Дејвид Хибит се разболел од канцер на тенкото црево, и по проценките на лекарите, имал само уште 18 месеци живот. Дејвид Хибит се разболел од канцер на тенкото црево, и по проценките на лекарите, имал само уште 18 месеци живот. Сепак, тој сега му се радува на заедничкиот живот со својата нова сопруга, како и на фактот дека целосно го излекувал ракот. Овој 33-годишник од Стафордишир тврди дека на целосно чудесен начин го излекувало маслото од канабис, кое чини околу 50 фунти за грам кај локалните дилери.-Пријателите ми рекоа за маслото од канабис и прво одбивав да го пробам. Никогаш не сакав дрога. Сепак, се чуствував како хемотерапијата полека ме убива и како да немам што да изгубам. Не сакав да се помирам со тоа дека ќе умрам – рекол Дејвид. После напорната хемотерапија и радиотерапија следела и операција на тенкото црево во март 2013 и се било безуспешно. Сепак, единствено што му помогнало е канабисот.Дејвид, кога открил дека го излекувал ракот, се оженил со 26-годишната Хедер, девојката со која ...
сите 4 | | | веќе видена

Правславните верници и нејзините верници денеска прославуваат Свети Никола, најзастапената слава кај Македонците. Имено, домаќинот на славата, облечен во свечено одело горд и радосен ги дочекува гостите цел ден додека свеќата гори. Правславните верници и нејзините верници денеска прославуваат Свети Никола, најзастапената слава кај Македонците. Имено, домаќинот на славата, облечен во свечено одело горд и радосен ги дочекува гостите цел ден додека свеќата гори.Домаќинот не треба да седи поради почит кон светецот кој тој ден се слави и кој е главен гостин во домот, па домаќинот стои покрај него како во црква на молитва.Доколку домаќинот е постар и физички не е во состојба да стои целиот ден, по негово допуштање, славата ја води некој од помладите мажи, синот или внукот. Тој воедно се грижи за послуженото и распоредот на гостите и за сѐ што допринесува за гостите да се чувствуваат пријатно и расположено.Свеќата гори цел ден, а се гаси кога ќе замине и последниот гостин од куќата.
сите 11 | | | веќе видена

40- годишниот Миодраг Лубура минатата ноќ ја убил својата мајка 75- годишна Славка во место близу Бјељина во БиХ, а потоа извршил самоубиство. 40- годишниот Миодраг Лубура минатата ноќ ја убил својата мајка 75- годишна Славка во место близу Бјељина во БиХ, а потоа извршил самоубиство.Убиството и самоубиството биле извршени со огнено оружје.Како што пишуваат медиуми, денес семејството требало да ја прослави славата Св. Никола. Соседите велат дека во семејниот дом живееле само мајката и синот.-Беа финансиски стабилни, нормални луѓе, добри соседи. Во шок сме, рекол еден од соседите.Според неофицијални информации, Миодраг контактирал роднина од Австралија откако ја убил мајка си и му кажал дека ќе изврши самоубиство.Роднината веднаш пријавил во полиција, по што екипи излегле на терен, но веќе било доцна. Полицајците ги нашле безживотните тела на синот и мајката.
сите 4 | | | веќе видена

Штетниот софтвер презема контрола над процесот за исклучување на телефонот и создава впечаток дека уредот се исклучува. Се гледаат анимации, екранот зацрнува, но телефонот всушност и понатаму работи. Штетниот софтвер презема контрола над процесот за исклучување на телефонот и создава впечаток дека уредот се исклучува. Се гледаат анимации, екранот зацрнува, но телефонот всушност и понатаму работи.Се појави нов проблематичен андроид вирус кој може да ги повика контактите од вашиот именик или да фотографира и ако уредот е исклучен, предупредила компанијата за сигурноси истражувања АВГ.Најновите АВГ антивурсни програми можат да ја неутрализираат оваа закана, но компанијата и понатаму препорачува да се извади батеријата од телефонот за корисниците да бидат сигурни дека телефонот е навистина исклучен.Доколку сакате да дознаете дали можеби вашиот телефон се наоѓа на мета не прислушкувачите, обрате внимание на ова:1. Батеријата брзо ви се трошиОва е класичен знак за прислушкување на телефонот, каде ...
сите 4 | | | веќе видена

Голема ноќна мора на секој возач е автомобилот да му заглави во снегот, но сепак потои решение. Голема ноќна мора на секој возач е автомобилот да му заглави во снегот, но сепак потои решение.Прва работа што мора да запомните е дека не смеете да „беснеете“ со гумите во снегот или ледот, зошто така може уште повеќе да се закопате во снегот, па затоа со мала брзина треба да го движите автомобилот напред назад.За време на зимата треба секогаш да носите сол во колата, а ако е многу студено и мрзне, сол може да ставите и на гумите, но и наоколу .Исто така препорачливо е да носите и течност за одмрзнување на стакла, мала метла, лопатка за снег и батериска лампа.Ако ништо не успее, поставете трокут пред автомобилот и повикајте влечна служба.Најважно нешто кога има снег е да го исчистите ауспухот од снег и лед пред да го запалите автомобилот, за да може издувните гасови без проблем да излезат од автомобилот.
| | веќе видена

Кога луѓето би сфатиле колку е корисна и лековита сигурно би ја саделе само неа. Сите нејзини делови – стеблото, листот, коренот и цветот имаат лековити својства. Кога луѓето би сфатиле колку е корисна и лековита сигурно би ја саделе само неа. Сите нејзини делови – стеблото, листот, коренот и цветот имаат лековити својства.Копривата е најдобра билка за чистење и подобрување на крвната слика. Позитивно делува и на панкреасот, а помага и при снижување на шеќерот во крвта. Лекува воспаленија на уринарните патишта, ја прочистува крвта и ја стимулира работата на цревата. Делува позитивно на кожата и го чисти лицето од акни. Ја дезинфицира усната шуплина и лекува инфекции во устата и гингивата. Затоа се препорачува како дел од пролетното чистење на организмот.Чајот од коприви се користи при лекување на болести на црниот дроб и жолчката, при пореметување на сонот, кај карцином на слезината, при грчеви во стомакот, чиреви, болести на белите дробови. Благотворен е и кај вирусни и бактериски инфекции. Исто ...
сите 3 | | | веќе видена

Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата „Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба. Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грција Панос Каменос значи дека Ципрас ќе мора да се потпре на други партии за да обезбеди поддршка за ова прашање. Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“.Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот ...
сите 119 | | | веќе видена

На почетокот соседите не знаеле ништо за мачките,, но кога брачниот пар се отселил од куќата, соседите ги забележале. На почетокот соседите не знаеле ништо за мачките,, но кога брачниот пар се отселил од куќата, соседите ги забележале.Како поминувало време, тиа на прозорецот гледале мачки па решиле да повикаат служба за да ја провери нивната ситуација, затоа што сопствениците се одселиле а зад себе оставиле дури 40 мачки.Погледнете во каква состоба бил домот, и каква ситуација затекнала спасувачката екипа:
сите 6 | | | веќе видена

Специјалното Јавно Обвинителство денеска објави дека во 13. часот ќе одржи прес-конференција. Специјалното Јавно Обвинителство денеска објави дека во 13. часот ќе одржи прес-конференција.За сега не се познати детали околу тоа за што ќе биде пресот на СЈО.
сите 109 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ, денес ќе организира и протест во 18 часот пред Министерството за правда, на улицата „Димитрија Чуповски“ каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека притворот за уставобранителите мора да биде прекинат, а политички монтираното обвинение за тероризам да биде повлечено. Мора да престанат изживувањата во Истражниот затвор преку нехуманите услови во кои се држат притворените.-Не постои никаква правна основа, ниту какви било аргументи да се бара продолжување на притворот или продолжување на истрагата за измисленото обвинение со кое за терористи беа прогласени уметници, оперски пејачи, режисери, актери, архитекти, доктори, пратеници, полициски службеници и многумина други чиј единствен грев е љубовта кон Македонија, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата додаваат дека Јавното обвинителство наместо по закон работело по насоките на хунтата.-Целиот случај за наводен тероризам е монтиран за потребите на хунтата. Дејствијата кои ги превзема Јавното ...
сите 269 | | | веќе видена

Во денешно време незамисливо е некој да има мобилен телефон, а да нема пристап до интернет. Во денешно време незамисливо е некој да има мобилен телефон, а да нема пристап до интернет.Меѓутоа, некога немаме вклучен интернет на мобилниот, а заклучени се сите достапни Wi-fi мрежи.Направена е апликацијата „Instabridge“ со чија помош ќе се конектирате на било која Wi-fi мрежа, дури и ако таа има шифра.Оваа апликација од ден за ден е сѐ повеќе популарна и сѐ повеќе луѓе почнуваат да ја користат.Во видеото погледнете како изгледа сето тоа:А, за уште подетално објаснување погледнете го и Јутјуб видеото на каналот „Паметни телефони“.
сите 3 | | | веќе видена

Најстарите сијалични за елка во Велика Британија и понатаму светат после 48 години, без ниту една да биде заменета. Најстарите сијалични за елка во Велика Британија и понатаму светат после 48 години, без ниту една да биде заменета.Вина Шадик била тинејџерка кога ги купила во дамнешна 1969 година. Ги платила нешто помалку од 4 евра. Нејзиниот 38-годишен син Рос секоја година, откако знае за себе, гордо го кити божиќното дрво во новниот дом во Плимут.-Во денешно време сијаличките доаѓаат со струен адаптер. Се радувам што ќе доживеат 50 години. За да ги зачувам не ги отстранувам од елката кога ќе помине сезоната на празници, туку целото дрво заедно со украсите го замотувам во најлон. Спак, вклучени се само додека сум јас во соба, за секој случај - изјавил Рос.Ова е фотографија од елката на Рос:lampioni koji rade 48 godina — pensador (@sakriosamime)
сите 6 | | | веќе видена

Доктор Брод Барнес осмислил домашен тест кој може да го направите сами, едноставен и брз, а со него ќе дознаете дали сѐ е во ред со функцијата на вашата тироидна жлезда. Доктор Брод Барнес осмислил домашен тест кој може да го направите сами, едноставен и брз, а со него ќе дознаете дали сѐ е во ред со функцијата на вашата тироидна жлезда.Пред десет години доктор Брод Барнес открил дека телесната температура е индикатор за активноста будење. Посебно ја нагласил температурата на телото после будење. Во својата книга објаснил како работи тироидната жлезда како и разни проблеми и болести до кои може да се дојде во сучај тироидната да не работи како што треба. Осмислил и домашен тест кој може да го направите во својот дом.Пред спиење земете топломер кој добро ќе го протресете. Температурата на него мора да биде 35°.Откако ќе се разбудите веднаш ставете го топломерот под пазуви. Држете го десет минути. Кога ќе ги прочитате резултатите запишете ги. Тој резултат е познат како „рана утринска базална ...
сите 10 | | | веќе видена

Свети Никола е голем празник кој го чествуваме утре, а како слава го има секое второ македонско семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола се смета за заштитник на морињата. Свети Никола е голем празник кој го чествуваме утре, а како слава го има секое второ македонско семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола се смета за заштитник на морињата.Христијаните веруваат дека Свети Никола Чудотворец на многу пати ги спасувал изгубените бродови и поради тоа тој е заштитник на морепловците, рибарите, бродовите. Во христијанскиот календар, свети Никола се слави на 6 декември според стариот Јулијански календар т.е. на 19 декември, според новиот Грегоријански календар.И во прозните народни умотворби еднаш се раскажува како Св. Никола ги помага сиромасите, друг пат како добил два празника во годината. Така на пр. во една приказна запишана од ѓаконот Јосиф, од манастирот Пречиста Кичевска, објавена во цариградскиот весник “Новини” кон крајот на минатиот век, се раскажува дека едно време другите светци му ...
сите 18 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и повремен снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој долж Повардарието повремено ќе се засилува. Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе достигне три степени. Според УХМР, следува период на суво и студено време со ниски утрински и дневни температури. Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и повремен снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој долж Повардарието повремено ќе се засилува.Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе достигне три степени.Според УХМР, следува период на суво и студено време со ниски утрински и дневни температури.
сите 356 | | | веќе видена

Водечката ФинТек компанија Credissimo со награда "Сајт на Годината" и нов повисок износ на кредит Credissimo плус до 80.000 денари Водечката ФинТек компанија Credissimo со награда "Сајт на Годината" и нов повисок износ на кредит Credissimo плус до 80.000 денариПовисокиот износ за веќе е факт. Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, водечката компанија во онлајн кредитирањето Credissimo сега нуди можност за аплицирање на износ до 80 000 денари, наместо досегашните 40 000 денари.Благодарение на новата понуда на компанијата, постоечките и идните клиенти ќе можат да аплицираат за кредит од 6.000 до 80.000 денари, во зависност од нивните потреби. Враќањето на кредитот ќе биде на месечни рати, според индивидуалните можности на секој клиент.Освен повисоката сума која ФинТек компанијата сега ја нуди, нејзиниот сајт беше прогласен за "Сајт на Годината" во манифестацијата во која учествуваат и други реномирани финансиски институции во Македонија. Доделувањето на наградата "Сајт на Годината" ...
сите 6 | | | веќе видена

Во моментов тече внатрепартиска кампања за избор на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Во моментов тече внатрепартиска кампања за избор на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Знаете, секогаш кога има внатрешна кампања се случуваат разни работи а секогаш кога има повеќе кандидати за едно место, некој мора да биде незадоволен рече лидерот на ВМРО-ДПМНе во оставка, Никола Груевски.Тој им порача на сите кандидати да внимаваат во меѓусебната битка бидејќи на крајот на Конгресот ќе треба заедно да соработуваат.
сите 422 | | | веќе видена

Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ го поништи огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители. Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ го поништи огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители.- Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ на седницата одржана на 11 декември 2017 година донесе одлука за поништување на јавниот оглас на Академијата за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители, објавен во Службен весник на Република Македонија од 30.08.2016 година и во дневните весници „Лајм“ и „Нова Македонија“, се наведува во одлуката објавена на веб страницата на Академијата.Огласот е поништен, бидејќи против 41 лице од пријавените кандидати е поведена постапка од Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело „фалсификување исправа“, која се уште е во тек.Овие кандидати конкурирале на огласот со ...
сите 38 | | | веќе видена

Голем број обожаватели стекнала во серијата „Suits“, а се чини и дека миленичка била и кај купувачите, додека ја работела својата прва работа како продавачка на јогурт во продавница. Голем број обожаватели стекнала во серијата „Suits“, а се чини и дека миленичка била и кај купувачите, додека ја работела својата прва работа како продавачка на јогурт во продавница.Имено, денес вереничката на принцот Хари, додека била тинејџерка заработувала пари од Хемфри јогуртите во Лос Анџелес и тоа 4 долари на час. Тогаш имала само 13 години. Нејзината поранешна шефица за неа имала само пофални зборови. Купците секогаш со задоволство се враќале кај неа за да позборуваат, никогаш не ја тргала насмевката од лицето и колку и да и било тешко, секогаш била пристојна.-Заработуваше минимална плата, но тоа не ѝ сметаше секогаш да биде добро расположена. Кај гостите беше популарна - тврди Пула Шефтел.И самата Меган во една прилика раскажала дека својот идол, актерката и ѕвездата Јасмин Блит ја запознала на паркингот во ...
сите 38 | | | веќе видена

На 74 години, почина Стамен Филипов, правник во пензија, човекот кој поднесе најмногу иницијативи пред Уставен суд за преиспитување на уставноста на многу закони и законски решенија. На 74 години, почина Стамен Филипов, правник во пензија, човекот кој поднесе најмногу иницијативи пред Уставен суд за преиспитување на уставноста на многу закони и законски решенија.Филипов до судот, во текот на своите пензионерски денови поднесе 1200 претставки , од кои дури 308 му биле прифатени.Филипов е пензиониран правник од АРМ со чин потполковникм и уживаше голема почит меѓу своите колеги. Тој пред Уставен суд ги оспоруваше Законот за лустрација , законот за измени на ДДВ, и многу други.Еве што ќе напише порталот Академик, пред 4 години , кога беше објавено интерјуто со Стамен Филипов:,,Како вистинска боемска душа, македонскиот рекордер нè дочека на чорба во друштво на своите пријатели, меѓу кои и пензионирани судии. Опишувајќи се себеси, со радосен восклик вели: „Стамен Филипов е ЅВЕР!“.„Во Армијата сум од ...
сите 4 | | | веќе видена

next