Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 декември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 декември.Денеска е Св. архиѓакон и првомаченик Стефан.Овој Стефан беше евреин, соработник на апостолите. Еден е од седумте ѓакони на ерусалимската црква. Со него почнува подвигот на мачениците, па во таа смисла и е наречен првомаченик. Пострада од евреите во Синедрионот, откако во долга беседа им докажуваше дека оној Исус кого тие го убија беше навистина Помазаникот што го очекуваат, т.е. Христос. Расказот за него може да се прочита во новозаветната книга Дела апостолски. Во 415 година, неговите мошти се пронајдени на чудесен начин и сместени во Сионскиот храм во Ерусалим.Најраспространет обичај на овој ден е да се изнесе слама од домот. Имено, уште од дамнешно време се верува во нејзината чудотворна моќ, па оваа слама внимателно се собирала и се поставувала покрај насадите кои требало да вродат со плод. Се ставала во виноградот за грозјето повеќе да раѓа, или пак ...
сите 30 | | | веќе видена

Воздухот во Скопје и изутринава е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат се измерени 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96 микрограми. Воздухот во Скопје и изутринава е загаден над дозволеното. Највисоки концентрации на ПМ10 честички повторно има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат се измерени 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96 микрограми.По добиените информации дека квалитетот на воздухот во Скопје последователно два дена е загаден над дозволеното, односно над 200μg/m3, вчера повторно беа активирани мерките за ублажување на последиците од аерозагадувањето во градот. Од владината прес-служба информираа дека министерствата за животна средина и просторно планирање и за здравство се должни да ги oслободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, лицата со хронична астма, лицата со прележан инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, да ...
сите 167 | | | веќе видена

Татјана Каракамишева на својот Фејсбук профил обелодени дека крадци упаднале во нејзиниот дом на најголемиот Христијански празник Божик. Татјана Каракамишева на својот Фејсбук профил обелодени дека крадци упаднале во нејзиниот дом на најголемиот Христијански празник Божик.- Умоболни влегле во нашата куќа и се ничкосале, превртеле наопаку, распослале се на земја, гласи дел од пораката која таа ја објави на Фејсбук.
сите 3 | | | веќе видена

Божиќниот ручек традиционално се одржува во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан, а ќе присуствуваат и дел од членовите на Светиот синод на МПЦ-ОА. Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв.На божиќната трпеза се поканети претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери.Божиќниот ручек традиционално се одржува во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан, а ќе присуствуваат и дел од членовите на Светиот синод на МПЦ-ОА.
сите 30 | | | веќе видена

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 27. седница треба да се изјаснат за предлозите на претседателот Ѓорге Иванов, Осман Кадриу и Дарко Костадиновски да бидат нови уставни судии. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за употреба на јазиците. Покрај 27. седница, за денеска се закажани уште пет други, каком и седници на Комисијата за политички систем и Законодавно- правната седница. Се уште нема информација дали пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе се вклучат во работата на Парламентот. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски за денеска најави координација на која ќе се одлучува кои чекори партијата ќе ги преземе во иднина. Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 27. седница треба да се изјаснат за предлозите на претседателот Ѓорге Иванов, Осман Кадриу и Дарко Костадиновски да бидат нови уставни судии.На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за употреба на јазиците. Покрај 27. седница, за денеска се ...
сите 489 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Република Македонија и теми од заеднички интерес, соопштија Секретаријатот за европски прашања при макеоднската Влада и грчкото МНР. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Република Македонија и теми од заеднички интерес, соопштија Секретаријатот за европски прашања при макеоднската Влада и грчкото МНР.Османи во пресрет на посетата на Грција во интервју за Независната балканска новинска агенција-ИБНА, изјави дека таа е во ...
сите 172 | | | веќе видена

Од среда попладне во западните и јужните делови се очекуваат повремени локални врнежи од дожд, но позначителна промена проследена со врнежи и северен ветер се очекува од петок преку денот. Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно, наутро по котлините со појава на магла, особено долж Повардарието. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, повеќе ќе биде изразен на повисоките места и на планините.Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде умерено до значително облачно. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до осум степени.До среда ќе се задржи стабилно и суво време со магла по котлините и со појава на умерена до значителна облачност. Ќе дува најчесто слаб јужен ветер. Дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, особено на повисоките места и на планините.По котлините и по речните долини, вклучувајќи ја и Скопската ќе има појава на магла и ниска облачност и таму дневната температура ќе остане ...
сите 286 | | | веќе видена

Вевчани и оваа година од 12-ти до 14 јануари ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал ќе има и многу музика - годинава со македонски изведувачи. Вевчани и оваа година од 12-ти до 14 јануари ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал ќе има и многу музика - годинава со македонски изведувачи. Карневалот, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ќе почне со забава, вечерта на 12 јануари, кога ќе настапат групите Pluto's Doubts и Фолтин, и диџејот Кирил Џајковски. Наредниот ден, 13 јануари, во 13 часот ќе почне дефилето на маски. Во пресрет на Василица и пречекот на православната Нова година, вечерта на 13-ти Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев оркестар и Блага Петреска ќе ги забавуваат василичарите и гостите на Вевчани. Кулминација на настанот ...
сите 42 | | | веќе видена

Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.Како што е објавено на веб страницата на МВР, од денеска со меѓународна потерница се бараат Никола Митревски - Кољо, Александар Василевски - Нинџа, Младен Додески, Деан Давидовски и Митре Питроповски. Ним им се припишува делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ во врска со настаните од 27 април во Собранието. Досега се бараа само со домашни потерници.Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор, а штом ќе бидат пронајдени веднаш ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
сите 243 | | | веќе видена

Земјотрес со интезитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во источниот дел на Црна Гора. Земјотрес со интезитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во источниот дел на Црна Гора.Епицентарот на потресот бил во реонот на градот Плав, во близина на тромеѓето меѓу границите на Црна Гора, Албанија и Косово.Земјотресот бил почувствуван во поголемиот дел на Црна Гора, вклучително и во главниот град Подгорица, како и во делови на Албанија, Косово, Србија и Македонија. Потресот предизвикал паника меѓу населението, но засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.
сите 172 | | | веќе видена

Сибир има многу врсти на животни поради самиот начин на опстанок, студен, полн со животни и голем ланец на исхрана. Сибир има многу врсти на животни поради самиот начин на опстанок, студен, полн со животни и голем ланец на исхрана.Замислете најголем грабливец кој некогаш живеел, бил висок 4,62 метри и тежел 1,4 тона, а замислете дека просечна мечка тежи неколку стотини килограми и кога ќе се исправи околу 2 метри.Најголем мечка која во историјата некогаш е видена пронајдена е во 1954 година во Сибир.Големината на нејзините шепи била како помала автомобилска гума, а каџите како ножеви. Висина од 4,62 метри е неможно за ваква врста на животно.Тогаш жителите во ова мало село во Сибир рекле дека ова е најголема мечка, ја затекнале додека трчала низ шумата и знаеле дека е нешто огромно каде што пониските дрва биквално се кривеле таа трчала.Ги виделе само задните нозе и ширината на телото како на автомобил.Се што останува е дека ваквите краеви имаат многу врсти на животни поради самиот начин на ...
сите 2 | | | веќе видена

Интернетот е преполн со оптички илузии, а овде станува збор за илузија со која убавите луѓе стануваат грди. Еве за што се работи: Интернетот е преполн со оптички илузии, а овде станува збор за илузија со која убавите луѓе стануваат грди. Еве за што се работи:Доколку гледате во точката која е на средина, ликовите ќе се изобличат. Погледнете и обидете се :
сите 3 | | | веќе видена

Истражување кое заедно го спроведоа британските и руските универзитети покажува дека околу 2030 година би можело да дојде до краткотрајна ледена доба. Истражување кое заедно го спроведоа британските и руските универзитети покажува дека околу 2030 година би можело да дојде до краткотрајна ледена доба.Научниците сметаат дека во наредните години ќе има период со послаби активности, познат како големиот соларен минимум. Се предвидува дека помеѓу 2030 - 2040 година ќе дојде до намалување на сончевата активност за 60% и тоа ќе доведе до ледена доба, слична како онаа што и се случи на Земјата во периодот од 1645 - 1715 година.Временскиот период, наречен мал замрзнат период, не е последица од глобалната клима, туку се поврзува со острите зими во Европа и Северна Америка. Поради големиот студ може да се зармзне и Темза. Новиот научен модел е пресметан врз основа на динамо ефект со два слоја на материи во системот на Сонцето.Професорката по математика на Универзитеот Нортамбриј, Валентина Жаркова својата ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку долго и да гледате во отографијата, многу е тешко веднаш да сфатите што не е во ред со момчето заокружено со црвено, иако е многу едноставно. Гледате ли за што станува збор? Колку долго и да гледате во отографијата, многу е тешко веднаш да сфатите што не е во ред со момчето заокружено со црвено, иако е многу едноставно. Гледате ли за што станува збор?Помисливте ли дека е психопат или некој болен човек? Сите се замислија кога видоа како гледа момчето отпозади.Всушност, момчето е сосема ок, само тој е социјализиран и не гледа во својот смартфон, тоа е тоа.
сите 3 | | | веќе видена

Според фенг шуи правилата неколку работи во вашиот дом привлекуваат негативна енергија и ја блокираат позитивната, а поради сето тоа од тие предмети морате веднаш да се ослободите. Според фенг шуи правилата неколку работи во вашиот дом привлекуваат негативна енергија и ја блокираат позитивната, а поради сето тоа од тие предмети морате веднаш да се ослободите.Суво цвеќеСо оглед на тоа дека живото цвеќе симболизира раст и напредок, додека сувото цвеќе според фенг шуи морате веднаш да го отстраните од домот бидејќи тоа предизвикува стагнација и не придонесува за напредок на домот.Скршени предметиСпоред фенг шуи скршените предмети исто така привлекуваат негативна енергија во домот и подобро е истите веднаш да ги фрлите и да го испразните просторот.Непосакувани подароциБарем еднаш во животот секој добил подарок кој не му е драг и не го сака, но сепак го чува, а чувањето на ваквите предмети влијае на вашата среќа и мир во домот.И секако за да ни тргнепозитивно, треба и позитивно да се размислува. Добри ...
сите 12 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се раширија слики од поддржувачи или припадници на ИСИС кои направиле селфи фотографии во близина на местото каде беа урнати Кулите Близначки од Светскиот трговски центар со порака до американските власти – „Ви се шетаме во вашиот двор“. На социјалните мрежи се раширија слики од поддржувачи или припадници на ИСИС кои направиле селфи фотографии во близина на местото каде беа урнати Кулите Близначки од Светскиот трговски центар со порака до американските власти – „Ви се шетаме во вашиот двор“.Овие селфи фотографии според безбедносните аналитичари од GIPEC, сајбер-разузнавачка компанија која следи терористички активности на социјалните мрежи, се направени со цел да се предизвика страв и параноја во Њујорк.Исто така со ширењето на сликите на мобилни апликации како Telegram и останатите социјални мрежи се прават обиди да се мотивираат поддржувачи на ИСИС да извршат самостојни напади врз цивили како тој што се случи неодамна на Менхетен при што беа убиени 8 луѓе.
сите 7 | | | веќе видена

Секретарката за медиуми во Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс, смета дека книгата на Вулф е преполна со „лаги и погрешни приказни со поединци кои немаат ниту пристап, ниту влијание во Белата куќа“. Секретарката за медиуми во Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс, смета дека книгата на Вулф е преполна со „лаги и погрешни приказни со поединци кои немаат ниту пристап, ниту влијание во Белата куќа“.Претставниците на претседателот и првата дама на САД, Доналд и Меланија Трамп ги демантираат наводите изнесени во новата книга на Мајк Вулф, „Оган и бес: Внатре во Белата куќа на Трамп“, дека првата дама на САД не плачела од среќа во текот на изборната ноч, како и дека Трамп не очекувал дека ќе победи.Секретарката за медиуми во Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс, смета дека книгата на Вулф е преполна со „лаги и погрешни приказни со поединци кои немаат ниту пристап, ниту влијание во Белата куќа“, пренесува АП.-Да имаш удел во книга која може да се опише како таблоидна фикција ги покажува нивните очајни обиди да бидат ...
сите 105 | | | веќе видена

Ако секогаш бирате погрешни личности за љубовни партнери или можеби пријатели, време е малку да погледнете во ѕвездите. Луѓето со овој хороскопски знак сите го сакаат крај себе -силни, полни со енергија и страствениАко секогаш бирате погрешни личности за љубовни партнери или можеби пријатели, време е малку да погледнете во ѕвездите.Лицата со овој хороскопски знак ја одржуваат чистата животна енергија, страствени се, но и силни. Еве неколку особини зошто во својот живот треба да запознаете барем еден Овен:1. Овните се авантуристи2. Зрачат со позитивна енергија3. Се оптимисти4. Никогаш нема да ве изневерат5. Искрени се6. Тие се целосно независни7. Овните се доверливи8. Великодушни се кон другите9. Овните се амбициозни10. Овните се комбинација од горенаведените особини – еднаш кога Овен ќе ви се „вовлече под кожа“, таму ќе остане засекогаш.
сите 65 | | | веќе видена

Пожар избувна во куќата на Клинтонови во Чапаква , Њу Јорк. Пожар избувна во куќата на Клинтонови во Чапаква , Њу Јорк.Пожарот избувнал во една од спалните соби на вториот кат . како што соопштуваат противпожарните служби немало повредени . Пожарот веднаш бил изгаснат , а пред куќата имало и возило на брза помош за секој случај . Клинтонови биле во резиденцијата , но засега нема официјално соопштение .Поранешниот претседател ја купил куќата во Чапаква во 1999 година за 1,7 милиони долари . Куќата е изградена во 1889 година .Во 2016 година Клинтонови купиле уште една куќа во непосредна близина на постојната за 1,16 милиони долари .
сите 22 | | | веќе видена

Денеска е Св. великомаченица Анастасија. Денеска е Св. великомаченица Анастасија.Оваа славна ревнителка на Христовата вера се роди во Рим во дом богат и сенаторски, од татко паганин и мајка христијанка. Уште како млада се приврза со љубов кон Господ Исус, а во Христовата наука ја раководеше благочестивиот учител Хрисогон.Принудена од татко и’ стапи во брак со некој незнабожечки велепоседник Публиј. Под изговор на женски болести никако не сакаше да влезе со него во телесна врска. За ова мажот и’ горчливо ја мачеше со затвор и глад. А уште поголеми маки и’ наложи кога дозна дека таа тајно ги посетува христијанските маченици по затворите, им носи понадици, ги служи, им ги мие раните, им ги одврзува јажињата. По Божја Промисла беше ослободена од свирепиот маж. Царот го испрати Публиј во Персија, а тој патувајќи по морето потона. Тогаш Св. Анастасија почна слбодно да им служи на мачените христијани и своето големо наследство да го троши делејќи им милостиња на сиромасите. Еднаш царот Диоклецијан беше ...
сите 10 | | | веќе видена

next