Учениците денеска се враќаат во училишните клупи по зимскиот одмор. Министерството за образование и наука предвидува измени за нив кои ќе се разгледаат на јавна дебата. Учениците денеска се враќаат во училишните клупи по зимскиот одмор. Министерството за образование и наука предвидува измени за нив кои ќе се разгледаат на јавна дебата.За учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути, во кој е вклучен и одмор во траење од 15 минути по секој наставен час. Наставникот одлучува кога ќе го даде одморот и како ќе го реализира. Исто така, предвидено е учениците од прво до трето одделение нема да имаат повеќе од четири часови дневно. Учениците ќе имаат Мајчин јазик, Математика, Светот околу нас, Уметност, Физичка култура.По предлог на МОН ќе се намалат и тестирањата на учениците, домашните ќе се заменат со активности и вежби на час, а ќе се воведе и служба за поддршка на талентираните ученици, како и за оние со послаб развој.
сите 41 | | | веќе видена

И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речи си неверојатен расплет на настаните и резултати од натпреварите кои само нас би ни одговарале. И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речи си неверојатен расплет на настаните и резултати од натпреварите кои само нас би ни одговарале. Извесно е дека со две победи во натпреварите со Чешка и Данска Македонија е сигурен полуфиналист, но постои шанса и со победа и нерешено ад одиме понатаму.За тоа да се случи, утре во 18:15 часот навиваме за Словенија да победи против Шпанија. Од двата преостанати противници до крајот на оваа фаза се чини Чешка е тимот со кој имаме повеќе шанси, па тука можеме да се надеваме на победа. Потоа ни треба бод со Данска, односно нерешен резултат и на крајот, во последното коло веднаш по нашиот меч, треба натпреварот меѓу Германија и Шпанија да заврши нерешено. Во таков случај Македонија би била втора со 6 бода, пред Шпанија и Германија со 5.Иако ова се граничи со научна ...
сите 50 | | | веќе видена

Јас ќе бидам неговите нозе. Ќе бидам со него засекогаш, со насмевка вели малата Жу која на најдобар можен начин покажа што значи љубов помеѓу брат и сестра. Јас ќе бидам неговите нозе. Ќе бидам со него засекогаш, со насмевка вели малата Жу која на најдобар можен начин покажа што значи љубов помеѓу брат и сестра.Не е познато дали братот на Жу Дингшуанг, деветгодишно девојче од Гаганан, град на југозападна Кина, се родил со деформитет или можеби доживел сообраќајна несреќа. Но, она што е познато е тоа дека тој не може сам да оди.Па така, Жу секое утро го носи својот болен постар брат од дома до школо, а потоа му помага и до други активности.Иако нивната куќа е одалечена само 500 метри од школото, за грбот на едно мало 9-годишно девојче во секој случај е голем напор, но не и за Жу.Кога родителите поради работа биле приморани да го отпишат синот од школо, Жу решила да ја преземе обврската околу својот 12- годишен брат.Покрај тоа што го носи на школо, му ги врзува врвките на чевлите, на физичко го ...
сите 7 | | | веќе видена

Времето денеска облачно и постудено, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег, информираат од УХМР. Времето денеска облачно и постудено, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег, информираат од УХМР.Повеќе врнежи ќе има во западните делови, а во вечерните часови врнежите ќе се поместат на исток. Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на денот врнежите ќе поминуваат во снег и на повисоките места, а во текот на ноќта провејување на снег е можно понекаде и во пониските делови на крајниот север и на крајниот исток од земјава.Утре се уште ќе има провејување на снег во северните и источните делови, а преку денот ќе биде суво, студено и ветровито со силен северен ветер.
сите 307 | | | веќе видена

Македонија е еднакво на Грција и Грција е еднакво на Македонија, рече солунскиот митрополит Антимос на денешната свечена литургија во црквата Свети Димитрија. Македонија е еднакво на Грција и Грција е еднакво на Македонија, рече солунскиот митрополит Антимос на денешната свечена литургија во црквата Свети Димитрија.Наместо на протест, јавува дописникот на од Атина, митрополитот закажа литургија која беше за „одржување на мирот, за грчкиот карактер на Македонија и за татковината“, со порака дека Македонија била, е и ќе остане грчка.На свечената литургија што траеше речиси 3,5 часа, свое 30-минутно обраќање имаше и солунскиот митрополит, кој на присутните во црквата им објасни зошто „Скопје не може да го има и да го монополизира името Македонија“ и порача дека „Скопје нема ни стара ни понова историја“.– Скопје никогаш нема да биде прифатено во грчката народна свест со името Македонија, бидејќи нашата Македонија постои во срцата на Грците, како нераскинлив дел од нашиот национален суверенитет веќе ...
сите 51 | | | веќе видена

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на весникот „Етнос“. Алексис Ципрас, како што јавува дописникот на МИА од Атина, говори опширно и детално за прашањето за името, вели дека по политичката промена кај нас гледа влада која изјавува дека е решена да направи чекори, но додава дека останува тоа да се покаже во пракса. Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на весникот „Етнос“. Алексис Ципрас, како што јавува дописникот на од Атина, говори опширно и детално за прашањето за името, вели дека по политичката промена кај нас гледа влада која изјавува дека е решена да направи чекори, но додава дека останува ...
сите 48 | | | веќе видена

Рибите имаат имагинативна, емоционална диспозиција и често ги задржуваат своите мисли добро скриени од светот. Тие се нежни, љубовни, грижливи, интелигентни луѓе кои имаат срце од злато, но лесно можат да се заглават од сопствените конфликтни емоции и мисли. Рибите имаат имагинативна, емоционална диспозиција и често ги задржуваат своите мисли добро скриени од светот. Тие се нежни, љубовни, грижливи, интелигентни луѓе кои имаат срце од злато, но лесно можат да се заглават од сопствените конфликтни емоции и мисли.Сакаат да ја избегнат реалноста, бидејќи имаат таков длабок внатрешен свет за да истражуваат.Но, зошто рибите се тешки за разбирање?Рибите сакаат често да избегаат од реалностаРибите брзо можат да станат незаинтересирани за модерниот свет, бидејќи се чини дека тие се регрутирани и исцрпувачки за нив. Светот се движи толку брзо што тие имаат тешко време да се задржат, па затоа сакаат да избегаат во удобноста на нивните мисли.Тие сакаат да се зближат со луѓето, но се плашат да не бидат ...
сите 5 | | | веќе видена

Ова масло содржи заситени масни киселини кои може да го зголемат нивото на „лошиот холестерол“, се наведува во насоките кои ги објави Американското здружение за срце (AHA) . Ова масло содржи заситени масни киселини кои може да го зголемат нивото на „лошиот холестерол“, се наведува во насоките кои ги објави Американското здружение за срце (AHA) .Кокосовото масло вообичаено се продава под ознаката за здрава храна и некои тврдат дека неговите масти се подобри од другите заситени масни киселини. Од AHA, меѓутоа, тврдат дека за тоа нема научни докази.Животинските масти или лојот обично се сметаат за штетни по здравјето, додека растителните масла, како маслиновото и сончогледовото, се подобри опции. Теоријата се заснова на тоа колку содржат одредени видови маснотија, заситени масни киселини.Консумирањето на храна богата со заситени масни киселини може да го зголеми нивото на „лошиот или LDL холестерол“ во крвта, што може да доведе до затнување на крвните садови и да го зголеми ризикот од мозочен и срцев ...
сите 10 | | | веќе видена

За време на фрлањето на крстот во местото Бела Вода кај Крушевац во Србија, еден од луѓето кои се фрлаа по крстот, реши да мами и на лесен начин да дојде до истиот. Тој не беше застанат заедно со групата скокачи, туку стоеше покрај брегот на реката и за само неколку моменти пливање успеа да стигне до него. За време на фрлањето на крстот во местото Бела Вода кај Крушевац во Србија, еден од луѓето кои се фрлаа по крстот, реши да мами и на лесен начин да дојде до истиот. Тој не беше застанат заедно со групата скокачи, туку стоеше покрај брегот на реката и за само неколку моменти пливање успеа да стигне до него.Се работи за Александар Гашиќ од Брезовица кој за РТС изјави дека тој стигнал прв до крстот, откако истиот бил фрлен во Бела Вода кај Крушевац.На прашањето на новинарката дали тој прв стигна до крстот, Гашиќ одговорил:„Јас стигнав прв и го земав крстот“.„По краткиот пат?“, го праша новинарката.„Да“, одговори Гашиќ.На снимката објавена на социјалнтие мрежи се гледа како едно момче, не стои ...
сите 10 | | | веќе видена

Покрај многуте патувања нормално е ракометарите да имаат и своја цимерска двојка, со која ја делат собата во хотелите. Покрај многуте патувања нормално е ракометарите да имаат и своја цимерска двојка, со која ја делат собата во хотелите. ѕирна приватниот дел од животот на ракометарите и го дозна распоредот по соби. Едно од најстарите цимерства, со традиција, е она меѓу Филип Лазаров и Филип Миркуловски. Тие се познаваат уште од времето кога играа заедно во Металург, уште пред 15 години.Мора да му е многу забавно на Гоце Георгиевски, затоа што негов цимер е Стојанче Стоилов. Нив не би ги споиле, веројатно, судејќи по односите на теренот или, пак, по видливите карактерни особини, но тие со години се нераздвоиви партнери.Она што беше капитенско-министерска соба сега не постои. Ова е прво првенство на кое Кире Лазаров и Борко Ристовски не се цимери, сепак, собата на капитенот уште има голем репрезентативен стаж бидејќи цимер сега му е Ацо Јоновски.„Капитенот кога се разбуди на денот на мечот со ...
сите 21 | | | веќе видена

Милионскиот Кејптаун, главниот град на ЈАР до 22 април ќе ги потроши своите резерви со вода. Затоа, потрошувачката е ограничена на 87 литри по човек дневно. Милионскиот Кејптаун, главниот град на ЈАР до 22 април ќе ги потроши своите резерви со вода. Затоа, потрошувачката е ограничена на 87 литри по човек дневно.На граѓаните им се советува да се тушираат по најмногу две минути, да го ограничат користењето на машини за перење, да ја рециклираат водата во тоалетите и да не користат вода за пиење за полевање на дворовите.Градоначалничката на градот истакна дека со ова темпо на трошење, домаќинствата ќе останат за вода за околу 3 месеци. Резервите во акумулациите се на 30 проценти, а кога ќе паднат на 13,5, тогаш ќе бидат исклучени домаќинствата, за да се обезбеди вода за болниците и училиштата.Доколку дојде до таква состојба, на граѓаните им се остава можност да заминат во некоја од 200-те општини, каде би добивале максимално по 25 литри вода од човек.
сите 7 | | | веќе видена

На последните два натпревари од главната фаза на ЕП во Хрватска репрезентацијата на Македонија ќе биде без еден тренер во стручниот штаб. Шпанецот Гарсија Парондо заминува од Вараждин и нема да биде дел од репрезентацијата на следните два натпревари, против Чешка и Данска, пишува Ракомет24. На последните два натпревари од главната фаза на ЕП во Хрватска репрезентацијата на Македонија ќе биде без еден тренер во стручниот штаб. Шпанецот Гарсија Парондо заминува од Вараждин и нема да биде дел од репрезентацијата на следните два натпревари, против Чешка и Данска, пишува .Парондо мора да се врати во Скопје каде има задача да продолжи со подготовката на ракометарките на Вардар за натпреварот од лигата на шампионите против Меч. Таа средба се игра во сабота во Скопје, а „црвено-црните“ во комплетен состав ќе имаа неколку денови за подготовка. Вардар е домаќин на третиот турнир од ВРХЛ лигата, и денеска во Скопје играат со Крим. Претходно Вардар го победи Будуќност со 31-24.Во стручниот штаб на Македонија ...
сите 29 | | | веќе видена

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гоназлез направи една промена во составот за дуелот со Шпанија. Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гоназлез направи една промена во составот за дуелот со Шпанија.Шпанскиот стратег го враќа Филип Лазаров, кој поради болки во задната ложа го прескокна мечот со Германија.-Лазаров кој ги даде клучните голови против Словенија и Црна Гора, ќе биде на местото Никола Марковски, дознава Натпреварот меѓу Македонија и Шпанија се игра утре со почеток во 20:30 часот.
сите 45 | | | веќе видена

Басистот на групите The Kinks, Argent и The Zombies, Џим Родфорд починал по пад од скали, пренесува Би-Би-Си. Басистот на групите The Kinks, Argent и The Zombies, Џим Родфорд починал по пад од скали, пренесува Би-Би-Си.Родфорд имал 76 години, а не е познато како точно паднал, пo што веднаш починал.Британскиот музичар помина речиси 20 години во бендот The Kinks на кој му се придружи во 1979 година. The Kinks важат за еден од највлијателните бендови на ’60 и ’70 години, а објавиле 24 студиски албуми.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската ракомeтна репрезентација вечерва, 20:30 часот, ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза. Пред „црвено-жолтите“ ќе стои Шпанија, со двајца за нашата јавност добро познати играчи актуелниот и екс членот на Вардар, Жоан Канељас и Алекс Душебаев. Македонската ракомeтна репрезентација вечерва, 20:30 часот, ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза. Пред „црвено-жолтите“ ќе стои Шпанија, со двајца за нашата јавност добро познати играчи актуелниот и екс членот на Вардар, Жоан Канељас и Алекс Душебаев.Македонија во Групата 2 влезе со три бода, најмногу од сите репрезентации, а Шпанците пренесоа бод помалку.Во меѓувреме две средби, во петокот, ја отворија оваа фаза во групата во Вараждин, Германија ја победи Чешка 22:19, а Данска Словенија 31:28.-Шпанија е една од топ 6 репрезентации во светот. Мислам дека имаме шанси да направиме позитивен резултат, ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе направиме се да се фокусираме да пружиме еден добар натпревар и имаме големи шанси да ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонската поп-икона Каролина Гочева, вчера на својот Инстаграм профил објави фотографија од својата нова боја на коса. Македонската поп-икона Каролина Гочева, вчера на својот Инстаграм профил објави фотографија од својата нова боја на коса.На изненадување на своите фанови, Каролина сега е скоро русокоса. Веднаш по објавувањето на фотографијата започнаа да се редат само позитивни коментари за изгледот.Каролина и нејзиниот сопруг Михаил Корубин уживаат во својот меден месец патувајќи на егзотични дестинации, а во моментов се во Калифорнија.
сите 8 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #Нашето Име Е Македонија на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена на името. Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #Нашето Име Е Македонија на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена на името.ОМД, како што соопшти, ги повикува Обединетите нации, Европската унија, Северноатлантската алијанса и оние држави кои се уште тоа не го направиле, официјално да донесат одлука за целосно дипломатско признавање на Македонија под името „Република Македонија“.– Вкупно 137 држави веќе го признаа вистинското име на Македонија, што е околу две третини од бројот на држави во Генералното собрание на ОН. Меѓу тие држави се и четири од петте постојани членки на Советот за безбедност. Според ...
сите 10 | | | веќе видена

Утрово до седум часот најстудено беше во Скопје (Петровец) и во Берово, минус четири степени, а максимални шест се измерени во Дебар. Утрово до седум часот најстудено беше во Скопје (Петровец) и во Берово, минус четири степени, а максимални шест се измерени во Дебар.Според УХМР, -3 е во Гевгелија и Струмица, -2 е во Скопје (Зајчев Рид), -1 е во Крива Паланка, Битола, Демир Капија, Штип и Тетово, еден степен е во Крушево, Ѓуриште и Пожаране, два во Маврово и Виница, четири во Прилеп и Тополчани, а пет степени е во Охрид и Претор.Снег со висина од два сантиметра има во Маврови Анови.Времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а кон крајот на денот од северозападен правец. Температурата ќе достигне од 5 до 12 степени. Во Скопје променливо облачно, попладне со повремен дожд. Кон крајот на денот ќе дува умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне ...
сите 308 | | | веќе видена

Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое грчкиот премиер Ципрас зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“. Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое грчкиот премиер Ципрас зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“.Ципрас во интервјуто вели- „Македонската нација никогаш не постоела“…„Македонската нација никогаш не постоела“- изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на „Етнос“.Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое тој зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“.Во интервјуто што ќе се објави утре, Ципрас зборува за преговорите за името, за тригодишната влада на СИРИЗА, за долгот и за можните кредитни линии, за реформите.
сите 102 | | | веќе видена

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан утрово по повод празникот Собор на свети Јован Крстител ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во Ново Лисиче. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан утрово по повод празникот Собор на свети Јован Крстител ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во Ново Лисиче.Црквата уште во првите векови утврдила свети Јован да се прославува веднаш по празникот Богојавление. Овој ден се вика уште и Женски Водици затоа што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Именден денеска имаат Јовановци.Свети Јован Претеча и Крстител се прославува неколку пати во текот на годината, а неговиот собор т. е. главниот празник е на денешен ден.
сите 13 | | | веќе видена

next