Лимбо

Лидер на Ал Каеда Ајман ал Завахири ги повикал денес граѓаните на Тунис да се кренат против владеачката партија поради тоа што вовела нов устав кој не е заснован на шеријатскиот закон. Во видео пораката објавена а еден форум, Ал Завахири ги обвинил лидерите на партиите Енахда, умерени исламисти кои формирале нова влада после изборите во октомври, дека го кршат исламското учење поради воведување на устав кој не е во склад со шеријатското право. Тој додал дека умерен ислам значи “прифаќање на муслиманите да се борат и во американската војска во Авганистан”, но не и отфрлање на шеријатскиот закон. Ал Завахири стана лидер на Ал Каеда откако основачот на терористичката организација Осама бин Ладен беше убиен минатата година во напад на американските специјалци во Пакистан.
| | веќе видена

Изборите за собранието, кои што темелно треба да го променат сегашниот систем на владеење, прилагоден на четири децениското владеење на соборениот лидер Моамер Гадафи, треба да се одржат на 7 јули. Не сакам никого да го обвинам за одложувањето, само сакам да обезбедам изборите да бидат транспарентни – изјавил претседателот на изборната комисија Нури Ал Абар на конференцијата за новинарите. Во текот на 42 години владеење на Гадафи, немало директни избори во Либија, бидејќи поранешниот либиски лидер ги сметал за буржуаски и недемократски. Последните повеќепартиски избори во Либија беа одржани во 1952 година, под тогашниот крал Идрис. Со Либија моментално владее Националниот преоден совет, неизбрано тело составено до граѓански и племенски лидери и противници на Гадафи, на кои им е меѓународно признато како легитимно водството на земјата.
| | веќе видена

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски, кој што го предводи владиниот економски тим во чиј состав се вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, министерот за привлекување странски инвестиции Веле Самак, како и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот Христијан Делев, денеска (петок, 8 јуни 2012 година) престојува во Осло, Кралството Норвешка. Во рамки на посетата на Осло предвидена е средба на претседателот на Владата Никола Груевски со премиерот на Кралството Норвешка, Јенс Столтенберг. Исто така, владиниот економски тим ќе присуствува и на бизнис форум на кој ќе бидат претставени економските и инвестициските потенцијали на Република Македонија пред повеќе заинтересирани норвешки компании, а предвидено е и одржување на поединечни средби со неколку од нив. Извор: Влада на РМ
сите 34 | | | веќе видена

Најмалку 16 лица се загинати, а 32 се повредени во сообраќајна несреќа која се случи во северна Боливија кога автобус со ученици излетал од патот и се срушил во провалија. Шефот на локалната полиција соопштил дека бројот на жртви може сеуште да се зголеми бидејќи сеуште се расчистува околу остатоците на автобусот. Тој навел како автобусот излетал во 120 метри длабока провалија. Учениците навеле како несреќата се случила кога возачот на автобусот се обидел да пушти друг автобус да помине покрај него
сите 13 | | | веќе видена

Четиринаесет безживотни тела се пронајдени во напуштено товарно возило во северно Мексико во државата Тамаулипас. Полицаец ги открил телата на 11 мажи и 3 жени околу пладне во возило кое било непрописно паркирано, пренесува АФП. На местото е пронајдена порака на парче ткаенина во која еден наркокартел презима одговорност за убиствата.
сите 6 | | | веќе видена

Њујорк – Американската бонитетна агенција “Фич” го намали кредитниот рејтинг на Шпанија, наведувајќи причина големите трошоци за спасување на нејзиниот банкарски сектор, големиот долг и продлабочување на рецесијата. Долгорочниот кредитен рејтинг на Шпанија е намален за три степени, од А на БББ, со негативна прогноза, соопшти “Фич”, пренесува АФП. Се очекува дека Шпанија че остане во рецесија во текот на целата година, како и во 2013, за разлика на претходните прогнози дека нејзината економија во 2013 ќе оствари благ пораст – наведено восоопштени на “Фич”. Со голема стапка на невработеност и малку пари, шпанската финансиска криза ги присилува се` поголемиот број луѓе да се обрат за помош во хуманитарните заедници и да се хранат во јавните кујни.
сите 7 | | | веќе видена

Њујорк – Специјалниот пратеник на ОН Кофи Анан за неуспехот на својот мировен план во Сирија го обвини првенствено режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Тој предупреди на опасност од избувнување на граѓанска војна во таа земја. Анан во четвртокот го повика поделениот Совет за безбедност на ОН да се закани со “последици” доколку ал-Асад не го запре насилството. Тој истакна дека е време најмоќното тело на ОН и пошироката меѓународна заедница да го зајакнат притисокот со цел да бидат сигурни за примена на планот или да започнат со разгледување на други можности за прекинување на крвопролевањето. Во новите судири во изминатите денови во Сирија животот го загубија десетици луѓе, меѓу кои и деца и жени, а на мировните набљудувачи на ОН не им беше дозволен пристап на местата каде се случија убиствата. Арапските земји порачаа дека најмоќното тело на ОН треба да воведе невоени санкции за Сирија. САД и нивните европски сојузници со месеци неупсешно се обидуваат да воведат санкции за Сирија, но Русија и Кина ...
сите 5 | | | веќе видена

Грчката полиција издаде налог за апсење на Илијас Kасидијарис (32), портпарол на грчката десничарска партија "Златна зора" и поранешен припадник на специјалните единици на армијата, кој утринава во ТВ-шоу брутално и удрил шлаканица на Лијана Канели од Комунистичката партија, а пред тоа со вода од чаша ја полил Рена Дури од левичарската коалиција Сириза. Инцидентот се случи во политичката програма на приватната ТВ "Антена", во која биле поканети членови на партијата која влезе во националното собрание според изборните резултати од шести мај, по што не е формирана владата на Грција. Касидијарис, чија партија на 6 мај со 6,9 отсто гласови го надмина прагот за влез во парламентот, изгуби трпение и избувна кога Дури го споменала обвинението против него за вооружен грабеж во 2007 година. Судскиот процес по оваа тужба почна во средата, но беше одложено за 11 јуни.
сите 16 | | | веќе видена

Хрватот Иван Хрлиќ, на шега преку оглас ја продал мајката на неговата сопруга се додека не добил сериозна понуда за која не размислувал два пати. Иван одлучил убаво да се пошегува со својата “баба“ и на интернет објавил оглас во кој тој ја продава мајката на неговата сопруга. По две недели добил понуда во вредност од 4000 куни. Со оглед на тоа дека огласот на интернет се смета за правно обврзувачка понуда, Иван бил должен да потпише купопродажен договор со анонимниот купувач, пренесува дневник.хр. Вака изгледал огласот: Модел: Баба (мајка на сопругата) Состојба: Зачувана, како нова Боја: Беж Година на производство: 1945 година Поминати километри: два брака (првиот 15, вториот 18 години) Мотор: Јаде место (двотактен) Тежина: 105 кг Гаражирана: Да Опис: Бабата е како нова, во фабричка состојба, сто проценти технички исправна, без ’рѓа. Пред две години била на сервис кај овластен сервисен центар во Ребро, Загреб. Кожен ентериер, сите делови се оригинални, вреди да се погледне! Може да се рента, минимално ...
сите 5 | | | веќе видена

Проширување на бизнисите и отворање дополнителни работни места преку новите мерки што ги најави Владата. Тоа го најавуваат претприемачи корисници и на досегашните мерки преку Агенцијата за вработување, кои денеска на средба со вицепремиерот Зоран Ставрески и министерите за економија и за труд и социјална политика Ваљон Сарачини и Спиро Ристовски разговараа детално за новите мерки. Со министрите разменија мислење за две од 12-те нови економско-социјални мерки на Владата, а кои се директно насочени на активности за самовработување и обука за познат работодавач. Со нив, посочи вицепремиерот Ставрески, се очекува да се креираат околу 2.000 работни места, за што се обезбедени 4,5 милиони евра во буџетот на Агенцијата за вработување, а со цел заедничко пребродување на кризата. Дејан Трифуновски, стоматолог кој има своја приватна ординација веќе пет години и го почнал тој бизнис со помош на претходните мерки од Агенцијата за вработување, вели оти финансиите што се најавуваат со новите мерки се пресудни во вакви ...
сите 5 | | | веќе видена

Околу 3.000 деца од петто до осмо одделение од семејства во социјален ризик (корисници на социјална парична помош или постојана парична помош) и деца корисници на посебен додаток ќе имаат можност да одат на летен или зимски одмор, како дел од последниот пакет економско-социјални мерки што Владата го предвиде, односно проектот Користење на услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски, кој појасни дека 2.000 деца ќе ја користат услугата во летниот период, а 1.000 деца за време на зимскиот распуст во 2013 година. - Услугата опфаќа седумдневен одмор, шест ноќевања со три оброка дневно и превоз во двата правци. Децата ќе се рекреираат во туристичките објекти во Република Македонија и во детските одморалишта. За овој проект во буџетот на Министерството за труд и социјална политика за 2012 година се обезбедени 15 милиони денари, рече Ристовски. Тој ...
| | веќе видена

Македонија стои солидно во однос на искористеноста на инструментот за претпристапна помош - ИПА, но потребно е да ги зголеми своите капацитети за уште подобра искористеност на фондовите што ги нуди овој инструмент. Ова е една од целите на проектот „Комуникација и видливост за ИПА“, финансиран од Француската амбасада во Македонија во вредност од 50.000 евра, што го спроведува Секретаријатот за европски прашања. - Сметам дека во однос на искористеноста на ИПА-фондовите сме солидни и не се вистина изјавите кои ги слушаме дека тие не се искористуваат. Доколку ги зголемиме нашите капацитети како институции, како општество, како централна и како локална власт, можеме да ја зголемиме искористеноста на фондовите, рече вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи. Потврда за тоа, според неа, е и фактот дека Македонија е прва по искористеност на TAIEX-инструментот кој нуди поддршка во сферата на реформите во областа на судството. Според амбасадорот Жан Клод Шлумберже, овој проект за техничка помош е во рамки на ...
сите 2 | | | веќе видена

Официјалниот спонзор на англиската Примиер лига, Беркли, спроведе анкета меѓу тренерите на 20 прволигашки клубови кои ќе бидат дел од Европското фудбалско првенство. Според оваа анкета дури 73 отсто од менаџерите сметаат дека новиот-стар европски првак ќе биде Шпанија, додека останатите 27 проценти типувале за Германија. Интересно е тоа што никој од нив не ја стави на педесталот Англија, иако дури 73 проценти предвиделе дека ќе се пласира во четврт-финале и дека тука ќе застане.
сите 2 | | | веќе видена

Неверојатното искуство ќе биде веќе додадено во познатата услуга, а фотографиите ќе ги снимат авиони кои непрекинато кружат над одбраните градови. Податоците кои стигнуваат од бројните авиони ќе се комбинираат со сателитските снимки и така ќе се креираат тридимензионалните модели. Гугл Мапс 3Д претставува нов чекор во планот да се креира карта на светот само од фотографии.
| | веќе видена

Американската поп пејачка Кејти Пери е последна во низа познати личности чиј живот ќе биде преточен во форма на стрип. Издавачката куќа Bluewater Productions, позната по серијата биографски изданија за животот на ѕвездата Џастин Бибер, Лејди Гага и Тејлор Свифт, ќе објави стрип за 27 годишната пејачка од нејзиното детство во строго христијанско семејство до нејзините први големи хитови “I Kišed A Girl” i “Hot n Cold”. Засега сеуште не се знае кога овој стрип, познат под името “Fame:Katy Perry” ќе се најде во продажба и дали ќе го опфати делот од нејзиниот брак со британскиот комичар Расел Бренд.
сите 2 | | | веќе видена

Вчера рано утрото набљудувачите ширум светот имаа единствена прилика да видат еден од најретките астрономски феномени. Еве како изгледаше тоа. Снимката го покажува целото 7 часовно патување на Венера пред Сонцето во само 39 секунди. Овие небески спектакли се случуваат двапати во 8 години, после што следи пауза од 100 години. Така се случило во 1761 и 1769, па во 1874 и 1882. Првиот пар од 8 години се случи во 2004 година и вториот вчера, а следниот дури во 2117 година.
| | веќе видена

Иако за неуредниот живот најчесто се обвинуваат младите, непростливи грешки со здравјето сепак прават и они во 30тите. Обрнете внимание на 10 лоши навики кои го скратуваат животот. 1.Мешање на алкохол и седативи – Лековите за смирување во комбинација со алкохолот можат да бидат смртоносни, без разлика дали се работи само за една чаша вино со ручекот. 2.(Не)проверување на нивото на шеќер во крвта – Секој ден расте бројот на заболени од дијабетес тип 2, чии последици можат да бидат слепило или ампутација. 3.Дебелеење – Не треба да се нагласува дека вишокот на килограми предизвикува зголемен притисок, срцеви болести и низа други здравствени проблеми. 4.Игнорирање на знаци на инфаркт – Инфарктот не е само болка во градите, туку и чувство на несвестица или тежини во стомакот, болка во вратот или во долниот дел на грбот. 5.Малку спиење – Проблемот не се само подочниците и прозевањето, туку опасноста која следи кога возите поспани. 6.(Не)вежбање – Ако не сакате да имате проблеми со високиот крвен притисок, ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во периодот од 7. до 9. јуни о.г., ќе оствари посета на Европскиот Парламент во Брисел и во Стразбур. Во Брисел, министерот Попоски ќе се обрати на Десеттиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – Европска Унија, што ќе се одржува на 7. јуни во Европскиот Парламент. Тој ќе се осврне на актуелните состојби во евроинтеграцијата на Република Македонија во контекст на Пристапниот дијалог на високо ниво со Европската комисија и потребата од што поскоро отпочнување на пристапните преговори. На состанокот предвидено е да се разменат мислења за реформите во областите опфатени со Пристапниот дијалог на високо ниво, вклучително и за економските состојби, како и за регионалното управување со отпад и употребата на алтернативни извори на енергија. Инаку, Мешовитиот парламентарен комитет е формиран согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација, го сочинуваат пратеници од Република Македонија и од Европскиот ...
сите 54 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, кој што го предводи владиниот тим во чиј состав се заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, г-дин Владимир Пешевски, министерот за привлекување странски инвестиции, г-дин Веле Самак, како и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот, г-дин Христијан Делев, денеска (четврток, 7 јуни 2012 година) престојува во Копенхаген, Кралството Данска. Во Копенхаген претседателот на Владата, г-дин Никола Груевски ќе оствари средби со премиерот на Кралството Данска, г-дин Хелен Шмит, со претседателот на Парламентот на Кралството Данска, г-дин Могенс Ликетофт, како и со претседателот на Данск Индустри, г-дин Ди Карстен Дибвад. Владиниот економски тим ќе оствари работна посета на компанијата Донг Eнерџи, а ќе присуствува и на бизнис форум на кој ќе ги претстави инвестициските потенцијали на Република Македонија пред заинтересираните дански компании. Извор: Влада на РМ
сите 58 | | | веќе видена

Кинескиот ѕид е двапати подолг отколку што било сметано досега, објавила Кинеската државна управа за културно наследство. На основа на најновите детални истражувања, утврдено е дека должината на Големиот ѕид е 21.196 км. Управата за културно наследство утврдила дека во текот на истражувањето дека имало 2.000 км повеќе отколку што се верувало досега. Утврдено е дека ѕидот проаѓа низ 15 покраини, а неговата вкупна должина е 21.196 км. Изградбата на ѕидот е почната пред повеќе од 2.000 години, за време на владетелот Џин Ш Хуанг, а потоа се доградувал се до 17 век.
сите 9 | | | веќе видена

next