На интернет се појавија шокантни фотографии од автомобили заробена во замрзнатата поплава. На интернет се појавија шокантни фотографии од автомобили заробена во замрзнатата поплава.И додека медиумите ја споменуваат циклонската бомба како главна причина за изненадното паѓање на температурите во САД, некои од коментаторите на невообичаените снимки на Јутјуб веќе се плашат дека сето тоа е последица од рускиот „климатски напад“.Некои на шега тоа го нарекуваат Циклонска бомба на Путин, но постојат и такви кои сериозно се плашат дека ваквото заладување е последица од манипулациите на Путин.Трети пак, целата ситуација надвор ја споредуваат со филмот „Ден после утре“ (Day after tomorrow), кој го опишува доаѓањето на ледено доба.Циклонската бомба ги погоди САД на 4 јануари 2018 година и температурите паднаа под нулата дури и во државите каде инаку никогаш не се случило такво нешто, како на Флорида и Калифорнија.
| | веќе видена

Овие денови Америка можеби ја доживува најстудената зима во поновата историја. Овие денови Америка можеби ја доживува најстудената зима во поновата историја.Температурите се спуштија толку ниско што можеби оваа видео снимка е доказ дека таму навистина е како на северниот пол.Имено едно момче со дрон го снимал заледениот океан и залезот на сонцето во близина на плажата „Old silver beach“ во сојузната држава Масачусетс.А откако видеото го прикачил на Јутјуб тоа било прегледано близу милион пати и станало вистински хит поради храброста на овие луѓе да стојат далеку од копното среде океанот, погледнете.
сите 5 | | | веќе видена

Во сабота МПЦ го празнува Св. Василиј Велики, епископ Кесариски. Во сабота МПЦ го празнува Св. Василиј Велики, епископ Кесариски.Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св. Григориј Богослов и Јулијан, подоцна цар отстапник. Во зрелите години се крсти на реката Јордан заедно со својот поранешен учител Евул. Беше епископ на Кесарија Кападокиска речиси десет години, а својот земен живот го заврши кога наполни педесет години од раѓањето.Голем поборник на Православието, голем зрак на морална чистота и набожна ревност, голем богословски ум, голем устроител и столб на Божјата Црква - Василиј се нарекува Велики со полна заслужност. Во црковните богослужби најчесто е нарекуван пчела на Црквата Христова, која им дава мед на верните и осило на еретиците. Сочувани се многубројни дела на овој отец на Црквата: апологетски, богословски, подвижнички и ...
сите 37 | | | веќе видена

На социјалните мрежи последните денови се појавуваат фотографии од кокичиња на ливади, а метеоролозите најавуваат дека ова би можело да биде најтопол јануари откако постои мерењето. На социјалните мрежи последните денови се појавуваат фотографии од кокичиња на ливади, а метеоролозите најавуваат дека ова би можело да биде најтопол јануари откако постои мерењето.Рекордно високи температури, оние летните, се измерени на другата страна на светот, во Австралија.Истовремено во медиумите се шират снимки од снег во најтоплата пустина Сахара, снимки од замрзнати алигатори во замрзнати езера и ајкули кои умираат од студот во водите на Атлантикот. Како што би рекол народот, времето се полудело. Но, што навистина се случува?Кога зборуваат за последиците од глобалното затоплување, климатолозите често ги истакнуваат се почестите и поизразени екстреми – подолги и поинтензивни периоди на суша, врнежи, олујни невремиња и слично.Имено, со загревање на атмосферата, кое е најбрзо и најизразено на Северниот пол, се ...
сите 13 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале во што се состои разликата помеѓу белите и жолтите јајца? Дали знаете дека освен по бојата, тие се разликуваат и според нешто друго. Еве за што се работи. Дали некогаш сте се запрашале во што се состои разликата помеѓу белите и жолтите јајца? Дали знаете дека освен по бојата, тие се разликуваат и според нешто друго. Еве за што се работи.Немојте да мислите дека тие се разликуваат по квалитет. Тука нема никаква разлика. Смеѓите кокошки снесуваат јајца со жолта боја, а белите јајца ќе излезат од кокошка која има бела боја.Како и да е, потребно е да водите грижа од каде доаѓаат тие јајца и како се хранети тие кокошки. За жал, голем дел од животните веќе се прехрануваат со разни хемикалии и хормони. Поради тоа, потребно е да се распрашате какви производи купувате.
сите 3 | | | веќе видена

Мочуришниот парк во Северна Каролина објавил снимки од алигатори во замрзнато езеро. Целосно заглавени во мразот, само излегуваат со врвот од главата за да дишат. Мочуришниот парк во Северна Каролина објавил снимки од алигатори во замрзнато езеро. Целосно заглавени во мразот, само излегуваат со врвот од главата за да дишат.Мирувајќи на ниските температури, на овој начин ја спуштаат својата температура и го успоруваат својот метаболизам за да преживеат.Шефот на паркот „Шалот“, Џорџ Хауард ја објаснил оваа техника на преживување:-Вадејќи ги своите ноздри надвор можат нормално да дишат. Ова е механизам кој им служи и понатаму да дишат, дури и ако сѐ околу нив замрзне. Ова е целосно нормален механизам за преживување на алигаторите - рекол тој.САД се погодени со незапаметена зима, а после 30 години паднал снег и во Флорида.
сите 17 | | | веќе видена

Дводневната церемонија која се завршува со неделна миса вклучува и играње околу логорски оган, музика и избор на „крал“ кој служи голема количина на вино и грицки. Еден дел од церемонијата за одбележување на Богојавление во португалското село Вале де Салгуеиро, секоја година предизвикува негодување помеѓу странците.Имено, за време на церемонијата родителите ги потикнуваат своите деца, меѓу кои има и такви од пет години, да пушат цигари.Локалното население тврди дека тој обичај се практикува со векови како дел од прославата на Богојавление, но никој не знае да објасни што точно симболизира и зошто родителите им купуваат цигари на децата и ги потикнуваат да пушат.Дводневната церемонија која се завршува со неделна миса вклучува и играње околу логорски оган, музика и избор на „крал“ кој служи голема количина на вино и грицки.Жозе Рибеириња, писател кој пишувал за церемониите во тоа село вели дека оваа традиција има непознати корени, но дека истата може да има врска со повторното будење на природата и ...
сите 4 | | | веќе видена

Професорот Зоран Задро од популарната метео страница „Временска прогноза за Хрватска и Босна“ ги анализирал најновите податоци кои укажуваат каква би можела да биде зимата пред нас. Професорот Зоран Задро од популарната метео страница „Временска прогноза за Хрватска и Босна“ ги анализирал најновите податоци кои укажуваат каква би можела да биде зимата пред нас.И додека снегот веќе падна во поголемиот дел од Балканот, се чини дека би можело многу да се зголеми неговата количина во текот на наредните месеци.Приказот на дијаграмот укажува дека оваа година би можела да биде рекордна по количината на снежна површина во Евроазија изминатите седум години, пишува професорот Задро.-Очекуваме до почетокот на декември енормна површина на снег и мраз. Долгорочна симулација на притисокот на воздухот за декември покажува посилна антициклонална блокада над Скандинација, Исланд и Гренлад, што би овозможоло да предизвика зима и на југоисточна Европа, што би значело ладен јануари - изјавил професорот Зоран ...
сите 3 | | | веќе видена

Последните зборови на некогашниот либиски диктатор Муамар Гадафи биле: „Синови мои, знаете ли што правите?“ Последните зборови на некогашниот либиски диктатор Муамар Гадафи биле: „Синови мои, знаете ли што правите?“Славниот диктатор неславно завршил во рацете на момчиња кои не биле ни родени кога Гадафи ја преземал власта над Либија. За време на своето владеење градел култ на личност каде само неговото мислење било важно.Накратко, градел кула од карти која била одготвена на рушење веднаш штом Гадаи ќе падне.Новинар на Си-ен-ен, Ник Робертсон се потсетил на револуцијата во 2011 година кога војник од доверба на Гададаи му рекол дека никој освен големиот водач не може да го одржи либиското единство.Гадафи својот град го „почестил“ со болници, евтини куќи, дури и конференциски центар. Меѓутоа, по неговиот пад, новите власти го прекинале дотокот на свежи пари. Постои реална можност дека тој прекин на финансирање довел до распад на Исламската држава во родниот град на Гадафи, Сирту.Сега, по смртта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Од денеска па се до Богојавление на 19 јануари траат, така наречените, некрстени денови. Од денеска па се до Богојавление на 19 јануари траат, така наречените, некрстени денови.Станува збор за верување според кое во ова време од годината, кога Исус се уште не бил крстен, земјата била отворена мртвите да излегуваат, а заедно со нив ѓаволите и другите демони.Овие нечесни сили владеат од моментот на стемнување, па до моментот на разденување.Поради тоа во народот се верува дека во овој период не треба да се излегува навечер, а ако баш мора со себе да се носи лук, крст или некој остар предмет.Се верувало дека во некрстените денови не се преде, не се ткае и не се пере.Надвор пак не се остава ништо бело, а посебно не детска облека бидејќи злите сили би можеле да им наштетат на децата.
сите 3 | | | веќе видена

Од МНР за МИА вчера потврдија дека новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк. Разговорите со медијаторот доаѓаат во период на интензивирани активности и оптимизам во Скопје, Атина, Брисел и Вашингтон, за конечно затворање на дводеценискиот спор за името. Во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на прашањето на Грција околу употребата на името на Македонија, ова вчера го посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбите во Атина со шефот на дипломатијата Никос Коѕијас и заменик-министерот за надворешни работи за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос.Според Османи, оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето и дека како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаат обврска да покажат зрелост и сериозност за да не се пропушти оваа шанса.Пред соговорниците тој посочил дека во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на ова ...
сите 336 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 декември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 декември.Денеска е Св. архиѓакон и првомаченик Стефан.Овој Стефан беше евреин, соработник на апостолите. Еден е од седумте ѓакони на ерусалимската црква. Со него почнува подвигот на мачениците, па во таа смисла и е наречен првомаченик. Пострада од евреите во Синедрионот, откако во долга беседа им докажуваше дека оној Исус кого тие го убија беше навистина Помазаникот што го очекуваат, т.е. Христос. Расказот за него може да се прочита во новозаветната книга Дела апостолски. Во 415 година, неговите мошти се пронајдени на чудесен начин и сместени во Сионскиот храм во Ерусалим.Народни верувања и обичаиНа некои места овој светец се нарекува Стеан Ветровитиот, а луѓе се плашат од него и го почитуваат за ветерот да не им го дивне сеното и сламата, а да им онесе разни болести. Затоа се верува дека на денешен ден треба да се чуваме од ветерот. Морнарите денешниот празник го ...
сите 11 | | | веќе видена

Виктор Лишавски е обвинет за серија силувања, сексуални злоставувања, претепувања и сексуален однос со беспомошни жртви помлади од 13 години. Виктор Лишавски е обвинет за серија силувања, сексуални злоставувања, претепувања и сексуален однос со беспомошни жртви помлади од 13 години.Виктор Лишавски е обвинет за 900 случаи на силување и сексуално злоставување над девојчиња помлади од 13 години. 37 годишниот Лишавски монструозните злосторства ги извел во период од 5 години и доколку обвиненијата против него се докажат, тој ќе биде најлошиот педофил во историјата на Русија.Монструмот е уапсен во јуни минатата година, но надлежните тек сега го објавија неговиот идентитет.Бил повлечен човекТој преку ден бил повлечен чевлар, а во текот на ноќите се претворал во ѕвер кој ги силувал децата, меѓу кои и пет девојчиња на кои им бил законски старател.Виктор Лишавски, кој имал предни златни заби, е откриен откако едно од девојчињата чиј старател бил се пожалила кај професорот на училиште. Професорот ја ...
сите 3 | | | веќе видена

По инспиративниот и моќен говор за борбата за женските права и слободата на медиумите на доделувањето на Златните глобуси, ширум Америка започнаа да кружат гласини дека легендарната ТВ водителка сака да се кандидира за претседател на САД во 2020 година. По инспиративниот и моќен говор за борбата за женските права и слободата на медиумите на доделувањето на Златните глобуси, ширум Америка започнаа да кружат гласини дека легендарната ТВ водителка сака да се кандидира за претседател на САД во 2020 година.Нејзини блиски пријатели им потврдиле на американските медиуми дека Опра “активно размислува” за кандидатура на претседателските избори.Најплатената американска јавна личност отсекогаш сметала дека нема доволно искуство за водење на држава, но Трамп влијаел на неа и направил таа “малку подобро да размисли за својот скептицизам”.Затоа веќе неколку месеци се шпекулира дека Опра го припрема теренот за кандидатура, а нејзиниот говор на доделувањето на Златните глобуси ги зајакна овие шпекулации.Многу ...
сите 25 | | | веќе видена

Свернокорејскиот лидер Ким Јонг ун вчера наполни 34 години, но неговиот роденден сепак не се слави како празник во земјата. Свернокорејскиот лидер Ким Јонг ун вчера наполни 34 години, но неговиот роденден сепак не се слави како празник во земјата.За разлика од него, роденденот на неговиот татко се славел на 16. февруари како национален празник наречен „Ден на сјајните ѕвезди“. А, роденденот на неговиот дедо, основачот на Северна Кореја, Ким ил Сунг се обележувал како „Денот на сонцето“, пренесува Би-би-си.Не е познато зошто не се слави роденденот на Ким Јонг ун, а според наведувањата е тоа што народот во моментов нема позитивна перцепција за лидерот. Снакциите кои се ововедени во оваа земја предизвикале потешкотии за работниците кои стравуваат дека ќе останат без работа и популарноста на Ким е на многу ниско ниво.Единствен пример кога на Ким му била одадена почит јавно на неговиот роденден е кога некогашната НБА ѕвезда Денис Родамнај ја отпеал „Среќен роденден“ на изложбата за кошарка во ...
сите 125 | | | веќе видена

Она што многу корисници на Андроид телефоните не го знаат е дека од менито за повик можат да дојдат до разни кодови кои прикажуваат скриени менија, сервиси и останати тајни работи во самиот телефон. Она што многу корисници на Андроид телефоните не го знаат е дека од менито за повик можат да дојдат до разни кодови кои прикажуваат скриени менија, сервиси и останати тајни работи во самиот телефон.Имајте в предвид дека некои кодови се скриени токму од причина што не треба да му бидат достапни на корисникот, кој доколку внесе погрешни податоци, може да го распие телефонот.Исто така, пред да внесете некој код, важно е да знаете дека поедини не функционираат на сите уреди, бидејќи се наменети само на една серија удери или одреден модел.*#06# – IMEI бројот*#0*# – Сервисно мени за врвните модели од Galaxy серијата*#*#4636#*#* – Информации за уредот, кориснички статистики и батеријата*#*#34971539#*#* - детали за камерата*#*#273282*255*663282*#*#* – Инстант бекап на медијата*#*#197328640#*#* – Активација на ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога во животот ќе ви влезе хронично негативна личност, тешко е да не ја почувствувате нејзината токсична енергија. Кога во животот ќе ви влезе хронично негативна личност, тешко е да не ја почувствувате нејзината токсична енергија.Еве четири начини кои ќе ви помогнат да не ја апсорбирате таа нивна негативна енергија:1. Обидете се да ја подигнете нивната енергијаИскористете го фактот дека не сите кои припаѓаат во оваа група луѓе се свесни дека ја цицаат енергијата на другите. Ослободете се себеси од негативните емоции и трансформирајте го својот живот“, додека некои од нив се арогантни и неверојатно непријатни, други се пријателски расположени и шармантни. Оние кои припаѓаат на втората група се оние кои несвесно ја наметнуваат својата негативна енергија, па токму затоа и може да влијаете на нив. Некој убав збор, малку асистенција кон заземање попозитивен став и ќе успеете не само да ги расположите нив, туку и да ја задржите својата позитивност.2. Кажувајте позитивни нештаПесимизмот кој владее околу ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтерова скала ја потресе денеска Црна Гора во 9 часот и 2 минути. Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтерова скала ја потресе денеска Црна Гора во 9 часот и 2 минути.Секторот за сеизмологија во Заводот за хидрометеорологија и сеизомологија регистрираше земјотрес со епицентар од 6 километри југоисточно од Подгорица.Во земјотресот со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала, кој на 4. јануари го погоди подрачјето во близина на Плава во Црна Гора, а беше почувствуван и во Македонија, оштетени беа околу 70 објекти, а десетина семејства иселени од своите домови.
сите 141 | | | веќе видена

Веќе сме влезени во 2018-та година, а еве и кои датуми се најважни за секој хороскопски знак: Веќе сме влезени во 2018-та година, а еве и кои датуми се најважни за секој хороскопски знак:Овен12.06. – Прекрасен ден за љубов.22.04. – Неочекувана романтична средба.24.12. – Неочекувана складна промена и спој на старото и новото.Бик10.06. – Хармонија во љубовта и душата.26.06 – Прилив на сила, регенерација и оптимизам.03.08 – Олеснување и подобрување на односите.Близнаци10.09. – Раст на оптимизмот и подобри љубовни можности.10.11. – Засилување на енергијата и силата во вас.25.12. – Мир и среќа и во љубовта и во душата.Рак09.06. – Ќе си ја преиспитате својата животна филозофија, ќе дојдете до решение, но почнете да ги носите одлуките од утре.06.07 – Здрав пристап кон љубовта и среќа во љубовта.24.08. – Ден за опуштање и одморање, не се форсирајте.Лав20.07. – Ден за стабилна и долготрајна врска, некои ќе се решат и на следен чекор.03.08 – Енергијата повторно тече како што треба, а вам ви се враќаат ...
сите 27 | | | веќе видена

Последиците од студениот бран кој зафати делови од САД секојдневно нѐ оставаат без здив. Последиците од студениот бран кој зафати делови од САД секојдневно нѐ оставаат без здив.Крајбрежјето на сојузната држава Масачусетс овие денови изгледа како Сверен пол. Рајан Кенди го снимил крајбрежјето од Атланскиот океан замрзнат од невремето кое последниве денови беснее во САД.-Кој сака да плива - запрашал Кенди на шега.За време на снимањето на видеото температурата изнесувала -20 степени. Во просек во зима во оваа држава температурите не се симнуваат под -8 степени.
сите 13 | | | веќе видена

next