Сине мој! Ова писмо е од твојата мајка која одамна ја заборави. Срам ми е што ти пишувам. По несигурноста и долгото чекање, го земам пенкалото во рака. Неколку пати претходно се обидов, но солзите ми пречеа. Неколку пати солзите престанаа, но срцето не ми дозволи. Сине мој! По долго време гледам дека порасна, стана зрел маж и добро ги гледаш работите. Имам една молба, барем да го прочиташ ова писмо, а подоцна, ако сакаш искини го како што го искина и моето срце. Пред 40-години мене ми се случи најубавиот ден во животот – докторката ме извести дека сум бремена. Мајките добро го знаат значењето на овие зборови, тоа е мешавна од среќа и радост проследена со немир и многу промени во организмот. Потоа те носев 9 месеци во стомакот, станував со потешкотии, спиев со големи маки, едвај се хранев и дишев, но и покрај тоа ништо не ја намали љубовта кон тебе. Напротив, од ден на ден таа се зголемуваше сè повеќе. Со нетрпение очекував да те видам. Те носев, со потешкотии, со болки, но се радував на секое твое движење. ...
сите 20 | | | веќе видена

Дури 200 милиони евра уплатиле граѓаните во спортски обложувалници во текот на минатата година. Од Управата за јавни приходи за Фактор потврдуваат дека вкупните уплати на тикети од почетокот до крајот на 2017 година изнесуваат над 12,2 милијарди денари што е безмалку 200 милиони евра. Во услови на тешка економска ситуација, дел од граѓаните на ваков начин се обидуваат да го поминат денот, па и месецот. Се разбира не секој тикет е добитен, туку напротив, а ниту пак добивките се големи оти многу од граѓаните не ризикуваат многу. Речиси секој ден, скопјанецот Стефан К. уплатува ливче во една спортска обложувалница. Вели дека имал и добитни ливчиња, но има и такви за кои не успеал да ги врати парите или да заработи. Тој е еден од граѓаните кои често одат во обложувалница, други се обложуваат кога има нешто интересно, некои кога има некоја појака еуфорија како на пример светски или европски првенства. „Јас сум семеен човек и сум вработен, но не можам да се пофалам со висока плата, всушност моите месечни примања ...
сите 32 | | | веќе видена

Сите уживаме во пролетта, но оние кои имаат алергија баш и не можат да и се израдуваат. Симптомите на сезонските алергии се многубројни, а во главно се појавуваат еден за друг. Тоа се: постојани напади на кивавица, носот ве чеша и е затнат, очите ве печат, чешаат и ви солзат, настануваат подочници како резултат на поголемиот проток на крв и конјуктивитис (воспаление на очните капаци). Симптоми кои не се толку чести се оние кои настануваат заради иритација на мембраната на очната слузница, евстахиевата туба и средното уво, како и синусите. Тоа се: пуцкање во увото и чувство дека увото е исполнето со течност, чешање на непцето, скокоткање во грлото кое ве тера на кашлање, чувство на притисок на лицето посебно во пределот на образите, умор и слабост, алергиска реакција на кожата, симптоми на астма – кашлица, отежнато дишење, краток здив и претерано излачување на солзи (се јавува кај 50% од луѓето кои имаат алергија). Сепак, како и за секој проблем, и за овој постои решение кој може да ја олесни кивавицата и ...
сите 13 | | | веќе видена

Лепа Брена направила вистинска југоносталгичарска атмосфера на еден од концертите во Америка, каде во моментов на турнеја го промовира својот најнов албум. Српската пејачка и југо легенда додека ја пеела песната „југословенка" на видео бимот зад неа се појавило знамето на СФРЈ, а веднаш потоа, некој од публиката и додал и вистинско знаме кое таа го развеала на општо воодушевување на присутните. „Нека се вее, на кој не му се доаѓа нека си пати" - коментирале присутните
сите 13 | | | веќе видена

Храната и разните негазирани сокови содржат фруктоза како вештачки адитив и тоа често во големи количини. Фруктозата во последните децении стана особено популарна затоа што се смета дека е помалку штетна од глукозата. За разлика од неа, фруктозата многу помалку го зголемува нивото на шеќер во крвта и лачењето на инсулин. Исто така, фруктозата е послатка од глукозата. Меѓутоа, постои и една лоша страна. Црниот дроб ја претвора фруктозата во масти. Затоа луѓето кои внесуваат многу високофруктозна храна се здебелуваат и добиваат висок крвен притисок, дислипидемија, замастен црн дроб и отпорност на инсулин, што лекарите сето заедно го нарекуваат метаболички синдром. Новиот труд кој го напишаа Крек и неговиот соработник Питер Миртшинк го претставува проблематичното влијание на фруктозата. Истражувачите откриле до сега непознат молекуларен механизам кој укажува на тоа дека фруктозата предзвикува неконтролиран раст на срцевиот мускул, што може да доведе до смртоносен срцев удар. Кога лицето има висок крвен ...
сите 5 | | | веќе видена

Овен Добро би ви дошло денес по крајот на напорниот работен ден да се опуштите со читање на една добра книга. Личност од спротивниот пол со зелени очи цел ден ќе ви патува низ мислите, но не грижете се, и таа личност има чувства за вас. Бик Како што велат постарите, среда – среќен ден, па така ќе биде и за вас. Очекувајте пријатни случувања во текот на целиот ден, иако можеби на моменти ќе се почувствувате уморно. Во текот на вечерните часови очекувајте повик од важна личност. Близнаци Вашата емотивност и романтичност денес ќе биде на највисоко ниво, а тоа ќе го усреќи вашиот партнер. Но, сепак, вашето здравје ќе биде нарушено од страна на сезонските настинки. Пијте повеќе течности и јадете овошје и зеленчук. Рак Време е да го мрднете од точка вашиот љубовен живот и да внесете нешто ново во него. Запознавајте се со што повеќе луѓе, така сигурно ќе најдете некоја личност која ви одговара. Лав Потрудете се позитивната енергија која ќе ја поседувате денес да им ја префрлите и на луѓето околу вас. Доколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Сѐ ова наводно се длучувало и пред британската премиерка Тереза Меј да ја донесе одлуката Велика Британија да учествува во нападот врз Сирија. Погонот на руските подморници од класата „кило" е толку тивок што на Западот ги нарекуваат „црни дупки", бидејќи речиси е невозможно да се откријат со радар или сонар. Вооружени се со торпеда и крстосувачки и противбродски проектили. Оружената моќ на британската подморница од рруга страна била прилично ограничена со 20-тина проектили „томахавк". Тајмс пишува дека во ловот се вклучиле и американски разузнавачки авиони кои го следеле движењето на руските пловила, но Русите одговориле со сопствени авиони со противподморнички длабочински бомби, а испратиле и две фрегати. Иако поморска битка не се случила, британската подморница не можела да учествува во нападот, туку британскиот дел од нападот го извршиле воздушните сили кои полетале од базата на Кипар.
сите 12 | | | веќе видена

Од дамнешни времиња луѓето го вртеле грбот на своите придружници и земји. Сите предавства имале различни мотиви и различни последици за истите. Дел од нив биле извршени од алтруистички до тотално себични причини, додека последиците варирале од некои на лично ниво, други оставиле трага на земјата со векови наназад. Оваа листа е составена од неколку најзначајни предавници во светската историја рангирани според сериозноста на делото. 5. Бенедик Арнолд На почетокот на револуцијата, Арнолд бил успешен американски командант: тој помогнал во фаќањето на Форт Tикондерога и направил значаен дел за добивање на победата во битката на Саратога, која се смета за пресвртна точка во војната. Сепак, Арнолд не добил признание за ниту еден успех, а бил и понижуван. Чувствувајќи се ограбен и недоволно признаен од страна на САД, тој им понудил на Британците да им ја препушти победата во Вест Поинт, клучна битка за освојување на војната. Договорот бил откриен и Арнолд и се приклучил на британската армија. Според легендата, на ...
сите 6 | | | веќе видена

„Нас ни требаше и формално ваква чиста препорака за да знаеме дека ќе има некаков резултат доколку успееме и најголемата планина да ја искачиме. Второ, на земјите-членки што не се вклучени во процесот, останатите 27 со исклучок на Грција, им даваме аргументи дека ова е добра работа и мислам дека влогот е поголем од нас, Грција и Балканот. Целата амбиција Европа да има успех оваа година со стратегијата на Јункер на Балканот е многу тешко остварлива ако немаат успех со нас. Така што, создава еден охрабрувачки ефект врз процесот за надминување на разликата околу името", рече Димитров. На прашањето дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговори ако спорот за името не се реши до јуни, тој вели дека ова прашање може да го одговори само Атина, бидејќи одлуката за преговорите се носи со консензус. „Тоа ќе зависи од нивото на доверба, од политичката констелација и калкулации на лидерите во Грција. Ќе зависи веројатно и од нашето поведение", рече Димитров. Сепак, тој смета дека не е невозможно да се надмине ...
сите 144 | | | веќе видена

Фејзи Азири обвинет за случајот „Монструм" кој беше осуден со правосилна судска пресуда на шест ипол години затвор за нелегално оружје, вечерва е уапсен на Клиниката за пулмологија и алергологија и ставен под полициски надзор дознава Алфа ТВ. Штипскиот затвор уште на 28 февруари го известил Судот и Управата за санкции дека Азири е во бегство но неговото апсење се случи месец ипол покасно и тоа откако денеска под притисиок на јавноста излезе информација дека бегалецот ниту некој го барал ниту пак Судот и Управата за санкции знаеле каде е. Обвинетиот во случајот Монструм Фејзи Азири, затворот во Штип, го води како бегалец, вели за ТВ Алфа директорот на установата Мики Тодоров. Азири пак во моментов е на Клиниката за Пулмоалергологија, го хоспитализирале вчера околу пладне, ни потврдија од болницата. Каде е Фејзи Азири, еден обвинетите за петкратното убиство во Смиљковци? На Азири, откако му беше укината мерката притвор, на судење единствено тој од групата обвинети за „Монструм", требаше да доаѓа во придружба ...
сите 239 | | | веќе видена

Во ексклузивното издание на емисијата "Ќирилица", гостин на авторот и водител Миомир Мариќ му беше косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Тој во оваа емисија зборува за формирање на Заедница на српски општини, за војната, но и за многу други теми. Така Миомир Мариќ водител на емисијата "испука" помалку шеговито прашање: "Како тоа дрогата секаде предизвикува зависност, само на Косово независност". Харадинај на тоа му одговорил: "Овде нема дрога, само пченка и грав. Овде дрога не расте" – одговорил Харадинај. - Зар и во кабинетот немате? - Незнам, одете сами па видете дали има. Овде се живее тешко. Да ви кажам нешто, Србите кога работат во Швајцарија, тие живеат како Швајцарци. Но Албанецот не. Како мала заедница. Скоро сите пари месечно одат кај главата на семејството, па тој ги распоредува. Не ги троши парите таму туку купува одве имање и куќа за после педесет години да каже еве што сум спечалил. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Косово нема надворешна политика и "припаѓа на клубот што ја води ...
сите 78 | | | веќе видена

Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје пристигнле во сирискиот град Дума за да ги испитаат доказите за наводниот хемиски напад на 7 април, објавија светските новински агенции. Инспекторите во саботата пристигнаа во Сирија. САД, Велика Британија и Франција тврдат дека наводниот напад бил извршен од страна на сириската влада и затоа започнале ракетни напади во саботата во кои цели, според нив, биле погони за производство на хемиско оружје. Сирија и Русија негираат каква било употреба на хемиско оружје, а руски официјални лица дури и ја обвинија Велика Британија дека го исценирала хемискиот напад. Дума беше последното упориште на сириските бунтовници во Источна Гута, а тие се предадоа еден ден по наводниот напад со гас. извор: Makfax
сите 110 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, попладнево оствари средба со претставничката на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), регионалната директорка за Западен Балкан, Жужана Харгитаи. Како што информираат од владината прес-служба на средбата премиерот Заев ги истакнал позитивните вести кои денес Македонија ги доби од Брисел, нагласувајќи дека тоа е од големо значење за граѓаните на Република Македонија и нивната европска иднина. Тој исто така изразил задоволство и благодарност за активното присуство и работата на ЕБРД во регионот, со што дава значаен придонес во поттикнувањето и одржувањето на развојот на Република Македонија на полето на инфраструктурата и енергетиката, гасификацијата и развојот на општините во Република Македонија, како и одржувањето на регионалната соработка меѓу земјите од Западен Балкан. Посебно била поздравена петнаесетгодишната поддршка која Македонија ја добива од оваа банка, и била изразена подготвенот за заедничка работа и ...
сите 44 | | | веќе видена

Словачкиот премиер, Петер Пелегрини, постигна договор со шефот на полицијата, Тибор Гашпар, за негово заминување од таа функција. Словачките граѓани преку протести бараа оставка од Гашпар. Инаку, потестите траат веќе неколку месеци, а на истите се бара спроведување независна истрага на убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница. Демонстраните гледаа на досегашниот шеф на полицијата како главна пречка за откривање на убиецот и налогодавачот на таа ликвидација. Пелегрини најави дека Гашпар ќе замине од функцијата на 31 мај и наведе дека преку името Тибор Гашпар се напаѓа целата словачка полиција и дека веќе не е во прашање само функцијата шеф на полицијата. „Шефот на полиција е компетентна личност, која има квалификации да раководи со полицијата. Меѓутоа, увидовме дека околу неговото име се создаде огромен политички притисок, а тоа не е добро. Се договоривме да замине од функцијата на 31 мај“, рече Пелегрини. Претседателот на Словачка, Андреј Киска, на премиерот привремено му го ...
сите 11 | | | веќе видена

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, претстојува во работна посета во Виена, каде што остварил средба со менаџментот на Јавното претпријатие за патишта од Австрија (ASFINAG). Целта на работната посета е зголемување на соработката меѓу двете претпријатија преку размена на искуства во делот на управување со јавните патишта, управување со тунели, безбедноста во сообраќајот, како и моделите на наплата на патната такса. „Имам чест да претстојувам во посета на Јавното претпријатие каде што со моите колеги разговаравме за сите аспекти од управување на патиштата. Се запознавме со новитети во работата и се надевам дека вакавата посета ќе овозможи напредните методи што ги користат со системот на управување, да ги искористиме и во нашето претпријатие“, изјави Китанов. Директорот ЈП за државни патишта го посети и главниот контролен пункт, каде одблизу се запозна со мониторингот врз јавните патишта на цела територија на Австрија. извор: Makfax
сите 13 | | | веќе видена

СДСМ и Анѓушев немаат одговор на прашањата кои ги имаат граѓаните за низата скандали од невидени размери во кои е вмешан вицепремиерот за економски прашања, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение испретено од вицепремиерот Анѓушев. „Анѓушев мора веднаш да одговори дали единствената причина поради која стана дел од владата на СДСМ е да добива тендери и привилегии за да го отплати енормниот долг од 26 милиони евра кон своите доверители. Анѓушев, Заев и Тевдовски за 11 месеци ‘сработија’ 0 проценти раст на БДП за 2017 година, пад на градежништвото како и енормен пораст на корупцијата. Ова се ‘придобивките’ од животот кој Анѓушев и СДСМ го донесоа за македонската економија“, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат дека за разлика од просечниот граѓанин и бизнисмен во Македонија, животот дефинитивно дошол за Анѓушев и неговите компании. „Животот дојде за компанијата на вицепремиерот ‘Фероинвест’ која доби тендер од државната компанија ЕЛЕМ во вредност од неверојатни 2,6 милиони евра. Ветениот ...
сите 215 | | | веќе видена

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Институтот за трансфузиона медицина располага со доволни количества од факторите на коагулација за возрасните лица болни од хемофилијa. „Сите центри и региони во Македонија за трансфузиона медицина располагаат со потребните количини на фактори на коагулација до крајот на годината. Дополнително, во рамките на Централна Аптека при Институтот за трансфузиона медицина, се располага со доволни количества на резерва на фактори на коагулација доколку се појави дополнителна потреба за покривање“, се вели во соопштението на министерството. Оттаму додаваат дека децата кои се на профилакса ќе бидат покриени со соодветната терапија со цел да не се доведе ниту еден живот во опасност. извор: Makfax
сите 10 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија на денешната седница ја разгледа и ја усвои информацијата со Правилници за мерките од Планот за економски раст – столб 3. Како што информираат од прес-службата, правилниците се однесуваат на 4 мерки: Финансиска поддршка на мали и средни претпријатија со тенденција на брз пораст („Газели“), посебна финансиска поддршка за микро претпријатија, финансиска поддршка на микро, мали и средни претпријатија за подобрување на иновативноста, како и за финансиска поддршка за стручно усовршување и пракса за нововработени млади лица. Исто така, Владата ќе формира работна група за следење на реализацијата на мерките од столб 3 од Планот за економски раст, составена од Кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фондот за иновации и технолошки развој, Министерството за економија, Стопанска комора на Македонија, Сојуз на стопански комори на Македонија и Стопанска комора на северо-западна Македонија. извор: Makfax
сите 58 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, оцени дека денеска од Европската унија стигнале добри вести за Македонија. „Имаме чиста препорака за почетокот на преговорите за полноправно членство на Република Македонија во ЕУ. Им честитам на сите наши граѓани. Затоа што ова пред се e нивна заслуга. Почитувани ова е ваша заслуга. Заедно успеавме. Ова е значаен успех за Република Македонија која по долги години повторно се враќа на евроинтегративниот пат, на напредокот, на реформите за подобро утре“, изјави Кирацовски. Како што вели, напорите во спроведувањето на започнатиот реформски процес се препознаени, а тоа е добро за сите нас. „Се потврдува исправноста и успешноста на политиките на Социјалдемократскиот сојуз, на Владата што ја предводи заедно со коалициските партнери.Позитивниот извештај на Европската Комисија и дадената препорака за членство претставува дополнителен импулс во натамошното спроведување на зацртаните реформи, на мерките за подобар живот, во интерес на Македонија нејзините граѓани“, ...
сите 205 | | | веќе видена

Општина Ново Село распиша оглас за набавка на ново патничко моторно возило (лимузина) по пат на финансиски лизинг. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 2.190.678 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.
сите 2 | | | веќе видена

next