Првото бебе родено во 2018 година во Скопје е женско, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи. Првото бебе родено во 2018 година во Скопје е женско, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи.Бебето е родено една минута по полноќ на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.Станува збор за второ дете на Борјана Радевска од Скопје. Бебето е тешко три килограми и 70 грама и долго 49 сантиметри.
сите 62 | | | веќе видена

На првиот ден од Новата Година времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. На првиот ден од Новата Година времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер.По одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има услови за појава на претпладневна магла. Преку денот ќе има умерено наоблачување и ќе биде релативно топло, особено на повисоките места.Температурата ќе се движи од 7 до 14 степени, а во Скопје и околината слично време со температура до 8 степени.Во вторник изутрина и во попладневните часови ќе има повремени врнежи од дожд, а само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен со засилен југозападен ветер, чиј правец кон крајот на денот ќе се промени во северен и од среда ќе предизвика заладување. Нов влажен и постуден бран со врнежи од дожд и снег ќе има во четврток.
сите 298 | | | веќе видена

Стотици милиони луѓе во светот на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови,… или во семејна атмосфера во домовите, ќе ја испратат 2017 и ќе ја пречекаат Новата 2018 година. Стотици милиони луѓе во светот на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови,… или во семејна атмосфера во домовите, ќе ја испратат 2017 и ќе ја пречекаат Новата 2018 година.Жителите на јужнопацифичките острови Самои, Тонга и Кирибати во 11 часот по средноевропско време зачекорија во 2018 година, а набрзо по нив на пладне по средноевропско време и Нов Зеланд со огномет над престолнината Окленд од кулата Скај висока 200 метри.Град Скопје ја откажа традиционалната новогодишна прослава што требаше да се одржи на плоштадот „Македонија“ и средствата кои беа планирани за организирање на пречекот, ќе бидат донирани за социјални цели.Сепак, денес точно напладне на плоштадот „Македонија“ традиционално пристигна Дедо Мраз. Новогодишна прослава под мотото ...
сите 35 | | | веќе видена

Сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова денеска ја посети Клиниката за детски болести во Скопје и на децата, кои се лекуваат на клиниката им подели новогодишни пакетчиња по повод новогодишните и божиќните празници. Сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова денеска ја посети Клиниката за детски болести во Скопје и на децата, кои се лекуваат на клиниката им подели новогодишни пакетчиња по повод новогодишните и божиќните празници.- Традиционално, последниот ден од годината го поминувам со децата кои што се хоспитализирани на Детската клиника во Скопје и за жал новогодишната ноќ ќе је пречекаат овде. Новогодишните подароци што денеска им ги дадовме барем за миг ќе ја вратат насмевката и радоста на детските лица. Посетите на детската клиника ми се секогаш драги, затоа што сум овде за да поддржам, да поттикнам или да се вклучам во реализација на некој проект кој што значи подобрување на здравствената заштита на децата во Република Македонија, изјави ...
сите 12 | | | веќе видена

Новогодишната еуфорија одамна започна, а вечерва ќе ја имаме најлудата ноќ во годината. Новогодишната еуфорија одамна започна, а вечерва ќе ја имаме најлудата ноќ во годината.Она што сите ги интересира е денешната временска прогноза, а според најавите на метеоролозите, оваа Нова година нема да ја дочекаме со снег, туку со сонце.Времето ќе биде стабилно и суво, проследено со ветер. Утринската температура ќе се спушти до -7, а максималната ќе се движи меѓу 5 и 11 степени.Во понеделник, на првиот ден од новата година, утринската температура ќе биде од минус пет до еден степен, а дневната од шест до 13 степени. Од понеделник попладне облачноста ќе се зголемува, а во вторник се очекува да има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег.Се надеваме дека ќе си ја поминете убаво новогодишната ноќ и покрај ниските температури.
сите 283 | | | веќе видена

Новата година означува нов почеток, а во многу земји постојат заеднички убедувања дека одредени работи на новогодишната ноќ можат да влијаат врз судбината во наредните месеци. Новата година означува нов почеток, а во многу земји постојат заеднички убедувања дека одредени работи на новогодишната ноќ можат да влијаат врз судбината во наредните месеци.Се верува дека на 3. декември под перница треба да се стават 12 листови хартија со 12 испишани желби. Наредното утро да се извадат три и според верувањата токму тие три желби ќе ви се исполнат.Другот верување вели дека вечерва под перница треба да се остават 4 карти со ликови на крал. Во утринските часови треба да се извлече една, а се верува и дека извлечената карта го отсликува вашиот иден избраник.Познато е дека неизоставен дел од новогодишните прослави се петардите и огнометите, а иако надлежните советуваат на внимане, овој ритуал има и подлабоко значење. Имено, галамата од петарди, огномет, како и гласната музика, според традицијата, ќе ги истераат ...
сите 20 | | | веќе видена

Во градот Хејлон, во североисточниот дел на Кина, се појави тројното сонце, кое ги изненади сите жители. Во градот Хејлон, во североисточниот дел на Кина, се појави тројното сонце, кое ги изненади сите жители.Кинезите го видоа околу 8.30, а илузијата траеше околу 15 минути.Овој ефект се нарекува "парелија" или "садоги", и тоа се случува кога светлината на Сонцето поминува под соодветен агол низ мали кристали на мраз кои лебдат во воздухот.
сите 6 | | | веќе видена

Сѐ што ви е потребно за да го направите овој интересен венец е картонски тањир во вид на круг, харија, боја, ножици и лепак. Тргнете во авантура, креативци! Сѐ што ви е потребно за да го направите овој интересен венец е картонски тањир во вид на круг, харија, боја, ножици и лепак. Тргнете во авантура, креативци!Освен што убаво изгледа, евтин е и лесно се прави.Погленете ја на видеото целата процедура:
сите 3 | | | веќе видена

Во Берово и Лазарополе утрово се измерени минимални минус осум степени, а максимални два е во Гевгелија и Дојран. Во Берово и Лазарополе утрово се измерени минимални минус осум степени, а максимални два е во Гевгелија и Дојран.Според УХМР, минус седум е во Маврово, минус шест во Крива Паланка и Скопје Петровец, минус пет во Штип, Битола, Претор и Куманово, минус четири во Пожаране, Тетово, Крушево, Скопје Зајчев Рид, Прилеп, Струмица, Охрид и Демир Капија, минус три е во Виница, додека минус два степена е воТополчани и Ѓуриште.Висината на снежната покривка во Крушево е два сантиметра.Утрово е ведро и студено со мала до умерена локална облачност. Дува слаб ветер од северозападен правец, особено на повисоките места и планините. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од западен и северозападен правец.Температура ќе се движи од шест до 12 степени.Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, слаб ветер од северозападен правец и температура до 8 степени.За ...
сите 293 | | | веќе видена

Трагедија каква не памети Њујорк во последните 20-ина години, го засени овој Божик. Трагедија каква не памети Њујорк во последните 20-ина години, го засени овој Божик.Најмалку 12 луѓе загинаа во страотниот пожар што синоќа проголта зграда во населбата Бронкс. Меѓу загинатите четири се деца, на возраст од една до 7 години.– Луѓето само врескаа и велеа – има пожар, помогнете ни, вели очевидец.– Додека се симнав доле, пожарот веќе ја голташе зградата и се ширеше од еден стан во друг, од друг во трет, вели очевидец.Спасувачките екипи наишле на потресни сцени Огнот избил во 19 часот по локално време, кога петкатната зграда со 25 стана била полна со станари. Пожарот избил од првиот кат и експресно се проширил во објектот изграден пред 100 години. Медиумите јавуваат дека две безживотни тела биле пронајдени во када наполнета со вода, најверојатно обидувајќи се да се спасат од огнот. 160 пожарникари имаа пеколна ноќ додека Њујорк ја живееше најстудената вечер со 10 степени под нулата.– Среде празничниот ...
сите 88 | | | веќе видена

Поставувањето на богата новогодишна трпеза нема за цел само да не нахрани, секое јадење треба да биде внимателно одбрано бидејќи со себе носи одреден симбол на среќа, благосостојба, напредок. Поставувањето на богата новогодишна трпеза нема за цел само да не нахрани, секое јадење треба да биде внимателно одбрано бидејќи со себе носи одреден симбол на среќа, благосостојба, напредок. Покрај традиционалната руска салата, свинското печење, зелка салата, торта, на трпезата треба да се најде место за риба и грозје.Еве кои се симболите на овие намирници.ГрозјеГрозјето пред се е симбол на здравје и сила, па се препорачува веднаш по 12 да изедете зрно грозје, за секој месец по едно, како во годината секој месец би биле здрави.РибаБидејќи и за Нова Година трае постот, рибата би требало да најде место на вашата трпеза. Таа има симбол на движење без препреки, па ви наговестува година во која едноставно ќе пливате во сите работи.Свинско месоСвинското месо е симбол на богатство.Зела салатаПоради својата зелена боја ...
сите 12 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети. Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети.Националната опсерваторија на Атина информира дека земјотресот се случил во 06 часот и 2 минути во Коринтскиот залив, на длабочина од пет километри.Според Американската служба за геолошки истражувања, епицентарот бил на 79 километри северозападно од Атина.
сите 283 | | | веќе видена

Дејв Хекс е генијалец кога станува збор за практични трикови. Дејв Хекс е генијалец кога станува збор за практични трикови.Во следното видео, користи силиконски материјал кој се вика „сугру“, а кој делува како лепак.Со помош на овој обликувачки лепад, станува домашен нинџа.Овој лепак може да се нарача и преку интернет, а го нарекуваат лепак на 21. век.Еве и зошто:
сите 4 | | | веќе видена

На прагот сме од 2018 година и тешко се носиме со неизвесноста како ќе ни бидат наклонети ѕвездите во неа. На прагот сме од 2018 година и тешко се носиме со неизвесноста како ќе ни бидат наклонети ѕвездите во неа.Прочитајте колку среќа и радост ќе ви донесе Новата Година:ОВЕНЗа овните 2018 година ќе биде многу возбудлива. Годишниот хороскоп покажува дека целиот напор на Овните ќе се исплати во 2018 година. Година за кариера и приходи, како и позитивна енергија и мотивација. 2018 година ќе биде одлична за овените кога се во прашање парите. Многу од вашите проекти, идеи ќе дадат резултати во 2018 година. Кога станува збор за работата и парите, 2018 е ваша година. Семејните и интимните односи на почетокот на годината ќе бидат затегнати. Ако сакате хармонија бидете подготвени да разговарате со проблемите. Доколку успеете да ги решите проблемите, во текот на годината нема да имате други љубовни проблеми. Здравјето ќе ви биде одлично во 2018 година.БИКПрвиот дел од годината ќе ви придонесат борба за ...
сите 71 | | | веќе видена

Слепото црево, крајниците и умниците, тоа се неколку делови од телото кои не ни се баш потребни, но им служеле на нашите предци, па ние сè уште се раѓаме со тие „додатоци“. Слепото црево, крајниците и умниците, тоа се неколку делови од телото кои не ни се баш потребни, но им служеле на нашите предци, па ние сè уште се раѓаме со тие „додатоци“.Овие делови кои останале од некое далечно минато познати се како рудиментарни структури и претставуваат прилично интересна тема за проучување.Станува збор за „генетски структури или атрибути кои целосно или барем делумно ја изгубиле својата функција, но се задржале во процесот на еволуција“.Вообичаени примери се слепото црево, умниците и крајниците. Но, постои уште еден дел од телото кој повеќе не ни е функционален.Пробајте: Ставете ја раката на рамна површина со дланката насочена кон вас и допрете ги палецот и малиот прст.Ако се појави мала испакнатина на средината на зглобот тоа значи дека имате еден мускул повеќе на подлактицата.Ако немате, не грижете се, ...
сите 4 | | | веќе видена

Никша Декиќ, ученик на ОУ “Бранко Радичевиќ” од Бања Лука, посака малку необична желба од Дедо Мраз. Тој не сака ништо за себе, сака Андреа да заздрави, “да си отиде болеста и да и се врати нејзиното здравје”. Никша Декиќ, ученик на ОУ “Бранко Радичевиќ” од Бања Лука, посака малку необична желба од Дедо Мраз. Тој не сака ништо за себе, сака Андреа да заздрави, “да си отиде болеста и да и се врати нејзиното здравје”.Тој ја наведе својата желба во писмо упатено до Дедо Мраз.Никша е загрижен за седумнаесет годишната Андреа Лазаревиќ од Бања Лука, која страда од многу ретка болест и потребен и лекот екулизумаб (soliris), кој чини 320.000 евра годишно.Декиќ, кој е ученик во петто одделение , “кој е добар, ги слуша неговите родители и учители, пишува домашни задачи и редовно учи”, не сака да има подароци за себе за празниците сака само едно нешто!– Но, покрај сите нешта, малите и минливи работи – од се највеќе би сакал, и ќе ми биде драго Андреа да оздрави. Тоа е девојчето кое си играше со мене, ги ...
сите 33 | | | веќе видена

Многу луѓе се плашат од пирани, иако никогаш не ги ни виделе како изгледаат во живо, и судеји по филмовите, ако некој падне во водата, после некоку минути, од водата излегува само скелет, па таа сцена предизвикува страв. Многу луѓе се плашат од пирани, иако никогаш не ги ни виделе како изгледаат во живо, и судеји по филмовите, ако некиј падне во водата, после некоку минути, од водата излегува само скелет, па таа сцена предизвикува страв.Сепак постојат места на планетава каде пираните се ловат.Ако мислевте дека тоа го прават мажи, грешка сте, оваа девојка лови пирани со парче месо, а звукот кој се слуша од нивните вилици додека го гризаат месото, е застрашувачки.Едно е сигурно, не постојат многу луѓе, посебно девојки кои се осудиле да го направат ова.Погледнете ја оваа храбра девојка:
сите 2 | | | веќе видена

Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година. Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година.Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин и Калина. Инспирирани од турските серии, популарни биле и Севги, Онур, Елф, Полат, Ајшеѓул,.. Статистичките податоци покажуваат дека во третиот квартал годинава во Македонија се родени 5.866 деца. Лани бројот бил околу 33.000.
сите 17 | | | веќе видена

Времето за време на викендот и на новогодишната ноќ ќе биде стабилно и суво. Утре ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северозападен ветер. Времето за време на викендот и на новогодишната ноќ ќе биде стабилно и суво. Утре ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северозападен ветер.Во недела и понеделник ветерот ќе биде слаб и ќе се менува кон јужен. Од понеделник попладне облачноста ќе се зголемува, а во вторник ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег.Температурата денеска ќе биде од три до девет, а утре од минус пет до три степени.Во Скопје слично време, денеска со температура до седум, а утре од нула до девет степени.Во недела утринската ќе се спушти до минус седум, а максималната ќе се движи меѓу пет и 11 степени.Во понеделник, на првиот ден од новата година, утринската ќе биде од минус пет до еден степен, а дневната од шест до 13 степени.
сите 310 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде претежно облачно со слаб локален дожд и слаб снег на планините и на некои повисоки места, претежно во западните делови. Времето денеска ќе биде претежно облачно со слаб локален дожд и слаб снег на планините и на некои повисоки места, претежно во западните делови.Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец, а кон крајот на денот од северен. Температурата ќе се движи од еден до 12 степени.Во Скопје ќе биде облачно со слаб локален дожд, и со слаб снег на планините. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец, кон крајот на денот од северен. Температурата ќе достигне 10 степени.За време на викендот и новогодишната ноќ се очекува стабилно и суво време, во сабота со слаб до умерен северозападен ветер. Од вторник ќе има извесно зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд.
сите 313 | | | веќе видена

next