Не се вели залудно дека кај естетската хирургија најважна е мерата. Двесет и пет годишната Анела од Полска немала мера, а последиците се видливи на неа. Не се вели залудно дека кај естетската хирургија најважна е мерата. Двесет и пет годишната Анела од Полска немала мера, а последиците се видливи на неа.Таа го оперирала носот, усните и градите и има намера повторно да го оперира носот и задникот.Единствено што добила со оваа вештачка трансофрмација е надимакот Барбика. Но, не Барбика во позитивна смисла, туку Барбика како симбол на вештачки изглед.Често гостува во телевизиските емисии каде ги најавува своите трансформации, а многумина сметаат дека токму тие емисии треба да бидат пропратени со предупредување дека пластчните операции не треба да се направат без долго размислување и совети од експерти.
сите 3 | | | веќе видена

Семките од тиква се особено здрави и се дар од природата. Имаат магнезиум, извор се на калциум, цинк и витамин К. Семките од тиква се особено здрави и се дар од природата. Имаат магнезиум, извор се на калциум, цинк и витамин К. Богати се со омега три масни киселини здрави за срцето и крвниот притисок.Тие помагаат за да се победи ракот. Докажано е дека успешно се борат со ќелиите на рак, а жените кои биле во менопауза според едно истражување имале помал ризик од рак на дојка.Исто така, ги ублажуваат симптомите на менопауза, помагаат за простатата, го намалуваат холестеролот и штитат од дијабетес.Помагаат и за слабеење. Имаат многу протеини и влакна кои помагаат во тоа. 30 грама семки имаар 5 грама протеини.
сите 13 | | | веќе видена

Актерот Бен Афлек, кој на почетокот на годинава проговорил за својот долгогодишен проблем со алкохолот, кој го довел до распаѓање на бракот со актерката Џенифер Гарнер, изгледа дека одлучил да се бори со неговата зависност. Актерот Бен Афлек, кој на почетокот на годинава проговорил за својот долгогодишен проблем со алкохолот, кој го довел до распаѓање на бракот со актерката Џенифер Гарнер, изгледа дека одлучил да се бори со неговата зависност.И покрај тоа што веќе бил на лекување и сака да ги промени своите лоши навики поради децата, тоа засега не му успевало, што покажуваат и снимките на кои може да е види дека сѐ уште не е во најдобра состојба.Бен Афлек бил снимен во четвртокот пред рехабилитациониот центар во Лос Анџелес. Актерот дезориентирано се движел во придружба на две жени, кои му помагале да дојде до автомобилот.Погледнете:
сите 2 | | | веќе видена

Мрсна храна, преработени производи, хемикалии и токсини можат да предизвикаат сериозни проблеми кај кардиоваскуларниот систем. Мрсна храна, преработени производи, хемикалии и токсини можат да предизвикаат сериозни проблеми кај кардиоваскуларниот систем.Овие три состојки можат целосно да ги исчистат запушените артерии елиминирајќи ги од крвта. Кога ќе ги измешате, ќе добиете вкусен и здрав напиток.Состојки:-8 лимони-4 литри чиста вода-парче ѓумбир со величина од 4-5 сантиметри-8чешниња лукПред да го исечете лимонот исечете лимонот на парчиња, добро измијте го. Излупете го ѓумбирот и лукот и сите состојки ставете ги во блендер. Кога состојките ќче се соединат, ставете ги во тенџере.На крајот додадете ја воата и сварете ја смесата. Тенџерето тргнете го од оган кога ќе почне да вире. Чекајте додека смесата не се излади, а потоа процедете. Префрлете го напитокот во стаклено шише.Нозумирајте го секој ден, два часа пред оброкот на празен желудник.
сите 16 | | | веќе видена

Многумина од вас и не знаат дека сами можат да ја поправат батеријата од лаптопот дома и тоа многу едноставно. Вашиот фрижидер во кој ги чувате намирници може да ви помогне да ја оживете вашата расипана батерија за лаптоп. Да, добро прочитавте, фрижидерот. Многумина од вас и не знаат дека сами можат да ја поправат батеријата од лаптопот дома и тоа многу едноставно. Вашиот фрижидер во кој ги чувате намирници може да ви помогне да ја оживете вашата расипана батерија за лаптоп. Да, добро прочитавте, фрижидерот.Сѐ што треба да направите е да ја ставите батеријата во затворена пластична вреќичка да отстои во фрижидер 12 часа. Кога ќе ја извадите, оставете ја малку на собна температура и избришете ја со пешкир и вратете ја назад во лаптопот.Наполнете ја максимално и потоа оставете ја да се исуши.Повторете го ова 3-4 пати. Вашата расипана батерија ќе се поправи. Кој би рекол дека еден фрижидер може да има ваква цел?
сите 5 | | | веќе видена

Доколку сакате да го обликувате своето тело, да ги остраните вишокот маснотии и да го намалите струкот за неколку сантиметри, овој метод ќе ви биде од помош. Доколку сакате да го обликувате своето тело, да ги остраните вишокот маснотии и да го намалите струкот за неколку сантиметри, овој метод ќе ви биде од помош.Имено, кога бевме мали сите го практикувавме овој трик, не знаејќи колку тој е всушност корисен.Не мора да се потите во теретана со часови, ниту да трошите пари на домашни справи за вежбање, доволно е да земете јаже за скокање.Постојат студи кои докажале дека 10 минути скокање на јаже е еднакво на 30 минути трчање. Согорува дури 350 калории, додека трчањето само 200.Облечете удобни патики и започнете!
сите 5 | | | веќе видена

Многупати сме имале можност да се увериме дека Босанците се досетливи и имаат идеи, за кои на другите луѓе не би им паднало на памет. Во исто време умеат да бидат реативни и да ги насмеат сите кои се во нивно друштво. Многупати сме имале можност да се увериме дека Босанците се досетливи и имаат идеи, за кои на другите луѓе не би им паднало на памет. Во исто време умеат да бидат реативни и да ги насмеат сите кои се во нивно друштво.Работници кои работеле на петти спрат од зграда, морале да подигнат товар од 200 килограми, а за да си ја олеснат себеси работата, тие пронашле идеално решение.Погледнете во ова видео како правилно се изнесуваат некои работи: Работници кои работеле на петти спрат од зграда, морале да подигнат товар од 200 килограми, а за да си ја олеснат себеси работата, тие пронашле идеално решение.Погледнете во ова видео како правилно се изнесуваат некои работи:
сите 11 | | | веќе видена

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат премногу сериозно, но за секоја индикација и нуспојава обратете се кај најблискиот астролог. Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат премногу сериозно, но за секоја индикација и нуспојава обратете се кај најблискиот астролог.Некои луѓе не поднесуваат самотија и се чувствуваат целосно изгубено кога немаат некој крај себе. Овие хороскопски знаци се вистинска спротивност од тоа:СкорпијаНе дека Скорпиите не сакаат да бидат помеѓу луѓето, но едноставно другите можат да влезат во нивните глави, што им остават во одредена количина на стрес. Кога Скорпиите се опседнати со некое лице или проект, тие имаат тенденција да се свртат кон себеси. Тие планираат и силно се фокусираат на оваа манија, и за тоа време не бараат друштво на други луѓе. Скорпиите сакаат да седат со своите мисли без да бидат прекинувани.РакПретставниците на овој знак сакаат да се забавуваат, но ако се почувствуваат огорчени, повредени или се со негативен став, тие се ...
сите 38 | | | веќе видена

Печурката по име Корпинус коматус (Coprinus comatus) го намалува нивото на шеќери во крвта за над 40% и тоа верувале или на во рок од еден час по конзумирањето, а нејзиното дејство трае повеќе од 6 часа. Печурката по име Корпинус коматус (Coprinus comatus) го намалува нивото на шеќери во крвта за над 40% и тоа верувале или на во рок од еден час по конзумирањето, а нејзиното дејство трае повеќе од 6 часа.Таа е добар лек за шеќерните болести, богата е со калиум, калциум, бакар, цинк и нијацин, а содржи и 20 слободни аминокиселини од кои 6 од нив се есенцијални.Сушен прав од оваа печурка станал составен дел за леување на дијабетис во некои земјиОсвен што го регулира шеќерот, ги смирува и воспалителните процеси во организмот, а покрај тоа спречува настанување на кардиоваскуларни болести кои се редовна компликација од дијабетисот.Оваа печурка е значајна и за сочувување на ќелиите на панкреасот кои произведува инсулин.
сите 2 | | | веќе видена

Ново истражување на Универзитетот Брунел во Лондон изнесе интересни податоци, кои многумина би сакале да ги прочитаат. Ново истражување на Универзитетот Брунел во Лондон изнесе интересни податоци, кои многумина би сакале да ги прочитаат.Во студијата се вели дека честото споделување на селфи фотографии од теретана укажува на психолошки проблем.Популарниот автопортрет најчесто се објавува на социјалните мрежи Фејсбук или Инстаграм.– Луѓето кои постојано се фалат со фитнесот или теретаната имаат тенденција да ги истакнуваат нарцисоидните особини. Тоа е израз за психолошко нарушување кога луѓето доживуваат задоволство од восхитот на другите. На тој начин тие го хранат своето его со лајкови и коментари – пишува во истражувањето.Истражувањето опфатило 500 испитаници кои користат социјални мрежи, а меѓу нив преовладувале и „позерите од теретана“.
сите 5 | | | веќе видена

„Гентри“ во дел од светот е познат како музички состав сочинет од три тенори. Поради претстојниот празник Божиќ снимиле видео запис за божиќната песна „Oh Holy Night“, а видеотодопрело до срцата на многумина кои го погледнале. „Гентри“ во дел од светот е познат како музички состав сочинет од три тенори. Поради претстојниот празник Божиќ снимиле видео запис за божиќната песна „Oh Holy Night“, а видеотодопрело до срцата на многумина кои го погледнале.На почетокот на видеото, бездомник му помага на маж за да си го прицврсти божиќното дрво на врвот од автомобилот. После тоа нему од глава не му излегува ликот на бездомникот, осамен и премрзнат на улица, па одлучил да се врати за да му се заблагодари.Видеото завршува со Евангелието по Матеј: „Навистина, ви велам, што и да направите за еден од овие мои најмали браќа, ми го правите мене“.Ова видео има за цел да покаже дека целта на празникот не е само дарувањето, туку и благодарноста и пожртвуваноста за верата, која им помага на оние на кои им е ...
сите 6 | | | веќе видена

Многу луѓе не се ни свесни дека инфарктот може да се спречи со едноставна, моќна намирница - кајенска пиперка (најпознатата чили пиперка) и тоа за само една минута. Дали во домот имате некој кој има срцеви болести? Тогаш овој моќен лек нека ви биде секогаш при рака! Многу луѓе не се ни свесни дека инфарктот може да се спречи со едноставна, моќна намирница - кајенска пиперка (најпознатата чили пиперка) и тоа за само една минута. Дали во домот имате некој кој има срцеви болести? Тогаш овој моќен лек нека ви биде секогаш при рака!Американскиот експерт д-р Кристофер нема изгубено ниту еден пациент поради срцев напад, во својата кариера долга 35 години. Тоа е затоа што тој им дава на своите пациенти шолја чај од кајенска лута пиперка додека се уште се при свест.Кајенското луто пиперче помага при срцев напад затоа што поседува дури 90 000 сковили на скалата по лутост. Покрај ова пиперче, добро решение се хабанеро пиперка, таи чи, афричка птица, халапењо, но и многу други.Едно лажиче пиперче треба да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 декември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 декември.Денеска е Св. Сава Осветен и св. Нектариј Битолски.Свети Сава се роди во петтиот век, во областа Кападокија. Веќе на 18-годишна возраст се насели во еден манастир и наскоро беше потстрижен за монах. После повеќе години поминати во манастирот на блажениот Теоктист, сакајќи ништо да не го одвојува од молитвата и богомислието, тој се насели во една пештера во Палестина. Последните години ги помина како духовник во манастирот во Палестина што денес го носи неговото име. Се упокои во 533 година. Денес се слави и свети Нектариј Битолски. Потекнуваше од благочестиво битолско семејство. Кога го израснаа, мајка му и татко му стапија во манастир. Свети Нектариј се замонаши на Света Гора и ги освети својата душа и телото, непрестано стекнувајќи секакви добродетели. Се упокои во 1500 година. Неговите мошти беа откриени нераспаднати и положени во ковчег, во црквата на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во насока на постојано унапредување и подигнување на безбедноста во сообраќајот, СВР Охрид, констатира зачестена појава на управување на моторни возила кои не ги исполнуваат пропишаните услови во однос на затемнување на стаклата. Според законот возилото може да има затемнети стакла само со А-тестирани фолии. Во насока на постојано унапредување и подигнување на безбедноста во сообраќајот, СВР Охрид, констатира зачестена појава на управување на моторни возила кои не ги исполнуваат пропишаните услови во однос на затемнување на стаклата. Според законот возилото може да има затемнети стакла само со А-тестирани фолии.На стаклата на возилата не се поставуваат огледални фолии. Доколку стаклата на задната страна на возилата се затемнети така што пропуштаат помалку од 30% светлина, тогаш возилото треба да биде опремено со ретровизори на двете страни.-Со цел почитување на законските одредби од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата посебно на членот 360 од овој закон, СВР Охрид започна со ...
сите 8 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Маврово и на планинскиот превој Плетвар, но не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. На планинскиот превој Ѓавато врнежите се од дожд и снег. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Маврово и на планинскиот превој Плетвар, но не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. На планинскиот превој Ѓавато врнежите се од дожд и снег.Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на Попова Шапка, планинскиот превој Стража и Страцин.На одредени правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и како што соопштуваат, ги одржуваат сите патни правци проодни.
сите 117 | | | веќе видена

Можеби оваа масажа со пешкир е поделотворна од било кој фармацевтски препарат. Главоболката е најчеста тегоба во модерното време. Оваа масажа ја поттикнува циркулацијата во подрачјето на главата и вратото и така помага при ослободушвање од болката. Можеби оваа масажа со пешкир е поделотворна од било кој фармацевтски препарат. Главоболката е најчеста тегоба во модерното време. Оваа масажа ја поттикнува циркулацијата во подрачјето на главата и вратото и така помага при ослободушвање од болката.Одберете пешкир кој не е предебел и замотајте.Масирајте ја главата со оваа техника три до пет минути и ќе почувствувате значително олеснување.Погледнете ја целата постапка на видеото:
сите 4 | | | веќе видена

Утрово во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утрово во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец.Изутринава не се забележани минусни температури. Најстуденот било во Ѓуриште, Маврово, Крушево и Лазарополе каде се измерени 0 степени. Во Куманово 1, во Пожаране и во Крива Паланка 2, во Претор, Берово, Скопје Петровец и Тополчани 3 степени, во Скопје Зајчев Рид, Дебар, Штип, Прилеп и Тетово 4 степени, во Виница и Охрид 5 степени, во Битола и Демир Капија 6, во Струмица 7 и во Дојран и Гевгелија 8 степени.Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнаа во Крива Паланка 23 литри на метар квадратен, 17 во Дебар, 16 во Скопје Зајчев Рид и Куманово, во Берово, Охрид и Лазарополе 12 литри на ...
сите 304 | | | веќе видена

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченичка Варвара. Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченичка Варвара. Обично се празнува со домашни служби, се вари пченка – за да се завари, да се затече жито во полето и во амбарите.Повеќе села и топоними низ цела Македонија го носат нејзиното име што зборува за раширеноста на нејзиниот култ кај нас.Житието сведочи дека света Варвара се роди во Хелиопол за време на царувањето на Максимијан. Татко и’ беше паганин. Се викаше Диоскор и беше многу богат човек. Варвара израсна во осама, во богатите дворови на татко ѝ. Нејзината мисловност и помогна да го познае Бога преку величината и совршеноста на созданието. Подоцна се крсти. Кога татко ѝ дозна за тоа, ја предаде на властите. Света Варвара претрпе големи измачувања заради Христа и најпосле ја погуби нејзиниот безумен татко.Нејзините мошти се наоѓаат во Киев, а светото ...
сите 11 | | | веќе видена

Сообраќајот на регионалниот пат Дебар – Струга во близина на село Џепиште поради одрон на голем камен се одвива по една коловозна лента во должина од 20 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација, соопшти АМСМ. Сообраќајот на регионалниот пат Дебар – Струга во близина на село Џепиште поради одрон на голем камен се одвива по една коловозна лента во должина од 20 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација, соопшти АМСМ. Намалена видливост поради магла од 50 до 100 има на Стража, Плетвар и Штип-Неготино.Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег провејува на Попова Шапка и Буково, но не се здржува на коловозот.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - ...
сите 126 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец. Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец.Изутринава не се забележани минусни температури. Најстуденот било во Ѓуриште, Маврово, Крушево и Лазарополе каде се измерени 0 степени. Во Куманово 1, во Пожаране и во Крива Паланка 2, во Претор, Берово, Скопје Петровец и Тополчани 3 степени, во Скопје Зајчев Рид, Дебар, Штип, Прилеп и Тетово 4 степени, во Виница и Охрид 5 степени, во Битола и Демир Капија 6, во Струмица 7 и во Дојран и Гевгелија 8 степени.Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнаа во Крива Паланка 23 литри на метар квадратен, 17 во Дебар, 16 во Скопје Зајчев Рид и Куманово, во Берово, Охрид и Лазарополе 12 литри на ...
сите 316 | | | веќе видена

next