По неодамна извлечената „седмица“ на српското Лото, синоќа е извлечен и „џокер“ којшто чини 12,5 милиони динари (100.000 евра). По неодамна извлечената „седмица“ на српското Лото, синоќа е извлечен и „џокер“ којшто чини 12,5 милиони динари (100.000 евра).Добитната „џокер“ комбинација гласи: 6, 1, 1, 1, 6, 9. Наградата отишла кај лице кое што тикетот го уплатило во Белград.„Шестката“ во последното коло пак, ја погодиле 11 играчи, кои добија по 241.952 динари (2.050 евра).Во претпретпоследното коло, на 22 декември, падна и „седмицата“ која што изнесуваше 4,4 милиони евра.
сите 19 | | | веќе видена

Тоалетот е секогаш мокар и влажен, а со самото тоа е совршено тло за бактерии и габи. Тоалетот е секогаш мокар и влажен, а со самото тоа е совршено тло за бактерии и габи.Тоа е огромна причина зошто е вано секогаш да биде чисто. Во продолжение ќе ви откриеме генијален трик за блескаво купатило. Потребна ви е само свеќа и еве што треба да направите.Исчистете ги плочките како што инаку го правите тоа и земете една обична свеќа. Протријте го просторот меѓу плочките со долниот крај на свеќата, напред-назад неколку пати и за само неколку секунди ќе видите као мувлата исчезнува.Ваша главна цел е да стигнете таму каде што плочките најмногу се мократ. Со оваа постапка ќе го обновите и нивниот сјај, а свеќата ќе ги заштити и од понатамошни оштетувања.
сите 2 | | | веќе видена

Засладени пијалоци се едни од најлошите работи кои можете да ги внесете во своите организми, покажуваат истражувањата кои и го поддржуваат ваквото тврдење. Засладени пијалоци се едни од најлошите работи кои можете да ги внесете во своите организми, покажуваат истражувањата кои и го поддржуваат ваквото тврдење.Најновите студии објавени во Американските весници, за јавно здравје, доаѓаат од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. Истите ги даваат резултатите кои на сите љубители на овие шеќерни засладувачи, за во иднина ќе ги предомисли за понатамошно конзумирање.Во обидот да се откријат дали газираните пијалоци го забрзуваат процесот на стареење на телото, или пак не, истражувачите набљудувале и оценувале 5300 здрави возрасни луѓе, кои пиеле шеќерни засладувачки пијалоци, диетални, газирани пијалоци и овошни сокови во период од 5 години.Испитаниците од 20 до 65 години, немале ниту дијабетис ниту пак кардиоваскуларни болести велат научниците.Шеќерните пијалоци се покажале уште понездрави ...
сите 5 | | | веќе видена

Едноставниот начин на тестирање во домашни услови може да ви помогне да го процените ризикот од срцеви болести. Едноставниот начин на тестирање во домашни услови може да ви помогне да го процените ризикот од срцеви болести.Обем на половинатаГолемиот стомак е темпирана бомба. Жените со струг поголем од 88 см имаат за 79 проценти поголем ризик од смрт од повеќе предизвикувачи, како болестите од срце и рак, во споредба со дамите со обем на половината од 71 см или помал. Мажите можат да си дозволат 5 см повеќе.Број на отчукување на срцето во состојба на мирувањеВашиот пулс е добар показател на состојбата на срцето. Правилото е јасно: понизок пулс е подобар! Наутро пред да станете од вашиот кревет, со показалецот најдете го пулсот на рачниот зглоб. Бројте го пулсот за 10 секунди, па помножете го тој број со 6. Доколку имате електронски мерач за притисок, можете да се послужите со него. Повеќе од 80 не е добро, додека од 60 до 80 е нормално.Пулсот под 60 или над 80 може да укажува на дехидрација или ...
сите 6 | | | веќе видена

Погледнете го вашиот патент. Голема е веројатноста дека на него пишува „YKK“. Приказната за оваа ознака содржи во себе малку историја и многу пари. Погледнете го вашиот патент. Голема е веројатноста дека на него пишува „YKK“. Приказната за оваа ознака содржи во себе малку историја и многу пари.Зад YKK се крие компанијата Yoshida Kogyo Kabushikikaisha – најголемиот светски производител на патенти. Денес компанијата е активна во повеќе од 70 светски земји, а има вработено над 40.000 луѓе. Тоа се многу патенти, зар не?Ја основал Тадао Јошида во 1934 година, кој е познат по неговиот принцип наречен „Циклус на добрина“. Основниот принцип на таквиот циклус е дека никој не може да напредува ако не работи за користа и доброто на другите. Затоа, Yoshida Kogyo Kabushikikaisha функционира со длабоко вкоренет став дека мора да произведува само корисни и квалитетни патенти, кои ќе траат што подолго. На нивната официјална страна стои дека од истите тие причини, тие не само што произведуваат патенти, туку и ...
| | веќе видена

Дали сте ги забележале налепниците на овошјето кое го купувате? Дали знаете што значат? Дали сте ги забележале налепниците на овошјето кое го купувате? Дали знаете што значат?1. Ако кодот има четири цифри кои почнуваат со броевите 3 или 4, производот значително се зголемил во втората половина од дваесетиот век, а тоа значи дека е можна употреба на вештачки ѓубрива.2. Ако производот има код со 5 цифри почнувајќи со бројот 9 значи дека прозиводот е одгледуван на традиционален начин.3. А доколку прозиводот има код со пет цифри кои почнуваат со бројот 8 значи дека генетски модифициран.Се надеваме дека после ова, сигурно ќе обрнете внимание на она што го купувате!
сите 2 | | | веќе видена

Аерозагадувањето во Скопје и во Тетово со ПМ10 честички веќе два дена ги надминува праговите за алармирање, па Министерството за животна средина веќе ја испрати оваа информација до надлежните органи. Од утре стапуваат во сила договорените препораки и мерки. Аерозагадувањето во Скопје и во Тетово со ПМ10 честички веќе два дена ги надминува праговите за алармирање, па Министерството за животна средина веќе ја испрати оваа информација до надлежните органи. Од утре стапуваат во сила договорените препораки и мерки.Им се препорачува на ситре работодавачи да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар.Препорака е да се реорганизира работното време и лицата кои работат на отворено да работат од 11 до 17 часот.Препорачаат да не се организираат спортски натпревари и други културни манифестации на отворено.Треба да се обезбедат услови за зголемени ...
сите 166 | | | веќе видена

Постои расположение меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за враќање во Собранието. Извори од пратеничката група за Press24 велат дека постои можност пратениците утре да дојдат на седницата за пратенички прашања во Собранието. Постои расположение меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за враќање во Собранието. Извори од пратеничката група за Press24 велат дека постои можност пратениците утре да дојдат на седницата за пратенички прашања во Собранието.Дека средбата Мицкоски – Заев донела некакво придвижување на состојбите индицира и денешното одложување на закажаните 5 собраниски седници што според упатени извори може да значи дека се чека ВМРО-ДПМНЕ да ги дополни пратеничките клупи.За денеска околу пладне закажана е координација меѓу пратениците по што се очекува да биде донесена конечна одлука, дали пратениците од опозицијата ќе се вратат во пратеничките клупи. Интересно е што утре истекува и 30 дневниот притвор на осомничените пратеници и граѓани за настаните од 27 април во Собранието, а Судот се очекува во ...
сите 196 | | | веќе видена

Новогодишните и Божиќните украси настануваат во кинескиот град Јиву. Попрецизно, 60% од украсите кои се користат ширум светот, настануваат од 600 фабрики на тоа место познато како „Божиќен град“, одалечен 300 километри од Шангај. Новогодишните и Божиќните украси настануваат во кинескиот град Јиву. Попрецизно, 60% од украсите кои се користат ширум светот, настануваат од 600 фабрики на тоа место познато како „Божиќен град“, одалечен 300 километри од Шангај.Вработените најчесто се сиромашни луѓе од рурални средини, кои живеат во работнички домови по 50 недели годишно одвоени од своите семејства.Работното време почнува во 7, а завршува во 9 часот. Но, повеќето од нив не се незадоволни.За разлика од сиромашните работници, сопствениците на фабриките се милионери. 42-годишниот Ренга Гуоан го нарекуваат кралот на Божикната елка.Многубројните сопственици на фабрики пред дваесет години не ни знаеле што е тоа Божиќ, но тогаш ги препознале потенцијалот на тој празник и постојаната потреба на луѓето од Запад ...
сите 9 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со деца, ја откри и својата желба од Дедо Мраз. Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со деца, ја откри и својата желба од Дедо Мраз.Трамп во разговор со детето Рајан рекол: „Постигнавме напредок- сега сакаме мир“, пренесува Ројтерс.Трамп и првата дама Меланија Трамп воочи Божик телефонски одговарале на прашања од деца кои сакале да знаат каде се наоѓа Дедо Мраз.На прашањата одговарале од дневната соба на својот имот на Флорида каде ги поминуваат празниците, а повиците им ги проследувала Северноамериканската воздушно-вселенска команда, која повеќе од 60 години за време на Божиќ организира програма „НОРАД на трагата на Дедо Мраз“.На едно дете од Вирџинија, кое изразио желба под елката да најде градежен материјал, американскиот претседател, кој се прослави и збогати со градежништво, го охрабрил со зборовите: И јас тоа од секогаш сум го сакал.
сите 115 | | | веќе видена

Централното греење е навистина добра работа во студените зимски денови , брозо ја затоплува прсторијата и без многу мака. Централното греење е навистина добра работа во студените зимски денови , брозо ја затоплува прсторијата и без многу мака.Сепак цнтралното греење може да биде штетно за вас. Многу е важно да ја одржуватае собната температура и да не ја прегреватаВисока температура доведува до проблеми со слузокожата на носот, го затнува и грлото го суши, а кај оние кои имаат асма симптомите се полоши.Покрај се имате и зголемена шанса да настинете. Се зголемуваат ризикот од настинка и инфекција и респираторни проблеми.Пред спиење исто така намалете го греењето, најубаво се спие околу 18 степени.
сите 2 | | | веќе видена

Контролните механизми на државата, во согласност со Просторниот план на Република Македонија 2004-2020, да спроведат итни и строги мерки за заштита на животната средина и здравјето на луѓето, побара претседателот Ѓорге Иванов, во годишното обраќање во Собранието на Република Македонија, во однос на барањето на граѓаните за стопирање на изградбата на рудниците Казандол, Иловица и Боров Дол. Контролните механизми на државата, во согласност со Просторниот план на Република Македонија 2004-2020, да спроведат итни и строги мерки за заштита на животната средина и здравјето на луѓето, побара претседателот Ѓорге Иванов, во годишното обраќање во Собранието на Република Македонија, во однос на барањето на граѓаните за стопирање на изградбата на рудниците Казандол, Иловица и Боров Дол.- Југоисточна Република Македонија е на нозе. Моите сограѓани од мојот роден крај бараат стопирање на изградбата на рудниците Казандол, Иловица, Боров Дол... Тие се повикуваат на фундаменталното човеково право на здрава животна ...
сите 165 | | | веќе видена

Се додека има мнозинство во Собранието, без разлика колку тенко е тоа предвремени избори нема да има, изјави денеска во Прилеп премиерот Заев. Се додека има мнозинство во Собранието, без разлика колку тенко е тоа предвремени избори нема да има, изјави денеска во Прилеп премиерот Заев. Сепак, тој ја остави отворена можноста предвремените избори сепак да се случат. Потенцираше дека тоа веројатно нема да биде идната 2018 година, но не треба да биде изненадување доколку заедно со претседателските избори се организираат и предвремени парламентарни избори.Тенкото мнозинството на СДСМ, ДУИ и останатите сателити во Собранието често прави проблеми кога законите ќе дојдат за гласање. Така беше и вчера кога мораше пратеничка која е на боледување на биде донесена во Собранието за да се избере нов Јавен обвинител но и нови министри и заменици.
сите 21 | | | веќе видена

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде на судењето за случајот Траекторија, но тој беше одложен за 31. јануари. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде на судењето за случајот Траекторија, но тој беше одложен за 31. јануари.Пред судот на прашањето дали пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се ќе учествуваат во работата на Собранието, тој вели дека партијата сега има нов лидер и тој ќе одлучи за тоа.За потсетување, ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да бидат дел од работата на Собранието се додека нивните колеги се во притвор за настаните од 27. април.
сите 148 | | | веќе видена

Влатко Ѓорчев ќе биде нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која денеска треба да се врати во Собранието за годишното обраќање на Претседателот Иванов. Влатко Ѓорчев ќе биде нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која денеска треба да се врати во Собранието за годишното обраќање на Претседателот Иванов.Ѓорчев во телефонски разговор за Press24 ја потврди информацијата дека ќе ја преземе пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, но рече дека тоа ќе му биде само привремена функција.Во секој момент се очекува да се соберат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на заедничка координација на која треба да се одлучи за присуството на денешното обраќање на Претседателот Иванов. Истовремено, тие треба да решат дали ќе го прекинат бојкотот и ќе се вратат во Собранието или ќе продолжат да делуваат надвор од институциите како и дали ќе делуваат како 10 пратенички групи или ќе се спојат во еднаЃорчев доаѓа на местото на Илија Димовски кој се повлече од функцијата по јавните несогласувања со ...
сите 154 | | | веќе видена

Месечниот хороскоп предвидува дека следните три знаци ќе уживаат во романтични искушенија во 2018 година. Месечниот хороскоп предвидува дека следните три знаци ќе уживаат во романтични искушенија во 2018 година.Овен - за Овните зимата е идеален период за љубов. Во средината на месец јануари можно е ново познанство преку пријател или роднина.За зафатените, месецот ќе биде како создаден за авантури и влегување во забранета љубов. Од почетокот на јануари ќе флертувате каде и да се најдете, секогаш и во секое пријатно друштво. Кон крајот на месецот можно е познанство со лице родено во воздушен знак.Месечниот хороскоп предвидува дека следните три знаци ќе уживаат во романтични искушенија во 2018 година.Лав - имате во план да промените нешто во својот изглед на подобро, што во крајна линија ќе има позитивен ефект врз спротивниот пол. Ќе имате пријатна средба со Вага или Водолија. Зафатените ќе бидат опсипани со внимание од партнерот. Немојте да ја испитувате љубовта која ви е пружена, туку само ...
сите 66 | | | веќе видена

Карактеристиките на родените во поедни хороскопски знаци се главно одредени според положбата на ѕвездите при раѓањето, но постојат и некои промени во карактерот кои стануваат поизразени во староста. Карактеристиките на родените во поедни хороскопски знаци се главно одредени според положбата на ѕвездите при раѓањето, но постојат и некои промени во карактерот кои стануваат поизразени во староста.Особините типични за некои астролошки знаци во младоста, понекогаш може да се претворат во спротивност во старите денови. Прочитајте какви ќе бидете во периодот од раната младост до староста.ОвенМладиот Овен како дете е постојано во акција, полно со живот, љубопитно и секогаш подготвено на предизвици кои понекогаш се и доста опасни. Може нагло да влезе во брак или вечно да го избегнува. Овните по природа се индивидуалисти и секогаш на својот сопруг или сопруга ќе им подготвуваат различни изненадувања и возбудувања. Со нив животот е динамичен и никогаш досаден.Во староста, исто така, ќе бидат многу активни, ...
сите 9 | | | веќе видена

Малото село Ојмјакон се смета за најладното место на светот, со оглед на тоа декатаму просечната зимска температура изнесува минус 50 степени Целзиусови, а најниската забележана изнесувала дури 68 степени под нулата.На ова место живеат дури околу 500 селани, кои Ојмјакон го нарекуваат „топол дом“ иако во преовд името на селото значи „незамрзната вода“.Луѓето на ова подрачје се хранат главно со месо, кое е богато со протеини, но затоа пак зеленчукот е скоро невозможно да се одгледува и одржува. За храна главно се грижат самите, бидејќи во местото има само една продавница снабдена со намирници.Со оглед на тоа дека тлото е секогаш замрзнато, повеќето купатила и тоалети се надвор од куќата.За време на летото има и сонце, деновите траат и по 21 час, а температурите се околу 21 степени Целзиусови.
сите 4 | | | веќе видена

Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу често им се случува. Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу често им се случува.Еве што говори тоа за вашиот сон:Обично оние кои се многу уморни и не спиени, на перницата прават вакво мало „вирче„ од плунка.Оваа ситуација се случува кога сте многу уморни, или ако сте имале проблем да заспиете, но исто така и дека не сте се разбудиле во текот на целата ноќ. Што значи дека сонот ви бил непрекинат.Уште едно нешто што може на укажува на оваа појава е дека сте сонувале нешто убаво, и дека вашето расположение е добро, па обично после ваков сон се чувствувате одморено.Ваква ситуација се случува понекогаш и кога не спиете, но сепак сте многу уморни.
сите 30 | | | веќе видена

Премиерката на Србија има на располагање неколку вили во кои може да се пресели во складот со функцијата која ја извршува, но и безбедноста. Премиерката на Србија има на располагање неколку вили во кои може да се пресели во складот со функцијата која ја извршува, но и безбедноста.На обезбедување на Ана Брнабиќ во моментов, како што пишуваат српските медиуми, работат 20 лица. Сепак, дури и ако е постојано под будното око на безбедносните сили, таа и понатаму не одлучила да го го напушти својот стан, како што и било препорачано од безбедносни проценки.По формирањето на српската Влада ѝ било понудено да се пресели во некоја од државните вили, но засега не е одбран ниеден објект.Едно е сигурно-премиерката локацијата не би ја менувала, туку би останала во елитниот дел на прстолнината, во белградската населба Дедиње.Таа не само што не сака да ја менува локација, туку ни квадратурата. Ако се пресели и натаму ќе ивее во конфорен стан, судејќи по тоа дека сега живее во стан од 328 метри квадратни.Токму ...
сите 3 | | | веќе видена

next