Познатиот хрватски футсал играч и еден од основачите на Футсал Динамо, Мате Чуљак се сруши на терен и подоцна почина. Познатиот хрватски футсал играч и еден од основачите на Футсал Динамо, Мате Чуљак се сруши на терен и подоцна почина.Неговите соиграчи и лекарите брзо му пружиле помош, па веднаш бил однесен во најблискиот ургентен центар, каде потврдиле дека тој веќе ја загубил битката за животот.Оваа трагедија ги потресе сите кои учествуваа на овој куп во Хрватска, посебно бидејки Мате Чуљак бил во доста добра здравствена ситуација, а не е потврдено се уште дали станува збор за некој срцев удар.Потсетуваме дека две години после секс скандалот, Хрватската пејачка Северина пронајде љубов во Мате Чуљак со кого беше во врска година ипол. Ја запроси, но раскинаа неколку денови пред нејзиниот 35-ти роденден.
сите 12 | | | веќе видена

Незгодите кои се случуваат во текот на новогодишните празници може да ви ја упропастат забавата и уживањето. Незгодите кои се случуваат во текот на новогодишните празници може да ви ја упропастат забавата и уживањето.Пожарникарите секоја година предупредуваат дека многу несреќи се случуваат кога ќе ја занемариме новогодишната декорација. Како и нејзината правилна употреба, а еден од главните причинители на пожар може да биде токму елката.Дали сте од оние кои преферираат природно дрво наспроти вештачките? Тогаш имаме важно предупредување за вас: поливајте го редовно новогодишното дрво.Лондонската пожарникарска служба објави снимка на која посочува дека до разорен пожар може да дојде за само 40 секунди, доколку осветлувањето на елката ја запали.На снимката може да видите колку брзо гори дрвото кое не е поливано и се претвора во пламен за неколку секунди. Додека пак на дрвото кое е редовно поливано му треба повеќе време да се запали и предизвика катастрофа.Се надеваме дека после снимката ќе ја ...
сите 9 | | | веќе видена

Полицијата често ги предупредува возачите да не возат кога пијат, па така овој совесен граѓанин, го оставил своето возило пред пивницата, зошто ноќта малку повеќе испил, па пивницата одлучила да им даде награда на оние кои ги оставиле своите автомобили и си заминале со пријател или такси. Полицијата често ги предупредува возачите да не возат кога пијат, па така овој совесен граѓанин, го оставил своето возило пред пивницата, зошто ноќта малку повеќе испил, па пивницата одлучила да им даде награда на оние кои ги оставиле своите автомобили и си заминале со пријател или такси.Тони Патрик се вратил по својот автомобил а таму го чекало порака на шофершајбната:-Сакаме да ви кажеме дека забележавме дека сте го оставиле вашиот автомобил, пред пивницата. Па во чест на вашата одговорност, ви доделуваме купон за бесплатен пијалок од пет долари кој може да го искористите кога ќе не посетите следниот пат. Ви благодариме, што не возевте пијан минатата ноч- гласела пораката.
сите 3 | | | веќе видена

Кожа која потемнува во пределот, под пазувите, лактите и колената е ноќна мора на сите жени. Поради оваа причина многу жени се срамат да ги откријат овие делови на кожата а всушност нема потреба од тоа, зошто решението не било никогаш по едноставно. Кожа која потемнува во пределот, под пазувите, лактите и колената е ноќна мора на сите жени. Поради оваа причина многу жени се срамат да ги откријат овие делови на кожата а всушност нема потреба од тоа, зошто решението не било никогаш по едноставно.Се што ви е потребно е лажица сода бикарбона, која ќе ја потопите во малку вода, а потоа додадете една лажица оризово брашно. Се добро измешајте и нанесете на потемнетите места и останете да отстои 10 минути, а пото исплакнете со млака вода и исушете.Оваа постапка применувајте ја неколку пати, и резултатите ќе бидат видливи.
сите 4 | | | веќе видена

Вереницата на принцот Хари, Меган, стана моден пример на кој жените од светот почнаа да се угледуваат. Вереницата на принцот Хари, Меган, стана моден пример на кој жените од светот почнаа да се угледуваат.Чантата која Меган ја носеше, на првото појавување со Хари е продадена за рекордни 11 минути, а естетските хирурзи велат дека нејзиниот нос моментално е „најбаран“.Фризерите пак велат дека откако се појавила Меган, се почести се муштериите кои бараат боја на косата и фризура како нејзината.Смеѓа и негувана коса, привлекува многу внимание, а посебно поради фактот што и двете сопруги на принцовите имаат иста боја.Двете имаат ист стил па скоро е невозможно да не ви се допаднат.
сите 27 | | | веќе видена

По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата. По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата.Така новата цена на Еуродизелот на 1 јануари треба да изнесува 58,5 денари за литар. Нова цена, пак, ќе има една недела потоа после божикните празници кога Регулаторната комисија за енергетика ќе донесе нова редовна одлука за определување на највисоките цени на нафтените деривати.- Препораките од ЕУ се дека овие акцизи треба да бидат 0,33 евроценти, а кај нас изнесуваше 0,20 евроцентри. Со зголемувањето ќе биде 0,26 евроценти, посочуваа од Владата при најавата за зголемувањето на акцизата на дизелот. Оценуваа дека и со ова зголемување цената на еден литар нафта ќе остане најниска во регионот. Причина за зголемување се препораките од ЕУ.
сите 63 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вчера изрази подготвеност за соработка со сите партии во насока на спроведување на реформите и остварување на шансите кои на Македонија и се нудат следната година. Премиерот Зоран Заев вчера изрази подготвеност за соработка со сите партии во насока на спроведување на реформите и остварување на шансите кои на Македонија и се нудат следната година.Тој на вчерашната собраниска седница, на чиј дневен ред беа пратенички прашања најави дека останува можноста за соработка со сите партии и тие кои беа досега дел од владиното мнозинство, но и со партиите од опозицијата.- Алијансата за Албанците ќе ги поддржи реформите и се што е во интерес на граѓаните и во интерес на ЕУ и НАТО интеграција. Верувам дека преку плодна дебата никогаш нема да ги затвориме вратите на соработка. Јас ја сакам соработката и со целата опозиција.Сакам соработка и со Беса и со ВМРО-ДПМНЕ и со нивните коалициски партнери, бидејќи сум убеден дека Македонија има една шанса што не треба да ја пропуштиме, истакна ...
сите 5 | | | веќе видена

Изготвена е драфт верзија на Деловникот за работа на Собранието што заедно со Етичкиот кодекс треба да се разгледуваат во рамки на процесот „Жан Моне“, средба на претставници на пратеничките групи која, според Џафери се очекува да се случи во околината на Париз на 25 и 26 јануари. Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува и убеден е дека опозицијата ќе се вклучи во работата на парламентарните тела и заседанија од 9-ти јануари следната година, за кога ќе биде закажана продолжение на седницата за законот за јазици и избор на уставни судии. Џафери на денешната средба со новинарите кажа дека во 2018 година на Македонија не и требаат нови избори.Според Џафери, политичката криза во Македонија заврши пред шест месеци.- Очекувањата се дека треба да се надминат сите превирања внатре во политичките партии и првите работни денови во новата година, од 9-ти јануари па натаму, Собранието да биде во полн состав, со учество на опозицијата и сите политички партии, имајќи ги предвид и нивните претходни изјави ...
сите 20 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотира седницата на Собранието на која на дневен ред се пратенички прашања, како што најавија пратениците од опозицијата не дојдоа на седницата, откако беа продолжени притворите за настаните од 27. април. ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотира седницата на Собранието на која на дневен ред се пратенички прашања, како што најавија пратениците од опозицијата не дојдоа на седницата, откако беа продолжени притворите за настаните од 27. април.Премиерот Зоран Заев пред некој ден рече дека нема да одговара на пратенички прашања ако не дојде опозицијата во Собранието, а денеска Џафери изјави дека е обврска на премиерот да одговори на прашањата.
сите 49 | | | веќе видена

Охрабри владеење на законот и потенцира дека мора да има владеење на правото. Правната држава, оцени, е столбот на секоја земја, така мора да биде и кај нас и дефинитивно законот мора еднакво да важи за сите. Оваа Влада се што затекна како можен криминал го процесуираше до Обвинителството. По мои информации се работи за десетици и десетици потентцијални предмети за истрага од страна на Јавното обвинителство кое што секако ќе каже дали има некаде основани сомневања за отворање можни судски постапки за било кој што потенцијално се огрешил пред закон, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратенички прашања во Собранието.Тој истакна дека во државата законот мора да важи подеднакво за сите и оти никој не смее да помисли да влијае врз носењето на правосудските одлуки.- Зборувам отворено ако сака нека е од СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците, ВМРО, Беса, од сите политички партии во државата, законот мора да важи еднакво за сите. Нема да има ни „П“ од правна држава ни „Р“ од реформите ако се обидеме макар ...
сите 49 | | | веќе видена

Научници од австралискиот Грифит универзитет спроведоа истражување на тема- какви мажи посакуваат жените најмногу. Научници од австралискиот Грифит универзитет спроведоа истражување на тема- какви мажи посакуваат жените најмногу.Испитувањето опфатило 150 Австралијанки, и тие требало да разгледаат најразлични фотографии и да ги оценат луѓето според привлечноста.Се покажало дека жените ги привлекуваат силни, високи момци, атлетски градени, но претпочитаат да бидат и слаби.Мажите коишто на слика изгледаат силни, добија повисоки оценки. На второ место по привлечност се слабите и високи момчиња.Заклучокот од анкетата гласи дека жените и натаму избираат мажи за кои сметаат дека би можеле да се грижат за нив.Едно претходно истражување пак, спроведено во Универзитетот на Пенсилванија, покажа дека Американките сакаат ќелави мажи.
сите 5 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт.- Во Санкт Петербург вчера беше извршен терористички акт, изјави Путин на церемонија во Кремљ, на која се врачени одликувања на руски војници кои учествувале во сириската операција.Тој истакна дека му наредил на шефот на Фередалната служба за безбедност при апсење на криминалците да се почитува законот, „но доколку живот и здравјето на нашите припадници на безбедносните сили биде загрозен, тогаш да се дејствува решително, да не се држат никакви заробеници, туку веднаш да бидат ликвидирани терористите“
сите 31 | | | веќе видена

Погледнете како изгледал нашиот главен град за време на новогодишните празници во 1967 година. Погледнете како изгледал нашиот главен град за време на новогодишните празници во 1967 година.Деновиве на интернет кружи видео од новогодишниот дневник на Радио-телевизија Скопје.На видеото се гледа како скопјани се подготвуваат за пречекот на Нова година, а возбудениот репортер Ристе Таваганов ја пренесува атмосферата во градот и разговара со Дедо Мраз.
сите 7 | | | веќе видена

Чесните личности ги има многу малку, но сепак постојат. Оваа приказна за една навистина чесна, добра и храбра жена е навистина несекојдневна. Чесните личности ги има многу малку, но сепак постојат. Оваа приказна за една навистина чесна, добра и храбра жена е навистина несекојдневна.Ана Круз е 23-годишна самохрана мајка која живее од работата на депонија. Таму обично работат мажи, но таа е една од жените кои го работат истото. Таа на депонијата пронашла чекови во вредност од 72.000 евра. Биле испишани на име на болницата во Сао Паоло. Во истата секунда ја исконтактирала болницата и рекла за што се работи. Рекла дека никогаш не би ги земала тие пари, бидејќи не се нејзини. Откако станала позната поради нејзиниот гест, веднаш потоа ја исконтактирале модни агенции и ѝ понудиле работа. Наскоро започнала да работи на реклами и животот ѝ станал поубав.
сите 3 | | | веќе видена

Семејството Шумахер веќе извесно време го критикуваат бидејќи ја чуваат состојбата на Михаел во тајност, далеку од очите на јавноста, а неговите фанови сметаат дека треба да знаат повеќе околу неговото закрепнување. Семејството Шумахер веќе извесно време го критикуваат бидејќи ја чуваат состојбата на Михаел во тајност, далеку од очите на јавноста, а неговите фанови сметаат дека треба да знаат повеќе околу неговото закрепнување.Семејството на Формула 1 ѕвездата, Михаел Шумахер, по долго време истакна информации за неговата состојба по несреќата која ја доживеа пред четири години. Познатиот возач на најбрзите трки во светот во 2013 година едвај остана жив откако ја повреди главата при скијање. Шумахер неколку месеци беше во кома, а откако се разбуди медицинските експерти тврдат дека неговиот мозок претрпел големи удари по што се поставува прашањето дали некогаш ќе биде оној стариот Михаел.Менаџерката на Шумахер, Сабина Кем во име на неговото семејство изјави дека состојбата на легендаркиот возач е ...
сите 14 | | | веќе видена

Сите жени сакаат да имаат убава и здрава коса. Со овој трик вашата коса ќе изгледа многу поубаво, а ќе ви помогне и да ги поправите оштетените делови. Сите жени сакаат да имаат убава и здрава коса. Со овој трик вашата коса ќе изгледа многу поубаво, а ќе ви помогне и да ги поправите оштетените делови.Земете етерично масло од рузмарин, 10 капки апнете во шампонот. Потоа земете две капсули витамин Е и истресете ги во шишето шампон.Користете го тој шампон и ќе забележите позитивни резултати. За време на миењето оставете шампонот да делува 10 минути, па потоа измијте ја косата. Ќе ви помогне да ја намалите видливоста на белите влакна.Овие состојки ќе го потикнат растењето на косата и ќе ги поправат оштетените делови.
сите 2 | | | веќе видена

Тригодишната Карина Чикитова живее со мајка си во Сибир и еден ден пред нејзиниот 4 роденден посакала да го види својот татко кој живеел во соседното село. Тригодишната Карина Чикитова живее со мајка си во Сибир и еден ден пред нејзиниот 4 роденден посакала да го види својот татко кој живеел во соседното село.Често одела кај него, зошто не бил оддалечен многу. Кога стигнала во селото, нејзиниот татко не бил таму, па девојчето одлучило да го побара.Така се изгубила во бескрајните сибирски шуми. Дури и возрасните одат вооружени во тие шуми зошто се полни со волци и мечки. Девојчето било потпоолно само. Со неа било само нејзиното верно куче кое ја следело.Родителите на Карина биле многу загрижени кога дознале дека девојчето исчезнало. Температурите ноќе паѓаат под нулата и многу луѓе тргнале во потрага по детето, но не го нашле.После 11 дена, нејзиното куче се вратило во селото. Жителите го очекувале најлоштото. Мислеле дека девојчето умрело во шумата. Но кучето повторно тргнало назад и мештаните го ...
сите 5 | | | веќе видена

Една целосно неверојатна ситуација. Една целосно неверојатна ситуација. Дожд врнело како од кофа, а гужвата била сѐ поголема и поголема, како и нервозата кај возачите. Сепак, тој направил нешто што во тој момент никој не го очекувал. Излегол од автомобилот, а сите гледале во него. Погледнете го неверојатниот гест во следното видео:
| | веќе видена

Тој нагласи дека ќе ја почитува одлуката на Алијансата за Албанците каква и да биде, но сепак како што кажа, остава отворен прозор за соработка во интерес на граѓаните и реформите. - Сметам дека таму има квалитетни луѓе со кои јас лично би соработувал. Јас не сум човек што брза со одлуките веднаш некого да разрешам и ќе почекам да видам што ќе се случува, потенцира Заев. Алијансата за Албанците најави дека излегува од Владата и оти најверојатно денеска сите заменици-министри, државниот секретар во Министерството за правда, како и именуваните директори ќе се повлечат од функциите.Заминувањето на Алијансата за Албанците од Владата доаѓа неколку дена по изборот на новиот министер за здравство, ресор кој до пред локалните избори го имаше Арбен Таравари. Во замена за здравството, премиерот Зоран Заев на Алијансата за Албанците и понуди вицепремиерско место за спроведување реформи, но лидерот на Алијансата, Зијадин Села го одби.И покрај одлуката да си заминат од Владата, од Алијансата најавија дека ќе ги ...
сите 69 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините претставници. Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините претставници.Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на седницата посветена на пратенички прашања. Ова решение е донесено по одлуката на Кривичниот суд за продолжување на притворите на осомничените за насилствата на 27 април во Собранието, меѓу кои и за пратеници од ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата.Премиерот Зоран Заев, вчера изјави дека очекува пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието и да присуствува на оваа седница. Доколку не дојдат, како што рече, седницата ќе биде многу кратка, бидејќи нема намера да им одговара на пратениците од владејачкото мнозинство.За денеска е закажано и продолжение на 22 седница, на чиј дневен ред се Предлог на закон за изменување ...
сите 139 | | | веќе видена

next