Мозочниот удар може да се случи секому. Во продолжение прочитајте ги симптомите кои се јавуваат после мозочен удар: Мозочниот удар може да се случи секому. Во продолжение прочитајте ги симптомите кои се јавуваат после мозочен удар:1. Проблеми со видотМозочниот удар може да предизвика двојна слика, замаглена слика или целосна загуба на видот на едното или двете очи. 44% од луѓето кои доживеале мозочен удар кажале дека губењето на видот е еден од позначајните симптоми.2. Ненадејна главоболка и вртоглавицаВртоглавицата е значаен знак за мозочен удар кај жените помлади од 45 години. Ако често ви се случува, побарајте медицинска помош.3. Потешкотии со говоротЕден од првите знаци за мозочен удар е неврзаниот говор. На почетокот се манифестира како збунетост за време и место, за подоцна да премине во целосно губење на способноста за зборување, што доведува до конфузија.4. Слабост во екстремитетитеПосле мозочен удар, екстремитетите обично стануваат послаби, потешко е да се контролираат, или се целосно ...
сите 10 | | | веќе видена

Како што пренесува АП, над десетици илјади луѓе се евакуирани од своите домови за време на пожарот кој зафатил места во близина на градот Санта Барбара. Пепел и чад ги тераат луѓето да се бора за воздух во Јужна Калифорнија, каде веќе една недела беснеат огромни пожари што ги прави петти по големина во историјата на сојзуните маерикански држави.Како што пренесува АП, над десетици илјади луѓе се евакуирани од своите домови за време на пожарот кој зафатил места во близина на градот Санта Барбара.На оние кои останале во Монтесити, полицијата им доделила заштитни маски за дишење.Актерот Роб Лоу носејќи маска за дишење за време на евакуацијата на Инстаграм напишал дека се моли за сите луѓе од неговиот крај. Водителката на американското ток шоу Елен Деџенерис исто така на друштвените мрежи навела дека соседите си помагаат едни на други и на нивните миленичиња со цел сите да бидат безбедни.-Испраќам огромна љубов и благодарност до пожарникарите и полициските служби. Ви благодарам на сите - порачала ...
сите 34 | | | веќе видена

Американската управа за храна лекови во 1987 година вовела револуција во фармацевтската индустрија со забрана за користење на одредени бои и мириси откако на животните на кои биле користени било забележана појава на тумори. Американската управа за храна лекови во 1987 година вовела револуција во фармацевтската индустрија со забрана за користење на одредени бои и мириси откако на животните на кои биле користени било забележана појава на тумори.Бојата на тоалетната хартија може сериозно да биде птетна и по здравјето на мажите и жените.Рак на ѕидот на маткатаFDA и Department of Health and Human Services во 1987 година забранија користење на одредени бои во производството на тоалетна хартија поради зголемен ризик од заболување од рак кај лабараториските животни. Се претпоставува дека непосредно влијание на тие бои на женските репродуктивни органи може да резултира со зголемување на ризикот од заболување од рак на ѕидот на матката.Ректални проблемиКористењето на обоена и мирисна тоалетна хартија може ...
сите 11 | | | веќе видена

Агенцијата за стандарди во прехрамбените производи во Велика Британија објавила предупредување дека бактеријата Ешерихија коли може да се добие од сирово брашно, а предизвикува пролив и повраќање, односно може да доведе до застој во работата на бубрезите. Агенцијата за стандарди во прехрамбените производи во Велика Британија објавила предупредување дека бактеријата Ешерихија коли може да се добие од сирово брашно, а предизвикува пролив и повраќање, односно може да доведе до застој во работата на бубрезите.Предупредувањето е објавено откако се забележани повеќе случаеви на заразени со оваа бактерија, а заболените ја внеле во организмот по подготовка на готови смеси за колачи, односно откако лижеле од сровата смеса. Се уште не се знае дали во Европа е стигнато контаминираното брашно, но предупредувањето секако стои.Инаку, покрај сировото брашно, н треба да се лиже ниту од мешавините за колачи и поради сировите јајца од кои се заканува заразата салмонела. Овие бактерии се уништуваат при термичка ...
| | веќе видена

Повеќе од стотина летови се откажани, училиштата се затворени, а хаос е настанат и во сообраќајот денеска во Холандија. Повеќе од стотина летови се откажани, училиштата се затворени, а хаос е настанат и во сообраќајот денеска во Холандија.Националниот метеоролошки центар издаде аларм за највисок кодекс на претпазливост во вакви случаи –црвено. Аеродромот Шилпуп откажа 430 летови до рано попладне – ова е околу еднатретина од секојдневниот сообраќај на аеродромот, а тоа е еден од петте најпрометни во Европа.“Ние ги симнавме авионите заради безбедност и имаме екипи за чистење на снег кои се обидуваат да гиодржуваат патеките чист и да го расчистат снегот, но тешко можат да се снајдат со врнежите”, изјави портпаролот на Шипол. Тој предупреди дека и покрај тоа што повеќето од снегот ќе се стопи до вторник, прогнозите за одлагањата ќе продолжат и денеска.Аеродромот во Ајндховен, вториот во Tulip Land, објави прекин на лет кратко попладне.Поради лошото време националниот железнички превозникот ...
сите 4 | | | веќе видена

Незапаметено невреме го погоди синоќа источниот дел од Босна и Херцеговина. Во местото Власеница ветерот во градските подрачја откорнал стебла, кровови од куќи и згради, а кршел и сообраќајни знаци. Незапаметено невреме го погоди синоќа источниот дел од Босна и Херцеговина. Во местото Власеница ветерот во градските подрачја откорнал стебла, кровови од куќи и згради, а кршел и сообраќајни знаци.Како што пишуваат тамошните медиуми во налетот на ветер оштетена е и електромрежата, па во текот на ноќта потрошувачите на електрична енергија во текот на ноќта немале струја, но утринава повеќето кровови се санирани и електроснабдувањето е нормализирано.Началникот на Општинското одделение за просторно уредување и станбено-комунални работи, Жељко Дамљановиќ изјавил дека во Срна е причинета голема штета врз десетици згради и куќи и н локалната инфраструктура.Екипите за проценка на штетите уште се на терен, а интервенирала и пожарникарната единица, која изгасила запален оџак на една приватна куќа, но не е ...
сите 34 | | | веќе видена

Посетата на Заев е прва официјална посета на премиер на Република Македонија на Република Косово. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово.Заев ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели.За време на престојот во Косово, македонскиот премиер ќе се сретне со претставници на Македонско - косовската бизнис заедница.Во македонската делегација, што ја предводи премиерот Заев, ќе бидат и министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, како и министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми.Посетата на Заев е прва официјална посета на премиер на Република Македонија на Република Косово.
сите 162 | | | веќе видена

Последната формална рунда разговори на медијаторот на ОН со преставниците на двете земји беше одржана во Њујорк во ноември 2014. Специјалниот претставник на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, за надминување на разликите околу името.Нимиц, денеска во Брисел ќе одржи прес-конференција по средбите со преставниците на двете земји, во 12:15 часот во зградата на Регионалниот инфо центар за Западна Европа на ОН (UNRIC), соопшти МНР.Средбата, како што претходно најави канцеларијата на Нимиц, е дел од напорите на ОН да им се помогне на двете страни да најдат заеднички прифатливо решение за прашањето на името.На разговорите во Брисел, Наумовски ќе го придружува дипломат од МНР, а во ист формат кој е договорен со Нимиц, ќе биде и од грчката страна. Засега нема официјални навестувања дали Нимиц ќе излезе со нови идеи, сугестии или предлог, иако грчките медиуми не ја исклучуваат таа ...
сите 230 | | | веќе видена

Здравата исхрана може да спречи, но и да излечи многу болести. Не вреди терапија, ако не се храните здраво. Здравата исхрана може да спречи, но и да излечи многу болести. Не вреди терапија, ако не се храните здраво.Овие намирници и грешки во исхраната можат да предизвикаат рак на дебелото црево:1. ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИГазираните пијалоци не се храна, а премногу се консумираат во модерната исхрана. Една лименка содржи 40 грама шеќер, а се што содржи повеќе од осум грама шеќер е претерано. Вештачките, пак, засладувачи во газираните пијалоци придонесуваат за дебелеење и за појава на дијабетес.2. ГЛИКОЗНО-ФРУКТОЗЕН СИРУПОваа состојка често се наоѓа во брзата храна и зачините. Фруктозата 100% се метаболизира во црниот дроб и минува низ Малардовата реакција, односно се формираат супероксидни слободни радикали, кои можат да доведат до воспаление на црниот дроб. Сирупот исто така многу побрзо се претвора во масно ткиво од кои било други јагленохидрати и се поврзува со метаболичкиот синдром и отпорноста на ...
сите 12 | | | веќе видена

Кај крвната слика не се важни само бројот на крвните зрнца, туку и нивото на хемглобин. Доколку е нзок ќе дојде до намалување на преносот на кислород, а тоа на крајот ќе предизвика анемија. Кај крвната слика не се важни само бројот на крвните зрнца, туку и нивото на хемглобин. Доколку е нзок ќе дојде до намалување на преносот на кислород, а тоа на крајот ќе предизвика анемија.Затоа, ви претставуваме природен елискир за кој ви е потребно.200 милилитри мед200 грама ореви200 грама субо грозје20 милилитри сок од морков200 милилитри сок од цвекло2 лимониЛимонот измијте го, пресечете го на пола и од секоја половина отстранете ги семките. Сомелете ги заедно со кората, а потоа ставете ги во стаклен сад. Додадете го медот, сокот од цвеклото и морковот и сетоа тоа добро измешајте го. Потоа додадете ги ситно мелените ореви и сувото грозје и повторно промешајте.Конзумирајте по една лажица од оваа смеса пред ској оброк, три пати дневно. Ќе бидете полни со енергија, а и позитивно ќе се изненадите од крвната ...
сите 32 | | | веќе видена

Марс- планетата на сексуалноста, на 9 декември влезе во Шкорпија, знакот на сексот, но и парите и ситуацијата останува таква се до 26 јануари 2018. Какви поуки треба од ова да се извлечат и да се применуваат во овој период? Марс- планетата на сексуалноста, на 9 декември влезе во Шкорпија, знакот на сексот, но и парите и ситуацијата останува таква се до 26 јануари 2018. Какви поуки треба од ова да се извлечат и да се применуваат во овој период?Ова е прекрасна вест за мажите, бидејќи сите до еден ќе почувствуваат дека имаат повеќе енергија и страст, па жените може да очекуваат многу додворувања во овој период. Проблем може да настане кога додворувањето ќе стане премногу агресивно, а поради Шкорпијата постојат добри предиспозиции за тоа.Ова е време кога се јавуваат нормални пориви, бидејќи марс покрај со сексуалноста владее и со полињата на агресија и бес. Затоа сето она што досега сте го ставале под тепих бурно ќе излезе на површина, а виновниците добро нека внимаваат, бидејќи агресивната Шкорпија ...
| | веќе видена

Постои зеленчук кој се користи веќе неколку години за лекување на разни болести, бидејќи неговите својства се многу ефикасни, особено при проблеми со троидната желзда, затегнувањето на кожата и борбата со метаболизмоти дигестивниот систем. Постои зеленчук кој се користи веќе неколку години за лекување на разни болести, бидејќи неговите својства се многу ефикасни, особено при проблеми со троидната желзда, затегнувањето на кожата и борбата со метаболизмоти дигестивниот систем.Доколку ротквиците ги вклучите во вашата исхрана ќе добиете значително подобрување на здравјето. Добро влијае врз црнот дроб и му помага во работата. Раствора камен во жолчната кеса, а од друга страна има идеални својства за борба против воспаленија во пределот на носот, па елиминира и воспаленија на синусите.Исто така ќе ви помогне при растворање на камен во бубрегот и детоксифицрање на целото тело.Кога се комбинира со голема количина на јод ќе помогне при регулирање на троидната жлезда.
сите 7 | | | веќе видена

Познат рецепт кој го направила калуѓерката Хилдегард фон Бинген, која живеела пред 800 години и починала на 81-годишна возраст. Познат рецепт кој го направила калуѓерката Хилдегард фон Бинген, која живеела пред 800 години и починала на 81-годишна возраст.Овој лек за срцето се покажал како многу делотворен кај сите срцеви болести и заболувања. Се користи кога ќе почувствувате срцеви тегоби како бодежи, прескокнување на срцето, треперење.Потребно ви е:10 свежи китки магдонос (без корен)еден литат домашно црно или бело вино2 лажици вински оцет300 грама природен медМагдоносот заедно ставете го во еден литар чисто природно вино и додадете 1-2 лажици чист вински оцет.Варете ги состојките на тивок оган 10 минути, а потоа додадете 300 грама природен мед и оставете полека да се вари 4 минути. Потоа сето ова ставете го во стаклени шишиња и добро затворете. Талогото кој ќе се создаде не е штетен и слоодно може да се пие.Напитокот се користи секојдневно по една супена лажица се додека тегобите не престанат. ...
сите 14 | | | веќе видена

Запира и намалува оксидативен стрес, ја прочистува крвта, поттикнува апетит, го чисти телото од отрови - тоа се само некои од предностите на супербилката. Запира и намалува оксидативен стрес, ја прочистува крвта, поттикнува апетит, го чисти телото од отрови - тоа се само некои од предностите на супербилката.Поточарка е често заборавена билка за која експертите веруваат дека е најздрава на светот. Станува збор за зеленчук кој содржи бројни есенцијални витамини и минерали како што е железото. Истражувањата тврдат дека оваа билка содржи повеќе железо од зпанаќот и повеќе витамин Ц од некои други намирници.Поточарката е позната како една од најстарите билки која многу стари народи ја користеле во исхраната и во лекувањето на здравствените тегоби, а неодамна официјалното меѓународно истражување ја прогласи оваа лисната зелена билка за моментално најздравиот зеленчук на планетата, односно за намирница број 1.Поточарката го стопира и намалува оксидативниот стрес и го засилува антиоксидативниот ефект. ...
сите 9 | | | веќе видена

Еден од првите веројатни симптоми на заболување од рак се појавува по дланките, тврдат англиските експерти по медицина. Еден од првите веројатни симптоми на заболување од рак се појавува по дланките, тврдат англиските експерти по медицина.Ако симптоните се забележат на време, болеста би можела успешно да биде победена.Суви испукани рацеИако е сосема нормално да имате суви и испукани раце посебно во зима, сепак обрнете внимание. Ако вашите раце се многу испукани и не помага никаков балзам или лусион и ако забележите сува кожа на лактите и колениците и изгубена боја можеби се работи за нешто посериозно.Отечени дланкиРакот е познат по тоа дека прави промени по целото тело, па ако забечежите драстично отекување на дланките обратете се на лекар.Болка во дланкитеАко без причина чувствувате болка тоа може да биде еден од симптомите за рак. Иако можеби е некој друг дел од телото заболен, болка се јавува во дленките.Други симптоми за рак се изненадно губење тежина, засипнатост, постојан умор, иритирачка и ...
сите 10 | | | веќе видена

Природните лекови и здравата исхрана воопшто, ќе випомогнат повеќе од класичните лекови и тоа без штетни последици. Многу луѓе патат од проблеми со коските или зглобовите, па чувствуваат силни болки. Природните лекови и здравата исхрана воопшто, ќе випомогнат повеќе од класичните лекови и тоа без штетни последици. Многу луѓе патат од проблеми со коските или зглобовите, па чувствуваат силни болки.Она што може да ви помогне е овој природен лек, а за него ви е потребно.4 лажици семки од сусам8 лажици мелено ленено семе40 грама семки од тиква200 грама мед2 лажици желатин3 лажици суво грозјеСите семки убаво измијте ги и ставете ги во блендер заедно со останатите состојки. Добиената смеса чувајте во стаклен сад во фрижидер.Јадете по две лажици дневно, една пред појадокот и една пред ручекот. Набзо ќе забележите подобрување Болките ќе се намалат, односно целосно ќе исчезнат.
сите 16 | | | веќе видена

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели на партијата во очи претстојниот 16- ти вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, сакам да одговорам на овие гласини и шпекулации, се вели во ФБ статусот на довчерашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели на партијата во очи претстојниот 16- ти вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, сакам да одговорам на овие гласини и шпекулации, се вели во ФБ статусот на довчерашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.-Ја информирам јавноста, a особено партиското членство и делегати на Конгресот дека повеќето од оние личности чии имиња секојдневно се спомeнуваат во медиумите како потенцијални кандидати за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, се ...
сите 127 | | | веќе видена

Засега нема информации дека други членови на ДИК си поднеле оставка, иако некои од нив потврдуваат дека веќе им се напишани. Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин. До собраниската архива барање за предвремен престанок на функцијата поднеле и членовите на ДИК предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев, потвруваат од Парламентот. Чичаковски, Дума и Милев оставките ги поднесоа откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси и интернет петицијата за оставка на членовите на Комисијата. Мандатот на овој состав на комисијата истекува во 2020 година. Чичаковски е прв човек на ДИК од редот на експертите од 2015 година по постигнувањето на Пржинскиот договор, а Дума и Милев се предложени од редот на политичките партии. Засега нема информации дека други членови на ...
сите 213 | | | веќе видена

Ако среде зима останете без греење или едноставно не може да го поднесете студот,и постојано ви студи, постојат неколку начини и трикови со кои можете набрзина да се затоплите. Ако среде зима останете без греење или едноставно не може да го поднесете студот,и постојано ви студи, постојат неколку начини и трикови со кои можете набрзина да се затоплите.Фен за коса- земете го фенот за коса и уклучете го на најјако, и ставете го под ќебето и уклучете го. Брзо ќе ја затопли постелнината а потоа ленете под ќебето, овој метод брзо делува а можете и фенот да го оставите вклучен уште неколку минути да дува дирекно во вашето тело.Резаева чорапи- ако излегувате, секогаш со вас носете си резерва чорапи, во случај тие кои ги носите да се намократ или ако е многу студено да облечете два пара чорапи.Лута храна- зачинете ја храната со малку луто. Ако јадете луто, ќе почнете да се потите и ќе почувствувате топлина, само немојте да претерувате.Топла вода- најбрз начин да се загреете е да пушитите топла вода да тече ...
сите 3 | | | веќе видена

Новите цени важат од полноќ. Регулаторната Комисија за Енергетика денеска одлучи од полноќ да се зголеми цената на бензинот и дизелот.Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 0.5 денари и еден литар од овие горива ќе чини 66.00 односно 67.50 денари, додека ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 0.50 денари и еден литар дизел гориво ќе чини 54.50 денари.Новите цени важат од полноќ.
сите 50 | | | веќе видена

next