Во Собранието на Република Македонија денеска се очекува и ратификација на добросеседскиот договор помеѓу Македонија Бугарија. Во Собранието на Република Македонија денеска се очекува и ратификација на добросеседскиот договор помеѓу Македонија Бугарија.Освен ратификувањето, на дневен ред денеска ќе се најде и презентирањето на програмата и приоритетите за работата на бугарското претседателство со Советот на ЕУ, што ќе ги презентира бугарскиот амбасадор во Македонија, Иван Великов Петков.На овој состанок, освен обраќањата на претседателот на комисијата г. Артан Груби и амбасадорот Иван Великов Петков, ќе се обратат и заменик премиерот Бујар Османи, Министерот за надворешни работи Никола Димитров и амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, г. Самуел Жбогар, соопштуваат од Владата.Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да присуствуваат во Собранието, бидејќи овој договор го оценуваат како за националните интереси на Македонија. Договорот за добро соседство помеѓу Бугарија и ...
сите 246 | | | веќе видена

Времето ќе биде облачно со локални врнежи, претежно од снег, главно со слаб интензитет. Времето ќе биде облачно со локални врнежи, претежно од снег, главно со слаб интензитет. Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од државата, каде се очекува формирање или зголемување на снежната покривка. Формирање мала снежна покривка е можно некаде и во пониските делови на северот од земјава. Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени. Во Скопје слично време, со температура од нула до три степени. Појава на врнежи ќе има и во вторник, но само на крајниот запад. Во останатите делови преку денот ќе има сончеви периоди, ќе дува умерен југозападен ветер, а температурата осетно ќе се зголеми.Поинтензивен влажен бран со врнежи од дожд се очекува в среда доцна попладне, како и во текот на ноќта кон четврток, кога поради нагло заладување врнежите ќе преминуваат во снег.Најстудено ќе биде в петок, кога утринската температура ќе се движи од минус осум до минус два степена, а ...
сите 295 | | | веќе видена

Чест проблеми кај пушачите е тоа што сакаат да ги остават цигарите, но се плашат дека ќе се здебелат. Чест проблеми кај пушачите е тоа што сакаат да ги остават цигарите, но се плашат дека ќе се здебелат.Но, нема потреба за грижи. Со оваа билка слободно можете да престанете да пушите, без страв дека ќе се здебелите.Стевиа е билка од семејството хризантеми, по потекло од Парагвај која со векови се користи како природен засладувач. Одлична е во борбата против дебелеењето и, исто така, ќе випомогне во лечењето дијабетис и хипертензија, а што е најважно, ја убива секоја желба за никотин. Таа може да се користи како маска за нега на кожата, затоа што ја храни, затегнува и ја прави мазна.Стевиата, исто така, може да се користи и за лекување на акните, а ефикасно делува и против дерматитис.Достапна во форма на лист, зелен и бел прав и во вид на течност. Не бара многу за одржување, што значи дека можете да ја засадите и во вашиот двор или во саксија.За анти-пушење терапија, само нанесете неколку капки ...
сите 7 | | | веќе видена

Од денеска наутро се јави продор на студена воздушна маса над Македонија што треба да донесе и значително намалување на температурите кое сепак нема да биде блиску ни до просекот. Од денеска наутро се јави продор на студена воздушна маса над Македонија што треба да донесе и значително намалување на температурите кое сепак нема да биде блиску ни до просекот. Наутро температурите до крајот на неделата ќе почнат да паѓаат под нулата.Поради спуштање на постудена воздушна маса, од недела се можни врнежи од снег на повисоки места.Целата наредна недела се очекува да биде влажна а некаде кон средината можно е да се создадат услови и за позначителни снежни врнежи кои можеби и ќе формираат снежна покривка. Наутро температурите ќе бидат околу минус 3 степени а во текот на денот ќе достигнуваат и до 7 степени.Во Скопје слично време со температура до седум степени.Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушна маса, што во следните два дена ќе услови врнежи од снег и во некои котлини, особено ...
сите 286 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември.Св. маченичка Анисија.Анисија беше родум од Солун. Потекнуваше од угледен и богат род. Родителите и беа побожни луѓе и добро се погрижија околу нејзиното воспитание; уште од младоста таа многу го засака Бога. Набргу умреа нејзините родители и таа го наследи нивното огромно богатство. Но, таа не дозволи богатството да и го одреди животот, па распродаде се и почна да им служи на бедните, затворените, болните и на сите што се наоѓаа во некаква мака. Света Анисија пострада од еден разбеснет војник кога одби да им принесе жртва на идолите. Тоа се случи во 298 година.За овој ден се врзуваат верувања кои вела дека сите девојки кои сакаат живот исполнет со среќа и љубов, да одат до црква, искрено и длабоко да се помолат на Светата маченичка Анисија, а преданијата велат дека оваа светителка ќе им ја исполни секоја желба.
сите 11 | | | веќе видена

Дејвид Бринкли ја фотографирал својата сопруга како спие со децата во нивнот брачен кревет и гордо ја споделил на социјалните мрежи, но не очекувал толку многу реакции. Дејвид Бринкли ја фотографирал својата сопруга како спие со децата во нивнот брачен кревет и гордо ја споделил на социјалните мрежи, но не очекувал толку многу реакции.Тој ја споделил фотофрафијата и напишал:„Некои мажи не дозволуваат на своите деца да спијат со мајките во брачниот лреве, но такво нешто јас никогаш не би и забранил на мојата сопруга. Не ми претставува проблем да се стиснам на кошот од креветот, само да сме сите заедно“Следеле многу позитивни коментари и лајкови, но имало и такви кои не биле така позитивни.Имено, многу ги критикувале дека не е убаво бебето да спие со мајката, посено не во ваква положба, зошто голем е бројот на загушување на новороденчиња, поради спиење со мајката.Секое бебе треба да спие во креветче и секогаш легнато на грб за да се избегне несреќ
сите 5 | | | веќе видена

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него. Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него.Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки.Помага при грчеви во цревата и желудникот, а помага и за менструални болки.Влијае за намалување на стресот, а исто така го поттикнува и растот на косата и го чува нејзиното здравје и сјај.Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и редовна консумација на лекарствата препишани од лекар. Доколку имате посериозни симптоми, задолжително посетете доктор.
сите 8 | | | веќе видена

Кристина Еванс со години купивала и порачувала работи од Интернет, но неодамна и се случило едно непријатно изненадување кое едноставно не можела да го толерира. Кристина Еванс со години купивала и порачувала работи од Интернет, но неодамна и се случило едно непријатно изненадување кое едноставно не можела да го толерира.Имено оваа медицинска сестра нарачала фармерки преку интернет а во предниот џеб, ни помалку, ни повеќе , нашла носена танга. Веднаш ја повикала слушбата за достава но не добила одговор како што очекувала, па затоа својата приказна ја објавила на Твитер.Како медицинска сестра таа објаснила и за опасноста од ваквата случка, поточно бактериите кои може да се создадат, па после нејзината објава на Интернет се огласила и компанијата па се извинила и и спратиле нови фармерки. After, many years of loyalty to your company, I was appalled at the lack of customer service you gave me when i (continued..)
сите 6 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ги избра Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови уставни судии. Собранието на Република Македонија денеска ги избра Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови уставни судии.Костадиновски и Кадриу доаѓаат на местото на судијките Наташа Габер Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им заврши во октомври годинава. Тие беа избрани за судии на Уставен на предлог на претседателот Бранко Црвенковски во 2008 година.Дарко Костадиновски е доктор на правни науки на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од областа на меѓународното право. Костадиновски како предлог за уставен судија, доаѓа од местото државен советник за надворешна политика во кабинетот на Претседателот на Република Македонија. Член е на кабинетот на Претседателот од 2001-та година во тогашниот кабинет на претседателот Борис Трајковски. Од 2006 година продолжува неговиот ангажман, раководејќи со одделението за Европската Унија и НАТО во кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски. Тој во 1998 ...
сите 28 | | | веќе видена

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за време и по изборите. Тој беше дел од т.н. Тиранска платформа која албанските партии и премиерот на Албанија Еди Рама ја договорија на средбата во албанската престолнина. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата.Законот сега треба да оди на потпис кај Претседателот Иванов. Доколку тој не го потпише, а има такви најави, тој повторно се враќа во Собранието. По повторното изгласување, Претседателот мора да го стави својот потпис.
сите 360 | | | веќе видена

За 6 месеци дизелот поскапел за 13 денари, додека бензините за околу 6 денари. За 6 месеци дизелот поскапел за 13 денари, додека бензините за околу 6 денари. Според податоците за движењето на цените од Регулаторната комисија за енергетика, горивата најевтини биле во јуни минатата година. Тогаш, литар дизел чинел 46,5 денари.Денеска дизелот чини скоро 60 денари за еден литар. Во истиот период, од јуни до денеска, значително се зголемиле и цените на суровата нафта на светските берзи. И тие за 6 месеци пораснале за околу 13 долари за еден барел.
сите 28 | | | веќе видена

Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушнa маса, што ќе услови во следните два дена врнежи од снег да има и во некои котлини, особено во северните делови. Врнежите ќе бидат со слаб, а повремено на места со умерен интензитет.Студената маса ќе ги намали температурите но тоа се уште ќе биде далеку од она на што сме навикнати на средината и крајот од јануари. Ретко кога дневните температури ќе бидат во негатива, а освен врнежи од дожд во Скопје снег најверојатно нема да има. Утринските тмператури најниско ќе се спуштаат до минус 8 а дневните најниско ќе бидат околу 1 степен. Таквото време, според сегашната состојба нема да трае долго.Речи си идентично ќе биде и во февруари. Од време на време ќе се создадат услови за снег но со оглед на дневните температури кои кон средината на месецот ќе доаѓаат ...
сите 282 | | | веќе видена

Доколку очекувате да се проодите овие денови, бидете подготвени на свет да донесете иден лекар или банкар, а голема е веројатноста и вашето дете да стане популарно кога ќе порасне. Доколку очекувате да се проодите овие денови, бидете подготвени на свет да донесете иден лекар или банкар, а голема е веројатноста и вашето дете да стане популарно кога ќе порасне.Децата родени во зима се покрупни, па пред тргнување на училиште обчно тежат и за глава повеќе од врсниците, а имаат и подобри резултати во тестовите на интелигенција. Негативна страна е тоа што голем процент на овие деца се алергични на храна, иако научниците немаат точно објаснување за овој факт, сметаат дека тоа е така поради недостатокот на витамин Д, поради помалата изложеност на сонце за време на бременоста.Луѓето родениво јануари се родени лидери, имаат високи животни стандаарди, со нив никогаш не сте на чисто, бидејќи не знаете што им се мота по главата.Постојат 4 групи луѓе родени во јануари:Од 1 до 8 јануариТие се многу отпорни. ...
сите 5 | | | веќе видена

Нан Хусер, морски биолог, забележала неверојатен момент кога морско куче се обидувало да ја нападне додека нуркала во водите околу Раротонг, најголемиот остров во Пацификот. Нан Хусер, морски биолог, забележала неверојатен момент кога морско куче се обидувало да ја нападне додека нуркала во водите околу Раротонг, најголемиот остров во Пацификот.Во тој момент се појавил нежниот и див, околу 36 тони тежок грбав кит кој се обидел да ја заштити со својата долга градна перка, отурнувајќи го крволочниот ѕвер.Оваа средба се случила минатата година, а Нан тврди дека токму таа е доказ дека грбавиот кит интуитивно сака да ги заштити другите видови. Смета дека вакво нешто досега не било забележано ниту на филм.Погледнете го видеото:
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку 13 лица загинаа во Јужна Калифорнија која ја погоди зимска бура носејќи рекордно количество дожд во оваа американска држава, што предизвика поплави и свлечишта. Најмалку 13 лица загинаа во Јужна Калифорнија која ја погоди зимска бура носејќи рекордно количество дожд во оваа американска држава, што предизвика поплави и свлечишта.Како што се наведува 163 лица се повредени и префрлени во болница, а четворица се во критична состојба.Се наведува дека околу 300 луѓе се заробени источно од Санта Барбара.Полицијата истакнува дека сцените од свлечиштата „изгледаат како бојно поле од Првата светска војна“.Спасувачките екипи со хеликоптери ги евакуираат луѓето кои се качија на покривите.Се наведува дека едно 14-годишно девојче е извлечено од срушена куќа во Монтесито, каде била заробена со часови.На жителите од округот Санта Барбара им е наложено да се евакуираат, но тоа го направиле само 15 отсто од жителите.Официјалните лица стравуваат дека бројот на жртвите ќе расте.Куќите од свлечиштата се ...
сите 40 | | | веќе видена

Македонската поп-пејачка Елена Ристеска се одлучи за мала промена на својот изглед. Македонската поп-пејачка Елена Ристеска се одлучи за мала промена на својот изглед.Долгата коса по која е препознатлива му ја довери на својот личен стилист и одлучи да ја скрати, но и бојадиса. Пормената не е драстична, но сепак е забележителна.Со фотографија од новата фризура Елена одлучи да се пофали и на Инстаграм.Како ви се допаѓа?
сите 7 | | | веќе видена

Сите хороскопски знаци имаат свои карактеристики. За Шкорпиите често се вели дека се студени, мистериозни и пресметани личности. Многумина ќе речат и дека тие се многу моќни и силни личности. Сите хороскопски знаци имаат свои карактеристики. За Шкорпиите често се вели дека се студени, мистериозни и пресметани личности. Многумина ќе речат и дека тие се многу моќни и силни личности.Но, зошто?Лојални сеШкорпиите се особено посветени на нивните блиски, но и генерално сметаат дека имаат одговорност кон луѓето. Тие се како војниците кои се посветени кон бранењето на својата држава.Тие се како нинџиИмаат неверојатен фокус и концентрација. Тоа им дава силна моќ за размислување и расудување, а комбинирано со силната логика која ја поседуваат, ги прави и најдобрите решавачи за проблеми. Затоа и се особено успешни во работата, но и во решавањето на проблемите на нивните сакани.Имаат способност да се извадат од секоја ситуацијаГолем дел од нивната моќ лежи и во нивната снаодливост. Имаат неверојатна ...
сите 28 | | | веќе видена

Порверете ја својата интелигенција и логика! Обидете се да го решите овој тест, па искрено кажете - дали сте доволно паметни за да се запишете на Харвард? Порверете ја својата интелигенција и логика! Обидете се да го решите овој тест, па искрено кажете - дали сте доволно паметни за да се запишете на Харвард?Еден човек купил часовник, синџир и медал за 216 долари. Часовникот и медалот заедно чинат три пати повеќе од синџирот. Синџирот и медалот заедно чинеле половина од часовникот. Која е цената на секој предмет?Размислете добро, пред да го погледнете видеото на кое е прикажано како да дојдете до решението.
сите 4 | | | веќе видена

Драматично видео се појави на интернет, а снимено е со дронот на момчето Артем Ткаченко, кој уживал на Бхамите. Драматично видео се појави на интернет, а снимено е со дронот на момчето Артем Ткаченко, кој уживал на Бхамите.Стоел на плажа и со дрон го снимал океанот, а неколку метри подалеку во воата влегло момче и безгрижно почнало да плива и нурка.На камерата јасно се гледа како кон момечто пливаат четири морски кучиња. Артем започнал да вика по момчето, па тоа за среќа ја слушнало галамата и брзо излегло од океанот.Погледнете ја целата ситуација на видеото:
сите 5 | | | веќе видена

За Лавовите се зборува и пишува многу. И сите најчесто се фокусираат на фактот дека лавовите имаат јако его или дека сакаат да бидат центар на внимание, па затоа и луѓето со скептицизам реагираат кога ќе чујат дека некој е лав. За Лавовите се зборува и пишува многу. И сите најчесто се фокусираат на фактот дека лавовите имаат јако его или дека сакаат да бидат центар на внимание, па затоа и луѓето со скептицизам реагираат кога ќе чујат дека некој е лав.Но, има и една друга страна кај Лавовите, страна која прави да бидете среќни и благодарни што ги имате во животот. Денес се осврнуваме на позитивните и убавите страни кај Лавот, заради кои тие се толку посакувано друштво.Тие се исклучително лојалниАко Лавот ве почитува на каков било начин, без разлика дали е тоа како пријател, роднина, животен сопатник, познаник, колега, тогаш ќе знаете.Со сигурност. Тие нема да глумат дека ве почитуваат, но ако навистина мислат дека сте личност која вреди дабиде во нивниот живот, тогаш ќе бидат лојални до крај.Ако ...
сите 27 | | | веќе видена

next