Страшното откритие на петок 13. во Нежидерското езеро во австриската покраина Градишче, ги шокирало и самите полицајци. Тие во популарното летувалиште пронашле распарчено женско тело. Поточно, прво биле пронајдени торзото и главата, а со понатамошно пребарување на езерото биле пронајдени и делови од раце и нозе. Полицијата се сомнева дека посмртните останки и припаѓаат на истата личност и како што пишуваат унгарските медиуми, можно е телото да и припаѓа на исчезнатата 24-годишна старлета Фани. Полицијата соопштила дека идентитетот на личноста се уште не е познат, и дека се чекаат резултати од ДНК анализата. Било соопштено и дека деловите од телото биле распарчени со некој остар предмет, бидејќи резовите на телото се правилни. Во меѓувреме, унгарската јавност почнала да претпоставува дека станува збор за унгарската ријалити ѕвезда Фани Новозански. 24-годишната Фани учествувала во шоуто Вало Вилаг, а последен пат била видена на роденденска забава со скара на 20. ноември во Будимпешта. Ако може да му се верува ...
сите 7 | | | веќе видена

идерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со еврокомесарот, Јоханес Хан, на прашања од новинарите не сакаше да ги коментира обвинувањата дека членови и функционери на неговата партија се вмешани во случајот „Монструм" и упати на Судот. Немам информации затоа што не сум дел од тој процес и тие објаснувања би требало да ги побарате таму каде што се одвива самиот судски процес, рече Ахмети.
сите 45 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан за извештајот на Европската комисија, кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија. „Мицкоски истакна дека враќањето на позитивната препорака, која претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ ја добиваше од 2009 година, а ја загуби како резултат на наметната политичка криза во последните две години, чии актери денес се дел од Владата, заедно со препораките што се содржани во извештајот, треба да помогне на подобрување на состојбите и подигнување на критериумите во повеќе сфери во државата“, стои во соопштението за средбата. Опозицијата, додал Мицкоски, суштински го подобри квалитетот на реформските закони, со што докажа дека државните интереси ги става како основен приоритет, но и дека преостанува да се посвети внимание на нивна имплементација, нешто што зависи од самата Влада. Мицкоски истакнал дека она што загрижува се состојбите со нотираната корупција во институциите раководени од СДСМ, што се поклопува со ...
сите 46 | | | веќе видена

Жителите на мексикански Оахака ги преземале работите во свои раце откако еден човек обвинет за силување го фрлиле во кафез со крокодили. Како што пренесуваат мексиканските медиуми, човекот познат по името Хасинто најпрвин бил претепан од бесната толпа. Тој бил обвинет дека силувал една девојка, а нападнал уште две. Кога една од нив пружила отпор, тој толку ја претепал што за малку ќе го загубела животот. Полицијата го одвела во полициската станица, но групата од околу 50 бесни граѓани упаднала во станицата, го грабнала човекот и го одвеле во околниот парк, по што започнале да го тепаат. Потоа тие го фрлиле во еден кафез каде што наводно имало и два крокодили. Полицајците повикале засилување и успеале некако да се справат со бесната толпа и да го спасат силувачот кој што со тешки телесни повреди итно бил пренесен во болница. Мексиканските медиуми пренесуваат дека тамошната полиција добила наредба да распореди сили околу болницата со цел да спречат толпата да упадне и да го линчува. #Oaxaca
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Косово Рамуш Харадинај за време на „Дигиталниот Самит на Западен Балкан" на кој учествуваа во претпладневната сесија, имаа средба на која изразија заедничко задоволство од актуелните меѓусебни односи меѓу двете земји, информираа од владината прес-служба. За време на разговорот било оценето дека „Дигиталниот самит на Западен Балкан" како настан кој претставува ново поглавје за дополнително интензивирање на регионалната соработка е израз на квалитетно динамизирање на иницијативата „Берлински процес" и импулс за нов придонес за Самитот на ЕУ за Западен Балкан што ќе се одржи во текот на месец мај во Софија, Република Бугарија. Заев и Харадинај разговарале и за Извештајот на Европската Комисија за земјите од Западен Балкан, и се согласиле дека извештаите се реални и охрабрувачки. Двајцата соговорници се согласиле дека сега останува на земјите од регионот да продолжат со реформите со поголема инклузивност за посеопфатна ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалот со компанијата „Кембриџ Аналитика“ и протекувањето на лични информации на корисниците на Фејсбук, ги натераа другите социјални мрежи и апликации да најдат начини за да не ја изгубат довербата на своите корисници. Во овој контекст, една од најпопуларните апликации за повици и текстуални пораки почна на своите корисници да им испраќа известувања за безбедноста. „Во светло на неодамнешните настани во врска со безбедноста на социјалните мрежи, ве потсетуваме зошто Вибер е најбезбедната апликација за пораки“, се вели во соопштението. Во пораката се наведени три причини кои ја оправдуваат ваквата констатација. „Вибер не може да го чита или да слуша било кој разговор или повик, благодарение на двоjната енкрипција. Во секое време можете да ги избришете веќе испратените пораки од телефонот на примателот. Може да се испрати порака со ограничено времетраење во тајни разговори“, се наведува во пораката. извор: Makfax
сите 15 | | | веќе видена

Сопругот на Наташа Беквалац даде сосема поинакот тек на скандалот за тоа дека ја претепал. Тој тврди дека пејачката се здобила со модринките од антицелулит масажа. - Прво ме разбуди агресивно, па со физички напад. Јас ја тргнав и се обидов да зборувам. Кога ја бакнав и излегов во 9 часот и 45 минути таа немаше повреди, вели тој. Додава дека била на масажа против целилит па таму ги добила тие модрици.
сите 82 | | | веќе видена

Видни функционери на ДУИ се посочувани во јавноста како лица кои комуницирале телефонски директно со обвинети за убиства и извршување на терористички акти не само во случајот Смиљковско Езеро, туку и во Случајот Диво Насеље . Јавноста во Македонија сеуште е во шок после изјавата на Горан Наќевски, таткото на Александар едно од убиените момчиња кај Смиљковско Езеро на Велики Четврток 2012 година. Во својата изјава пред судот Наќевски тврдеше дека Зоран Заев им посочил дека функционери од ДУИ комуницирале со обвинетите за монструозното убиство. – На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите ...
сите 190 | | | веќе видена

Во однос на разговорите и точките за кои се преговара, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервјуто за грчкото радио 247, рече дека идентитетот е прашање на самоопределување, а за националноста ќе се користи новото име, односно во пасошите ќе стои „државјанин на таа и таа земја, државјанин на името за кое што ќе постои договор". – Идентитетот е прашање на самоопределување. Да го запомниме ова, затоа што не треба и ние да ги прекршуваме меѓународните закони, објасни Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, тој не сакаше јавно да коментира дали двете страни се блиску до договор за името „Горна Македонија". Рече дека од петте предлози на Нимиц, отфрлено е името „Република Македонија (Скопје)", а Грција остава на нашата земја да ја одбере одредницата. – Од моментот кога има сложена географската одредница немаме проблем, но оваа сложена географска одредница, треба да е и за внатрешноста на земјата, рече шефот на грчката дипломатија. Категорично „не" е одговорот на Коѕијас на ...
сите 494 | | | веќе видена

Жителите од скопската населба Ѓорче Петров за денес попладне во 18 часот повторно најавуваат нов протест поради безбедност, односно против сообраќајниот хаос кој се случува во нивната населба. Протестот како и изминативе денови ќе се одржи на улицата „Борис Сарафов" пред основното училиште „Мирче Ацев". „Ги повикуваме жителите на Ѓорче Петров на мирен протест на улицата „Борис Сарафов" пред ОУ „Мирче Ацев" за регулирање на сообраќајниот хаос и поставување на лежечки полицајци и семафор на самата улица со цел зголемување на безбедноста на сите граѓани", стои во повикот на загрижените жители. Инаку, десет годишно момче во неделата беше удрено од автомобил на оваа улица. Истото се наоѓа надвор од животна опасност, но поради сериозните повреди е задржано во болница. Жителите по несреќата револтирани од големиот број сообраќајни несреќи во кои најчесто жртви се нивните најмили ја блокираа улицата и ги отпочнаа протестите.
сите 12 | | | веќе видена

Жељко денес има посебно место во моето срце. Тоа е рана што никогаш нема да зарасне и секој помен на него ме враќа во мигот кога бевме среќни заедно. Сега знам дека тогаш не сум била ни свесна колку сум всушност среќна. Во мојот случај, солзите не можат да ги излекуваат длабоките рани што останаа во моето срце. Колку што беше голема таа љубов, толку голема тага остана по неа", изјави Цеца Ражнатовиќ за својот покоен сопруг Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој доколку не беше убиен, денес ќе го прославеше својот 66. роденден. Токму тој повод, пејачката испрати и емотивна порака на својот инстаграм-профил:
сите 15 | | | веќе видена

Популарната водителка, пејачка, а и актерка, Сузана Манчиќ, откако ја раситни седмата деценија од животот, одлучи веќе да не се соблекува за медиумите. „Сега, кога наполнив 60 години, си ветив дека веќе нема да се сликам во бикини. На 60 години тоа едноставно веќе не е во ред. Имате млади девојки, па нека ви се соблекуваат тие", изјави убавата Сузи, додавајќи дека веќе никогаш нема да зборува и за тоа кога ќе се омажи.
сите 6 | | | веќе видена

Петките со кои Заев сака да се пофали во јавноста, всушност се двојки.„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик". Ова се само дел од бројните забелешки констатирани во извештајот на европската комисија кои што покажуваат како владата на Зоран Заев како ја управува државата, истакна Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. Практично и не постои област во која што е постигнат чист напредок и нема никакви забелешки во однос на работењето на оваа влада. Доколку внимателно се прочита извештајот во ниедна од клучните области како што се јавната администрација, судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, нема оценка дека е направен добар напредок, туку секаде пишува дека е постигнато одредено ниво на подготовка што преведено школски е двојка. Јасно е дека без разлика какви се извештаите што ги добива Македонија, отпочнувањето на преговорите за членство во ЕУ ...
сите 62 | | | веќе видена

Собранискиот спикер Талат Џафери, повтори дека извештајот од Европската комисија е позитивен, а додаде дека во него нема забелешки. Според него, ваков извештај ретко која држава има добиено. „Ова е добар почеток за враќање во европската агенда. Следува враќање на носењето реформски пакети. Очекуваме датум за пристапните прговори за членство во ЕУ", рече Џафери, кој додаде дека по природа е оптимист, а за влезот во ЕУ порача дека треба да се спроведат сите препораки. Џафери нагласи дека Собранието во следниот период ќе продолжи со политички дијалог, а на планот за работа го имаат процесот „Жан Моне".
сите 110 | | | веќе видена

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе отстапи позиции за влез на Беса во Владата. ДУИ сè уште не знае како ќе постапи по информациите за влез на Беса во Владата, но Ахмети тврди дека неговата партија не е гледач, туку играч во политиката. „Јас не ги фалам моите функционери бидејќи секој работи за да се покаже сам себеси и да ги покаже своите можности. Не е битно дали јас ќе ги фалам, граѓаните ќе одлучат за тоа", рече Ахмети по ова прашање. За случајот „Монструм", каде што вчера се спомена името на функционерот од ДУИ, Невзат Бејта, Ахмети нема информации и додава дека објаснување треба да се бара во судскиот процес. За селективната правда, според лидерот на ДУИ, ако новинарите знаат за какви било пазарења, тогаш треба да ги демаскираат, односно ако има селектива правда кај судиите и обвинителите, да ја обелоденат. „Не го делам вашето мислење дека пратениците правеле криминал. Ако во рамките на ДУИ има функционери што ја ...
сите 201 | | | веќе видена

Интензивно течат преговорите со Русија и Украина за извоз на македонска зелка, а вчера се информирани сите останати дипломатски претставништва на Македонија околу проблемот со пласманот, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Одговарајќи на новинарско прашање по посетата на УХМР, Николовски рече дека Министерството е постојано на терен и секојдневно разговара со земјоделците. Цената на зелката во моментов е 10 денари за килограм, но посветени сме максимално на ова прашање и очекуваме резултат, нагласи Николовски. Пред извесен период синдикатот на струмичките земјоделци побара итна средба со министерот Николовски, тој денеска на новинарско прашање конечно нешто кажа што ќе се прави со проблемите кои произлегоа од драстично паѓање на цената на зелките. Имено откупната цена на пролетната зелка најпрвин падна на 20 денари, потоа на 12 денари, а сега се откупува за 8–10 денари од килограм, иако производителите побараа цената да изнесува 30 денари од килограм. ...
сите 16 | | | веќе видена

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва доаѓа во Скопје, каде ќе учествува на работната вечера која ја организираат високата преставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедонсна политика Федерика Могерини и македонскиот премиер Зоран Заев, сопштија од кабинетот на Брнабиќ. Федерика Могерини и премиерот Зоран Заев организираат вечера за премиерите на земјите од регионот на Западен Балкан, на иницијатива на високата преставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедонсна политика за време на нејзината посета на регионот, се наведува во кратката најава од кабинетот на Брнабиќ за нејзината прва посета во Македонија.
сите 113 | | | веќе видена

Сопругот на Драгана Мирковиќ итно е примен во болница. Како што пренесува Блиц, Тони Бјелиќ ненадејно добил тешко воспаление на белите дробови. Семејството на Драгана е загрижено за Бјелиќ, кој во моментов прима домашна терапија. Прес службата на Драгана потврди дека пејачката поминува низ тежок период.
сите 22 | | | веќе видена

next