Лимбо

Венецуела ја надмина Саудиска Арабија и стана држава со најголеми докажани резерви нафта кои сочинуваат 10 отсто од познатите расположиви количини на тој енергенс во светот, соопштила компанијата “Бритиш петролеум” во редовниот годишен извештај. Таа компанија во "Статистичкиот преглед на енергија во светот за 2012" наведува дека Саудиска Арабија засега заостанува зад Венецуела со удел од 16 отсто докажани резерви на нафта во светот. На трето место е Канада со 11 отсто од вкупните резерви или 175,2 милијарди барели нафта.
сите 3 | | | веќе видена

Анкара – Се најавува одмазда Министерот за надворешни работи Ахмед Давутоглу изјави дека Сирија соборила воен авион во меѓународен воздушен простор, истакнувајќи дека Дамаск знаел дека тоа било турско летало. Поради тоа, Турција за вторник повика состанок со НАТО, на кој ќе биде одлучено за идните чекори. Спасувачкиот и истражниот тим го лоцирале воениот авион F-4.во сириските води, на длабочина од 1.300 метри.
сите 64 | | | веќе видена

Во силен земјотрес кој во неделата го погоди планинскиот крај на југозападна Кина загинаа најмалку четири лица, а стотици се повредени. Според проценките на Американскиот геолошки завод, земјотресот бил со магнитуда од 5,5 степени на длабочина од 9,3 км.
сите 14 | | | веќе видена

Американската државна секретарка Хилари Клинтон го осуди вчера официјален Дамаск, оценувајќи го за „дрско и неприфатливо„ соборувањето на турскиот воен авион. Тоа е уште еден одраз на неосетливата сириска власт за меѓународните норми, човечки животи, мир и безбедност – додала таа. Клинтон во своето соопштение ја потврдила поддршката на САД за турската влада и народ.
сите 64 | | | веќе видена

Шумскиот пожар кој брзо се прошири во неделата вечер во американската сојузна држава Колорадо, присили 11.000 луѓе да ги напуштат своите домови, а се заканува и на познатиот летен камп под планината Pikes Peak. Пламенот во шумата Pike National, проголта од неделата околу 1.000 хектари шума и доведе до наредба за евакуација на 11.000 луѓе од Колорадо Спрингс и околните градови.
сите 10 | | | веќе видена

Осумдесет милиони Египќани напнато ги исчекуваа конечните резутлати од претседателските избори. На изборната комисија и требаше една недела да ги избројат гласовите. Сега е официјално: Мухамед Морси е новиот претседател на Египет. Конечниот резултат од вториот круг на претседателските избори,на кои учествуваа Морси и поранешниот премиер од времето на Хосни Мубарак, Ахмед Шафик е 51,7 отсто за Морси и 48,3 отсто од гласовите за Ахмед. Кандидатот на Муслиманското братство над 13 милиони гласови, изјави претседателот на Врховната претседателска изборна комисија Фарук Султан. Голем број на подржувачи на Морси ја прославија победата на плоштадот Тахрир во Каиро, на исто место каде се одржуваа и протестите, после кои Мубарак беше присилен да ја напушти власта во февруари 2011 година. Во првото обраќање кон нацијата, Морси вети дека ќе ги почитува меѓународните договори кои Египет ги потпишал, особено односите на мировниот договор со Израел постигнат во 1979 година во Кемп Дејвид. Морси им оддаде почит на ...
сите 13 | | | веќе видена

Дваесет и девет средни училишта од девет општини во Македонија ќе бидат дел од проектот за безбедност во училиштата, кој беше промовиран денеска во Скопје. Проектот, инициран и поддржан од ОБСЕ, ќе се спроведе во средните училишта во соработка со министерствата за внатрешни работи и за образование и наука, како и со локалните власти во Скопје, Тетово, Охрид, Струга, Гостивар, Кичево, Битола и Македонски Брод. Целта на проектот е да ги собере професорите, учениците, родителите, полицијата, социјалните служби и сите останати засегнати членови на заедницата, заедно да работат на решавање на прашањето за безбедноста во училиштата, како и да обезбеди активно учество на учениците и да создаде чувство на заедничка одговорност. - Насилството во училиштата може да претставува вистинска закана за безбедноста и на професорите и на учениците, и може да наштети на безбедната и продуктивна училишна средина, изјави шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Ралф Брет додавајќи притоа дека од тие причини неопходно е ...
сите 17 | | | веќе видена

Спогодба за признавање документи за образование и научни звања меѓу Македонија и Руската Федерација потпишаа денеска македонскиот вицепремиер и министер за финансии Зоран Ставрески и руската заменик-министер за образование и наука Ина Биленкина. Со Спогодбата, меѓу другото, се усогласуваат нормите за признавање на образовните дипломи стекнати во училиштата и на универзитетите во двете земји и се воспоставува основа за продлабочување на меѓусебната соработка. Потпишувањето на Спогодбата е дел од активностите на македонскиот владин тим, кој предводен од премиерот Никола Груевски, е во посета на Руската Федерација. Владината делегација денеска на бизнис форум во градот Владимир ќе ги промовира инвестициските можности и поволностите за отворање и реализација на бизнис во Република Македонија. Предвиденo e владиниот тим во чиј состaв се и министерот за економија Ваљон Сарачини и министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Бил Павлески, да има средба и со губернаторот на Владимирската ...
сите 117 | | | веќе видена

Едно седумгодишно девојче од Англија се разбудила од седумдневна кома, откако нејзината мајка и отпеала песна од Адел, поточно хитот "Rolling in the Deep". Шарлот Нив во сон претрпела излив на крв во мозокот, што ретко се случува на така млади лица, после што била двапати оперирана. Девојчето после операцијата паднала во кома, а докторите давале мали шанси дека ќе се разбуди. Но, кога нејзината мајка Лила седнала покрај нејзе, на радио ја слушнала нивната омилена песна "Rolling in the Deep", која тие двете често заедно ја пееле. Лила почанала да пее, а Шарлот на нејзино изненадување се насмеала. Докторите не можеле да поверуваат што се случува, а девојчето за два дена почнало да зборува и да учи повторно да оди.
сите 7 | | | веќе видена

Атина – Лидерот на социјалистите Евангелос Венизелос и шефот на умерената левица Фотис Кувелис се договориле денска да ја поедноставнат постапката на формирање на коалициона влада на Грција. Самарас би требало денеска да ги продолжи состаноците со политичките лидери, изјавила партијата Нова Демократија. Политичките преговори после изборите одржани на 6ти мај не беа успешни, па во неделата беа повторно одржани парламентарни избори, но Грција е сега свесна дека партнерите би можеле да ги казнат доколку повторно има политички застој.
сите 89 | | | веќе видена

Каиро – Припадници на Муслиманското братство ќе одржат денеска демонстрации ширум Египет во знак на протест против одлуката на воениот суд да пресвои нови овластувања. Протестот под името Марш на милиони луѓе, е најавен за денеска, а се очекува дека и пратениците ќе се обидат да влезат во зградата на парламентот, пренесува Би-Би-Си. Владеачкиот воен совет во неделата издаде нов уставен документ, со кој војската доби одврзани раце да прогласи вонредна состојба, како и можност да одлучува за буџетот, како и право на вето при пишување на новиот устав. Воениот совет вети дека ќе ја предаде власта на новиот претседател кој ќе положи заклетва пред Уставниот суд до 30 јуни, изјавил Махмдух Шахин, еден од генералите на власт.
сите 3 | | | веќе видена

Меѓународниот неделен весник “Нејчер” го обвинил новиот романски премиер Виктор Понта за плагијат на докторската теза. Магазинот тврди дека новинарите добиле на увид “документи кои се собрани од анонимна личност и во кои се сугерира дека повеќе од половина од тезата на Понта за функционирање на Меѓународниот кривичен суд на романски јазик и на 432 страни, содржи двоен текст”. Доколку обвиненијата бидат потврдени, тоа би можело да доведе до притисок на јавноста за Понта да поднесе оставка. Понта ги демантираше таквите тврдења и го обвинил својот политички неистомисленик, претседателот Трајан Басеску дека организирал кампања против него. Лидерот на Социјалистите презема функција премиер во мај. Во Романија парламентарните избори се одржаа во ноември. На локалните избори одржани пред седум дена коалицијата на Понта освои околу 50 отсто од гласовите.
сите 3 | | | веќе видена

Пејачката Бијонсе која глумеше во филмот "Dream Girls" се советувала со својата пријателка, Гвинет Палтроу како да се врати на глумата. Гвинет Палтроу после разговорот со Бијонсе, разговарала со својот кум, режисерот Стивен Спилберг и му рекла дека Бијонсе би можела да игра во филмот "Austin Powers: Goldmember", пишува “Сан”.
| | веќе видена

Рим – Италијанското обвинителство побарало три години и осум месеци затвор за поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, обвинет за финансиски проневери. Какошто пренесуваат италијанските медиуми, обвинителот Фабио де Пасквале истакнал дека е јасно дека Берлускони бил на “чело на ланецот на команда” на затајување данок и дека црните фондови на “Медијасет” “носат негови отпечатоци”. Берлускони беше премиер на Италијадо ноември 2011 година, кога на негово место дојде Марио Монти. Поранешниот премиер е обвинет дека плаќал сексуални услуги на една малолетничка со мароканско потекло, како и дека ја злоупотребил службената функција за да ја ослободи кога била уапсена за кражба.
сите 2 | | | веќе видена

Каиро-Стравично злосторство разоткрила една жена купувајќи месо кај еден египетски месар. Месарот ја убил својата сопруга, а потоа нејзиното месо го продавал како јагнешко. Во расправија со својата сопруга еден месар во целост изгубил контрола и ја заклал жената, потоа и ја одрал кожата, а потоа нејзиното месо го продавал како младо јагнешко. Остатоците од телото на сопругата се пронајдени во фрижидерот во месарницата, како и во неговиот стан. Месарот изјавил дека ја убил својата жена бидејќи не го слушала.
сите 2 | | | веќе видена

Со цел да му се заблагодари, Бијонсе на својот сопруг, раперот Џеј-Зи, му подари луксузен приватен авион. Се работи за авион Bombardier Challenger 850 чија вредност е 40 милиони долари. Освен што е скапоцен, во авионот има и голема дневна соба, кујна, спална соба и две големи бањи.
сите 4 | | | веќе видена

Иако бракот на старлетата Ким Кардашијан со кошаркарот Крис Хамфрис траеше се на се 72 дена, таа тврди дека во тој период научила што сака, а што не сака во животот. “Жал ми е ако некого повредив, но не сакав. Личноста која станав поради тоа лудо искуство не би ја менувала никогаш”, изјавила Ким. Го сакав и затоа тоа боли и мене и него. Беше многу срамотно, но не би рекла дека беше грешка туку лекција, рекла Ким, која моментално е во врска со пејачот Канје Вест.
сите 2 | | | веќе видена

Стефано Габана не се снаоѓа во светот на детската мода, па затоа се` оставил во рацете на Доменико Долче. Италијанските модни креатори Долче и Габана својата прва колекција за деца ќе ја претстават во јули. Колекцијата ќе се содржи од облека за деца до 10 години, а меѓу најинтересните парчиња се секако свечените фустани и костими за децата. Фустаните имаа убави цветни детали, блузите имаат детали од чипка, а изработиле и лептир машни за посебните пригоди.
| | веќе видена

Новите патики на Адидас предизвикаа незадоволство, бидејќи оние кои го сакаат овие патики го обвиниле брендот дека промовира расизам. Патики со окови, кои ги креирал њујоршки дизајнер Џереми Скот, имаат пластични портокалови лисици прикачени за секој глужд. Патиките од 350 долари беа промовирани на Фејсбук на 14 јуни со статус: “Затегнете го вашиот стил со овие патики кои стигнуваат во август. Толку се добри што ќе ги заклучите на своите нозе”. За многумина овој модел се поврзува со ропството и затворите. После многу критики на Фејсбук, од Адидас се извиниле за навредливиот дизајн и најавиле повлекување на плановите за патиките да станат достапни на пазарот.
сите 2 | | | веќе видена

Славниот мачор Гарфилд денска го слави својот 34 роденден. Еден од најпознатите цртани мачки роден е на 19 јуни 1978 година на страниците на истоимениот стрип, а го нацрта Џим Дејвис. Овој мрзлив, саркастичен мачор сака да јаде лазањи, да пие кафе, да спие и да управува со далечинското од телевизорот, а најмногу го мрази понеделник. Гарфилд се смета за класика бидејќи не само што преживеа децении туку во текот на целиот период остана свеж и интересен во своите идеи. Некои од познатите изреки на Гарфилд: “Сакај ме, храни ме, никогаш не ме оставај” “Никогаш не и верувај на насмеана мачка” “Ја не сум неуреден. Јас сум организациски предизвикан”! “Гладен сум, значи постојам” “Мразам понеделник”
сите 6 | | | веќе видена

next