот бомбашки напад во Дума. извор: Makfax
сите 111 | | | веќе видена

Нов Зеланд ја зачуди енергетската индустрија со тоа што забрани ископување на нафта и гас близу брегот. Причина е да се сузбијат климатските промени, пренесуваат медиумите. Владата соопшти неодамна дека нема да издава нови дозволи за експлоатација. Тоа е чекор напред да се намали загадувањето. Камерон Магдвик од Здружението за истражување на производство на нафта вели дека оваа одлука е неповолна. Тоа според него ќе ги загрози работните места и ќе ги влијае на раст на цените. Додава дека многу компании веќе вложиле пари за ископување, но сега работата пропаѓа и со тоа ќе трпат и работните места. Оваа индустрија вработува и до 11.000 луѓе.
сите 32 | | | веќе видена

Не е исклучена можноста наскоро и на улицата „Максим Горки" паркирањето да се наплаќа по 100 денари за првиот час, а секој нареден 50 денари, пренесува Независен. На оваа улица во строгиот центар на градот, функционира зонско паркирање на „Градски паркинг". Таа е една од локациите, како што смета градоначалникот Петре Шилегов, каде фрекфенцијата од сообраќај, поточно паркирани возила треба да се намали. Тоа би се постигнало со воведувањето на посочената локација со зона А0. „Сѐ уште правиме анализи, но голема е веројатноста новата зона да почне да се применува и на 'Максим Горки'", информира Шилегов. За прв пат, таа зона, впрочем и најскап паркинг, почна да важи од изминатиот викенд на Средно Водно.
сите 9 | | | веќе видена

Вчера доколку би бил жив би наполнил 66 години, а неговото семејство преку фотографии на социјалните мрежи се потсети на него. Имено семејството Ражнатовиќ вчера преку фотографии се потсети на својот сопруг и татко посветувајќи му фотографии на Инстаграм. А освен Цеца фотографија објави и Анастасија која наиде на многу критики. -Денес би го славел својот 66 роденден, напиша Анастасија по што доби многу критики и сподели уште една фотографија. -Колку си пореметен од еден до пријавување девојка на слика каде го честита роденденот на својот татко, за да Инстаграм ме блокира? Срам да ви е, клошари, стои во коментарот на Анастасија.
сите 9 | | | веќе видена

Цеца пред повеќе од 20 години остана вдовица. Фолк дивата никогаш не ја пропушта годишнината, а да не му одаде почит на гробот на Жељко Ражнатовиќ Аркан. По враќање од гробишта, пејачката се огласи на социјалните мрежи каде што ја сподели фотографијата на која е овековечена нивната семејна среќа. Цеца пред повеќе од 20 години остана вдовица, а колку нејзиниот покоен сопруг и понатаму зазема важно место во нејзиното срце зборува за тоа што фолк дивата не ја пропшта нивната годишнина, неговиот роденден. - Ние немаме многу заеднички фотографии, само оваа кога Вељко и Таса беа малечки. Денес ти е роденден! Ти живееш во нас и со нас. Нека ти е вечна слава – напиша Цеца.
сите 11 | | | веќе видена

Република Македонија денеска и утре е домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан. Ова е првиот од серијата настани од овој тип што ќе бидат организирани на годишно ниво, а на кој присуствуваат премиери, владни претставници, бизнисмени, претставници на ЕУ, регионални оранизации и академската заедницата. Во текот на двата дена ќе се разговара за намалување на цените на роамингот, сајбер безбедноста, зголемување на дигиталните вештини на граѓаните и меѓусебно дигитално поврзување на земјите од регионот. Дигиталниот самит на Западен Балкан, е дел од Берлинскиот процес и има за цел регионална координација и приближување на регионот до европските земји. Самитот официјално го отвори премиерот, Зоран Заев, кој прача дека овој собир ќе придонесе за земјите од регионот уште посило да се поврзат со новата технологија и да ја искористат за уште подобра и поцврста соработка. „Дигитализацијата е можност која не теба да се пропушти ако сакаме да обезбедиме иднина. Регионалната соработка има клучно ...
сите 124 | | | веќе видена

next