О-ДПМНЕ гласале вкупно 376, истакна членот на комисијата Марјан Ристески. Со тоа Комисијата за избор на претседател на ВМРО-ДПМНЕ констатира дека Христијан Мицкоски е избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата за избор на претседател успешно го спроведе гласањето за избор на претседател на ВМРО-ДПМНЕ.-Од вкупно 438 пријавени делегати на Конгресот гласале 428, од кои неважечки ливчиња избројани се вкупно 52, а додека за Христијан Мицкоски за избор на претседател на ВМРО-ДПМНЕ гласале вкупно 376, истакна членот на комисијата Марјан Ристески.Со тоа Комисијата за избор на претседател на ВМРО-ДПМНЕ констатира дека Христијан Мицкоски е избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ.
сите 369 | | | веќе видена

Единствен кандидат кој има кандидатура да го замени е Мицковски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, Никола Груевски, денеска беше прогласен за почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ и доби плакета за благодарност за неговата досегашна работа низ годините.Инаку, тој денеска имаше долго обраќање пред присутните кандидати.Единствен кандидат кој има кандидатура да го замени е Мицковски.
сите 56 | | | веќе видена

За предлогот за министер за здравство да биде назначен Венко Филипче, премиерот Заев смета дека станува збор за човек којшто ќе ги спроведе реформите во здравството. Премиерот Зоран Заев изјави дека предлозите за испразнетите министерски места се испратени до Собранието на Република Македонија и оти предлогот на Алијансата за Албанците за министерското место за здравство бил неприфатлив.Во гостувањето на „Ноќно студио“ на телевизија Телма, Заев рече дека на никој од коалиционите партнери не му следува министерство по проритет и оти Алијансата за Албанците го добила министерството за здравство поради Арбен Таравари.Заев оцени дека станува збор за незгодна ситуација имајќи ја во предвид целокупната соработка со Зијадин Села и тоа што Села бил заедно со него на 27 април, но оти како премиер има поголема одговорност.За предлогот за министер за здравство да биде назначен Венко Филипче, премиерот Заев смета дека станува збор за човек којшто ќе ги спроведе реформите во здравството.
сите 296 | | | веќе видена

На Конгресот како што најавија, не се појавија Илија Димовски и Антонио Милошевски. Во Домот на културата во Валандово денеска од 11 часот ќе продолжи со работа 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој што се очекува да биде избран новиот претседател на партијата по оставката на Никола Груевски.Синоќа, на првиот ден од работата на највисокиот партиски орган присусустваа 411 од вкупно запишаните 544 делегати со што беше исполнет статутарниот услов за работа на Конгресот.Согласно дневниот ред од 16 точки, денеска меѓудругото треба да има обраќање претседателот во оставка Груевски, а потоа ќе биде презентирана програмата на единствениот кандидат за претседател Христијан Мицковски, кој ја извршуваше функцијата генерален секретар на партијата.За да биде избран за претседател, Мицковски треба да има мнозинство од вкупниот број делегати. Тогаш, согласно конгресната агенда, Мицкоски ќе има обраќање пред делегатите.Синоќа, пред почетокот на конгресот, Мицковски рече дека им подава рака на неговите партиски ...
сите 126 | | | веќе видена

Штом некој се разболи, почне да кива или кашла, веднаш го обвинува променливото и студеното време за тоа. Штом некој се разболи, почне да кива или кашла, веднаш го обвинува променливото и студеното време за тоа.Сепак пред празниците важно е сите да бидеме здрави за да може да уживаме во нив, па ако некој пошне да кажла веднаш трча во аптек по сируп за кашлање што всушност е нешто кое не ви е потребно.Наводно не постои конкретен доказ дека овој лек навистина дејствува и може да направи кашлицата да исчезне, туку спротивно, може да направи подолго време да сте болни. Кашлањето ви помага да се ослободите од инфекцијата со брзо исфрлање на секрет од белите дробови.Па затоа нареден пат кога ќе кашлате не трчајте веднаш во аптека по сируп, може побрзо да се опоравите без него. Намсто тоа одмарајте, пијте повеќе течности и зимајте таблети за болки, како што е парацетамол. Конзумирајте топол чај со лимон мед и ѓумбир.
сите 4 | | | веќе видена

Кога Бренти Харинсон спасила повредена верверица, не се ни надевала дека истата ќе се врати 8 години подоцна. Кога Бренти Харинсон спасила повредена верверица, не се ни надевала дека истата ќе се врати 8 години подоцна.Оваа вервеица ја нападнало друго животинче но семејство од САД успеало да ја спаси. И дале име Бела и се грижеле за неа некое време. Ја хранеле со овошје и јаткасти плодови дидека да се опорави.Кога конечно се опоравила и била спремна сама да се храни, го напуштила семејтвото, но привремено доаѓала до дворот како да сакала да ги посети.- Доаѓаше и стоеше на вратата како да чекаше да дојде некој да ја поздрави. Понекогаш се качување и на прозор, се додека не ја види некој и ќе си заминеше- вели Бренти.Осум години откако и помогнале, малата верверичка ги донела своите младенчиња, за да го запознаат семејството.- Преубаво е да видам дека животното за кое се грижев , сега има свое семејство за кое таа се грижи- рекла жената.
сите 4 | | | веќе видена

Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите на Марија, која се удостои, како избрана од целиот човечки род, да го роди самиот Бог. Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите на Марија, која се удостои, како избрана од целиот човечки род, да го роди самиот Бог.Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9-ти декември. Денеска е Зачнување на Света Ана.Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите на Марија, која се удостои, како избрана од целиот човечки род, да го роди самиот Бог. Уште попрецизно, Црквата се сеќава со радост на зачнувањето на онаа што подоцна ќе ја слават сите родови како Богородица. Во таа смисла, светите Јоаким и Ана Црквата ги нарекува богоотци.Праведните Јоаким и Ана беа бездетни цели педесет години од нивниот брачен живот. На старост им се јави архангелот Гавриил, секому посебно, и им рече дека молитвите им се услишени од Бога и дека ќе родат ќерка, Марија. Тогаш Св. Ана зачна од својот маж и по девет месеци роди ќерка ...
сите 9 | | | веќе видена

Тетовирањето стана вистински хит, па сѐ повеќе луѓе се одлучуваат на украсување на телото.Скоро и не постои дел од човечкото тело кој не може да се истетовира, но дали некогаш сте се прашале како изгледаат тетоважите кога ќе остареме?Погледнете во галеријата и дознајте:
сите 12 | | | веќе видена

Овој напиток е толку моќен што мое да ја промени циркулацијата на крвта, да го зајакне имунитетот како никогаш досега, го чисти црниот дроб и може да го намали ефектот на слободни радикали. Овој напиток е толку моќен што мое да ја промени циркулацијата на крвта, да го зајакне имунитетот како никогаш досега, го чисти црниот дроб и може да го намали ефектот на слободни радикали.Потребно ви е:- 8 чешниња лук- 8 плимони- корен од ѓумбир- 4 литри водаПрво што треба да направите е да го измиете и да го излупите ѓумбирот. Потоа да ги истиснете. Направете го истото и со лукот. После тоа истиснете го лимонот заедно со кората и ставете ги сите состојки во блендер. Во тенџере ставете ја водата и додадете ја оваа мешавина. Кога водата ќе проврие, тогаш тргнете го оган и оставете да се излади. Потоа, процедете ја течноста и ставете ја во стаклени шишиња. Конзумирајте секој ден, два часа пред секој оброк.
сите 28 | | | веќе видена

На месноста Црн Камен, на брегот на Мавровското Езеро, вчера беше подигнат тринаесетметарски метален крст. На месноста Црн Камен, на брегот на Мавровското Езеро, вчера беше подигнат тринаесетметарски метален крст.Иницијатори на поставувањето се членовите на „Здружението на граѓани од Мавровско-горнореканскиот крај“ кои најавија дека се подготвуваат за негово осветување, додека наскоро ќе се започне и со соодветно осветлување.На поставувањето, иницијаторите нагласија дека новиот крст меѓу селата Леуново и Ниќифорово е поставен на локација, која според нив е свето место.– Симболот на христијанството го подигаме во чест на 50 години автокефалност на Македонската православна црква и во спомен на првиот поглавар на МПЦ, г.г. Доситеј, кој потекнува од Маврово. Порано на ова место имало параклис во чест на Богородица, нагласија од иницијативниот одбор.Оваа иницијатива, според нив, е поттикната од желбата да се врати некогашниот сјај кога тука се собирале жителите на околните села и заеднички ги ...
| | веќе видена

Минусни температури се регистрирани изутринава во цела Македонија. Најстудено - 12 е во Берово и во Маврово со - 11. Во Скопје се измерени минус девет степени, соопшто УХМР. Минусни температури се регистрирани изутринава во цела Македонија. Најстудено - 12 е во Берово и во Маврово со - 11. Во Скопје се измерени минус девет степени, соопшто УХМР. Утринава преовладува студено време, во северните делови ведро со мала до умерена локална облачност, а во јужните делови умерено до значително облачно. Дува слаб северен ветер, особено на повисоките места и планините. Во текот на денот ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено долж Повардарието.Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 1 до 7 степени.Во Скопје слично време. Највисоката температура на воздухот ќе достигне до 5 степени.Утре ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела ...
сите 315 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од минус четири до седум степени. Во Скопје ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе достигне до пет степени. Во сабота ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела следува период на стабилно и суво време, од понеделник со значителен пораст на дневните температури.
сите 315 | | | веќе видена

70-тите одамна поминаа, но шарените столчиња по автобусите се уште ги има, но шала на страна, но сигурно ве интересира зошто со таков материјал се направени столчињата во градскиот јавен превоз. 70-тите одамна поминаа, но шарените столчиња по автобусите се уште ги има, но шала на страна, но сигурно ве интересира зошто со таков материјал се направени столчињата во градскиот јавен превоз.Имено, столчињата се толку валкани што можат често да предизвикаат алергии, но и сериозни болести, па поради тоа внимавајте на какви столчиња седите во автобусите.Погледнете колку навистина се „чисти“ столчињата во автобусите
сите 67 | | | веќе видена

Секогаш се интересни фотографиите на кои сегашни фудбалери можеме да ги видиме како изгледале како млади. Секогаш се интересни фотографиите на кои сегашни фудбалери можеме да ги видиме како изгледале како млади.Така е и во овој случај. На насловната фотографија е еден македонски репрезентативец во периодот кога се вљубувал во спортот.И неговиот татко се занимавал со фудбал, па не било тешко да го зарази со овој магичен дел од животот.Можеби некои од вас погодија, се работи за – Давид Бабунски.
сите 7 | | | веќе видена

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот. Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот.Според една студија луѓето што ги имале сите заби до 74 години имаат поголема шанса да живеат 100 години.Оние, пак, кои изгубиле пет или повеќе заби до 65 години, најверојатно, ќе страдаат од сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, дијабетес и остеопороза, кои можат да влијаат значително на должината на животот.Сите овие болести се поврзани и со квалитетот на животот на поединецот, нивниот социо-економски статус, но, исто така, и со стресот.Експертите истакнуваат дека е потребно да се четкаат забите двапати дневно, наутро и навечер со паста за заби со флуор, да се намали внесувањето шеќер и слатки пијалаци и да се посетува стоматолог редовно.
сите 12 | | | веќе видена

Во петок во Македонија ледено утро со утрински температури од -13 до -4 степени. Во петок во Македонија ледено утро со утрински температури од -13 до -4 степени.Во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност, ветровито и малку потопло време со дневни температури кои што ќе достигнат до -2 односно до 8 степени.Во сабота умерено облачно време со повремени сончеви периоди и малку потопло време со благ пораст на температурите. Минималните од -8 до 1 степени, додека пак максималните од -3 до 7 степени.Во недела и понеделник претежно сончево време со појава на локална облачност и студено време. Температурите ќе бидат во пораст но и понатаму ќе останат под повеќегодишниот просек за овој период од годината.Утринските температури од -10 до -1 односно од -8 до 1 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од -4 до 6 односно од 2 до 12 степени.Во Скопје во петок претежно сончево време со појава на локална облачност и малку потопло време со дневна температура до 5 ...
сите 319 | | | веќе видена

Ненад Шипка, директор на форензичкиот тим од Нови Сад кој го најми семејството на убиената пејачка, Крисмановиќ конечно го разреши најмистериозното убиство на Балканот. Ненад Шипка, директор на форензичкиот тим од Нови Сад кој го најми семејството на убиената пејачка, Крисмановиќ конечно го разреши најмистериозното убиство на Балканот. Тој според нејзината кожа утврдил дека телото на Јелена било во водата повеќе од 3 часа а помалку од 3 дена.Поради тоа тој нагласил дека Јелена е убиена ден претходно, односно ноќта помеѓу 1 и 2-ри април, а не како досега што се тврдеше на 2- ри април после пладне.Местото на убиството сеуште треба да се утврдува, зошто не е убиена на насипот.- Недостатокот на траги од крв на местото на злосторството, на нејзината облека и на чорапите и патиките, ја исклучува можноста таа да е убиена на насипот - рекол Ненад.Како што истаклал, голема е дилемата дали Јелена е убиена во вода и убиецот да побегнал мокар до гола кожа.
сите 4 | | | веќе видена

Поради „ефектот на сунѓер“ на површината на Црвената планета таа е сува и непогодна за развој и опстанок на животот. Поради „ефектот на сунѓер“ на површината на Црвената планета таа е сува и непогодна за развој и опстанок на животот.– Марс стана ненаселив кога неговата кора ја апсорбира водата од неговата површина, истакнуваат научниците од Оксфорд.Новото истражување покажува дека Марс од пред три милијарди години бил прекриен со вода, како и Земјата. Но, Марс денес е пуст и сув.– Водата на Марс реагира на свежо еруптираната лава која подоцна станува негова кора, што резултира со ефект на сунѓер. Хемиската реакција помеѓу водата и лавата доведоа до измена во минералниот состав на карпите и направи Црвената планета да биде непогодно место за живот, изјави д-р Џон Вејд, еден од авторите на студијата објавена во „Нејчр“ (Nature).Според научниците, најголема разлика помеѓу Марс и Земјата е што Црвената планета содржи повеќе железо. Карпите на Марс исто така можат да содржат 25 отсто повеќе вода во ...
сите 7 | | | веќе видена

Ако немате време или ве мрзи да правите било какви раствори со кои ќе ги заштитите стаклата од мрзнење, а притоа не го сакате гребењето на праз од шофершајбната наутро, еве еден совршен трик за вас. Ако немате време или ве мрзи да правите било какви раствори со кои ќе ги заштитите стаклата од мрзнење, а притоа не го сакате гребењето на праз од шофершајбната наутро, еве еден совршен трик за вас.На греењето во автомобилите постојат посебни подесувања кои ќе ви помогнат да ги одмрзете прозорите побрзо а ова е добитната комбинација:1. Вклучете го греењето на најсилно.2. Подесете го на АЦ.3. Исклучете ја внатрешната циркулација на воздухот4. Отворете ги прозорите.На овој начин прозорите ќе се одмрзнат многу брзо, а повеќе ефикасни методи кои ќе ви се најдат погледнете во видеото подолу:
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку 19 лица, меѓу кои и едно дете, се повредени денеска во австралискиот град Мелбурн, кога џип удри во голема група пешаци. Најмалку 19 лица, меѓу кои и едно дете, се повредени денеска во австралискиот град Мелбурн, кога џип удри во голема група пешаци.Полицијата информираше дека возачот намерно удрил во пешаците и дека неговиот мотив дополнително ќе се утврдува.Нападот се случил на улицата Флиндерс во центарот на градот, во време кога многу граѓани излегуваат на пауза од работа и купуваат божиќни подароци.Очевидци велат дека возачот се залетал кон групата луѓе кои минувале на пешачкиот премин и удрил во нив со брзина од 100 километри на час, при што тела „летале во воздухот“.Покрај возачот, полицијата уапси и уште едно лице кое се наоѓало во белиот џип.Во јануари шест лица беа убиени во Мелбурн кога ментално болен човек удри во пешаци на улицата Бурк. По овој напад, градските власти поставија бетонски бариери низ градот, вклучително и на улицата Флиндерс, со цел да спречат терористички ...
сите 48 | | | веќе видена

next