„Во цивилизирани држави, ова однесување на сегашниот премиер (да имаш докази за убиство, а да не ги даваш) се вика „ПОПРЕЧУВАЊЕ НА ПРАВДАТА" и се лежи побајаааги затвор", коментира професорот Димитар Апасиев на обвинувањето на таткото на Алексадар Наќевски, едно од убиените момчиња кај Смиљковското Езеро.
сите 285 | | | веќе видена

Нивното неработење и неспособност, најмногу доаѓаат до израз кога ќе се споредат со нас, со ВМРО-ДПМНЕ и со нашите резултати, вели Груевски. Додека економиите на сите земји во светот растат, Македонија стагнира, обвинува екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во колумна објавена на неговиот фејсбук профил. „Има периоди, тоа се најчесто 3, 4, 5 или повеќе години кога светската економија расте и особено кога европската економија расте каде оди најголем дел од нашиот извоз и години на економски кризи во светот и во Европа. Интересно е во овие 27 години независност на Македонија, годините на светски и европски раст на економијата најчесто се поклопуваше со владеењето на СДСМ и нивните мандати и обратно, ВМРО-ДПМНЕ ја имаше таа несреќа и истовремено чест, да ја води Македонија во кризни економски години во светот или Европа. Тоа беше среќна околност за Македонија. „Еве на пример сега. Светската економија расте. Европската економија силно расте. Но, колку треба да имаш промашени економски политики, да секогаш ...
сите 99 | | | веќе видена

Димитар Грчев, син на професорот и советник во министерството за култура Мирослав Грчев, на неговиот фејсбук профил потврди дека се вработил во ЕЛЕМ, откако неколку медиуми пишуваа за тоа. „Да, работам за ЕЛЕМ. Благодарам на интересот, дефинитивно го немаше кога работев во фабрика во Штип. П.С. Во Штип повеќе плаќаа", пишува Грчев на неговиот фејсбук профил. Медиумите пишуваат и дека во ЕЛЕМ е вработена и ќерката на собранискиот спикер Талат Џафери, Бесија Џафери. За оваа информација се уште нема потврда. -Тоа во време на ВМРО го викавме непотизам, сега ваљда го викате ,,успеав да се снајдам".Браво чим се радуваш на државна плата! – коментира една граѓанка. Друга граѓанка се потсмева со неговата изјава дека претходно земал повисока плата. – Фино од тебе што повисоката плата во Штип,ја отстапи на некој друг.До лани лаевте, сеа и сензитивни дури.Ај на здравје со нафтава, ама на екс. – му пишува граѓанката на младиот Грчев. Во одговор до револтираните граѓани, Димитар Грчев објаснува дека ја напуштил ...
сите 22 | | | веќе видена

Научниците случајно развиле ензим кој може да го јаде пластичниот отпад, што може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-Ен-Ен. Истражувачите од британскиот Универзитет во Портсмут и Националната лабораторија за обновлива енергија на САД (NREL) ја откриле структурата на природниот ензим, што се наоѓа во центарот за рециклирање на отпад пред неколку години во Јапонија. Тие велат дека ензимот „Ideonella sakaiensis 201-F6“ е способен да јаде полиетилен терефталат, кој беше патентиран како пластика во 1940-тите и се користи во милиони тони пластични шишиња. Целта на научниците била да ја проучат неговата структура, но тие случајно дизајнирале ензим кој е уште подобар за разложување на ПЕТ пластиката. “Ние се надевавме дека ќе ја одредиме неговата структура за да помогнеме во протеинскиот инженеринг, но завршивме чекор подалеку и случајно изградивме ензим со подобрени перформанси при разложување на овие пластики”, рече водечкиот истражувач на NREL, Грег ...
сите 35 | | | веќе видена

Запрашан Харадинај дали некого убил вели „Не знам, веројатно, војна е војна". Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за телевизијата „Хепи" вели дека не знае, но можеби убил некого во војната. „Облеков униформа свесен за последиците. Изгубив двајца браќа во униформа, исто така размислува и српскиот војник кога ќе тргне во војна. Ако неможеш да го поднесеш тоа, тогаш не влегувај во судири" вели Харадинај. На прашањето како исчезнала легендаата за црниот Харадинај, косовскиот премиер вели дека го видел тоа на телевизија и дека тоа било пропаганда. „За мене е нормално тоа да се зборува за време на војна, кога две страни се во судир. Но не ми е јасно зошто тоа продолжи по војната" наведува Харадинај. Својот престој во хашкиот трибунал, го опишува велејќи дека тоа е "нова Југославија, но од националистичка перспектива". Таму ги запознал и Србите како Шљиванчанин и Шешељ, кои го поздравиле. Косовскиот премиер тврди дека Американците му дале се на Милошевиќ за да ја уништи ОВК, но тој не успеал. На ...
сите 85 | | | веќе видена

Раперот Кендрик Ламар ја доби Пулицеровата награда за музика за неговиот албум „DAMN“. Тој е прв некласичен музичар кој ја добива оваа награда. Одборот за доделување на наградата соопшти дека албумот на Ламар ја опфаќа комплексноста на афроамериканскиот и американскиот живот. Тој бил пофален за длабоката лирска содржина на неговите песни, за неговите исклучителни настапи во живо и неговиот длабок микс на хип-хоп, џез, соул, фанк, поезија и африкански звукови. Неговите албуми „Good kid, m.A.A.d city“, „To Pimp a Butterfly“ и „DAMN“ станаа уметнички дела на кои се наоѓаат песни на кои Ламар пее за тоа како е да се биде Афромаериканец, за животот на улица, за полициското насилство, издржливоста, преживувањето. извор: Makfax
сите 8 | | | веќе видена

На седницата на Владата што ќе се одржи денеска, меѓу другите точки на дневен ред, ќе се најде и Информација за Правилниците за мерките од Планот за економски раст на Владата – столб 3, соопшти владината прес-служба. Донесувањето на овие правилници на предлог на Фондот за иновации и технолошки развој, е поврзано со реализацијата на Среднорочна програма за работа на Фондот за иновации и технолошки развој за финансиска поддршка на микро, мали и средни претпријатија за 2018-2020 година. Од Владата велат дека со овие правилници ќе се овозможи и почеток на имплементација на мерките од третиот столб од Планот за економски раст на Владата, односно се создаваат услови за започнување на постапката за доделување на финансиската поддршка на микро, мали и средни претпријатија. На оваа седница на владата ќе биде разгледана и информацијата за Правилник за општите и посебните барања за безбедност на храната во однос на максимално дозволените нивоа на резидуи од пестициди во или врз храната и храната за животни од ...
сите 49 | | | веќе видена

Претседателот на Мусилманската заедница во Албанија, Скендер Бручај изјави дека кога е во прашање предавањето на Ѓуленистите на Турција, одлуката ќе биде на Албанија во интерес на народот. Лидерот на албанските муслимани кој престојува во САД за „Радио гласот на Америка“ програма во врска со депортацијата на шестмината Албанци од Косово на Турција, поради врски со Абдулах Ѓулен и реакцијата на Тирана околу протерувањето на Албанија на оние кои се поврзани со Ѓулен, рече дека „Албанија самата ќе реши што е подобро за самиот народ“. Бручај додаде дека тоа ќе биде одлука која ќе ја донесе самата држава без влијание на други. Албанскиот печат истакнува дека покрај барањето што Турција го достави до Косово за предавање на „Ѓуленистите“, барање е доставено и до официјална Тирана. Засега нема официјален став на албанското раководство дали ќе ги депортира лицата кои се внесени во листата доставена од Турција до Тирана, а за кои се тврди дека се поврзани со Ѓулен. извор: Makfax
сите 37 | | | веќе видена

Една или две руски подморници кои на Западот ги нарекуваат "Црни дупки" поради нечујноста, ја спречиле британската подморница од класата "Astute" да пријде до сирискиот брег и да учествува во нападите, пишува "Times". Весникот објавил дека британската подморница, вооружена со крстаречки ракети, во Средоземното море играла "мачка и глушец" со руските подморници. "Times" наведува дека британската подморница морала да нурне и поради две руски фрегати и противподморнички брод. Поради тоа, не успеала да пријде доволно блиску за да ја ракетира Сирија, без разлика на тоа што неколку дена се обидувала да се сокрие. Според податоците на весникот, руските "црни дупки", кои според тврдењата на службениците на НАТО, припаѓаат во класата "клио", испловиле од сириското пристаниште Тартус, за да ја спречат британската подморница да се доближи до Сирија и да ја нападне. "Црните дупки" се многу брзи и вооружени со торпеда, односно крстаречки и противподморнички ракети.
сите 23 | | | веќе видена

Најголемото непријателство на естрадата, кое трае веќе 20 години, се случило поради Аркан. Но, изгледа сите членови на триаголникот имале совршен план: прво Јелена Карлеуша, па Аркан и на крајот Цеца. „Старс" дознава дека Аркан и Карлеуша извесен период интензивно контактирале и тоа почнало да ѝ пречи на Цеца, која му простила на неверниот тигар под услов да не се дознае никогаш, а потоа заедно смислиле план да започнат војна со Јелена. Иако сите се убедени дека причина за нивната караница е интервју во кое трапаво и непромислено Јелена ќе изјави нешто што ќе ја навреди Цеца до гроба, вистината е многу поинтригантна. извор zase.mk
сите 36 | | | веќе видена

Горан Наќевски, татко на Александар кој заедно со уште четворица пред шест години беше убиен кај Смилковското езеро, на денешното рочиште за случајот Монструм се обрати пред судот. И тој, како и претходно неговата сопруга побара од судот јавно да се објави чии се петте телефонски броеви кои се заведени како државна тајна, а комуницирале со сега обвинетите во случајот Монструм. -На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите родители за да видите дека ја зборуваме вистината. Исто така, Заев ни рече дека Опел Омегата, или возилото со кое се превезувале извршителите е на МВР. Заев не ни исполни многу ...
сите 313 | | | веќе видена

Поради штрајк на пилотите се очекува францускиот авиопревозник „Ер франс“ денеска да откаже 30 отсто од планираните летови. Синдикатот бара зголемување на платите за 6 отсто, со оглед на тоа што платите во „Ер франс“ се замрзнати од 2011 година, пренесува „Асошиејтед прес“. Управата на компанијата вчера понуди зголемување од два проценти во текот на годинава, а вкупно 5 во следните три години. На синдикатите им е даден рок до крајот на неделата да се изјаснат дали ја прифаќаат понудата, но најголемиот синдикат на пилоти веќе соопшти дека ќе ја одбие. извор: Makfax
сите 23 | | | веќе видена

Главната и одговорна уредничка на весникот „Нов ден" каде што работел Бородин, истиот ден рекла дека не верува дека Бородин направил самоубиство. 32 годишниот Максим Бородин, истражувачки новинар од Екатеринбург, починал од повредни здобиени кога на 12 април паднал од прозор од петти кат. Официјално неговата смрт е истражувана како самоубиство. Портпаролот на полицијата во Сверлодската област кажа дека е „малку веројатно оваа приказна да има криминална природа". Според неговите зборови, вратата на станот на Бородин била затворена од внатре и немало никакви знаци принуден влез. Додал дека клучевите од станот се пронајдени внатре и дека не е пронајдена последна порака. Russian Investigative Reporter Maksim Borodin Dies After Fall; Editor Rejects Suicide https://t.co/EopQEINnV5 . Borodin contacted a friend at 5 a.m. on April 11 and said his building was surrounded by "security forces" wearing camouflage & face masks! Putin kills most journalists pic.twitter.com/CVofLDD2lP — bmaggiemay (@bmaggiemay) April 16, ...
сите 9 | | | веќе видена

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе решение за забрана за риболов во риболовните води во периодот на природен мрест на рибите за оваа година. Забраната се однесува на риболовните подрачја, риболовните ревири и рекреативните зони, а периодот на забрана е различн за секој вид на риба. Забраната за вршење риболов во период на мрест, е предложена од концесионерите, со цел да се овозможи природен мрест на рибите. Со решението, концесионерите на рибите за организирање на рекреативен риболов на одделните риболовни ревири и рекреативни зони се должни за периодот на забрана да ги известат рекреативните риболовци, а Македонската риболовна федерација треба да ги извести концесионерите за на својата веб страна, да објави известување за периодот на забрана по поединечни риболовни ревири и рекреативни зони и по одделни видови риби за кои се носи забраната. Забраната за вршење риболов во одделни риболовни води и видови риби се донесува заради овозможување на непречен природен мрест на рибите, ...
сите 23 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за телевизијата „Хепи“ вели дека не знае, но можеби убил некого во војната. „Не знам, најверојатно, војна е војна. Облеков униформа свесен за последиците. Изгубив двајца браќа во униформа, исто така размислува и српскиот војник кога ќе тргне во војна. Ако неможеш да го поднесеш тоа, тогаш не влегувај во судири“ вели Харадинај. На прашањето како исчезнала легендаата за црниот Харадинај, косовскиот премиер вели дека го видел тоа на телевизија и дека тоа било пропаганда. „ За мене е нормално тоа да се зборува за време на војна, кога две страни се во судир. Но неми е јасно зошто тоа продолжи по војната“ наведува Харадинај. Косовскиот премиер тврди дека Американците му дале се на Милошевиќ за да ја уништи ОВК, но тој не успеал. На прашањето како во затворот можел да се дружи со Србите, а на слобода не, тој рекол: „Па се гледам со Србите и се дружам. Еве им честитав Божик и Велигден, не се согласуваме секогаш, но се согласуваме“ вели Харадинај. Според него, Албанците ...
сите 88 | | | веќе видена

Германските компании имаат проблеми да пронајдат квалификувана работна сила, неопходна за да го зголемат производството, предупреди економскиот институт IW. Институтот проценува дека недостигот на работна сила, економијата ја чини 0,9 процентни поени од БДП годишно. Германскиот пазар на труд бележи раст, при што е регистрирана најголема стапка на вработеност од кога надлежните тела почнале да го следат тој показател. Квалификувани работници недостасуваат и поради невообичаено долгиот период на економски раст, кој влезе во девета последователна година, како и поради недостиг на работно способно население. Од економскиот институт истакнуваат дека доколку германските менаџери би ги вработиле сите невработени со соодветни квалификации, празни би останале 400.000 работни места. Тоа значи дека германскиот БДП би бил поголем за 0,6 процентни поени доколку би биле ангажирани сите работници кои им се потребни. Со оглед на тоа дека фирмите кои вработуваат нови работници, паралелно ги зголемуваат вложувањата во машини ...
сите 31 | | | веќе видена

Руската државна медиумска пропаганда го слави Мухамед Саиди, шефот на воздушната одбрана на воениот аеродром Думер кој го предводел тимот задолжен за соборување на испалените наведувани американски проектили Томахавк. Според руски и сириски податоци кон аеродромот Думер биле испалени дури 12 Томахавк ракети кои се едни од најмодерните и најпрецизните на американската морнарица и се испалуваат од воени разорнувачи на големи далечени од Медитеранот. Саиди тврди дека со помош на антиракетните системи Бук кои се од руско производство, биле соборени сите упатени проектили на сојузниците и дека е спречена огромна штета врз воената база и значајниот аеродром во Думер кој го користеше и руската војска. И САД и Русија со свои различни тврдења го користат неодамнешниот воен напад за да докажат кој има помоќно и попрецизно модерно оружје иако двете страни одлучија да избегнат директен конфликт на сириско тло овој пат.
сите 11 | | | веќе видена

Хрватите кои ќе заминат во Германија таму остануваат од една до четири години. 367.900 луѓе со хрватски пасоши на почетокот на оваа година живееле во Германија, што е за 35.295 луѓе плус во однос на истиот период лани. Од нив 196.365 се мажи, а 171.535 се жени. Со ова се зголемува бројот на хрватско население во Германија откако земјата влезе во ЕУ. Откако се отвори европскиот пазар за Хрватска, до 2015 година 224.971 хрватски државјани престојувале во Германија, но сега таа бројка е многу поголема. Најголем дел од нив се концентрирани во јужните делови на земјата или во главните економски центри. Бројот на странци во Германија достигна рекорд и тој сега изнесува 10,6 милиони. извор faktor.mk
сите 3 | | | веќе видена

Иако денешното рочиште за Монструм се одложи бидејќи во судот не се појави обвинетиот Фејзи Азири, збор во судницата побараа мајката и таткото на убиениот Александар Наќевски. Мајката на Александар, Зорица Наќевска побара од судот и од обвинителството да ја утврдат вистината. „Судот и обвинителството да ги утврдат улогите на обвинетите, дали се извршители или помагачи. Бараме и да се декодираат броевите кои во пресудата се заведени како државна тајна, а се на функционери од ДУИ“, рече Наќевска, пренесува Фокус . Таа побара и да се октријат нн сторителите кои биле посочени од заштитениот сведок но не биле вклучени во истрагата бидејќи биле недостапни за органите на прогонот. Мајката на Александар прочита и транскрипт од разговор кој наводно се водел помеѓу обвинетиот Азири и едно од непознатите лица: „Вечерва сонував еден многу лош сон како му ги врзав рацете на момчето, па плачев, па сега си велам да не се израдувам да не не го довршив тој никаквец". Таа од судот си го побара и мобилниот телефон на својот ...
сите 319 | | | веќе видена

Горан Наќевски, татко на едно од убиените момчиња кај Смилковско езеро, побара од судијата Огнен Ставтерв стражарно да го приведе премиерот Зоран Заев затоа што како политички противник на ДУИ им изнел конкретни докази за вмешаност на функционери од ДУИ во свирепото убиство. Таткото, под морална и кривична одговорност, изрази желба, неповикан, на денешното судење за предметот „Монструм" да даде изјава и судијата Ставрев му дозволи. Во изјавата, тој го обвини Заев дека сега откако се склучи коалицијата со ДУИ тој манипулира со доказите кои што можат да доведат до вистината за „Монструм", пренесува Сакамдакажам.мк. „Кога бевме кај Заев рече дека ќе ни даде 6 разговори државна тајна за 6 функционери на ДУИ. Но, подоцна тие станаа 5. ДУИ тогаш беше нивни противник. Заев ни ги покажа транскриптите, ни го посочи Невзат Бејта и ни покажа транскрипт од разговор меѓу Невзат Бејта и обвинетиот Фејзи Азири. Не го исполни ветувањето, од политички причини не ни ги даде тие 5 државни тајни", рече Наќевски. Родителите на ...
сите 324 | | | веќе видена

next