Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го посети општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Била изразена и загриженост за лошата економска состојба во државата, за изневерените очекувања на граѓаните и потребата за реален раст и развој во секое поле и област, како и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди одговори на овие прашања многу скоро. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го посети општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Карпош.На состанокот се размениле мислења за актуелните случувања и понатамошните чекори на партијата, мислењата на членовите за организираноста и начинот на делување на партиските структури.Била изразена и загриженост за лошата економска состојба во државата, за изневерените очекувања на граѓаните и потребата за реален раст и развој во секое поле и област, како и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди одговори на овие прашања многу скоро.
сите 209 | | | веќе видена

Британската кралица Елизабета Втора во своја сопственост има предмет, за кој легендите велат дека додека го поседува жена, сѐ ќе биде во ред. Кох-и-Нур или „Брдото на светлината“ долго време бил најголемиот дијамант на светот. Британската кралица Елизабета Втора во своја сопственост има предмет, за кој легендите велат дека додека го поседува жена, сѐ ќе биде во ред. Кох-и-Нур или „Брдото на светлината“ долго време бил најголемиот дијамант на светот.Тој припаѓал на бројни хиндуски, монгулски, ирански, авганистански и британски владетели, кои жестоко се бореле за него, често земајќи го како воен плен после војните.Во 1877 година станал кралска сопственост, кога кралицата Викторија станала царица на Индија. Каменот денес се наоѓа во склоп на круната на крализата Елизабета Втора. Се верува дека Кох-и-Нур настанал во индиската покраина Андхра Прадеш, заедно со својот близнак Дарја-је-Нур „Море на светлината“ и дека со себе го носи проклетството кои ги погодува мажите кои го носат.Секој маж кој го имал ...
сите 9 | | | веќе видена

Густа магла и смог предизвикаа откажување на сите летови од и до аеродромот во босанскиот главен град Сараево, а отежнат е и патниот сообраќај. Густа магла и смог предизвикаа откажување на сите летови од и до аеродромот во босанскиот главен град Сараево, а отежнат е и патниот сообраќај.Забраната за летови се одразила на компаниите Виз Ер, Адриа Ервејз, Ер Србија и други. Босанските медиуми јавуваат дека Сараево, како и Тузла, деновиве се меѓу најзагадените во Европа.
сите 14 | | | веќе видена

Мажот кој влетал на бината и го прегрнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, предизвикал расправа кај обезбедувањето на лидерот на државата, пишува Хуријет. Мажот кој влетал на бината и го прегрнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, предизвикал расправа кај обезбедувањето на лидерот на државата, пишува Хуријет.Полицијата веднаш го уапсила, но и ослободила, бидејќи се испоставило дека не претставува опасност за претседателот.Човекот кој го прегрна претседателот предизвика расправа и во медиумите, за квалитетот на обезбедувањето на претседателот, кое наводно после минатогодишниот обид за државен удар е драматично појачано.Погледнете како изгледало сето тоа:Hug attack on Erdogan. How good is his security? — Russian Market (@russian_market)
сите 44 | | | веќе видена

Редовното годишно обраќање на Претседателот на РМ пред законодавниот дом е предвидено со Уставот на државата. Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска напладне ќе го одржи традиционалното годишно обраќање во Собранието на Република Македонија.Редовното годишно обраќање на Претседателот на РМ пред законодавниот дом е предвидено со Уставот на државата.
сите 220 | | | веќе видена

Во петок врнежите ќе бидат слаби и полокализирани, но ќе биде постудено па слаб снег ќе има и на повисоките места особено на западот. Во деновите од викендот се очекува стабилно, суво и ветровито време. Времето во Македонија ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност.По одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има услови за појава на магла.Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала, со умерена облачност. Температурата ќе достигне до 10 степени.До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло за овој период од годината. Наутро ќе има услови за појава на магла по одделни котлини, а преку денот ќе има мала до умерена облачност.Под влијание на влажен бран во четврток ќе биде облачно со повремен дожд, а на високите планини од снег. Претпладне врнежи ќе има на западот, а до крајот на денот ќе се прошират во поголем дел од земјава, но сепак најинтензивни ќе останат во западните делови.Во петок врнежите ќе бидат слаби и ...
сите 287 | | | веќе видена

Со 61 глас „за“ и еден воздржан, избран е новиот Јавен обвинител Љубомир Јовески. Собранието денеска двапати гласаше за изборот на нов Јавен обвинител. Кворумот беше обезбеден откако претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза за координација, а се гласаше по трет пат. Со 61 глас „за“ и еден воздржан, избран е новиот Јавен обвинител Љубомир Јовески. Собранието денеска двапати гласаше за изборот на нов Јавен обвинител. Кворумот беше обезбеден откако претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза за координација, а се гласаше по трет пат.Владата на седницата на 7 ноември до Собранието го достави предлогот за Јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, откако доби позитивно мислење од Советот на јавни обвинители.
сите 90 | | | веќе видена

Понекогаш ни се случува да почувствуваме болка во некои делови од телото, но на тоа воопшто да не обрнеме внимание. Понекогаш ни се случува да почувствуваме болка во некои делови од телото, но на тоа воопшто да не обрнеме внимание.Сепак, секоја болка укажува на проблем или заболување на одреден орган и не смееме да го игнорираме.Преку овие илустрации ќе можете да одредите за кој орган се работи врз основа на болката во одреден дел од телото. Погледнете, никогаш не се знае кога ќе ви притреба.
сите 6 | | | веќе видена

Кога ќе го прочитате овој текст веќе никогаш нема да фрлите ниту една кора од банана. Во некои земји како Индија, кората од оваа вкусна овошка ја сметаат за деликатес. Кога ќе го прочитате овој текст веќе никогаш нема да фрлите ниту една кора од банана. Во некои земји како Индија, кората од оваа вкусна овошка ја сметаат за деликатес.Доколку втирете кора од банана на кожата, таа ќе делува како антиоксиданс, ќе ја хидрира и ќе го ублажи чешањето, а помага и при псоријаза. Се користи внатрешната страна на кората.Обичните, безопасни брадавици можат да се отстранат така што ќе ја втриете внатрешноста од кората врз нив. Она што ќе ви се допадне е тоа што кората на бананата, исто како и кокосовото масло, има моќ да ги избели вашите заби. Доколку секој ден практикувате да ги истриете забите со кората ќе забележите значително подобрување.
сите 7 | | | веќе видена

Семејството Трамп директно од дневната соба на својот имот во Флорида каде што престојуваат за време на Божиќ одговараа на повици како долготрајна традиција која трае 60 години наназад. Семејството Трамп директно од дневната соба на својот имот во Флорида каде што престојуваат за време на Божиќ одговараа на повици како долготрајна традиција која трае 60 години наназад.Оваа традиција е именувана „Народот по потрага по дедо мраз“, а Трамп на децата од Мисисипи им одговарал дека државата е многу голема и предвидел дека дедо мраз ќе пристигне во секој дом бидејќи децата биле умни.На детските желби од Вирџинија Трамп наидел и на една поинаква желба на дете кое под елката посакало да пронајде материјал за градежништво, а на тоа тој му одговорил дека и тој од секогаш посакувал да добива такви подароци, а оваа желба очигледно му се исполнила бидејќи денес тој има и голема градежна империја.Инаку претходно Трамп преку видео линк им посака среќен Божиќ на американските војници ширум светот како и на ...
сите 36 | | | веќе видена

Сценаристот и уредник, Милан Шарац овие денови ја потпишува монодрамата „Јас, Јованка Броз“ која по се изгледа ќе предизвика шок во јавноста. Сценаристот и уредник, Милан Шарац овие денови ја потпишува монодрамата „Јас, Јованка Броз“ која по се изгледа ќе предизвика шок во јавноста.Монодрамата е претсмртна желба и порака на првата дама на големата Југославија, исповед која е дадена неколку месеци пред својата смрт.Шарац откри неколку интересни детали за медиумите.Тој вели дека Јованка му зборувала на Тито да ги предаде остатоците од Дражен на неговото семејство.„Нека го закопа неговото семејство каде што сака. Секогаш му го зборував тоа, не само околу тоа во кое што е вмешуваше народот, па го убедував дека тоа е најдобро решение. За жал, не успеав да го убедам.“Таа во својата исповед на Милан Шарац открила и детали од времето кога започнал „нападот“ да ја одвојат од Тито.„Дојдов во резиденцијата, а Тито го немаше. Исчезна. Каде е? Никој ниту збор да каже. Него го немаше 13 денови. Бев во шок. Не ...
сите 7 | | | веќе видена

Слепата видовита жена, чии обожаватели тврдат дека таа точно го предвидела нападот на 11. септември во Њујорк, цунамито во Индонезија во 2004 година, па и Брегзит, рекла дека во 2018 година ќе се случат две случувања кои ќе го променат светот. Слепата видовита жена, чии обожаватели тврдат дека таа точно го предвидела нападот на 11. септември во Њујорк, цунамито во Индонезија во 2004 година, па и Брегзит, рекла дека во 2018 година ќе се случат две случувања кои ќе го променат светот.За 2018 година, најголемата пророчица, Баба Ванѓа предвиде дека Кина ќе стане светска сила и дека ќе биде најмоќна држава во светот. Тоа може да придонесе за големи промени на политичката сцена. Тоа значи дека САД и Русија повеќе нема да се важни играчи.Новата ситуација може да биде од корист на земјите кои се во добри односи со Кина.Баба Ванѓа исто така предвиде дека од следната година државите нема да се ескплотирани, туку сами ќе бидат експлотатори. Друга промена која се случи е промена на орбитата на Земјата. Тоа ...
сите 18 | | | веќе видена

Регулаторната Комисија за Енергетика денеска напладне треба да ја соопшти новата одлука за цената на бензинот која почнува да важи од полноќ. Регулаторната Комисија за Енергетика денеска напладне треба да ја соопшти новата одлука за цената на бензинот која почнува да важи од полноќ.Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголеми за 0.5 денари и еден литар од овие горива чини 66.00 односно 67.50 денари, додека ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголеми за 0.50 денариЦената на ЕУРОДИЗЕЛОТ останува 54,50 денари за литар.Останува да видиме каква ќе биде новата одлука на РКЕ и дали ќе возиме поскап или поевтин бензин пред Нова Година и претстојните празници.
сите 96 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 22. седница на која пратениците треба да гласаат за именување нов државен јавен обвинител, откако на 15-ти овој месец ја завршија расправата по владиниот предлог Љубомир Јовески да биде именуван на оваа функција. Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 22. седница на која пратениците треба да гласаат за именување нов државен јавен обвинител, откако на 15-ти овој месец ја завршија расправата по владиниот предлог Љубомир Јовески да биде именуван на оваа функција.За именување на јавен обвинител, Собранието на РМ одлучува со просто мнозинство од 61 глас. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување.Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август годинава.На собраниската дебата не присуствуваа пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за што жалење изразија пратениците од владејачкото мнозинство, посочувајќи дека за ова прашање е потребна ...
сите 177 | | | веќе видена

Предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за избор на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд на Република Македонија е на дневен ред на денешната 27. собраниска седница. Предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за избор на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд на Република Македонија е на дневен ред на денешната 27. собраниска седница.Иванов пред еден месец ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови судии на Уставниот суд. Македонскиот претседател, како што соопшти неговиот Кабинет, смета дека со предлозите на д-р Дарко Костадиновски и д-р Осман Кадриу, Уставниот суд ќе добие судии кои најодговорно ќе ја извршуваат функцијата за време на нивните мандати.Дарко Костадиновски е доктор на правни науки на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од областа на меѓународното право. Докторирал на тема „Советодавната надлежност на Меѓународниот суд на правдата: правни последици од советодавните мислења на Судот“ и е автор на книгите „Меѓународна Арбитража“ ...
сите 177 | | | веќе видена

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово - Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде синоќа имаше божикна полноќна света литургија. Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово - Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде синоќа имаше божикна полноќна света литургија.На литургијата присуствуваа и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со сопругата, вицепремиерите за економски прашања и за европски прашања, Кочо Анѓушев и Бујар Османи, министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, Цветанка Ласкова, советничка за култура на премиерот, претставници на дипломатскиот кор, ...
сите 71 | | | веќе видена

Во Македонија денеска ќе биде сончево со локална облачност и релативно топло за овој период од годината. Во Македонија денеска ќе биде сончево со локална облачност и релативно топло за овој период од годината.Стабилното и суво време ќе се задржи до среда. Во вторник и во среда наутро ќе има магла по одделни котлини. Веќе од четврток ќе има зголемена облачност со врнежи од дожд во западните делови и снег на планините. Во петок врнежите ќе бидат помали, но ќе биде постудено и се очекува слаб снег на одделни места и на повисоките места, особено на запад. Температурите утре ќе се движат од -4 наутро до 16 степени преку ден. Во Скопје слично време со минимална температура од -1 степен и дневна до 13 степени.
сите 295 | | | веќе видена

Со 376 гласови „За“, Христијан Мицкоски на конгресот во Валандово беше избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. До пред конгресот Мицковски ја обавуваше функцијата генерален секретар на партијата, на која 30 јули годинава. Со 376 гласови „За“, Христијан Мицкоски на конгресот во Валандово беше избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. До пред конгресот Мицковски ја обавуваше функцијата генерален секретар на партијата, на која 30 јули годинава.За време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ тој беше претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ и професор на Машинскиот факултет при УКИМ,Мицкоски е млад, перспективен кадар на партијата. Неговото досегашно богато работно искуство е надополнето со преку 100 научни трудови, а добитник е и на повеќе меѓународни награди и признанија за иновации. Партиципирал во изработка на редица меѓународни развојни проекти од областа на енергетиката и мехатрониката. За стручноста и капацитетите на новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ говори и фактот што АД ЕЛЕМ ...
сите 281 | | | веќе видена

Села во четвртокот изјави дека Алијансата на Албанците останува на своите ставови за задржување на министерското место за здравство, кое остана празно откако Арбен Таравари стана градоначалник на Гостивар. Централното собрание на Алијансата за Албанците денеска во Гостивар ќе одржи редовен состанок на кој ќе се разгледуваат состојбите во партијата и ќе се направат подготовките за партискиот конгрес.Партиски извори за МИА брифираа дека меѓу темите ќе биде и одлуката дали Алијансата за Албанците ќе остане во владината коалиција.За оваа тема се очекува лидерот на партијата Зијадин Села да даде информација по разговорите со премиерот Зоран Заев од пред неколку дена.На состанокот, кој е редовен, Централното собрание ќе го разгледува и извештајот на Централниот изборен штаб од локалните избори. Сепак, како што наведуваат истите извори, најмногу време ќе се посвети за подготовките за вториот конгрес на партијата, кој треба да се одржи напролет.На состанокот се поканети делегати од партиските структури и ...
сите 235 | | | веќе видена

Свесен сум во каква атмосфера поминува овој конгрес, на моменти презатрупан со шпекулации и наметнати нереални теми. Но тоа е за жал состојбата во која е политиката денес. Јас ќе се трудам политиката утре да биде поразлична. Свесен сум за сите очекувања од мене лично, изјави новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Конгресот во Валандово. Свесен сум во каква атмосфера поминува овој конгрес, на моменти презатрупан со шпекулации и наметнати нереални теми. Но тоа е за жал состојбата во која е политиката денес. Јас ќе се трудам политиката утре да биде поразлична. Свесен сум за сите очекувања од мене лично, изјави новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Конгресот во Валандово.-Исто така сум свесен и за сите сомнежи во мене, кои сигурно се донекаде оправдани, посебно заради фактот што сум немал досега можност да носам крупни одлуки, или да бидам тестиран подолг период во однос на се она што се наметнува како дилема во однос на мене овие денови, а веројатно ќе лебди и кусо во ...
сите 241 | | | веќе видена

next