Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за т.н. прашање за името. Тоа можеби ќе е најдобрата шанса. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш. Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за т.н. прашање за името. Тоа можеби ќе е најдобрата шанса. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш.Ова го изјави заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во емисијата „Светот е бизнис" на телевизијата Блумберг на бугарски јазик. - Ќе се бара напорна работа, бидејќи прашањето не е едноставно да се реши. Ќе беше добро проблемот да се решеше пред 25 години, но ако двете држави продолжат да работат како сега, под раководство на Метју Нимиц, специјалниот претставник на ОН, како посредник, ние веруваме дека тоа е дефинитивно возможно, нагласува ...
сите 8 | | | веќе видена

Денеска е Собор на св. Јован Крстител Денеска е Собор на св. Јован КрстителУште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление. Тоа е затоа што неговата главна служба, неговото главно дело, се состоеше во подготвувањето на народот за доаѓањето на Помазаникот Исус. Така, иако свети Јован Претеча и Крстител се прославува на неколку пати во текот на годината, неговиот собор т. е. главен празник е на денешен ден.Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на овој ден жените одат по коледица, и тоа само по куќите од својата компанија. Најпрвин една девојка облекуваат во невестинска облека, таа бацува рака и ги собира подароците, најчесто пари. Одејќи низ селото водичарките пеат: „Појдов дојдов низ село / најдов сено косено...“ во дворот од куќата: „Овде дворје метени / овде моми плетени...“, во куќата на секој член од семејството му пеат ...
сите 14 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а кон крајот на денот од северозападен правец. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а кон крајот на денот од северозападен правец.Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од три до 12 степени.Во Скопје, слично време, претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до осум степени.Во недела се очекуваат повеќе врнежи попладне, особено во западните делови. Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на ...
сите 312 | | | веќе видена

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираше Скопската епархија. Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираше Скопската епархија.Пријавувањето беше од 10-ти до 17 јануари.Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде утре напладне од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.Претходно, во 9 часот, архиепископот г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, а потоа богојавленски литии ќе се упатат кон местото каде што ќе се одржи традиционалната верска манифестација.
сите 176 | | | веќе видена

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, кој беше ратификуван и од страна на македонските пратеници. Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, кој беше ратификуван и од страна на македонските пратеници.Договорот, како што објави МИА, беше потпишан на 1 август 2017 година од страна на премиерите на двете држави, Зоран Заев и Бојко Борисов, заради зацврстување на меѓусебните пријателски односи, унапредување на добрососедството, развивање на сестрани меѓусебни односи, согласно меѓународното право. Тој е резултат на петгодишен договарачки процес на работните групи на двете МНР и претставува наградба на договорот потпишан во 1990 година.
сите 82 | | | веќе видена

Не се познати нови детали за средбата која вчера се одржа во Њујорк за спорот со името, помеѓу медијаторот метју Нимиц, и македонскиот и грчкиот преговарач. Не се познати нови детали за средбата која вчера се одржа во Њујорк за спорот со името, помеѓу медијаторот метју Нимиц, и македонскиот и грчкиот преговарач.„Активно се создаваат услови за придвижување на процесот напред, а исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, имајќи ги предвид разликите. Остава добар впечаток обновената комуникација, која отвора простор за пријателски пристап и градење обострана доверба.По внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес ја презентирал пред преговарачите во Њујорк, согласно значењето на прашањето за државните интереси, ќе продолжи процесот за градење на што е можно поширок и поинклузивен став од страна на Република Македонија“ соопштија од страна на Владата.Нимиц изрази оптимизам дека решение конечно ќе се постигне.
сите 153 | | | веќе видена

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои со недели протестираат за приведените за настаните од 27. април и не доаѓаат во Собранието, ќе се вратат само денеска за да го чујат обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг. Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои со недели протестираат за приведените за настаните од 27. април и не доаѓаат во Собранието, ќе се вратат само денеска за да го чујат обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.Влатко Ѓорчев за МИА изјави дека во Собранието се враќаат само за обраќањето на Столтенберг и оти тоа не значи нивно натамошно учество во работата на законодавниот дом.
сите 129 | | | веќе видена

Голманот на Македонија, Борко Ристовски најави максимална борба и на следните три натпревари на Европското првенство што „црвено-жолтите“ ќе ги играат во Вараждин. Голманот на Македонија, Борко Ристовски најави максимална борба и на следните три натпревари на Европското првенство што „црвено-жолтите“ ќе ги играат во Вараждин.– Ќе се бориме на секој натпревар како со Германија. Ние не сме Данци, Швеѓани или Германци, но ние сме полуди од сите нив заедно. Жал ми е што си одиме од Загреб затоа што ми е втор омилен град во кој доаѓам и приватно. Се надевам дека повторно ќе дојдеме тука во завршницата на ЕП, изјави РистовскиМакедонија во новоформираната група од првата фаза пренесува три бода и од првата стартна позиција ја почнува трката кон полуфиналето. Во Вараждин македонските ракометари ќе играат со Шпанија, Данска и со ЧешкаМакедонската репрезентација претпладнево ќе замине за Вараждин и ќе има три дена одмор до недела кога ќе се сретне со Шпанија.
сите 46 | | | веќе видена

Германскиот селектор Кристијан Прокоп повика тајмаут по одбраната на неговиот голман и се обиде на своите ракометари да им ја нацрта завршната акција, а по натпреварот, откри дека дијагоналата кон крило на Грецки не било она што тие се договориле. Германскиот селектор Кристијан Прокоп повика тајмаут по одбраната на неговиот голман и се обиде на своите ракометари да им ја нацрта завршната акција, а по натпреварот, откри дека дијагоналата кон крило на Грецки не било она што тие се договориле.Германскиот селектор обелоденува дека имал три опции, но ниту една од тие не била Грецки да ја завршува акцијата.– Не сум баш задоволен по крајот на мечот. Секако дека бевме среќни кога Хајневетер го одбрани нивниот последен обид и ни даде шанса, но на крајот пристапивме многу недисциплинирано. Планот беше да знаеме точно што ќе правиме, вели Прокоп.Тој открива дека требало или да шутне бекот, или да одат на пикер, или пак во краен случај да се додаде до Генсхајмер „кој имаше добра рака цел меч“.-Дијагоналниот ...
сите 8 | | | веќе видена

Европската ракометна федерација ги објави термините во кои ќе се игра во втората фаза, на дуелите во Вараждин. Европската ракометна федерација ги објави термините во кои ќе се игра во втората фаза, на дуелите во Вараждин.Натпреварот против Шпанија, во недела почнува во вечерниот термин, во 20:30 часот, а истиот термин го имаме и за натрпреварот против Чешка, во вторник (23 јануари).Проблемот е токму тука, играме веднаш и наредниот ден и тоа против Данска. Тој меч е предвиден за 18:15 часот, што значи македонските ракометари нема да имаат ни 24 часа одмор меѓу тие два натпревара.Македонија почнува како најдобра во групата во Вараждин, со три бода, пред Шпанија, Данска, Германија и Чешка со два и пред Словенија со еден. Првите две места во оваа група се пласираат во полуфинале, третото игра за петта позиција на вкупниот поредок на првенството.
сите 62 | | | веќе видена

Стојанче Стоилов кој промаши огромна шанса во последните секунди од натпреварот со Германија со навивачите сподели што се случувало во соблекувалната по мечот. Стојанче Стоилов кој промаши огромна шанса во последните секунди од натпреварот со Германија со навивачите сподели што се случувало во соблекувалната по мечот.Стоилов одигра одличен натпревар против Германија, можеше да биде и херој на мечот но не реализираше зицер на 12 секунди до крајот. Сепак вечно ќе се памети неговиот гол со шрауба кој беше најубав на мечот.По натпреварот ракометарите пристигнаа во фан зоната и со навивачите заедно го прославија успехот во Загреб, а Стоилов изјави дека е милениче на соиграчите и објасни како го тешеле.„Влегувам тука и се чувствувам како да дадов гол а не да промашив. Сериозно, многу ми олеснувате, не слушнав ниту еден лош коментар. Им благодарам на сите во репрезентација, како мало дете ме прифатија, јас седам тажен во соблекувална, и сите ми приоѓаа и ми викаа, ајде ајде, ништо не е. И ми доаѓа Жарко ...
сите 32 | | | веќе видена

Кога светски познатата водителка Елен Деџенерис објавила дека го продава својот стан во Лос Анџелес, многумина биле воодушевени, бидејќи тоа значело дека конечно ќе објави фотограии од нејзиниот дом.Таа за овој стан дала вртоглави 5,85 милиони долари, а кога ќе ги видите фотографиите ќе ви стане јасно зошто.Погледнете:
сите 5 | | | веќе видена

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој поставува прашања за големиот имот на косовскиот преимер Рамуш Харадинај. Освен за необјаснетото богатство, весникот го обвинува Харадинај и за вршење притисок врз луѓето кои сакале да сведочат против него поради воени злосторства извршени за време на Косовската војна. Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој поставува прашања за големиот имот на косовскиот преимер Рамуш Харадинај. Освен за необјаснетото богатство, весникот го обвинува Харадинај и за вршење притисок врз луѓето кои сакале да сведочат против него поради воени злосторства извршени за време на Косовската војна.- Харадинај тивко ја прослави Новата година со сопругата, трите деца и внукот во Швајцарија, и тоа ни помалку ни повеќе, туку во хотелот Карлтон во Сент Морис. Па пред војната, Харадинај беше исфрлувач од ноќен клуб во Романија, а сега за една ноќ го резервира царскиот апартман за 5.000 франци, додека целата прослава наводно чинела околу 80.000 ...
сите 26 | | | веќе видена

Владите на Русија и САД ја чувале најголемата тајна за она што всушност претставува Антарктикот, дека двете држави знаеле што се случува таму, но дека за тоа никогаш досега не зборувале. Владите на Русија и САД ја чувале најголемата тајна за она што всушност претставува Антарктикот, дека двете држави знаеле што се случува таму, но дека за тоа никогаш досега не зборувале.Русија неодамна откри дека постои уште еден континент сокриен под мразот на Антарктиот и многу луѓе веруваат дека таму лежи падната древна цивилизација. Затоа е кажаното привлече големо внимание на одредени светски лидери.Сега Антарктикот има забрана и многумина се прашуваат зошто овие влади вакво важно откритие го чуваат како тајна.Џиновска дупка на Антарктикот, научниците бараат објаснување.Руските научници пронашле стотици езера под замрзнатата површина и таа не е заледена, туку содржи свежа вода која била изолирана повеќе од 10 милиони години. Научниците дупчеле мраз и дошле до најголемото езеро, за што биле потребни десет ...
сите 5 | | | веќе видена

Исто како и на лето, така и во зима морате да внимавате што оставате во автомобилот. Особено внимание обратете на овие работи: Исто како и на лето, така и во зима морате да внимавате што оставате во автомобилот. Особено внимание обратете на овие работи:Мобилен, лаптот, таблетВашите омилени уреди како мобилен телефон, таблет или лаптоп никако не ги оставајте во автомобилот, ако температурата паѓа под нула степени Целзиусови.Батериите кои се наоѓаат во таквите уреди веднаш ќе се оштетат, ако долг временски период се изложени на температури под нулата или над 33 степени Целзиусови.Газирани пијалациЛадни температури и карбонизација не одат заедно, а ако не верувате пробајте да замрзнете Кока кола и пробајте ја откако ќе замрзне.ЛековиЛековите секогаш треба да се чуваат на температура од 14 до 30 степени Целзиусови, а доколку ги чувате на пониски или повисоки температури, тие можат да ја изгубат ефикасноста.Дрвени предметиНе оставајте дрвени музички инструменти, парчиња мебел и слични дрвени работи во ...
сите 300 | | | веќе видена

Автомобилите од проектот „Кортеж“ ќе бидат на слободна продажба од 2019 година, соопшти министерот за индустрија и трговија, Денис Мантуров на Граѓанскиот орум. Автомобилите од проектот „Кортеж“ ќе бидат на слободна продажба од 2019 година, соопшти министерот за индустрија и трговија, Денис Мантуров на Граѓанскиот орум.Од наредната година секој ќе може да купи било каков модел, вклучувајќи и „луксузни“ и оклопни. Нема да постојат никакви ограничувања за продажба, истакнал Мантуров.Ваквите автомобили во малопродажба ќе чинат од 6 до 7 милиони рубли (од 87 илјади евра најмногу).На слободна продажба ќе се најде и лускузната лимузина на претседателот Владимир Путин, чиј изглед може да го погледнете на следното видео:
сите 59 | | | веќе видена

„Завршивме со Косово, веќе никогаш нема таму да се вратиме“ - ова го порача Милена Ивановиќ, сопругата на убиениот Оливер Ивановиќ, која вчера, во поворката на тагата, со посмртните останки на лидерот на косовските Срби, пристигна во Блеград. „Завршивме со Косово, веќе никогаш нема таму да се вратиме“ - ова го порача Милена Ивановиќ, сопругата на убиениот Оливер Ивановиќ, која вчера, во поворката на тагата, со посмртните останки на лидерот на косовските Срби, пристигна во Блеград. Селедејќи го сопругот до неговиот вечен дом, Милена рекла дека нејзиниот син и таа немаат повеќе што да бараат во градот, кој до вчера беше нивен дом.-Моја нога повеќе нема да зачекори на Косово. Синот и јас завршивме со Косовска Митровица, градот на стравот, темнината и болката. Нашиот Оливер го даде животот, а кога молеше за помош, бараше заштита, никој немаше. Сега за него велат дека е херој, а каде беа тие што го величат кога ни беа најпотребни - во солзи зборувала Милена.Таа нагласи дека сака само да биде поблиску до ...
сите 184 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во четврток ќе се врати во пратеничките клупи, за да присуствува на обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, кој од утре е во дводневна посета на Македонија. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во четврток ќе се врати во пратеничките клупи, за да присуствува на обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, кој од утре е во дводневна посета на Македонија.Од партијата потврдуваат дека ќе се вратат во четврток во Собранието, но нема потврда дали потоа повторно ќе седнат во Законодавниот дом,Инаку, Столтенберг е предвидено да има и средби со државниот врз, и прес-конференција со премиерот Зоран Заев.ВМРО-ДПМНЕ со недели ги нема во Собранието во знак на поддршка за приведените пратеници.
сите 219 | | | веќе видена

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу двете земји. Ова го констатирале Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу двете земји. Ова го констатирале Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев.„Во телефонскиот разговор Борисов и Заев беа едногласни дека Договорот гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу Бугарија и Македонија и е стабилна основа за соработка во регионот, врз база на европските вредности“, пишува во од кабинетот на Борисов.Инаку, Собранието го ратификуваше Договорот за добрососедство со Бугарија.
сите 71 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија. Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија.Според агендата Столтенберг пристигнува утре, а би требало во четврток напладне да се обрати и пред пратениците во Собранието на Р.М.Ќе има средби со државниот врв и прес со премиерот Зоран Заев.
сите 310 | | | веќе видена

next