Лука Радуловиќ (37), познат и како возач на „бентлито" што своевремено налета на колоната возила во која се наоѓаше претседателот на Србија Александар Вучиќ, убиен е синоќа во Белград, објавија српските медиуми. Радуловиќ бил тешко ранет во престрелката во Црногорската улица број 8, во близина на Бранковиот мост, а починал во болница. По напаѓачот сè уште се трага, а според некои информации, тој имал помошници, кои по престрелката се оддалечиле со коли, пишува Б92. Белградските медиуми наведуваат дека до престрелката дошло поради продажба на наркотици. Радуловиќ во медиумите е познат и како еден од тројцата мажи во „бентлито", кои во септември минатата година беа уапсени поради пресекувањето на колоната на претседателот на Србија. Набрзо по овој инцидент се уапсени и им е одреден притвор, но по 20 дена се пуштени. Против нив подоцна е покренато и обвинение. Во меѓувреме, тие извршиле други злосторства, а по осум месеци двајцата биле во затвор за убиство, а еден бил убиен. Танчев и Дукиќ беа уапсени на 19 ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Косово Рамуш Харадинај за време на „Дигиталниот Самит на Западен Балкан“ на кој учествуваа во претпладневната сесија, имаа средба на која изразија заедничко задоволство од актуелните меѓусебни односи меѓу двете земји. Двајцата премиери оценија дека Дигиталниот самит како настан претставува ново поглавје за дополнително интензивирање на регионалната соработка и израз на квалитетно динамизирање на иницијативата „Берлински процес“, како и импулс за нов придонес за Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што ќе се одржи во текот на месец мај во Софија, Република Бугарија. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и премиерот на Косово Рамуш Харадинај разговараа и за Извештајот на Европската Комисија за земјите од Западен Балкан, и се согласија дека извештаите се реални и охрабрувачки. Двајцата соговорници се согласија дека сега останува на земјите од регионот да продолжат со реформите со поголема инклузивност за ...
сите 82 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Цеца Ражантовиќ повторно се најдоа во Првиот основен суд во Белград, каде што беше закажано рочиштото за 18.04.2018 Пејачките се појавија поради приватна кривична тужба за клевета на Јелена Карлеуша, a Цеца поднела контра тужба. Судењето е одложено, а денес требаше да биде одржан првиот обид за смирување. Екипата на Телгеграф.рс била на местото на настанот, а еве како изгледале двете пејачки пред судот. Починал судијата. Рочиштето е одложено. Секој ја бара правдата на суд, а судот го потврдува виновникот, како што јас некои работи ги барам преку суд", изјави Цеца по рочиштето. Се започна од изјавите на Карлеуша дека Цеца влијаела на луѓе да го ликвидираат нејзиниот свршеник Чандо. Ражнатовиќ ја тужеше Карлеуша за навреда, а на крајот од ноември претходната година двете пејачки се најдоа во судница, каде што требаше да се смират за да го избегнат судењето.
сите 18 | | | веќе видена

Анастасија Ражњатовиќ уште во неосветлената просторија го уклучи компјутерот, направи кафе и малку по 7 часот им посака на сите „добро утро". Со симпатичен емотикон откри дека иако е станата рано, уште е сонлива со што многумина можат да се поистоветат.
сите 3 | | | веќе видена

Недела на современ фински филм ќе се одржи од 24 до 29 април во Кинотеката на Македонија. Селектор на филмовите е српскиот режисер Бојан Вулетиќ. Ќе бидат прикажани шест филмови, пет играни и еден документарец, кои меѓусебно се разликуваат по теми и по форма. Филмовите претставуваат пресек на финската кинематографија во последниве две години, односно оној нејзин дел кој досега не сме имале можност да го гледаме на редовните кино-репертоари или на домашните фестивали. Како што опишува селекторот Вулетиќ овој негов избор на филмови ќе ни даде можност да откриеме еден дел од Европа кој само навидум е далечен, скриен и студен, но во суштина е многу близок, исполнет со топлина, бидејќи потребата од љубов, пријателство, семејство, вистина, правда и храброст е универзална. „Возбудливи играни филмови, разични по жанр, од семејни драми до трилери и модерни вестерни во снег и мраз, кои се занимаваат со комплицирани семејни односи, обработуваат различни современи теми: од потребата за слободна љубов, предвременото ...
сите 11 | | | веќе видена

Необичното пријателство меѓу мајмунот Коко и чуварот на Зоолошка градина Цобе и нивниот живот во превртениот транзициски свет, се центар на дејството на „Година на мајмунот“, новата комедија на реномираниот режисер Владимир Блажевски, автор на култниот македонски филм „Панкот не е мртов“. Мајмунот, кој од Зоолошката градина завршува низ улиците на Скопје, и продолжува да патува низ живописните предели на Македонија, како и низа карикатурни ликови, едно необично комбе, неколку протести, и чудесна роденденска прослава, пропратени со пиктурална фотографија и звуците на „О соле мио“, се само дел од моментите што ги прикажува двеминутниот трејлер за оваа комедија на апсурдот. Филмот, кој утре, 19 април, ќе ја има својата премиера во рамките на 21. издание на Скопскиот филмски фестивал, е копродукција на Македонија, Србија, Словенија и Косово, и е поддржан од Еуримаж. Се снимаше во 2016 година на околу 80 различни локации низ Македонија. Главната улога ја игра Игор Ангелов, а во екипата се појавуваат актери од ...
сите 138 | | | веќе видена

Џордин Смит е самохрана мајка и не може да ја издржува својата ќерка. Таа тешко ги балансира месечните трошоци бидејќи нема право на помош. Често ги менува работните места, а дополнително работи и како келнерка. Помош пронашла на еден веб сајт, така што пронаоѓа мажи кои и плаќаат од 150 до 200 долари за излегување и платонска врска. „Мажите сами ги праќаат понудите, а јас бирам. Не е тоа ништо страшно, но не излегувам за помалку од 100 долари", вели таа. Смит вели дека оваа работа нема никаква врска со проституција. „Немав многу очекувања и со тешко срце се пријавив на веб сајтот. Објаснив дека сум забавна, весела, но и дека не сакам физички контакт и врзување. Бев многу нервозна на почетоктот", вели таа и признава дека и било посебно тешко да и објасни на ќерка и како одеднаш почнала да заработува поголема сум на пари. „Станува збор за компанија која стои зад мене, не правам ништо нелегално и тоа е најважно. Немам намера да се занимавам со оваа работа до крај на животот. Планирам да соберам пари како ...
сите 4 | | | веќе видена

Еден татко подолго време се сомневал дека нешто чудно се случува во дневната соба во текот на ноќта, бидејќи често слушасл звуци и наутро ги наоѓал разместени предметите. Одлучил да постави камера, за да може да види што е тоа чудно што се случува во текот на ноќта. Она што го открил го шокирало. Камерата во 2 часот по полноќ го снимила неговиот син како игра, скока, се качува по мебелот... Погледнете:
сите 3 | | | веќе видена

На патот Демир Капија – Гевгелија во близина на бензинската кај Удово утринава се случила тешка сообраќајна несреќа, откако возило ја загубило контролата и се превртело. Засега нема информации за повредени. Патниот правец е затворен.
сите 14 | | | веќе видена

На следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка, бидејќи е краток временскиот рок, се изјасни шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото радио 247. Очигледно е дека ПЈРМ, во јуни нема да влезе во НАТО, рече Никос Коѕијас и го објасни овој негов став дека договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. - Тие сакаат да распишат референдум. За референдум во земјата пријател на север, потребни се два месеци. Само за референдумот ќе дојде јуни. А откако ќе се заврши со референдумот, договорот ќе треба да оди во Собранието, а и за тоа треба половина месец или еден месец. Откако ќе стигне во Собранието, ќе треба тоа направи уставни измени. За да имаме договор ќе треба да се согласиме за уставни промени. Што значи ќе стигне есен, објасни шефот на грчката дипломатија, но додаде дека во НАТО одлуките може да ги донесат дури и постојаните претставници. Во однос на разговорите и точките за кои се преговара, министерот за надворешни работи на Грција во интервјуто за ...
сите 473 | | | веќе видена

Анкета низ скопските улици: Какви мажи може да се сретнат низ градов? Елена (33 години), Тафталиџе -Искрено тешко е да се пронајде дечко за озбилно. Излегувајќи низ градов наидувам на момци кои веќе се оформени личности и кои тешко би се промениле за да би стартувале нешто сериозно. Работам како веб дизајнер, имам автомобил, но дечко не. Ако не се појави вистинскиот за година две во план ми е да си посвојам, дете. Ана-Марија (26 години), Карпош -Излегов од една чудна долгогодишна врска во кај постојано бевме тројца. ЈАС, ТОЈ И МАЈАК МУ. Беше страшно секој потег, одлука мораш да биде одобрена од негвата мајка. Па каде со тој памет не знам ни јас што очекував по две години врска. „Никогаш нема да бидеш како мама"! Оваа реченица ја слушав неколку пати. Сега е време малку да се одморам не сакам врска за озбилно, но како рекле никогаш не вели никогаш. Бојана (23 години), Радишани -Некако не ми се брза малада сум, сакам да се шетам пред да се врзам со некого. Не знам дали сум магнет, но налетувам на типци кои ...
сите 3 | | | веќе видена

Животот и понатаму доаѓа за блиските роднини на високите функционери на власта. Магдалена Несторовска, државен секретар во Министерството за внатрешни работи и висок партиски функционер на владејачката СДСМ си го вработила нејзиниот сопруг Љубислав Несторовски во ЕЛЕМ, дознава Лидер од извори во оваа државна Компанија. Несторовски на новото работно место дошол во пакет со синот на архитектот Мирослав Грчев и ќерката на претседателот на Собранието Талат Џафери. За изворот на Лидер е скандалозно и тоа што Љубислав Несторовски има 63 години и е на една година пред пензија. Сопругата на Несторовски практично ја има највисоката администра функција во МВР, државен секретар, па оттаму се поставува прашањето дали и во овој случај се работи за непотизам. Инаку, претходно Лидер откри а посочените потврдија дека Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и Мирослав Грчев си ги вработиле своите деца во ЕЛЕМ. Бесија Џафери, ќерка на претседателот на Собранието Талат Џафери во АД ЕЛЕМ е вработена ...
сите 15 | | | веќе видена

Со наслов „Ова се повредите на Наташа", српскиот весник „Блиц" на насловната страна објавува ексклузивна фотографија од пејачката Наташа Беквалац која викендов беше брутално претепана од сопругот Лука Лазукиќ. Весникот пишува дека модринките и гребаницата под окото, како и големите подливи на рацете се доказ за бруталниот напад кој го доживеја познатата пејачка. Лазукиќ за весникот вели демантира дека ја нападнал пејачката истакнувајќи дека модринките кои ги има се од масажа на која била Наташа. Како што досега е познато, Наташа по бруталниот напад беше на два прегледи во Ургентниот центар во Белград каде докторите констатирале дека има потежок облик на потрес на мозокот. Пејачката потоа случајот го пријави во полиција и поднесе кривична пријава, а Лука доби 30 дена забрана за приближување до Наташа. Беквалац го овластила својот адвокат да покрене итна бракоразводна постапка, бидејќи според пишувањата на српските медиуми, сакала што поскоро да стави крај. За потсетување, Наташа и Лука се венчаа во септември ...
сите 82 | | | веќе видена

Риалда сподели со јавноста шокантната исповед дека за време на војната што избувна во Југославија во раните деведесетти години, ненадејно починала нејзината мајка. „Бев во Лондон на усовршување на јазикот. Тој 16-ти јануари 1991-ва година, кога војната започна, мајка ми ненадејно почина на улиците на Белград. Седев во стан во Лондон, гледав вести, за почетокот на војната, кога ме застекна оваа вест. Аеродромот беше затворен и немав начин да се вратам дома. Бев многу поврзана со мојата мајка, а неа ја немаше, војната во поранешна Југославија, се ширеше низ целата земја, решив да се вратам во Лондон, и да започнам нов живот ", изјави таа, која и по толку години не ја преболила смртта на нејзината мајка. Риалда изјави дека ликот на Марија, за прв пат го игра кога имала само 13 години, и истакна дека првиот бакнеж во животот е токму во овој легендарен филм.
| | веќе видена

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април, е прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. На Војневски му се слоши и изгуби свест за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. За обидот за убиство на Зијадин Села на 27 април минатата година обвинети се Кире и Цеко Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. Обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на претходите рочишта се изјаснија за невини.
сите 26 | | | веќе видена

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на набавката на луксузниот „мерцедес“. Јанкулоска денеска не се појави на закажаното рочиште за „Тенк“, а одбраната го оправда нејзиното отсуство со потврда од лекар за ризична бременост. По увидот во лекарското уверение од страна на СЈО, специјалните обвинители побараа раздвојување на постапката за Јанкулоска, односно да ѝ се суди одвоено, а судот го одобри ваквото барање. На ова реагираа адвокатите на останатите обвинети, експремиерот Никола Груевски и поранешниот помошник за внатрешни работи, Ѓоко Поповски, кои рекоа дека се против барањето за раздвојување на постапката бидејќи сметаат дека Јанкулоска е важна за нивната одбрана. Инаку, по одлуката во врска со Јанкулоска, судот донесе решение главната расправа да продолжи. извор: Makfax
сите 196 | | | веќе видена

Жена пилот безбедно го спуштила авионот, на кој претходно му експлодирал моторот , на аеродромот во Филаделфија . Таа претходно била воен пилот и се стекнала со големо искуство во американската морнарица. Авионот на американската компанија „Саутвест ерлајнс“ на летот од Њујорк до Далас вчера принудно слета на аеродромот во Филаделфија откако му експлодирал левиот мотор, а деловите оштетиле еден прозор при што загинал еден патник. Теми Џо Шулц (56) откако експлодирал моторот, била принудена што побргу принудно да го спушти авионот на аеродромот. Шулц, една од првите жени пилоти во американската морнарица, смирено се јавила кај контролорите на летот за да извести дека ѝ отпаднал дел од авионот и дека на пистата ќе бидат потребни амбулантни возила. извор: Makfax
сите 24 | | | веќе видена

Македонија повеќе не е изолирана држава, туку земја која се стреми кон добрососедски односи и развој. Дигиталниот самит кој се одржува овие два дена ќе ги приближи властите, бизнисите, младите и академското општество, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Тој вели дека земјите од Западниот Балкан ќе ги прифатат промените поврзани со дигитализацијата по што додаде дека очекува намалување на роаминг услугите, подобри услови во јавната администрација, се со цел подобри услови за граѓаните. извор: Makfax
сите 89 | | | веќе видена

Реформите и решавање на прашањето за името се главните предуслови за интеграција во ЕУ, а треба да биде јасно дека одлуките не ги носи Комисијата, туку Советот на ЕУ каде Грција јасно ги има формулирано нејзините позиции, соопштуваат од грчкото МНР во однос на извештајот на ЕК за напредокот на Македонија. – Во однос на поранешната југословенска Република Македонија, долг е патот што треба да го изоди за да го пополни јазот создаден од назадувањето во последните години. Стабилноста и напредокот на земјата е од витален грчки интерес. Се нагласува дека ова е седми пат што оваа земја добива позитивна препорака од Европската комисија. Сепак, треба уште еднаш да се разјасни кон сите страни дека одлуките ги носи Советот, а не Комисијата, каде Грција јасно ги има формулирано нејзините позиции, соопштуваат од грчкото МНР и додаваат дека унапредување на реформите и решавањето на името се главните предуслови за напредок на земјата кон ЕУ. Како што јави дописничката на МИА од Атина, грчкото Министерството за надворешни ...
сите 450 | | | веќе видена

Граѓанско демократската унија ја поздравува позитивната препорака од Европската Комисија и веруваат дека тоа ке биде мотив за сите оние кои се посветени на реформите и демократизацијата на Република Македонија, без оглед каде се наоѓаат на политичкиот спектар. Тие веруваат дека Владата Ќе покаже капацитет да му се спротивстави на како што велат "триумфализмот" и ќе почне да испорачува резултати во основните и најчуствителните области врзани со темелните реформи кои се однесуваат на владеењето на правото, судската власт, јавната администрација и разузнавачката заедница. „Му сугерираме на актуелниот премиер, најавената владина реконструкција да ја искористи во насока на зајакнување на персоналниот состав на владиниот кабинет со лица кои не се компромитирале себе си и кои имаа видна улога во минатото што и резултираше денеска Македонија да чувствува задоволство дека добива нешто што еднаш веке го доби“, порачуваат од ГДУ.
сите 3 | | | веќе видена

next