Лимбо

Дезмонд Хечет кој има само 33 години е татко на 30 деца со 11 различни жени. Имено, тој е веќе познат на јавноста во американската држава Тенеси, откако пред суд признал дека е татко на 21 дете и ветил дека со таа бројка ќе застане, но бидејќи тоа не се случило 33-годишниот татко се обидел да побара помош од државата за редовна исплата на алиментација. “Немав намера да имам толку деца, едноставно се случи“, изјавил Хечет за една локална телевизија. Дезмонд Хечет работи многу лошо платена работа, а половина од платата ја распоредува на сметка на 11 жени, мајки на неговите деца, и кога парите ќе се поделат некои од неговите деца добиваат само 1,49 долари месечно. Тој се обратил до судот со барање да му дозволат пауза од плаќање алиментација бидејќи едвај се снаоѓал со минималната заработка, додавајќи дека ги знае имињата на сите деца и датум на раѓање, од кои најстарото има 14 години.
сите 11 | | | веќе видена

Милиони луѓе ширум Азија утринава имаа можност да го набљудуваат затемнувањето на Сонцето. Затемнувањето на Сонцето, моментот кога Месечината поминува пред Сонцето и кога од Земјата се гледа само неговиот огнен прстен, утринава по локално време беше видливо над голем дел од азискиот континент.
сите 13 | | | веќе видена

Уште од далечните 90ти последен пат видовме темни тонови на црвено вино на усните на познатите, но после ревијата на Balenciagа за пролет – лето 2012 работите почнаа да се менуваат. На секој битен евент, од премиера на филмовите во Кан, неколку селебрити се појавија со оваа нијанса на кармин. Џенифер Лопез, Камила Бел, Лана Дел Реј, Кејт Босфорт – се само некои од нив кои донесоа малку освежување меѓу веќе помалку досадните тонови. Кога ја бирате оваа впечатлива нијанса на кармин бидете внимателни на тенот. Ако имате светол тен, земете кармин кој има малку пинк боја, а ако имате потемен тен, одберете нијанса која има пигмент на цигла.
сите 3 | | | веќе видена

Популарната пејачка Ријана во февруари сними фотографии за јулското издание за магазинот Esquire. Иако новиот број ќе биде во продажба тек на 4 јуни, на интернет веќе се појавија неколку фотографии на сексипилната Ријана.
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел се сложиле во саботата дека еврозоната покрај работата за економски раст, не би смеела да се откаже од мерките за фискална консолидација, навела Белата Куќа. Обама и Меркел имале билатерален состанок во склопот на самитот Г8 во Камп Дејвид во текот на кој инсистирале на потребата од работа на два фронта, изјавил заменикот на Обама советник за национална безбедност Бен Родс. Лидерите на Г8 се сложиле во саботата за економски раст со цел да се компензира уделот во буџетските кратења и повикале на задржување на Грција во еврозоната.
| | веќе видена

Само еден ден откако неговата компанија излезе на берзата со пазарна вредност поголема од сто милијарди долари, шефот на Фејсбук , Марк Цукерберг се ожени за својата долгогодишна девојка Присила Чен, пренесува АП. За да избегнат медиумска хистерија и стотици фотографи, парот се одлучил на прилично необична церимонија, така што ги повикале своите пријатели и најблиски на прослава на дипломска на неговата девојка. Но гостите останале шокирани кога всушност таа се појавила во невестински фустан, никој не се посомневал дека тие се всушност поканети на свадба.
сите 16 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди изутринава северна Италија во близина на Болоња, соопштил американскиот геолошки институт. Најмалку три лица се загинати, но се стравува дека тој биланс ќе расте бидејќи има затрупани во срушените згради. Илјадници луѓе ги напуштиле своите домови во паника во Болоња, Модена, Верона, Ферара и Ровиго. Земјотресот се случил изутринава после 4 часот, со епицентар на 35 км северозападно од Болоња на релативна плитка длабочина од 10 км.
сите 81 | | | веќе видена

Иако не е најромантичната причина, Бред Пит одлучил да ја запроси Анџелина Џоли бидејќи се плаши за нејзиниот живот, дека таа би можела да умре во мисијата на Обединетите нации. Нејзиниот иден сопруг Бред Пит се плаши за нејзиниот живот бидејќи таа набрзо ќе отпатува како амбасадор во Јужна Африка во борба против организираниот криминал. Иако ја поддржува во се` па и во хуманитарната работа, Бред одлучил тие двајца да се венчаат пред таа да замине во мисијата. Му напишав писмо на Бред каде може да ме најде ако нешто ми се случи. Му кажав се во кратки црти и му ја кажав и крваната група – изјавила неодамна Анџелина.
сите 2 | | | веќе видена

По повод денешното иницијално излегување на Фејсбук на јавната берза, најголемиот македонски оператор на бежичен интернет - SunWireless, обезбеди бесплатен пристап до мобилната верзија на Фејсбук на сите свои хот спотови. Сите граѓани во текот на денешниов ден ќе можат да се закачат со својот мобилен телефон на бројните хотспотови на SunWireless и бесплатно да ја користат најпопуларната светска социјална мрежа. Ви посакуваме пријатна забава !
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето кои дневно консумираат големи количини на кафе, живеат подолго од оние кои не пијат, покажало неодамнешно истражување на американските научници. Американски лекари од Националниот институт за рак ги набљудувале животните навики на повеќе од 400.000 луѓе во периодот од 1995 година до 2008 година. Долгогодишната анализа покажала дека мажите кои пијат најмалку шест шолји кафе на ден имале 10 проценти помал ризик да умрат порано, додека за жените ризикот од прерана смрт е намален за 15 проценти. Овој ефект е забележан, истакнуваат научниците, во речиси сите причини за смрт, вклучувајќи срцеви заболувања, респираторни заболувања, мозочен удар, дијабетес, инфекции, па дури и со повреди и несреќи. Иако е забележана разлика помеѓу консумирањето и не конзумирање на кафето, истражувачите велат дека поради начинот на кој Студијата била спроведена не може да се утврди со сигурност причинско-последичната врска меѓу кафе и морталитет.
сите 3 | | | веќе видена

Во сообраќајна несреќа кај Белград која се случи вчера околу 23 часот повредени се 12 лица, меѓу кои се и шест деца помеѓу 2 и 12 години. Повредените се згрижени на лице место и пренесени во Ургентниот центар. Несреќата се случила кога моторциклист преминал на спротивната трака, а на него налетало комбе во кое имало 11 лица меѓу кои и 6 деца. За да избегне директен судар возачот на комбето се тргнал од патот поради што комбето се превртело.
сите 6 | | | веќе видена

Рејтинг агенцијата Фич денеска го намали за еден степен кредитниот рејтинг на Грција на CCC од предходен степен B, наведувајќи како причина “зголемен ризик” дека Грција би била приморана да ја напушти еврозоната. Во соопштението Фич навел дека намалувањето на рејтингот следел после зајакнувањето на партиите кои се против мерките за штедење и неуспехот на форомирање влада поради што Грција мора да закаже нови избори. Во Грција се закажани нови избори за 17 јуни. Анкетите покажуваат дека партиите кои се противат на штедењето и кои не сакаат да се држат до острите мерки прифатени со цел да се добие финансиска помош, би можеле уште повеќе да зајакнат на новите избори.
сите 12 | | | веќе видена

Ferrari 625 TRC Spider, тркачки автомобил од 1957 година, на аукција во Монако беше продаден за неверојатни 5.040.000 евра. Конечниот износ ги надмина очекувањата на самата аукциска куќа РМ, која се надевала на износ од 3 милиони евра. Овој автомобил е еден од двата примерока на овој модел. Првиот сопственик на овој автомобил бил Џон Ван Нојман, продавач на Ферари и тркачки возач од американскиот Западен брег. Автомобилот првично имал мотор од 2.500 кубика, но за време на реставрацијата во 1982 година е заменет со V12 мотор од 3.000 кубика и 320 коњски сили.
| | веќе видена

Тексас – Една девојка го пробола со нож нејзиниот вереник, татко на нејзините деца, бидејќи на Денот на Мајката и’ купил само цвеќе и честитка. 20-годишната Пејџ Паркерсон од Тексас, обвинета е за тешко убиство на нејзиниот вереник Клифтон, пренесува Хафингтон пост. Мајката на Клифтон Евета добила повик од Пејџ која и рекла дека Клифтон е мртов. “Пејџ ми рече дека го убила син ми“, изјавила Евета, која својот син последен пат го видела вечерта пред да биде убиен. Таа верува дека Пејџго убила нејзиниот син затоа што очекувала некој скапоцен подарок за Денот на Мајката, а добила само цвеќе и честитка. Пејџ Паркерсон моментално се наоѓа во затвор во округот Џеферсон.
сите 2 | | | веќе видена

Соочени со еден од најголемите студентски протест во историјата на Канада,владата на провинцијата Квебек денеска предложи нацрт итна легислатива за завршување на собирите и демонстрациите против зголемување на школарината. Владата на Квебек доцна синоќа најави дека биле уапсени 122 студенти и дека на улиците на Монтреал излегле повеќе илјади демонстранти кои кршеле прозорци на продавници и банки и ја гаѓале полицијата со разни предмети. Тензиите продолжиле денес во местото Гатино каде три колеџи беа евакуирани по алармот за поставена бомба. Студентските протести против зголемување на школарината започнаа уште пред три месеци и кулминираа во понеделникот, кога министерот за образование поднесе оставка.
сите 10 | | | веќе видена

Најмалку 34 лица загинаа, уште 20 се повредени во автобуска несреќа во Виетнам, кога автобус слетал од мост во провалија и завршил во реката. Виетнамски порталот VNEexpress соопшти дека несреќата се случила во централниот дел на Виетнам, кога автобусот слетал од мостот и паднал во реката Серепок. Во несреќата загина 34 патници, а 25 се повредени. Виетнам има една од најлошите статистики на сообраќајни несреќи во светот.Во првите четири месеци од оваа година во земјата во сообраќајни несреќи животот го загубиле околу 3100 луѓе. Иако оваа бројка е застрашувачка, тоа е 30 проценти пониска отколку во истиот период минатата година. (ХИНА)
сите 9 | | | веќе видена

Магазинот Форбс објави листа на 10 најмоќни славни личности во светот, на која првото место и припадна на латино дивата Џенифер Лопез. Не е тајна дека 42-годишната Џенифер Лопез е едно од најмоќните славни имиња во светот, за што доби и официјална потврда. Магазинот Форбс ја прогласи за најмоќна славна личност во светот. Актерката и пејачка веќе подолго време се наоѓа под светлата на рефлекторите, а се чини дека нејзината популарност само се зголемува. Освен успехот во работата, таа е популарна и во правење скандали во врска со нејзиниот љубовен живот, браковите и разводот со Марк Ентони. Моментално латино дивата ужива во нејзината нова љубов, 24-годишниот Каспер Смарт со кој сними спот за песната “Dance again”. Листа на 10 најмоќни славни личности во светот според магазинот Форбс: 1. Jennifer Lopez 2. Oprah Winfrey 3. Justin Bieber 4. Rihanna 5. Lady Gaga 6. Britney Spears 7. Kim Kardashian 8. Katy Perry 9. Tom Cruise 10. Stephen Spielberg
сите 12 | | | веќе видена

Мери Кенеди, втората сопруга на Роберт Кенеди помладиот, беше пронајдена мртва во нејзиниот дом во Бедфорд, Њујорк, додека локалните медиуми објавиле дека таа се самоубила со бесење. Семејството ја потврди смртта на 52-годишната Мери Кенеди. Роберт Кенеди помладиот (58) е син на Боби Кенеди, убиен во Лос Анџелес во 1968 година и внук на поранешниот претседател Џон Кенеди, убиен во 1963 година во Далас. Мери и Роберт Кенеди биле во брак 16 години, а во 2010 започнале бракоразводна постапка, која се до нејзината смрт не била завршена. Тие заедно имаат четири деца. Мери Кенеди, архитект, има бурна историја со конзумирање дрога и алкохол, и два пати била уапсена за возење под дејство на алкохол. Познато е дека многу членови на ова угледно американско семејство починале под чудни околности, а постои и прашањето- има ли некоја клетва меѓу нив?!
сите 21 | | | веќе видена

Во Шангај секој 65 жител има годишен приход од еден милион долари. Најбогатите се сопственици на компании, инвеститори во недвижнини и професионални инвеститори, се наведува во извештајот за богатство на Шангајците за 2012 година изработен од страна на Hurun report, а објавено од весникот China Daily. Бројот на кинески милионери значително се зголемува од година во година. Вкупно 140.000 луѓе во Шангај имаат лично богатство од 10 милиони јуани, што претставува зголемување од 6,1 отсто во споредба со минатата година. Тие претставуваат 13,7 проценти од најбогатите луѓе во Кина. Шангај е третиот кинески град по бројот на богати и супербогати луѓе. Прв е Пекинг.
| | веќе видена

Во долината на Неретва се урна мал авион при што загинаа две лица, пренесуваат хрватските медиуми. Авионот се урнал во поле со мандарини, покрај реката Неретва. Според неофицијални информации, во авионот се наоѓале пилотот и едно женско лице.
сите 14 | | | веќе видена

next