Министерството за образование не ја исклучува можноста зимскиот распуст да започне порано поради загаденоста на воздухот, објавува факултети.мк. Министерството за образование не ја исклучува можноста зимскиот распуст да започне порано поради загаденоста на воздухот, објавува – Ако се утврди потребата, ќе размислиме за предвремено почнување на зимскиот распуст. Сепак, секој прекин на наставата мора да биде надоместен. Така, доколку зимскиот распуст почне порано, неработните денови би морале да се одработат и учебната година би завршила подоцна од 10 јуни. Или учениците би одработувале викенди во текот на второто полугодие затоа што вкупниот фонд на наставни денови мора да биде 180 за да се реализира фондот на предвидени часови - велат од МОН.Од Министерството сепак не го поддржуваат бојкотот на наставата најавен за в среда.- Поддршка на иницијатива за бојкот на настава не можеме да дадеме од проста причина што тоа е на штета на наставниот процес. Сепак, Законот предвидува дека училиштето ќе мора ...
сите 4 | | | веќе видена

Природен лек кој е собено добар при проблеми со ушите. Можете да го пробате. Природен лек кој е собено добар при проблеми со ушите. Можете да го пробате.За негова подготовка потребно ви е:3 чешниња луккапалкамаслиново маслогазаЧешнињата лук исчистете ги од лушпите, исцедете го нивниот сок и измешајте го со маслиново масло, па ставете ги во шишенце.Капнете 2 капки во увото и одморете додека не се впие, а потоа прекријте со газа за да не истече.
сите 14 | | | веќе видена

Понекогаш и најобичните фотографии можат да го збунат човекот толку што веќе нема ни самиот да е сигурен дали станува збор за оптичка илузија или вистина. Понекогаш и најобичните фотографии можат да го збунат човекот толку што веќе нема ни самиот да е сигурен дали станува збор за оптичка илузија или вистина.Тому тоа се случило со оваа фотографија објавена на социјалните мрежи која целосно го полодуела светот. Наизглед обична фотографија од пејсаж, езеро и брдо во позадина. Или можеби не?Погледнете поубаво и ќе сфатите дека нема езеро на сликата. Она што на прв поглед изгледа како зелена површина вода е всушност ѕид.Интересно, зарем не?
сите 3 | | | веќе видена

Најшармантното ТВ-лице во времето на Југославија е секако Оливер Млакар, а може да се каже и дека негов заштитен знак стана квизот кој го водеше, „Квискотека“. Најшармантното ТВ-лице во времето на Југославија е секако Оливер Млакар, а може да се каже и дека негов заштитен знак стана квизот кој го водеше, „Квискотека“.Оливер е роден во Птуј 1935 година.Повеќе од 40 години работел како режисер и телевизиски водител, а работе и други квизови како „Повик на квиз“, „Коло на среќата“, „Златен погодок“, кои еднаш неделно се емитуваа во Згреб, друга недела во Белград, па наизменично ги воделе Оливер и Мича Орловиќ.Оливер денес има 82 години, живее во Самобор и изгледа вака:
сите 8 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 декември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 декември.Денеска е Св. пророк Софониј.Старозаветен пророк. Живеел во седмиот век пред Христа. И тој, како и повеќето старозаветни пророци, со возбудувал во духот гледајќи ја нечесноста на еврејскиот народ. Ги прорекол бедите што подоцна паднале врз Јудеја и соседните земји, но и се радувал со духот гледајќи го идното ослободување во Христа, и во својата книга извикува: Радувај се, ќерко Сионова, ликувај Израиле, весели се и радувај се од се срце, ќерко ерусалимска. Господ, Царот Израилев, е среде тебе: нема повеќе да видиш зло.Овој светец во христијанството претставува одлучност и истрајност, а се верува дека овој ден треба да се помине во тишина вежбајќи ја својата дисциплина и слушајќи ги останатите што имаат да кажат. Во тишината да побараме прочистување на срцето, трпение и чекање, како и непоколебливост во верата, па Бог ќе ни даде сѐ во свое време онака и ...
сите 15 | | | веќе видена

Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми. Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми.Овие симптоми покажуваат дека некаде има опасно згрутчување на крвта.Болка во нозете или чувствителност - ова е чест симптом и болката понекогаш се опишува како грч.Необјаслива кашлица - веднаш обратете се кај вашиот лекар.Болка во градите при длабоко дишење - ако во случај го имате овој симптом можно е да имате згрутчување на крвта вобелите дробови.Црвени пруги на кожата - модринките се облик на згрутчување на крвта, но во слуај да воочите црвени пруги по должината на вените, тогаш ова не е нормална модринка.
сите 4 | | | веќе видена

Корисник на мрежата „Reddit" објавил фотографија од оваа куќа во Северна Каролина во САД, бидејќи забележал нешто необично на неа. Корисник на мрежата „Reddit" објавил фотографија од оваа куќа во Северна Каролина во САД, бидејќи забележал нешто необично на неа.Оттогаш, оваа фотографија кружи на интернет, но малкумина успеваат да сфатат за што станува збор. Дали вие ја гледате грешката?Се работи за тоа дека не постои стазакоја води до главниот влез, а ни до гаражата.Многумина велат дека оваа куќа служи како моедел за другите кои се наоѓаат во таа населба. Меѓутоа, еден агент за недвижнини вели вакво нешто не видел никогаш во живото.Доколку имаат намера да ја стават на продажба, ќе мора да додадат патека.
сите 3 | | | веќе видена

Доколку оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, ќе бидете изненадени од нејзините благотворни дејства. Доколку оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, ќе бидете изненадени од нејзините благотворни дејства.Ротквицата се користи за лекување на различни видови болести од причина што има многу позитивни својства во неа и успева да ги победи проблемите со тироидната желзда. Исто така го обновува ткивотот на кожата. Таа може да ви помогне и да се ослободите од отровите во телото. Не треба да се занемари на нејзиното дејство врз црниот дроб, бидејќи помага да се прочисти и да ја подобри својата функција. Богата е со витамин Ц антиоксиданси и хранливи материи.
сите 10 | | | веќе видена

Рејнова болест прави некои делови на телото, особено прстите на нозете и рацете да ви се вкочанат и да побелат како последица од студ или стрес. Кај оваа болест малите артерии се згрчуваат и спречуваат стабилно снабдување со крв во овие делови. Рејнова болест прави некои делови на телото, особено прстите на нозете и рацете да ви се вкочанат и да побелат како последица од студ или стрес. Кај оваа болест малите артерии се згрчуваат и спречуваат стабилно снабдување со крв во овие делови.Кај жените е почеста, а се поврзува и со луѓе во ладните краишта. За многумина оваа болест не е сериозна, но може да влијае на квалитетот на животот.Симптомите се ладни раце или прсти. Промена на бојата на кожата под влијание на студ и стрес.Кај оваа болест, обично прво побелуваат прстите, а потоа и помодруваат во внатрешноста. Како што се враќа циркулацијата на крвта во нормала овие делови на телото се вцрвенуваат, отекуваат и премногу болат. Рејновата болест, исто така може да се почувствува и на нос, уши, па дури и ...
сите 3 | | | веќе видена

На малкумина им е познато тоа дека кралицата Елизабета и принцот Филип на големиот број вработени, околу 1500 лица, за Божиќ традиционално ги даруваат со ист подарок - божиќен пудинг, пишува британскот Дејли Мејл. На малкумина им е познато тоа дека кралицата Елизабета и принцот Филип на големиот број вработени, околу 1500 лица, за Божиќ традиционално ги даруваат со ист подарок - божиќен пудинг, пишува британскот Дејли Мејл.За тоа колку оваа традиција за Божиќ е долга најдобро зборува податокот дека истото го правеле и таткото на кралицата, кралот Џорџ Шести, како и нејзиниот дедо Џорџ петти.Со пудингот вработените добиваат и божиќна честитка, а оние со подолг стаж и подарок бонови.Инаку, божиќниот пудинг е британски десерт од суво грозје, кори од портокал, сушено овошје, црно пиво, рум, лимон, шеќер, јаткасти плодови и други намирници, а неговата подготовка трае со часови, а сето тоа добро се конзервира за да може да се јаде и со месеци после празниците.
сите 6 | | | веќе видена

Централното греење и високите температури во затворен простор во текот на зимата можат сериозно да го загрозат здравјето. Централното греење и високите температури во затворен простор во текот на зимата можат сериозно да го загрозат здравјето.Истражувањата покажуваат дека голем број од настинките настануват кога започнува грејната сезона, како поради студеното време, така и поради високите температури во затворениот простор, пшува српскиот магазин „Убава и среќна“.Тешките настинки се јавуваат кај луѓето кои имаат централно греење, бидејќи докажано е дека централното греење најлесно создава црна мувла која може да биде причина за појава на астма и им штети на астматичарите. Лекарите истакнуваат дека премногу топло во просторот е погодно за инфекции на респираторните органи и делува на болно и воспалено грло.Додека сме изложени на висока температура во затворен простор, слузокожата на носот се суши и недоволно се проветруваат шуплините на синусите. Тоа ја зголемува запушеноста на носот, главоболката ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Во западните и источните подрачја врнежите ќе бидат пообилни, особено попладне и преку ноќта. На планините врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе се движи од шест до 15 степени. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Во западните и источните подрачја врнежите ќе бидат пообилни, особено попладне и преку ноќта. На планините врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе се движи од шест до 15 степени.Во Скопје ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе достигне до девет степени. Под влијание на влажен бран од пладне и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови (локално околу 25л/м2). ...
сите 329 | | | веќе видена

На интернет може да пронајдете голем број корисни и интересни идеи, кои ќе ви помогнат во секојдневниот живот. На интернет може да пронајдете голем број корисни и интересни идеи, кои ќе ви помогнат во секојдневниот живот.Но, овој трик навистина функционира.Доколку вентилацијата во вашата бања е лоша или воопшто ја немате, тогаш сигурно знаете дека после капењето огледалата се видно замаглени.Решението за овој проблем погледнете го во следното видео:
сите 3 | | | веќе видена

Она на што експертите нѐ предупредуваат е правилно ракување со грејните тела, со оглед на тоа дека голем процент од пожарите избувнуваат токму поради употреба на лоши апарати за домаќинство. Она на што експертите нѐ предупредуваат е правилно ракување со грејните тела, со оглед на тоа дека голем процент од пожарите избувнуваат токму поради употреба на лоши апарати за домаќинство.Греалките се втори по ред причинители на пожари, па не е на одмет да обрнете повеќе внимание на нив.Кога тие неправилно се користат лесно мое да станат најголема ноќна мора, а експертите велат дека поари предзвикани од греалки најчесто избувнуваат, бидејќи биле приклучени на продолжен кабел. Не е секој продолжен кабел доволно издржлив на различна волтажа на апаратите кои во него се вклучуваат истовремено.Затоа, греалка вклучена на продолжен кабел никогаш не ја оставајте без надзор.
сите 7 | | | веќе видена

Секогаш имајте при рака обично ластиче и кога ќе ви затреба, само ставете ја околу палецот и по 10 минути ќе почувствувате разлика. Секогаш имајте при рака обично ластиче и кога ќе ви затреба, само ставете ја околу палецот и по 10 минути ќе почувствувате разлика.Се работи за фантастичен трик кој помага при несоница. Замотајте ластиче околу палецот и по десетина минути ќе почувствувате лесна опуштеност.Погледнете на видеото:
сите 3 | | | веќе видена

Храната е причинител за голем број на болести на денешницата. Една од тие намирници е чипсот кој предивика вистинска сензација во прехрамбениот свет, а голем број на американски медиуми го прогласија за најотровна намирница во светот на храната. Храната е причинител за голем број на болести на денешницата. Една од тие намирници е чипсот кој предивика вистинска сензација во прехрамбениот свет, а голем број на американски медиуми го прогласија за најотровна намирница во светот на храната.Тоа можеби и не би било толку сериозно доколку истиот не го консумираат милијарди луѓе и тоа во абнормална количина.Сите знаеме дека чипсот не е здрав, но дека е толку многу токсичен што треба да се исклучи од секојдневната исхрана на никој не му е во целост јасно. Експертите објаснуваат дека човештвото треба да престане да ја консумира оваа канцерогена намирница.Многумина се уверени дека чипсот се подготвува од компир, но според наводите на американските медиуми, ова е далеку од вистината. Според пишувањата на ...
сите 7 | | | веќе видена

Сурутката многумина не ја сакаат, но кога ќе дознаете колку е здрава, дефинитивно ќе ја пиете секој ден. Таа уште во дамнешни времиња се употребувала како народен лек и може да ви помогне да се ослободите од различни болести и тегоби. Сурутката многумина не ја сакаат, но кога ќе дознаете колку е здрава, дефинитивно ќе ја пиете секој ден. Таа уште во дамнешни времиња се употребувала како народен лек и може да ви помогне да се ослободите од различни болести и тегоби.Долго време се сметаше дека Норвежанките својот совршен тен ѝ го должат токму на оваа напивка, а доктор Паво Авиола советуваше пиење на сурутка за долг и квалитетен живот. Доказ дека навистина бил во право е англискиот селанец Томас Пар, којшто наводно пиел сурутка секој ден и живеел 152 години.Сурутката е погодна за сите возрасти - од раѓањето, па сè до смртта. Според составот е слична на мајчиното млеко, па може да се употребува и како замена за млеко кај доенчињата.Содржи помалку од 1 отсто протеини и повеќе од 93 отсто вода. Содржи ...
сите 5 | | | веќе видена

Доколку нешто навистина сакате, не постои препрека која може да ве спречи,, а тоа го докаала и оваа 90-годшна баба.Таа живее во мало село во Чешка, во кое има помалку од 1000 жители.Она што таа го направила остава без текст.Бабата се вика Анезка Каспаракова, а нејзинот платно се ѕидовите од куќите во нејзиното село.Погледнете во галеријата каква уметност создава оваа жена:
сите 5 | | | веќе видена

Веројатно никогаш немате видено вакво сечење дрва. Во продолжение ќе бидете сведоци на најдобрата моторна пила која може да се направи. Веројатно никогаш немате видено вакво сечење дрва. Во продолжение ќе бидете сведоци на најдобрата моторна пила која може да се направи.Имено, еден комичар дошол до луда идеја на задното тркло од својот мотор да стави кружна пила. После тоа со помош на својот пријател успеал без проблем да исече неколку дрва.Погледнете:
сите 13 | | | веќе видена

Под влијание на северно воздушни струење од недела се очекува температурите значително да опаднат така што вече од почетокот на следната работна недела утринските температури ќе бидат под нулата. Во Скопскиот регион утринава има магла која се очекува да се намалува веќе во претпладните часови. Ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе се засилува. Температурата ќе достигне до девет степени.Во источните делови од државата е умерено облачно, а на повисоките места дува југоисточен ветер. Претпладне се очекува од запад да се прошири облачноста и да дува слаб до умерен, а попладне и во ноќните часови засилен јужен ветер, особено на север од државата.Во крајните западни делови ќе има повремен слаб дожд. Температурата ќе се движи во интервал од 9 до 15 степени.Од утре попладне под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови. Во ноќните часови на планините ќе врне снег, а во недела ќе има врнежи од слаб снег и на некои повисоки места, ...
сите 335 | | | веќе видена

next