Лимбо

На основците со натпросечна или високо просечна ментална зрелост најчесто им се препорачува гимназиско образование или по лична желба и средно стручно училиште, додека на послабите им се препорачува избор на средно стручно образование и избор на конкретна професија за која не е неопходно натамошно високо образование. Ова се резултатите од тестовите за испитување на менталната зрелост на кандидатите-ученици за испитување на посебно способности и професионални интереси. Пилот-проектот за професионална ориентација на учениците го спроведе Министерството за образование и наука во соработка со Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување, а децата беа тестирани во времетраење од три часа. Најголем дел од основците биле заинтересирани за општествени науки, односно да го продолжат своето школување во гимназија, додека околу 40 отсто се заинтересирани за средно стручно образование. - Професионалната ориентација ги подразбира услугите на Агенцијата за вработување за невработените и други ...
сите 6 | | | веќе видена

Редовно консумирање на андол поврзано со намален ризик од заболување од рак на кожата, покажало најновото истражување на дански научници. Научниот магазин "Cancer" објавил дека лицата кои редовно зимаат андол имаат просечно 15 отсто помали шанси да заболат од рак на кожата, вклучувајќи и малигнен меланом – најсмртоносниот тип на оваа болест. Во осумгодишното истражување спроведено на Универзитетската болница во Архуса учествувале околу 200.000 испитаници, пренесува Би-Би-Си. Тестирањата спроведени на животните покажале дека андолот може да ја ублажи појавата на лезии на кожата кои предходат на појава на ракот. Експертите сепак наведуваат дека користењето на заштитни средства и избегнување на претерано изложување на сончевите зраци се сепак и понатаму најдобри методи за превенција од рак на кожата.
| | веќе видена

Министерството за здравство ја возобновува мајчината книшка што треба да ја поседува секоја бремена жена. - Мајчината книшка беше задолжителна пред 10 година. Порано беше обврска да ја има секоја бремена жена и тоа даде резултати, рече министерот Тодоров кој истакна дека се воведува повторно со цел подобрување на здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и намалување на здравствените ризици по здравјето на мајката и доенчето. Книшката, како што појасни министерот, претставува еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен. - Ќе имаме здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Ќе се следи континуирано и може многу полесно да се преземат сите оние потребни мерки кои ќе се востановат во текот на прегледите што ќе се прават, истакна Тодоров. Посочи дека мајчината книшка, заедно со предвидените редовни прегледи, е една од формите за борба против смртноста на доенчињата која според ...
сите 8 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска рече дека проектот за најавените стипендии за студирање на реномираните светски универзитети добива една добра димензија и оти веќе 15-тина студенти се пријавиле во МОН за ваква стипендија. Груевски, на денешната промоција на 14 нови наслови од областа на медицинската наука на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, истакна дека со проектот за стипендирање на студенти од Владата му се дава можност на секој граѓанин на Македонија што ќе биде примен на еден од стоте највисоки рангирани универзитети во светот или во областа на техничките науки во 200 највисоко рангирани според Шангај листата да биде корисник на оваа стипендија. Груевски рече дека во тек се проверките за тие 15-тина студенти и додаде дека доколку работите излезат онака како што се пријавени, наскоро ќе ги објават нивните имиња. - Тоа ќе бидат студенти на кои државата ќе им ги покрие сите трошоци, стипендијата за студирање, патни трошоци, сместување и осигурување. Тоа се сите трошоци што ги има еден студент кога ...
сите 3 | | | веќе видена

Летови на шест нови дестинации од македонските аеродроми ќе почнат од крајот на октомври годинава. Тоа го најави денеска премиерот Никола Груевски истакнувајќи дека постапката за субвенционирање авио летови од страна на Владата е во завршна фаза. - Најавивме дека ќе објавивме меѓународен конкурс за таа намена, тоа веќе е во завршна фаза и наскоро ќе ги објавиме деталите, изјави Груевски одговарајќи на новинарски прашања по промоцијата на 14 нови книги од областа на медицинската наука како дел од владиниот проект за превод на илјада стручни книги , на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Во комбинација за шесте нови дестинации наброја премиерот се Дортмунд, Базел, Малме, Ајнховен, Милано...Воедно Груевски го поздрави најавеното директно поврзување на Скопје со Дубаи кој што лет ќе го реализира од октомври авиокомпанијата Слајд Дубаи. Сето тоа е дел од напорите на Владата за привлекување и отворање повеќе авио линии кон Македонија, истакна Груевски. Тоа, според него, ќе помогне првенствено за македонските ...
| | веќе видена

Штип ќе добие нова болница и медицински факултет, но воедно ќе биде место каде што преку набавката на акцелератор граѓаните од цела источна Македонија ќе немаат потреба од патување во Скопје и ќе ги добиваат соодветните медицински услуги на едно место. Тоа го најави денеска премиерот Никола Груевски кој за претстојните активности за изградба на болница и медицински факултет разговараше со ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип Саша Митрев и деканот на Медицинскиот факултет Никола Камчев, во присуство на министрите за здравство и за образование и наука Никола Тодоров и Панче Кралев, како и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од Штип. Премиерот информира дека е завршена проектната задача за болницата и веќе се рачистени имотно - правните односи. Сега почнува проектирањето, процес што ќе трае околу шест месеци по што, како што најави, ќе биде распишан тендерот за изградбата на тој здравствен објект. Во близина на болницата планирано е да се изгради и објект за медицинскиот факултет, а веројатно, според ...
сите 3 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски смета дека СДСМ на митинзите промовира стара реторика, стари ликови и лицемерен однос. - Сите слушнавме дека СДСМ дека почнаа митинзи на кои ги промовираат кандидатите и спиења во селски куќи. Сега не знам кога одат во селските куќи дали им кажуваат на луѓето, на домаќините дека истите тие СДСМ истовремено во Парламентот предлагаат намалување на пензиите на пензионерите, намалување на социјалната помош на примателите на социјална помош, намалување на платите во јавниот сектор и намалување на субвенциите за земјоделците, рече Груевски одговарајќи на новинарско прашање при посетата на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Не знам дали ги потсетија дека својот политички контра партнер, а тоа сме ВМРО-ДПМНЕ, додаде тој, со подбив пред неколку години го нарекуваа земјоделско селанска влада со црковно конзервативна провиненција и дека играа мајтап со нас зашто сме давале многу пари за земјоделците, големи субвенции и дека на тој начин сме го направиле буџетот да биде земјоделски, што тие ...
| | веќе видена

Лондон – Британскиот премиер Дејвид Камерон и неговата сопруга Саманта ја заборавиле својата 8 годишна ќерка во еден паб после ручекот со пријателите, пишуваат британските медиуми. Инцидентот се случил пред неколку недели кога Камерон и неговата сопруга после ручекот го напуштиле локалот во различни автомобили, мислејќи дека детето е кај другиот. Додека премиерот и неговата сопруга се договарале околу превозот, ќерката отишла до тоалет. Дека ја нема Ненси приметиле дури кога се вратиле во својата официјална резиденција во вила Чекерс, во Бекингемшир, 65 км северно од Лондон. Премиерот и неговата сопруга биле во шок кога виделел дека ја нема ќерката, но за среќа се` траело околу 15 минути, со оглед на тоа дека пабот од вилата е оддалечен само неколку минути возење.
сите 18 | | | веќе видена

Џерар Пике би можел да добие уште нешто освен пехарот на Еуро 2012. Странските медиуми пишуваат дека колумбиската пејачка Шакира е бремена од Шпанецот Џерар Пике. Трачот исплива од мексикански интернет портал TVNotas, каде пишува дека Шакира е бремена, и дека таа и нејзиниот избраник купиле прекрасна куќа во Барселона каде и планираат да се скрасат. Колку е тоа вистина останува да видиме.
сите 13 | | | веќе видена

Професорката од Универзитетот Hacettepe, отсек за прехрана и диетални производи, др. Зехра Демирел, изјавила за агенцијата Анадолија дека консумирањето на овошје и зеленчук спречува бројни болести, меѓу кои и срцеви болести, рак и некои хронични заболувања. За да помогнеме во нормално функционирање на нашиот организам и да спречиме развој на разни заболувања, потребно е дневно да консумираме пет порции овошје. Тоа би значело дека дневно треба да изедеме најмалку 400 гр. овошје и зеленчук, изјавила Демирел. Црвеното овошје, како што се јагодите, црешите, вишните и други видови содржат пигменти познати како anthocyanidin . Овие пигменти имаат силно антиоксиданстко делување. Слично е и со белото и црвеното грозје, кое е исто така силен атиоксиданс. Ова овошје има важна улога во спречување на тешките заболувања, како рак и болести на срцето. Лубеницата и дињата се идеална храна за летото. Laykopenin , кој се наоѓа во лубеницата, исто така е силен антиоксиданс. Жолтото овошје, како кајсиите, освен влакна, калиум ...
| | веќе видена

Во светот на славните зборовите “те сакам” не се толку гласни, па затоа Ким Кардашијан одлучи на своето момче Канје Вест да му купи поклон вреден 750.000 долари. Тоа беше специјален поклон за 35 роденден на раперот.
сите 3 | | | веќе видена

Марко Јариќ и Адријана Лима до крај на летото ќе станат потворно родители, а додека бебето не дојде, секој слободен момент го посветуваат на својата ќеркичка Валентина. Марко неодамна со сопругата и ќеркичката помина една недела во Бразил кај мајката на Адријана, а многу веројатно е дека и во текот на летото ќе го посети и своето семејство во Белград. Иако се шупкаше дека Адријана и Марко се разведуваат, се покажа дека сепак од тие прикаски нема нималку вистина.
сите 3 | | | веќе видена

После шест години врска и две деца американскиот актер ја доведе пред олтар убавата Бразилка, манекенка и дизајнерка, 29-годишната Камила Алвес. Вечниот ерген Метју Меконахи конечно стави прстен на својата рака. Тајната венчавка на која биле повикани само најблиските пријатели и семејствата се одвивала на нивниот имот во Тексас. Парот има веќе две деца, син и ќерка.
сите 5 | | | веќе видена

Финалниот натпревар на Ролан Гарос помеѓу Џоковиќ и Надал денеска од 13 часто ќе биде продолжен потврдиле организаторите. Дуелот помеѓу најдобрите светски тенисери вчера беше двапати прекинат поради дождот. Финалето денес продолжува при резултат од 6-4, 5-3, за Рафаел Надал.
сите 46 | | | веќе видена

Социјалистичката партија која припаѓа и на Франсоа Оланд заедно со сојузниците во првиот круг од гласањето на парламентарнит еизбори во Франција го доби мнозинството гласови, покажуваат првите неофицијални резултати од изборите. Левицата и нејзините сојузници добиле повеќе од 46 отсто од гласовите. Со тоа освоја значајна надмоќ над десниот УМП, кој заедно со партиите во коалиција имаат 34 отсто од гласовите. Исто така доколку победи левицата на изборите ќе биде одлична моќност за Оланд, за спроведување на реформите во Франција. Франција е една од ретките земји која има два круга парламентарни избори, па така Французите на избирачките места ќе излезат повторно за една недела, на 17 јуни.
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку шест лица се убиени, а 38 се ранети во неделата кога две минофрлачки гранати паднаа на багдадскиот плоштад полн со шиитски аџии. Нападот се случил на плоштадо Кураиш во северозападниот кварт на Багдад Кадимија каде аџиите се собираат пред верскиот празник со што се одбележува годишнина од смртта на имамот Муса ал Кадима. Полициски извори изјавиле дека бројот на жртви може да се зголеми. Иако насилството во Ирак е општо намалено, сунитските исламистички бунтовници поврзани со Ал Каеда сеуште се способни за смртоносни напади, често наменети за Шиитите со што ќе ги распламтат секташките тензии кои во 2006-2007 година речиси доведоа до граѓанска војна во Ирак.
сите 19 | | | веќе видена

Завршниот трет дел од филмот “Hangover” ќе се одигра во Лас Вегас, каде Стју, Фил и Алан ја започнаа својата авантура. Бредли Купер, Ед Хелмс и Зек Галифианакис повторно се враќаат во своите улоги од филмот “Hangover”. Многумина ќе бидат изненадени од последното продолжение на филмот, а тоа ќе биде совршен крај на трилогијата на хаос, очај и лоши одлуки, изјавил Тод Филипс, режисерот и најавил враќање на Мајк Тајсон во мала улога.
| | веќе видена

Заменик шефот на израелската армија, генералот мајор Јаир Наве предупреди дека Сирија располага со најголеми залихи на хемиско оружје во светот и со ракети кои можат да достигнат до секоја точка во Израел. Израел го набљудува крвопролевањето во Сирија со се` поголема загриженост. Тие две земји и порано биле во војна и Сирија ги поддржувала антиизраелските организации. Многубројните обиди да се склучи мир не вродиле плод. Меѓутоа, иако овие две земји се формално во војна, линијата на разделба е воглавно мирна веќе со децении. Од неодамна израелксите политичари изјавуваат како е прашање на време падот на Асад и го осудуваат крвопролевањето, нудејќи помош и изразувајќи надеж дека ќе заслаби сирискиот режим. Поради се почестите извештаи за бруталните насилства, расте бесот во јавноста и израелските официјални лица ги зајакнале своите критики.
сите 2 | | | веќе видена

Во западната американска држава Колорадо беснее пожар кој уништи над илјада хектари поле и ги натера стотиците луѓе да се евакуираат, додека едно лице се води за исчезнато. Портпаролот на канцеларијата Ник Кристенсен изјавил дека 18 куќи се униптени или оштетени од пожарот, и дека е издадена наредба за евакуирање.
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку 14.115 луѓе, најголем дел цивили, се загинати во Сирија откако започна бунтот против режимот на претседателот Башар ал-Асад. Сириската опсерваторија за човекови права (ОСХД) известила дека најмалку 9.862 цивили, 3.470 војници и 783 дезертери го загубиле животот во потиснување на бунтот и во борбите.
сите 2 | | | веќе видена

next