Капитенот Кирил Лазаров се повреди на натпреварот против Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот. Капитенот Кирил Лазаров се повреди на натпреварот против Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот.Иако сакаше да помогне, се најде во состав и шутираше седмерци против Чешка, но против Данска нема да игра.Резултатите од магнетната резонанца покажуваат парцијална роптура на задниот бутен мускул.Со оваа дијагноза Кире мора да мирува во следните две до четири недели.
сите 140 | | | веќе видена

Погледнете во сликата и обидете се да одредите која од овие жени е најбогата. Вашиот избор може да открие интересни факти за вас: Погледнете во сликата и обидете се да одредите која од овие жени е најбогата. Вашиот избор може да открие интересни факти за вас:Што мислите која жена е најбогата ?1. Брзате низ живототВие едноставно не сте од оние луѓе кои ќе размислуваат за секоја одлука – наместо тоа, често носат заклучоци на брзина, одлуките ги носите во одење без премногу размислување за потенцијалните последици и сакате се да завршите што побрзо. Секогаш се чувствуате како да некаде брзате, но и покрај тоа никогаш не стигнувате да направите на време. Склони сте кон тоа на луѓето да им судите на прв поглед и верувате во својата моќ за процена. Забавете малку, обидетесе да планирате однапред и животот ќе ви стане помалку хаотичен.2. РРоден лидерСекогаш сакате да бидете први во се. За вас животот е една голема борба во која вие сте главни – во првиот фронт. Лидер и водач! Свесни сте за своите ...
сите 28 | | | веќе видена

Македонија по двата пораза ги загуби шансите за полуфинале, но се уште има теоретски шанси за третото место во Групата 2 и учество во натпреварот за петтото место кое обезбедува директно учество на следниот Мундијал. Македонија по двата пораза ги загуби шансите за полуфинале, но се уште има теоретски шанси за третото место во Групата 2 и учество во натпреварот за петтото место кое обезбедува директно учество на следниот Мундијал.За да се случи тоа, Македонија треба да ја победи Данска, Шпанија и Германија да не одиграат нерешено и Словенија да ја совлада Чешка.Средбата Македонија – Данска почнува во 18:15 часот. Претходно од 16 часот играат Словенија – Чешка, а во вечерниот термин од 20:30 се среќаваат Германија – Шпанија.Табела Група 2: Данска 6 бода, Шпанија 4, Германија 4, Чешка 4, Словенија 3, Македонија 3.
сите 157 | | | веќе видена

Научниците откриле како опасната габа Exophiala dermatitidis се појавува во машините за садови. Дури кај 62 отсто од тестираните машини се најдени траги од организми кои можат да бидат смртоносни за човекот. Научниците откриле како опасната габа Exophiala dermatitidis се појавува во машините за садови. Дури кај 62 отсто од тестираните машини се најдени траги од организми кои можат да бидат смртоносни за човекот.Истражувањето е спроведени во над стотина градови во светот, а најмногу примероци се земени од домаќинствата во Словенија. Освен во машините за садови, габите се пронајдени и во машините за алишта, но во значително помали количини.Габите можат да ги преживеат хемикалиите кои се користат при миење садови, како и високата температура, а ако дојде во допир со човекот може да биде особено штетна. Прво ги напаѓа белите дробови, а потоа предизвикува разни инфекции, кои може да бидат смртоносни.- Тоа што ги пронаоѓаме на толку екстремни подрачја потврдува дека овие организми еволуирале, Тоа може ...
сите 4 | | | веќе видена

Насобраните килограми особено во пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа. Насобраните килограми особено во пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа.За овој коктел велат дека е магичен зашто за само 7 дена дава резултати! Со него освен што ќе го забрзате топењето на мастите, тој во истовреме и ќе ве освежи.Што се ви е потребно за овој напиток:1 чаша сок од грејпфрут (свежо цеден)2 лажички јаболков оцет1 лажичка медПриготвување: Сите состојки убаво измешајте ги, а добиениот напиток консумирајте го пред ручек во текот на седум дена. Потоа следува пауза од 7 дена. Доколку резултатите не ги задоволуваат вашите очекувања, истата постапка повторете ја уште 7 дена. Добро е да знаете дека место грејпрфут можете да користите портокали.
сите 27 | | | веќе видена

Ракометната репрезентација на Македонија на синоќешниот натпревар против Чешка ја имаше победата во раце, но ја испушти. Иако ракометарите водеа со шест гола во еден интервал од натпреварот, на крајот загубија со 24-25. Ракометната репрезентација на Македонија на синоќешниот натпревар против Чешка ја имаше победата во раце, но ја испушти. Иако ракометарите водеа со шест гола во еден интервал од натпреварот, на крајот загубија со 24-25.Манасков имаше шанса да донесе реми од пенал, но сепак, не успеа да погоди откако Галиа го фати неговиот пенал на самиот крај од мечот.Поради неуспехот, Македонија ги загуби шансите за полуфинале и единствено може да се надева на меч за петтото место.Најдобар стрелец беше Хорак со осум гола, а го следеше Каспарек со шест, додека кај Македонија, Филип Талески заврши со пет гола, а Велковски, Стоилов и Мируловски запишаа по четири гола.Македонија наредниот натпревар го игра вечерва, во 18:15 часот против Данска.Tension match from minute one until the final whistle. ...
сите 162 | | | веќе видена

Сосема е природно дека сите не функционираме најдобро. Некои личности просто помалку ни одговараат од другите. Сосема е природно дека сите не функционираме најдобро. Некои личности просто помалку ни одговараат од другите.А, од што зависи тоа? Хороскопот ќе ви објасни:ОвенПрипадниците на овој знак се тврдоглави и независни, не им се допаѓаат луѓе кои се доминантни како нив. Поради тоа најчесто непријателите ги пронаоѓаат во некој кој е Близнак и со него најверојатно ќе влезе во конфликт.БикПрипадниците на овој знак повеќе сакаат да стојат на страна и мирно да ги спроведуваат своите цели. Непријател најчесто им е Лав поради својата доминација. Биковите не сакаат да им се зборува што да прават и баш тоа доведува до лоша хемија и комуникација.БлизнациПрипадниците на овој знак се многу самостојни и познати се по своите импулсивни одлуки. Од друга страна луѓето родени во знакот на Рак исто така се независни, но и претерано емотивни и затоа никогаш нема да се согласат со Близнаци.РакГрижливите и ...
сите 43 | | | веќе видена

За стјуардесите од авио-компанијата „Air Asia“ во светот на туризмот важи дека се едно од најубавите, најкултурните и најхаризамитчните. За стјуардесите од авио-компанијата „Air Asia“ во светот на туризмот важи дека се едно од најубавите, најкултурните и најхаризамитчните.Меѓутоа очигледно има и патници на кои не им се допаѓа како изгледаат тие, односно нивните униформи.Патничка од оваа компанија испратила писмо до компанијата дека е навредена поради униормата на стјуардесите, која за неа била прекратка.Односно, дека кога стјуардесите ќе се наведнат може да им се види и долната облека.Уште полошо, кога ќе се наведнат пред патникот низ нивните блузи и откопчани копчиња може да се видат и градите, пренесува австрискиот порат Њуз.-Ме навредија естремно кратките здолништа кои ги носат стјуардесите. Европските и американските компании немаат такви униорми за нив. Се чувствував одвратно. Една стјуардеса бше во супермаркет пред летот и кога се качуваше по скалите можев да ѝ ја видам долната облека - ...
сите 7 | | | веќе видена

Најновиот извештај на ЦИА предупредува дека Северна Кореја за неколку месеци ќе може да изврши напад врз САД со нуклеарно оружје. Најновиот извештај на ЦИА предупредува дека Северна Кореја за неколку месеци ќе може да изврши напад врз САД со нуклеарно оружје.Директорот на Агенцијата, Мајк Помпео за Си-Би-Ес изјави дека програмата на Северна Кореја за нуклеарно вооружување е проширена, унапредена и станува се помоќно, поспособна и посигурна.– Програмата со нуклеарното вооружување на Северна Кореја продолжува да се шири, унапредува, станува се помоќна, поспособна, рекол Помпео за CBS.На прашањето колку ќе помине додека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун не го погоди САД, Помпео вели: „Неколку месеци“.„Њујорк пост“ меѓутоа, забележува дека Помпео изнел слични прогнози и во октомври минатата година, што според весникот, може да биде наговестување дека Пјонгјанг всушност не напредувал многу од есента минатата година.
сите 54 | | | веќе видена

Многу од нас знаеме дека лимонадата содржи витамин ц, и е одлична за нашето здравје Многу од нас знаеме дека лимонадата содржи витамин ц, и е одлична за нашето здравје. Потребно е во сезона на грип да го зачуваме нашиот имунолошки систем во добра форма, но ова е тоа што можеби не сте го знаеле. Пиењето вода со лимон помага да изгубите неколку килограми таа го намалува шеќерот во крвта, го спречува настанувањето на камен во жолчката.Лоши работи за лимонот скоро и не постојат освен тоа што ја оштетува забната глеќа па се препорачува да се испие една чаша вода секое утро.Постои една честа грешка која повеќе луѓе ја прават додека наутро уживаат во водата со лимон. Тие не саќаат дека кората е еден од најхранливите делови од целиот плод. Затоа се препорачува во водата со лимон да нарендате и малку од кората.
сите 20 | | | веќе видена

Човечкото тело функционира само доколку сите органи работата совршено. Ако некој орган на телото не функционира исправно постојат одредени здравствени проблми кои ќе настанат. Човечкото тело функционира само доколку сите органи работата совршено. Ако некој орган на телото не функционира исправно постојат одредени здравствени проблми кои ќе настанат.Бубрезите се витални органи кои се одговорно за елиминација на отпадот. Така ако бубрезите не функционираат совршено, токсините ќе се акумулираат во телото.Ова се некои од симптомите кои не треба да ги игнорирате:- Отекување и дебелеење поради наталожување на течностите: Ако бубрезите работат слабо или бавно, може да дојде до задржување на течностите (отекување и дебелеење).- Поретко мокрење.- Замор и сонливост: Дел од функцијата на бубрезите е и да учествува во регулирањето на нивото на хемоглобинот. Ако бубрезите тоа не го прават како што треба, може да дојде до анемија, а со тоа и до замор и сонливост.- Губиток на апетитот, мачнина и неспособност за ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова се некои од речениците кои мажите често ги изговараат кога повеќе не се заинтересирани за вас. Секако, обрнете внимание на ситуацијата, бидејќи некогаш во кавга кажуваме работи кои не сакаме да ги кажеме. Сепак, ако често ги кажува, запрашајте се: Ова се некои од речениците кои мажите често ги изговараат кога повеќе не се заинтересирани за вас. Секако, обрнете внимание на ситуацијата, бидејќи некогаш во кавга кажуваме работи кои не сакаме да ги кажеме. Сепак, ако често ги кажува, запрашајте се:Прави што сакаш - доколку ви го кажува ова, тоа може да значи дека се дистанцира од вас. Не го интересира што ќе направите и не размислува како да го решите проблемот.Замислуваш - прво запрашајте се дали само си замислувате или имате право. Често мажите за да ги оправдаат своите грешки знаат да речат дека ви си замислувате.Ако не ти се допаѓа најди си друг - со оваа реченица покажува дека му е сеедно дали ќе бидете со него или не. Ова може да биде и вид уцена со која може да манипулира со вас.Не ти ...
сите 3 | | | веќе видена

Брендон и Клара Бел се вистински пример дека спротивностите се привлекуват. Тој го задржал својот рок стил, а таа е вистинска дама. Многумина сметале дека тој не е доволно атркативен за неа. Брендон и Клара Бел се вистински пример дека спротивностите се привлекуват. Тој го задржал својот рок стил, а таа е вистинска дама. Многумина сметале дека тој не е доволно атркативен за неа.И покрај големата самодоверба која ја имал, се одлучил да се пријави на емисија која ќе му помогне да го промени својот изглед.Погледнете како изгледала неговата трансформација:
сите 5 | | | веќе видена

Многумина од вас и не знаат дека сами можат да ја поправат батеријата од лаптопот дома и тоа многу едноставно. Вашиот фрижидер во кој ги чувате намирници може да ви помогне да ја оживете вашата расипана батерија за лаптоп. Да, добро прочитавте, фрижидерот. Многумина од вас и не знаат дека сами можат да ја поправат батеријата од лаптопот дома и тоа многу едноставно. Вашиот фрижидер во кој ги чувате намирници може да ви помогне да ја оживете вашата расипана батерија за лаптоп. Да, добро прочитавте, фрижидерот.Сѐ што треба да направите е да ја ставите батеријата во затворена пластична вреќичка да отстои во фрижидер 12 часа. Кога ќе ја извадите, оставете ја малку на собна температура и избришете ја со пешкир и вратете ја назад во лаптопот.Наполнете ја максимално и потоа оставете ја да се исуши.Повторете го ова 3-4 пати. Вашата расипана батерија ќе се поправи. Кој би рекол дека еден фрижидер може да има ваква цел?
сите 5 | | | веќе видена

Нашата фризура е многу важна за да изгледаме убаво. Некои грешки кои ги правиме може да го уништата нашиот изглед, а и да направат да изгледаме постари. Еве за што станува збор: Нашата фризура е многу важна за да изгледаме убаво. Некои грешки кои ги правиме може да го уништата нашиот изглед, а и да направат да изгледаме постари. Еве за што станува збор:ШишкиБоја која ви одговараСкратете ги оштетените краевиВолуменОбрнете внимание на челотоРазбушавена косаНе трудете се вашата фризура да биде премногу совршена
сите 3 | | | веќе видена

Овие се некои од работите кои секоја жена ги прави кога повеќе не ѝ се допаѓате: Овие се некои од работите кои секоја жена ги прави кога повеќе не ѝ се допаѓате:Не комуницирате како порано - претходно нормално комунициравте, а сега не покренува никаква тема и покажува дека не се оптеретува со тоа.Изговори - кога сакате да излезете со неа, ќе пронајде некаков изговор за да ве одбие. Претходно едвај чекала.Нерасположена е - кога е во ваша близина наместо да биде расположена, таа е нервозна и сѐ ѝ смета.Молчелива е - повеќе од времето молчи и навистина се забележува дека нешто не е во ред.Не се грижи за вас како претходно - претходно се интересирала за вас, за случувањата во вашиот живот, а сега таквите работи не ги забележува.
сите 8 | | | веќе видена

На крајот од месецот ќе сведочиме на најчудната појава која не се случила последните 150 години На крајот од месецот ќе сведочиме на најчудната појава која не се случила последните 150 годиниАстрономите се радуваат за глетката која ги очекува, други пак веруваат дека „крвавата Месечина“ го најавува крајот на светот според Библијата, каде се вели дека пред судниот ден, Сонцето ќе се помрачи, а Месечината ќе се облее во крв.Оваа појава се случува еднаш во 150 години, а оваа година ќе се случи на 31. или 1. јануари, во зависност од кој дел на планетата се наоѓате.Делови кои имаат големи шанси да го видат ова помрачување до крај се САД, Австралија, Источна Азија.Сепак, астрономите имаат свое научно објаснување, според кое, лунарната еклипса се случува кога Сонцето, Земјата и Месечината се „израмнуваат“ така што сенката на Земјата паѓа врз Месечината и ја помрачува.Таканаречената „крвава Месечина“, својата црвена боја ја добива од прекршувањето на сончевите зраци низ Земјината атмосфера.Погледнете го ...
сите 23 | | | веќе видена

Медијаторот изразил оптимизам за спорот. Метју Нимиц кој е посредник во преговорите за името има намера во наредните десет дена да ги посети Атина и Скопје, објави грчката телевизија ЕРТ. Нимиц, како што пренесува ЕРТ, оценува дека предлозите кои што минатата недела ги упатил и претставил во Њујорк се општоприфатиливи за двете земји.Медијаторот изразил оптимизам за спорот.
сите 148 | | | веќе видена

Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат за 1 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според регулаторот, дизелот од полноќ ја помина границата од 60 денари за литар и ќе се точи за 60,5 денари. Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат за 1 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според регулаторот, дизелот од полноќ ја помина границата од 60 денари за литар и ќе се точи за 60,5 денари.ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе чини 67,5 денари за литар а ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари.За помалку од 6 месеци горивата поскапеа и за 14 денари по литар.
сите 47 | | | веќе видена

Ако се решите да патувате за Вараждин за да ги проследите последните два меча на Македонија во втората фаза од Европското првенство во ракомет ќе ви треба повеќе од 150 евра. Ако се решите да патувате со автомобил имате околу 35 евра само за патарини во еден правец Ако се решите да патувате за Вараждин за да ги проследите последните два меча на Македонија во втората фаза од Европското првенство во ракомет ќе ви треба повеќе од 150 евра. Ако се решите да патувате со автомобил имате околу 35 евра само за патарини во еден правецВо Србија патарините ќе ве чинат околу 11,5 евра,а во Хрватска околу 21 евро. Заедно со патарините во Македонија, ќе треба да си подготвите околу 70 евра за оваа намена во двата правци.Ако имате економичен автомобил тогаш може да се надевате дека ќе одите и ќе се вратите од Вараждин со околу 100 литри гориво. Ако е тоа дизел, ќе ви требаат некаде околу 100 евра за да ги минете тие 1800 километри во двата правци. Со добро друштво можат да се поделат трошоците па патот и да не ...
сите 9 | | | веќе видена

next