Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата одржана седница го осуди политичкиот прогон од страна на власта кој преку правосудните органи се врши врз пратеници, уметници, полициски службеници и останати лица чиј единствен грев е тоа што имале храброст гласно да се спротивстават на антидржавните политики на актуелната власт. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата одржана седница го осуди политичкиот прогон од страна на власта кој преку правосудните органи се врши врз пратеници, уметници, полициски службеници и останати лица чиј единствен грев е тоа што имале храброст гласно да се спротивстават на антидржавните политики на актуелната власт.Целта на политичкиот прогон, според Извршниот комитет е замолкнување на секаква критика и ширење на страв меѓу народот и сите кои мислат поинаку. Извршниот комитет заклучи дека ваквото однесување на актуелната власт е недемократски чин и не придонесува за нормализирање на политичката состојба во Република Македонија.Носењето на неуставниот закон за двојазичност и ...
сите 171 | | | веќе видена

Убиството на Оливер Ивановиќ е терристички акт кој ја загрозува безбедносната стабилност на само на северот од Косово, туку и регионот, оцени потпретседателот на српската Влада и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ. Убиството на Оливер Ивановиќ е терристички акт кој ја загрозува безбедносната стабилност на само на северот од Косово, туку и регионот, оцени потпретседателот на српската Влада и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.Дачиќ кој во моментов е во посета на Црна Гоа, рекол дека веста за убиството на Ивановиќ ја слушнал додека слетувал на аеродромот во Подгорица, пренела агенцијата Мина во извештајот доставен до Танјуг.-Бараме од полицијата да реагира и да ги уапси сторителите на овој гнасен акт. Најважно е да се сочува мирот и стабилнота на Косово - рекол Дачиќ за новинарите во Вила Горица.
сите 6 | | | веќе видена

Пам и Дејв биле непријатно изненадени кога ги добиле своите семејни фотографии кои гинаправиле минатата година. За да биде уште плошо ги платиле 250 долари и не, не станува збор за шега, напишале тие на Фејсбук. Пам и Дејв биле непријатно изненадени кога ги добиле своите семејни фотографии кои гинаправиле минатата година. За да биде уште плошо ги платиле 250 долари и не, не станува збор за шега, напишале тие на Фејсбук.-Плативме 250 долари за семејни фотографии. Ве молиме погледнете ги овие фотографии кои ни ги доставија - напишале тие како објаснување на шесте фотографии кои ги споделиле.Семејството вели дека „професионалката“ која ги снимила овие фотографии рекла дека сенките од сонцето не биле баш најдобри и дека никогаш не научила како да ги ретушира фотографиите. Фотографиите насмеале бројни Фејсбук корисници и станале вистински хит на интернет.Погледнете ги:
сите 5 | | | веќе видена

Оливер Ивановиќ е роден на 1. април 1953 година во селото Рзнич, општина Дечани. Оливер Ивановиќ е роден на 1. април 1953 година во селото Рзнич, општина Дечани.Основното и средното училиште, како и Машинскиот факултет ги завршил во Косовска Митровица. Дополнително апсолвирал на Економскиот факултет во Приштина.Живеел во Косовска Митровица, во брак со Милена со која имаат три сина, Никола, Жарко и Јанко.Сакал да биде пилот, но желбата не му се исполнила поради слабиот вид. Бил питомец на Воената академија во Загреб која ја напуштил по три години.Во Загреб започнал сериозно да тренира карате, носител е на црн појас четврти дан. Бил инструктор и меѓунареден карате судија.Зборувал англиски, албански и италијански.На политичката сцена настапил кон средината на 1999 година кога е основан Српскиот национален совет на северот од Косово. Наредните години бил еден од најистакнатите лидери на Србите во кој дел од Косово и Метохија.Оливер Ивановиќ од јануари 2014 година заедно со уште четворица Срби се наоѓа ...
сите 450 | | | веќе видена

Според медиумите тој одбил да плати 6 милијарди долари за спогодба околу мометалната борба против корупција во таа земја, а принцот бил еден од шеесетминатата уапсени поради корупција. Според медиумите тој одбил да плати 6 милијарди долари за спогодба околу мометалната борба против корупција во таа земја, а принцот бил еден од шеесетминатата уапсени поради корупција.Принцот кој тежи повеќе од 17 милијарди долари, рангиран е на 64 место на најбгати луѓе во светот, има неколку компании, а уапсен е во Ноември и обвинет е за корупција. Сега истиот тој принц со најголемо полициско обезбедување е префрлен, од затвор , на тајна локација, зошто одбил да плати за неговата слобода.Додека многумина од останатите уапсени ја платиле сумата која се договориле со властите и пуштени се на слобода.
сите 6 | | | веќе видена

Светло црвена лава почна да истекува од вулканот Мајон на Филипините, поради што локалните власти предупредуваат дека е можна негова силна ерупција за неколку денови или седмици. Светло црвена лава почна да истекува од вулканот Мајон на Филипините, поради што локалните власти предупредуваат дека е можна негова силна ерупција за неколку денови или седмици.Филипинскиот Институт за вулканологија и сеизмологија соопти денеска дека лавата, проследена со пепел, тече полека долж страните на вулканската планина и достигнала до два километри од кратерот.Околу 15.000 лица избегаа од околината на вулканот.Локалните власти издадоа предупредување за трет од вкупно пет, степени на опасност.
сите 23 | | | веќе видена

После породувањето, оваа мајка имала 120 килограми, па наместо сопругот да ја поддржи и да и помогне, тој почнал да ја изневерува со колешката. После породувањето, оваа мајка имала 120 килограми, па наместо сопругот да ја поддржи и да и помогне, тој почнал да ја изневерува со колешката.Не само дека ја изневерува, туку Бетси Ајала дознала и дека нејзиниот сопруг ја нарекувал со погрдни зборови пред љубонвицата и ја навредувал.Наместо да го нападне веднаш, таа решила дека одмаздата се служи најдобро кога е ладна, Одлучила да го промени своето тело.Почнала да оди на зумпа три пари во неделата, а потоа и на трчање и дигање на тегови и здрава исхрана.Денес таа има 72 килограми и изгледа неверојатно, а нејзиниот сопруг останал без зборови кога ја видел нејзинатат трансформација.
сите 5 | | | веќе видена

Псоријазата е позната хронична болест на кожата, поради што е покриена со бели лушпи, кои се суви и предизвикуваат чешање. Има многу лекови во продажба,но еве еден природен рецепт, кој ќе помогне во лекувањето на псоријазата. Псоријазата е позната хронична болест на кожата, поради што е покриена со бели лушпи, кои се суви и предизвикуваат чешање. Има многу лекови во продажба,но еве еден природен рецепт, кој ќе помогне во лекувањето на псоријазата.За подготовка на овај лек ви е потребна само една состојка, која е лесно достапна за сите и третманот ќе биде многу ефикасен и брз.Потребни состојки:1 лажица корен од чичка (трн)3,5 децилитри водаПрипремата е многу лесна. Коренот треба да се вари околу 10 минути. Чајот се пие свеж, веднаш после подготовката, три пати на ден.Имајте на ум дека исхраната е многу важна и треба да биде, што поздрава, поедноставна и свежа.
сите 3 | | | веќе видена

Во морето со прекрасни имиња за деца, родителите навистина имаат мака кога треба да најдат име за своето дете. Во морето со прекрасни имиња за деца, родителите навистина имаат мака кога треба да најдат име за своето дете.За да ви ја олесниме маката, за вас најдовме три прекрасни имиња за женски деца, кои се поврзуваат со личности кои носат мир, светлина и неверојатно се убави.Станува збор за имиња кои не се толку чести, па ако изберете некое од нив за својата ќеркичка, таа сигурно ќе се разликува од другите.АурораПоетоско име кое има римско потекло. Името означува убавина.ХеленаОваа име има грчко потекло, кое означува мир.ЗораСосема логично – името симболизра почеток на светлина, а завршеток на темнина.
сите 2 | | | веќе видена

Корисниците на Вибер, отсега ќе може да користат уште една нова опција - можност за размена на фотографии и видеа кои ќе бидат избришани после гледање. Корисниците на Вибер, отсега ќе може да користат уште една нова опција - можност за размена на фотографии и видеа кои ќе бидат избришани после гледање.По снимањето на фотографија или видео запис (во Виберовата апликација) во горниот десен или долен лев агол ќе се појави прешктран часовник преку кој корисниците можат да изберат време по кое ќе избришат слика или видео од примачот по отворањето.Периодот за бришање на пораки може да се стави на една, три или седум секунди.И покрај тоа што Вибер доцни со ваквата апликација, сигурно ќе стане многу популарна меѓу милионите корисници на оваа услуга за комуникација
сите 18 | | | веќе видена

Како што пишуваат српските медиуми, поради убиството на Оливер Ивановиќ, претседателот на Србија Алксандар Вучиќ во 12 часот денеска закажал итна седница на Советот за национална безбедност. Како што пишуваат српските медиуми, поради убиството на Оливер Ивановиќ, претседателот на Србија Алксандар Вучиќ во 12 часот денеска закажал итна седница на Советот за национална безбедност.Српската делегација во Брисел ги откажа започнатите преговори и итно се враќа во Белград поради убиството на Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица.Во 13 часот денеска, претседателот на Србија ќе се обрати и до медиумите.
сите 324 | | | веќе видена

Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“ и кандидат за градоначалник на Косовска Митровица, утрово бил убиен. Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“ и кандидат за градоначалник на Косовска Митровица, утрово бил убиен.Според неофицијалните информации, Ивановиќ во болница бил примен во тешка состојба и докторите се обидувале да му го спасат животот, пишува .За жал, им подлегнал на повредите.Неофицијално, српските медиуми дознаваат дека во болница бил примен без никакви знаци на живот.Во овој момент сѐ уште не се знае мотивот за убиството.Ова не е прв обид за убиство на Ивановиќ.
сите 266 | | | веќе видена

За копчињата се врзуваат бројни верувања. На пример, се смета дека парите не сака отпаднати копчиња, односно дека оној кој во плакарот има гардероба од која отпаднале копчињата нема да има среќа со парите. За копчињата се врзуваат бројни верувања. На пример, се смета дека парите не сака отпаднати копчиња, односно дека оној кој во плакарот има гардероба од која отпаднале копчињата нема да има среќа со парите.Исто така се верува дека пари нема да имате ако зашиете копчињата на гардероба која е на вас, додека другите сметаат дека значи дека ќе станете заборавени. Тоа, може да го спречите, ако гризнете нешто и држите во забите додека шиете.Амајлија за повикување на среќата можете да направите ако соберете копчиња од вашите пријатели.Ако по пат најдете некаде копче, не го зимајте, затоа што така ќе повикате несреќа. Се верува дека копчето кое ќе го најдете може да донесе среќа ако го ставите во чевел.Доколку скинете случајно копче од вашата облека ве очекува покана за забава. Лош знак е да скинете ...
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот доктор Ричард Шулц го создаде рецептот што го нарече супер-тоник, затоа што помага во лекувањето на голем број болести. Американскиот доктор Ричард Шулц го создаде рецептот што го нарече супер-тоник, затоа што помага во лекувањето на голем број болести.Помага при регулирањето на киселоста на организмот;Му помага на дигестивниот тракт – ако јаболковиот оцет е од органско потекло и не е филтриран, содржи симбиоза од пријателски колонии бактерии и габички кои се одличен пробиотик;Оцетната киселина има силно антикоморно дејствување и покажа дека се намалува холестеролот и помага кај чувствителноста на инсулин;Јаболковата киселина е антифугална, антибактериска и антивирусна и исто така помага при произведувањето на енергијата која го зголемува менталното и функционирањето на мускулите;Го зајакнува имуниот систем.Состојки:Свежа хабанеро пиперка (или најлутата што можете да ја најдете);главица лук;главица кромид;корен ѓумбир;корен рен и нерафиниран јаболков оцет.Подготовка:Овој тоник се ...
сите 5 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 јануари. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 јануари.Денеска е Св. пророк Малахиј и св. маченик Гордиј.Свети пророк Малахиј е еден од 12-те мали пророци. Неговата книга е последна од книгите на Стариот завет. Пророкувал по враќањето на Евреите од вавилонското ропство, при крајот на петтиот век пред Христа. Легендата кажува дека овој пророк, 500 години пред доаѓањето на Исус, го предвидел доаѓањето на Јован Крстител.Сепак, најпознатото пророштво на светиот Милахиј е тоа за страшниот суд - казна која ќе ги снајде сите оние кои нема да живеат според божјите закони и заповеди. Ова пророштво е единствено кое не се остварило.Денес се слави и споменот на свети маченик Гордиј. При крајот на гонењата на христијаните, во 314 година, некои христијани од Кападокиска Кесарија се скриле во пустината. Меѓу нив бил и Гордиј. До нив постојано доаѓале гласови за маките на христијаните во Кесарија, па еден ден Гордиј излегол од ...
сите 7 | | | веќе видена

Многумина од нас имаат проблем со косата, но и со слабиот вид. Природата ни нуди решенија и за овие проблеми. Се што е треба е да ја изедете оваа смеса полна со здрави намирници и ќе го подобрите видот, а и здравјето на косата. Многумина од нас имаат проблем со косата, но и со слабиот вид. Природата ни нуди решенија и за овие проблеми. Се што е треба е да ја изедете оваа смеса полна со здрави намирници и ќе го подобрите видот, а и здравјето на косата.После неколку дена примена, ќе приметите значително подобрување и ќе чувствувате многу подобро. За припрема нема да ви требаат многу состојки.Потребни состојки:200 грама ленено масло4 лимони1 килограм мед3 мали чешниња бел лукПодготовка:Ичистите го белиот лук и ставете го во блендер заедно со 4 лимони и направете добра смеса. На таа смеса додадете и го лененото масло, медот и уште мешајте.Смесата префрлете ја во телга, добро затворете и ставете ја во фрижидер.Конзумирајте по една лажица од смесата пола саат пред оброкот, но конзумирајте со дрвена ...
сите 20 | | | веќе видена

На ова подрачје може да се видат рибари, пливачи и скијачи кои одлучиле викендот да го поминат занимавајќи се со спорт. Поединци уживале во трчањето и скијањето, додека други се одлучиле за потопла варијанта и возење со велосипед во спортските сали. На ова подрачје може да се видат рибари, пливачи и скијачи кои одлучиле викендот да го поминат занимавајќи се со спорт. Поединци уживале во трчањето и скијањето, додека други се одлучиле за потопла варијанта и возење со велосипед во спортските сали.Жителите на Астана не се откажуваат од капењето во реката Есил (Ишим), скијањето, ниту другите спортски активности на отворено и покрај тоа што температурата на воздухот се спушта и до минус 40 степени.Зимата во Казахстан трае шест месеци, поради што жителите на Астана се навикнати на екстремно ниски температури и не дозволуваат тоа да ги спречи во правењето на секојдневните обврски.На ова подрачје може да се видат рибари, пливачи и скијачи кои одлучиле викендот да го поминат занимавајќи се со спорт. ...
сите 3 | | | веќе видена

Албанскиот премиер, Еди Рама, пред младите евросоцијалисти рече дека Законот за јазиците во Македонија бил донесен благодарение на неговата Влада. Албанскиот премиер, Еди Рама, пред младите евросоцијалисти рече дека Законот за јазиците во Македонија бил донесен благодарение на неговата Влада.Донесувањето на овој закон тој го смета за голем настан, кој пред неколку години во Маедонија не можел ни да се замисли.За време на конференцијата на Форумот на младите еворсоциалисти на Албанија (FRESSH),посветена на 26 годишнината од формирањето, тој изјави дека за изгласувањето на овој закон заслужна е неговата Влада, која имала сериозен пристап кон односите со Македонија.– Пред неколку дена, во македонското Собрание помина законот кој не можеше ни да се замисли пред некое време. Јас ви велам дека сите вие треба да бидете горди, треба да бидат горди сите тие што гласаа, ја поддржаа и веруваа во оваа партија, бидејќи без неа денеска немаше да постои официјален албански јазик во Македонија, изјави Рама.Рама ...
сите 43 | | | веќе видена

Судиите од Португалија, Дуарте Сантос и Рикардо Фонсека го добија дуелот меѓу Македонија и Црна Гора во 2. коло на Европското првенство. Судиите од Португалија, Дуарте Сантос и Рикардо Фонсека го добија дуелот меѓу Македонија и Црна Гора во 2. коло на Европското првенство.Арбитрите кои во 1. коло судеа во Вараждин на мечот меѓу Шпанија и Чешка сега ќе бидат во Загреб каде што ќе бидат на теренот на еден многу интересен дуел.Со оглед на тоа што мечот во Вараждин и не им беше некој проблем бидејќи Шпанија рано дојде во предност против Чешка и имаше голема разлика, се очекува вечер да биде поинаку.Секако трите исклучувања на мечот меѓу Шпанија и Чешка не се мерило за критериумот којшто го имаат, но се очекува коректна арбитража.
сите 109 | | | веќе видена

Ρечиси седум од десет Грци не се согласуваат терминот Македонија да биде вклучен во името, јави дописникот на МИА од Атина. Ρечиси седум од десет Грци не се согласуваат терминот Македонија да биде вклучен во името, јави дописникот на МИА од Атина.Според истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Марк“ за грчкиот весник „Прото тема“, 68 отсто од испитаниците одговараат негативно на прашањето дали Грција треба да се согласи за сложено име со терминот Македонија. Позитивен одговор, дале само 23.6 проценти од анкетираните .-Не го сака грчкото општество, од Еврос до Крит, ниту пак поддржувачите на СИРИЗА (64 отсто). 68 отсто НЕ за име со Македонија, пишува неделникот „Прото тема“ на насловната страна, во однос на спроведената анкета.Од оние кои одговориле негативно на прашањето за терминот Македонија, според резултатите, 63.8 отсто се гласачи на владејачката СИРИЗА, а слична е климата и кај оние кои на изборите во 2015 гласале за опозициската Нова демократија, 67 отсто се против зборот „Македонија“
сите 66 | | | веќе видена

next