Зимата ќе трае 89 дена, до 20 март 2018 година во 17 часот и 15 минути кога на северната хемисфера настапува пролетта, а на јужната есента. Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 17 часот и 28 минути.Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото. На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга.Сонцето во Скопје ќе изгрее во 6 часот и 57 минути, а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 9 часа и 8 минути.Метеоролозите за првиот зимски ден најавуваат сончево и студено со мала локална облачност и слаб северен ветер.Минималната температура ќе се движи од -11 до -5, а максималната од -1 до 5 степени.Зимата ќе трае 89 дена, до 20 март 2018 година во 17 часот и 15 минути кога на северната хемисфера настапува пролетта, а на јужната есента.
сите 324 | | | веќе видена

Пратеникот Панчо Минов кој доаѓа од ГРОМ и е дел од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, вчера се вклучи во работата на Собранието. Тој присуствуваше на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците каде се разгледуваат измени на закони за администрацијата и законот за амнестија. По влегувањето во Собранието, тој се огласи на социјалната мрежа Фејсбук за настанот. Пратеникот Панчо Минов кој доаѓа од ГРОМ и е дел од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, вчера се вклучи во работата на Собранието. Тој присуствуваше на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците каде се разгледуваат измени на закони за администрацијата и законот за амнестија. По влегувањето во Собранието, тој се огласи на социјалната мрежа Фејсбук за настанот.- Пратеникот си ја врши работата за што е избран. Неговото место е во Парламентот. Присуството во Собрание не значи дека сум ја напуштил коалицијата „За подобра Македонија", напиша на Фејсбук пратеникот Панчо Минов.
сите 19 | | | веќе видена

Доколку Судот донесе одлука овие граѓани да не ги плаќаат сметките, тогаш сумата која сега тие ја плаќаат ќе се префрли во сметките на оние кои користат парно и нивните трошоци значително ќе се зголемат. Уставниот суд денеска ќе одлучува – дали исклучените домаќинства од парно греење и натаму ќе плаќаат паушал или оваа обврска повеќе нема да важи. Министерот за економонија открива – Регулаторната комисија за енергетика подготвува нов Правилник. Токму од овај Правилник ќе произлезат обврските за граѓаните кои не користат повеќе топлинска енергија, а сепак плаќаат за услугата.- Се ќе зависи од Правилникот. Тој веќе се подготвува во Регулаторната Комисија за енергетика и ова прашање ќе биде опфатено со новиот Правилник. , откако ќе излезе новиот закон за енергетика. Ако уставниот суд ја укине обврската, тогаш ќе се почитува тоа, изјави Крешник Бектеши, министер за економија.Се претпоставува дека над 12 илјади домаќинства исклучени од системот за снабдување со топлинска енергоија секој месец плаќаат ...
сите 124 | | | веќе видена

Науката докажала дека луѓето кои имаат кафеави очи доста лесно се здобиваат со доверба кај другите. Исто така добро е познато дека лицата со кафеави очи се комуникативни и отворени за разговор. Науката докажала дека луѓето кои имаат кафеави очи доста лесно се здобиваат со доверба кај другите. Исто така добро е познато дека лицата со кафеави очи се комуникативни и отворени за разговор.Со овие способности, овие лица многу лесно дознаваат деталу поврзани за другите, но исто ака и многу тајни. Ова е е една од главните причини зошто луѓето со кафеави очи имаат поголем круг на пријатели со кои се во добри односи. Тие сакаат да уживаат во животот и тоа им се гледа од погледот.Тоа го потврдиле и бројни психолози, истакнувајќи дека лицата со кафеави очи имаат огромна волја за живеење живот во „полн здив“.Меѓутоа, треба да се напомене дека овие лица се многу чувствтелни и емоционални за разлика од останатите.
сите 4 | | | веќе видена

Сите жени се добри, но сепак некои се подобри и од најдобрите. Дознајте зад кои хороскопски знак се кријат најдобрите жени за брак! Сите жени се добри, но сепак некои се подобри и од најдобрите. Дознајте зад кои хороскопски знак се кријат најдобрите жени за брак!РакЕднаш кога ќе ја освоите жената родена во знакот Рак, таа ќе ве сака речиси безусловно и ќе биде подготвена со вас или поради вас да оди дури и на крајот на светот. Нејзините чувства се секогаш интензивни. Со неа ќе дознаете што значи покрај себе да имате вистинска жена. Таа е подготвена да направи се’, за нејзиниот партнер да биде најсреќниот човек на светот.Со оглед на тоа што е склона на драматично доживување на се’ во животот, со неа постојано ќе имате театар во домот. Но, тоа е мала цена која што треба да ја платите за животот во оаза. Таа постојано ќе ве изненадува со највкусната храна и со удобноста на внимателно опремениот дом.За неа децата се најсветото нешто и секогаш нивните потреби ќе бидат пред нејзините. Се што очекува од ...
сите 12 | | | веќе видена

Според народните верувања оваа билка ја штити куќата од оган или удари од гром. Според народните верувања оваа билка ја штити куќата од оган или удари од гром.Чуваркуќата со векови се користи во народната мецицина, а многумина ја одгледуваат поради уникатност и декоративен изглед.Колку и да звучи необично, новогодишните декориации од чуваркуќата станале омилени на интернет. Елката од чуваркуќа лесно се право од дрвени или метални основи во облик на триаголник, а потоа во нив се ставаат чуваркуќите. Освен што е зелена и потсетува на вистинска елка, изобилува со листови кои даваат посебен изглед.Украс од чуваркуќа е најубав начин да внесете дух од природата и празнична магија во домот.
сите 6 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија на 43. седница донесе одлука за доделување финансиски срeдства на повеќе државни студентски домови за да се надоместат долговите и преостанатите режиски трошоци до крајот на годината. На седницата е донесена и одлука за основање Совет за реформа на Владата на Република Македонија на 43. седница донесе одлука за доделување финансиски срeдства на повеќе државни студентски домови за да се надоместат долговите и преостанатите режиски трошоци до крајот на годината. На седницата е донесена и одлука за основање Совет за реформа на јавната администрација.За претседател на советот е именуван премиерот Зоран Заев.На 43-тата седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од основање Координативно тело за следење на арбитражни постапки произлезени од меѓународни договори. Ги задолжи сите надлежни државни органи, акционерски друштва и јавни претпријатија во државна сопственост во рок од 10 дена до Координативното тело да ги достават сите информации кои ги ...
сите 23 | | | веќе видена

Ова се најскапите течности кои е скоро невозможно луѓето да си ги приуштат: Ова се најскапите течности кои е скоро невозможно луѓето да си ги приуштат:Грамахидроскубататна киселина - оваа супстанца се наоѓа во нервниот систем. Илегално се продава како течна екстаза.Меркур - ова е метал кој се наоѓа во тенок облик на собна температура. Имал примена во медицината, а потоа е утврдено дека има токсични дејства.Инсулин - инсулинот е хормон кој го произведува панкреасот. Има улога да го намали нивото на шеќерот во крвта. Лицата кои имаат дијабетис мораат овој хормон самите на себе да го вбризгуваат. Затоа им е потребен биохемиски произведен иснулин. Оваа течност исто така не е баш евтина.Крв на поткована краба - верувале или не, оваа течност има улога кај испитувањата дали медицинскиот производ е контаминиран или не.Отров од кралска кобра - иако е смртоносен, преработен се користи за правење противотров.Отров од шкорпија - исто така е многу опасен, но преработен се користи за медицински цели. Како таков ...
сите 3 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ, денес ќе организира и протест во 18 часот пред Истражниот затвор во Шутка, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. Република Македонија е единствена земја во Европа, каде во 21 век има политички затвореници. Се конструираат обвиненија, се монтираат цели случаи, се со цел влевање на страв кај секој еден кој не се согласува со политиките на хунтата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.-Обвинението кое им се става на товар во целост е апсурдно. Кривичното дело тероризам за кое се товарат е политички производ и служи за дефокус на јавноста од антидржавните политики, економскиот колапс и корупцијата на криминогената банда на чело со Заев. Притворите кои ги побара Јавното обвинителство се неосновани. Не е исполнет ниту еден од законски предвидените услови за изрекување на истите. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во бегство. Тие 8 месеци твореа и ги извршуваа своите секојдневни активности. Сите тие се жртва на една полициска хунта која сака во целост да управува со нашите животи, ...
сите 58 | | | веќе видена

Научниците откриле дека алкохолот е опасен и дека предизвикува најмалку седум видови карцином. Повеќето луѓе не го сфаќаат сериозно.Со последното истражување е докажано дека директната врска помеѓу алкохолот и карциномот не може да се објасни со други фактори, а научниците тврдат дека постои многу поголем доказ за тоа. Научниците откриле дека алкохолот е опасен и дека предизвикува најмалку седум видови карцином. Повеќето луѓе не го сфаќаат сериозно.Со последното истражување е докажано дека директната врска помеѓу алкохолот и карциномот не може да се објасни со други фактори, а научниците тврдат дека постои многу поголем доказ за тоа.Алкохолот предизвикува рак на барем седум локации во телото, а веројатно и на други органи.Епидемиолошките докази потврдуваат дека алкохолот предизвикува рак на устата, јајниците, грлото, црниот дроб, дебелото црево и градите, но исто така алкохолот може да предизвика и рак на кожата, простатата.Најголемиот ризик е поврзан со внесувањето на големи количини алкохол, но ...
сите 11 | | | веќе видена

Резултатите кои ги добиваме кога мериме крвен притисок може да укажуваат на здравствени проблеми, а за дијагнозата да биде прецизна, од клучно значење е да ја користиме вистинската рака. Резултатите кои ги добиваме кога мериме крвен притисок може да укажуваат на здравствени проблеми, а за дијагнозата да биде прецизна, од клучно значење е да ја користиме вистинската рака.Систолички крвен притисок (горниот број) - тој е повисок на левата рака поради тоа што таа е поблиска до срцевата комора која пумпа крв.Диастолички крвен притисок (долниот број) - претставува останат/минимален крвен притисок во крвните садови. Овој број треба да биде сличен на двете раце.Лева рака - оваа ракапо правило се користи за мерење крвен притисок поради стандардизација и полесно следење на промената во крвниот притисок.
сите 10 | | | веќе видена

Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА вчера изјави дека во инцидентот е приведено едно лице за напад на полициски службеник. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ синоќа во ЈЗУ Општа болница Куманово го посетија полицаецот кој беше повреден на вчерашниот протест на граничниот премин Табановце.Инцидентот се случил вчера попладне за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ.Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА вчера изјави дека во инцидентот е приведено едно лице за напад на полициски службеник.
сите 94 | | | веќе видена

- Со тоа се создава можност ова возило да биде отуѓено и средствата добиени од тоа да бидат наменети за набавка на болничка опрема, соопшти владината прес-служба. Владата на синоќешната 43-та седница ја усвои одлуката со која автомобилот „Мерцедес“ од околу 600.000 евра што беше во сопственост на Министерството за внатрешни работи, а се спомнуваше во т.н. бомби, и се дава на трајно користење без надомест на владината Служба за општи и заеднички работи.- Со тоа се создава можност ова возило да биде отуѓено и средствата добиени од тоа да бидат наменети за набавка на болничка опрема, соопшти владината прес-служба.
сите 19 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ќе ја превземе одговорноста за Советот за реформи во јавната администрација и ќе застане на неговото чело, пренесе Фактор. Премиерот Зоран Заев ќе ја превземе одговорноста за Советот за реформи во јавната администрација и ќе застане на неговото чело, Заев ќе го води Советот кој има за цел да работи на подобрување на законската регулатива како и на пронаоѓање на сите слабости во оваа област.Се очекуваат повеќе детали за начинот на кој ќе работи Советот за реформи во јавната администрација и за тоа како ќе се решаваат проблемите.
сите 27 | | | веќе видена

Во Солун денеска во 10 часот по грчко време треба да продолжи судењето за барањето за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, откако минатата недела беше прекинато поради истекот на временскиот период предвиден за рочиштето. Во Солун денеска во 10 часот по грчко време треба да продолжи судењето за барањето за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, откако минатата недела беше прекинато поради истекот на временскиот период предвиден за рочиштето.- На судењето ќе бидат доставени документи од одбраната во поглед на тоа дека барањето за екстрадиција е неосновано, а дали ќе бидат сослушани уште сведоци не знам, изјави за МИА адвокатот на обвинетите, Петар Василев.Додаде дека денеска треба да биде донесена и одлуката и според грчките закони таа се објавува веднаш, а најдоцна во рок од 24 часа.- Ние очекуваме судот да го одбие барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски, рече Василев.За екстрадиции во Грција, одлучува совет, најчесто во тричлен состав, двајца судии и еден ...
сите 121 | | | веќе видена

Договорот ќе стапи во сила откако ќе биде ратификуван во парламентите на двете земји. Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.Како што информира владината прес-служба, Предлог-законот ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија.Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија, го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов на 1 август годинава во Скопје.Договорот ќе стапи во сила откако ќе биде ратификуван во парламентите на двете земји.
сите 60 | | | веќе видена

За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови. Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени.Во Скопје ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до три степени.До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер.Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок.За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови.
сите 125 | | | веќе видена

Анализата покажува дека Бонева поминала 235,928 километри. Специјалното Јавно обвинителство денеска на прес-конференција информираше дека е отворена истрага против Силвана Бонева, за патните трошоци.Од 25ти јуни до 16 декември на Собранието Бонева му давала лажни фискални сметки од патарини, иако имала сместување во Скопје, велат од СЈО.Досега наводно Силвана Бонева остварила 843 патувања од дома до Скопје.Анализата покажува дека Бонева поминала 235,928 километри.
сите 42 | | | веќе видена

Кломпите се составен дел од опремата на лекарите и скоро е незамисливо медицинскиот персонал да не носи кломпи иако на располагање имаат многу модерни обувки. Кломпите се составен дел од опремата на лекарите и скоро е незамисливо медицинскиот персонал да не носи кломпи иако на располагање имаат многу модерни обувки.Една од првите причини зошто кломпите се нивен најдобар пријател е поради тоа што пружаат поддршка која им помага да се намали болката во стапалата, зглобовите, колената и кичмата, што е многу важно бидејќи тие поминуваат доволно време на нозе.Не е сеедно медицинскиот персонал да издржи 8,10,12 часа и повеќе во смена на нозе, па удобната обувка им е приоритет и тие ги бираат кломпите.Кломпите се многу покорисни од патиките и чевлите, а исто така се и затворени и даваат целосна заштита на прстите. Исто така со нив сте заштитени од евентуални повред за време на паѓање на некаков остар предмет како што е скалпелот или ножиците, но и заштитуваат од опасни телесни течности.Кај нив нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот Фејсбук профил објави фотографија како се средува кај Адо. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот Фејсбук профил објави фотографија како се средува кај Адо. - Кај Адо магионичарот на спастрување и подмладување, напиша тој на социјалната мрежа.
сите 12 | | | веќе видена

next