– Додека нашите пријатели од американската амбасада во Македонија бараат предлози за намалување за загаденоста, ние сакаме да предложиме решение. Турски тек, се вели во твитот од руската Амбасада, како одговор на твотот на американската. Загадувањето на воздухот деновиве е енормен проблем во Скопје, а според мерањата и статистиките, вчера бевме најзагаден град во светот.За решение на проблемот се јавија на социјалната мрежа Твитер, американската и руската Амбасада. Амбасадата на САД изрази загриженост за ситуацијата, а при тоа праша какви предлози имате вие за проблемот. На ова веднаш одговори руската Амбасада.– Додека нашите пријатели од американската амбасада во Македонија бараат предлози за намалување за загаденоста, ние сакаме да предложиме решение. Турски тек, се вели во твитот од руската Амбасада, како одговор на твотот на американската.
сите 29 | | | веќе видена

На дневен ред на 11. седница се измените на Законот за култура, на Законот за заштита од пуштењето, на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и измените на Законот за регистрирање на готовински плаќања. Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи три седници. На почетокот се очекува да бидат констатирани оставките на пратениците Васко Ковачевски, кој заминува на директоркото место во РЕК Битола и на Стево Пендаровски кој е избран за национален координатор на НАТО.На нивните пратенички места ќе дојдат Самка Ибраимовски и Далибор Богдановски.Во 11 часот е закажана 26. седница на чиј дневен ред е Дополнетиот предлог на Буџет за 2018 година, Предлог програмата за одбележување на јубилејни годишнини на значајни настани и истакнати личности за 2018, како и предлог-измените на Законот за пензиско и инвалидско осогурување по скратена постапка.Пратениците ќе расправаат и за измените на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање, како и за Предлог-одлуката за објавување ...
сите 26 | | | веќе видена

Според информациите на МИА, ќе бидат направени и други промени во владиниот состав освен пополнувањето на испразнетите места. Во Владата најверојатно повеќе нема да учествува Алијансата за Албанците, а министерското место за здравство ќе го земе СДСМ. Изборот на новите членови на Владата би требало да се случи следната недела. Испразнетите места кои требаше да се пополнат во Владата, вчерашното напуштање на министерската позиција на Самка Ибраимовски и разговорите меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети навестуваат поголема промена во владиниот состав.Пратеникот Артан Груби од ДУИ вчера потврди дека се завршени разговорите во врска со владиниот состав, а на собраниска седница денеска треба да бидат констатирани оставките на пратениците Васко Ковачевски и Стево Пендаровски.Ковачевски вчера изјави дека ќе биде прв човек на комбинатот РЕК Битола, додека Пендаровски е избран за Национален координатор на НАТО. На нивните пратенички места ќе бидат Самка Ибраимовски и Далибор ...
сите 29 | | | веќе видена

Владите на Република Македонија и на Република Албанија денеска во албанскиот град Поградец ќе одржат заедничка меѓувладина седница на која ќе се разговара за повеќе теми за унапредување на билатералната соработка. Се очекува да стане збор за прашања од областа на инфраструктурното поврзување, изградбата на Коридорот 8, за олеснување и интензивирање на размената на стоки и услуги и за зајакнување на соработката во областа на безбедноста. На седницата планирано е да се потпишат неколку документи за соработка, вклучувајќи план за консултации меѓу министерствата за надворешни работи, меморандум меѓу министерствата за внатрешни работи за соработка во областа на внатрешната контрола, како и за формирањето на мешовит комитет за економска соработка. Ова е прва заедничка седница меѓу владите на Македонија и на Албанија. Утре, премиерите на Македонија и на Албанија ќе заминат за Пустец каде ќе се сретнат со претставници на локалната самоуправа и ќе го посетат училиштето каде ќе донираат опрема за ...
сите 186 | | | веќе видена

На скопскиот аеродром утринава се откажани сите планирани полетувања и слетувања. Само еден лет е пренасочен на аеродромот во Приштина. Маглата и утринава предизвикува проблеми во одвивањето на сообраќајот во државата.Намалена видливост од 50 до 100 метри има на обиколницата околу Скопје, како и на патните правци Скопје - Катланово и Скопје - граничен премин Блаце.На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози.На скопскиот аеродром утринава се откажани сите планирани полетувања и слетувања. Само еден лет е пренасочен на аеродромот во Приштина.
сите 38 | | | веќе видена

Во ноќните часови врнежите на планините ќе бидат од снег, а во недела врнежи од слаб снег ќе има на некои повисоки места. Од недела под влијание на северно воздушно струење, температурите значително ќе опаднат. Променливо облачно со сончеви периоди ќе биде времето денеска во Македонија. По одделни котлини ќе има магла. Ќе дува слаб до умерен, а попладне и во ноќните часови засилен јужен ветер. Во крајните западни делови се очекува повремен слаб дожд.Температурата ќе се движи од девет до 15 минути. Во Скопје слично време со температура до девет степени.Во сабота претпладне ќе дува засилен јужен ветер, а под влијание на нов влажен бран од попладне и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови.Во ноќните часови врнежите на планините ќе бидат од снег, а во недела врнежи од слаб снег ќе има на некои повисоки места. Од недела под влијание на северно воздушно струење, температурите значително ќе опаднат.
сите 341 | | | веќе видена

Поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври железничкиот товарен и патнички сообраќај и денеска ќе биде во целосен прекин. Поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври железничкиот товарен и патнички сообраќај и денеска ќе биде во целосен прекин.Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави дека нема да почнат со исполнување на работните обврски се додека не им се исполни поставеното барање. Тој информира дека добиле најава за средба со претставници на Владата утрово.Од раководството на МЖ Транспорт ад Скопје информираа дека се работи на надминување на проблемот со исплатата на платите и нормализирање на сообраќајот.Завчера, кога почна протестот првин со блокада на товарниот, а потоа и на патничкиот, на вработените им беа исплатени материјалните трошоци за октомври. Освен доисплата на платата за октомври бараат ноемвриската да им биде исплатена најдоцна до ...
сите 92 | | | веќе видена

Загадувањето на воздухот во Скопје се чувствува уште од утринава. Загадувањето на воздухот во Скопје се чувствува уште од утринава.Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажале најголема загаденост во Лисиче каде во 7 часот биле измерени 260 микрограми на метар кубен ПМ10 честички.Во Ректорат биле измерени 172 микгрограми на метар кубен ПМ10 честички, во Центар 120, додека во Карпош 194 микрограми.Во Гази Баба мерната станица регистрирала 143 микрограми.Битола, Велес, Кичево, Кочани се само дел од останатите градови низ Македонија каде водухот бил загаден многу над дозволеното.
сите 101 | | | веќе видена

Судот во Солун денеска ќе одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од СЈО за предметот „Тврдина и Таргет“. Судот во Солун денеска ќе одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од СЈО за предметот „Тврдина и Таргет“.Минатото судско рочиште беше одложено поради отсуство на адвокат од адвокатскиот тим на Грујевски и на Бошковски. Грујовски и Бошковски се притвор во затвор во близина на Солун. Ним им се суди во солунскиот суд и за фалсификуваните пасоши со кои беа фатени на 18 октомври годинава на аеродромот во Солун, кога се обидоа да заминат за Будимпешта.Ова судење е одвоено од постапката за екстрадиција. Тоа досега беше двапати одложувано бидејќи Судот во Солун не можеше да обезбеди преведувач од македонски на ...
сите 104 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија. Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија.Овој состав на ДИК кој имаше мандат од склучувањето на Пржинскиот договор, а со траење до 2020 година, се повлекува по критиките во јавноста за делењето високи бонуси.На интернет-петиција со која се бараа оставки од деветмината членови на ДИК се потпишаа над 5.000 лица.Сите членови на ДИК, освен најновиот од партијата БЕСА, Ермира Асани-Салија, се повлекоа од функциите во овој највисок изборен орган, откако пред една недела американскиот амбасадор обзнани дека членовите на ДИК си поделиле високи надоместоци за својата работа за време на локалните избори и последните неколку изборни циклуси.Оставка прв завчера поднесе претседателот на комисијата, Александар Чичаковски, кој на таа позиција беше назначен од редот на експертите, по ...
сите 72 | | | веќе видена

Седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе се одржи денеска, во 13 часот. Седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе се одржи денеска, во 13 часот.Денеска е третиот и последен ден за разгледување на 90 амандмани поднесени од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Беса за Предлог-законот за јазиците. Комисијата завчера го усвои дневниот ред по што беше одложена поради неприсуство на претставници на Министерството за правда, како претставници на Владата. Со усвојувањето на дневниот ред започнаа да течат и тридневните рокови за амандамнската расправа. Груби тврдеше дека роковите иако течат, се почитуваат и оти не станува збор за злоупотреба на Деловникот. Негови очекувања се дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе дојдат на утрешното продолжение, дека ќе ги бранат своите амандаман и оти тие ќе гласаат за законот. Груби смета ...
сите 149 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува. Температурата ќе се движи од шест до 14 степени.Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.Температурата ќе достигне до осум степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. За време на викендот ќе бидеме под влијание на нов влажен бран со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во сабота. Од недела ќе има опаѓање на температурите и повремени врнежи од дожд и снег.
сите 294 | | | веќе видена

Актерот Иван Херцег бил еден од најпопуларните актери на Балканот и пред скандалот за кој зборува целиот регион. Актерот Иван Херцег бил еден од најпопуларните актери на Балканот и пред скандалот за кој зборува целиот регион.Имено, ѕвездата на многубројни филмови и драмски остварувања, добил отказ на снимањето на серијата „Вистинска љубов“ и тоа, како што пишуваат хрватските медиуми, поради нелогично и непрофесионално однесување на сет. Иван, наводно на снимањата доаѓал неподготвен, се бунел на организацијата и на сценариото.Но, ова не е првпат вака да се однесува. Хрватските медиуми тврдат дека и пред извесно време, на снимањето на една реклама, актерот направил неколку сцени поради кои екипата сакала да ја прекине соработката со него, но до тоа сепак не дошло.Додека едни го сакаат и го сметаат за атркативен, многумина му замериле поради една изјава. Во 2011 година, откако бил обвинет од геј заедница дека е хомофоб изјавил:-Сметам дека секој има право на свое мислење и избор ако притоа никој не ...
сите 5 | | | веќе видена

Потпретседателот на ДИК Реџеп Прекопуца и членот на ДИК Атанас Урумов попладнево поднеле барање за предвремен престанок на мандатот, потврдија од Комисијата. Потпретседателот на ДИК Реџеп Прекопуца и членот на ДИК Атанас Урумов попладнево поднеле барање за предвремен престанок на мандатот, потврдија од Комисијата. Претходно денеска оставка поднесе и членот предложен од ДУИ Субхи Јакупи. Вчера оставки поднесоа претседателот Александар Чичаковски, и челновите на ДИК предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев.Оставките следуваат откако во јавноста беше обелоденето дека ќленовите на ДИК си поделиле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси.Мандатот на овој состав на ДИК завршува во 2020 година, а започна по склучувањето на Пржинскиот договор.
сите 134 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од агендата на официјалната посета на македонската владина делегација на Република Косово, денеска се сретна и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од агендата на официјалната посета на македонската владина делегација на Република Косово, денеска се сретна и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели.Од владината прес-служба соопштија дека на средбата, премиерот Заев, придружуван од владината делегација во состав Крешник Бектеши, министер за економија, Горан Сугарески, министер за транспорт, Роберт Алаѓозовски, министер за култура и Едмонд Адеми, министер без ресор задолжен за дијаспора, истакнал дека е особено значајно што и овој состанок го потврдува отвореното и искрено пријателство меѓу двете земји.- Со оваа посета испраќаме силни и искрени пораки во двете земји, дека градиме општества на еднакви граѓани. Настојуваме и ...
сите 189 | | | веќе видена

Прашањето за името може да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешните рагзовори во Брисел со преставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, пренесува МИА. Прашањето за името може да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешните рагзовори во Брисел со преставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, пренесува МИА.– По толку многу години, нема да се појави магично ново име. Решението ќе биде најдено со политичка волја и добра дипломатија, рече Нимиц.Според медијаторот, дефинитивно и во Грција и во Македонија е подобрена климата за решавање на прашањето за името.Нимиц не кажа дали на средбата излегол со нов предлог.Денешената рунда разговори за името во Брисел се одржа по пауза од три години.
сите 137 | | | веќе видена

Шест членови на ДИК до сега си поднесоа оставка, по скандалот со делењето бонуси, кој го обелодени американскиот амбасадор Џес Бејли. Шест членови на ДИК до сега си поднесоа оставка, по скандалот со делењето бонуси, кој го обелодени американскиот амбасадор Џес Бејли.Први кои поднесоа оставки вчера беа претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, Членовите Виолета Дума и Игор Милев.По нив, оставки денеска си поднесоа потпретседателот Реџеп Прекопуца, Субхи Јакупи и Атанас Урумов, а како што , оставки подготвуваат и членовите на предложени од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев.
сите 136 | | | веќе видена

Дека средствата за одмрзнување на стаклата не се толку ефикасни, знаат сите кои веќе ги пробале на сериозно замрзнатите стакла. Дека средствата за одмрзнување на стаклата не се толку ефикасни, знаат сите кои веќе ги пробале на сериозно замрзнатите стакла.На температура од -5 степени Целзиусови стаклата можат да се одмрзнат дури после десетина секудни. Но, доколку станува збор за подебел слој на мраз, на пример 1-2 илиметри, десетте секунди лесно ќе се претворат во 10 минути.Средство за одмрзнување на стакла од автомобил може да направите и сами дома и така да заштедите на пари. Еден литар 96 проценте алкохол кој сте го купиле во аптека помешајте го со еден литар вода и така ќе добиете 2 литри еднакво ефикасно средство. Иако солта е многу делотворна во одмрзнување на мраз, никако немојте да ја користите на автомобилите, биејќи е исклучително корозивна и многу брзо неповратно ќе ги оштети металните делови од автомобилот. Исто така не истурајте врела вода врз замрзнатото стакло, бидејќи може да дојде ...
сите 3 | | | веќе видена

Пушачите секојдневно ги фрлаат во корпа за отпадоци, а не се ниту свесни дека токму од нив може да се заработат пари. Пушачите секојдневно ги фрлаат во корпа за отпадоци, а не се ниту свесни дека токму од нив може да се заработат пари.На пушачите сигурно нема да им биде сеедно кога ќе дознаат дека, фрлајќи ги со години празните кутиите со цигари, фрлиле во отпадок барем 500 евра, пишува српски „“. Всушност, малиот рудник се наоѓа во златните и среберените фолии кои ја обложубаат внатрешноста на секоја кутија на „никотинското стапче“.А, поради што тие толку вредат, објаснуваат и технолозите и златарите.Таквиот рудник пред неколку години го открила чистачка во едно српско кафуле, 64- годишната Ж.М. од Белград.Таа собира фолии од кутии и ги продава за повеќе од 100 евра по килограм.-Во Крагуевац за еден килограм фолија може да добиете и 160 евра, во Белград пак, за истата количина цената достигнува и до 500 евра. За еден килограм фолија, потребни ви се околу илјада кутии цигари - вели таа.Но, тоа и ...
сите 2 | | | веќе видена

Дијабетисот е болест од која заболуваат и помлади и постари лица. Најчеста причина е стресот, а покрај него неправилната исхрана. Дијабетисот е болест од која заболуваат и помлади и постари лица. Најчеста причина е стресот, а покрај него неправилната исхрана. Со дебелината се зголемува и ризикот од добивање дијабетис. Ниедна терапија нема да ви помогне доколку не се храните здраво. Треба често да ги проверувате тспалата, бидејќи тие се многу чувствителни.Ви претставуваме природен лек кој ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќерот во крвта, ќе помогне да го зајакнете имунитетот, да го исчистите организмот, да го зајакнете видот и да ги убиете канцерогените клетки. Потребно ви е:-3 шаки спанаќ- 2 моркови- 1 зелена јаболка- 2 стапчиња целерИзмијте ги состојките, а од јаболката отстранете ги семките. Ставете ги во бледнер, а добиената смеса пијте ја наутро, на празен стомак.
сите 24 | | | веќе видена

next