Лимбо

Во Цирих започна преместување на ни повеќе ни помалку стара индустриска зграда тешка 6.200 тони! Во Цирих два дена ќе трае преместувањето на старата индустриска зграда на друга локација оддалечена 60тина метри од првобитното место каде била изградена. Зградата ќе биде преместена со помош на шини, а се работи за најголем таков потфат некогаш изведен во Швајцарија, но и во Европа. The Machine Factory Oerlikon буквално ќе се избутка на посебно изградени шини. Зградата е долга 80 метри, а широка 12 и ќе се премести со помош на шест шини кои беа внимателно поставени уште минатото лето. Ќе се поместува со брзина од 3 до 5 метри на час, а целокупното преместување ќе трае 2 дена.
сите 10 | | | веќе видена

Во Њујорк, на Менхетен, се продава паркинг место во вредност од милион долари, што е шест пати повеќе од една семејна куќа во Соединетите Американски Држави. Седум метри долга, 3,6 метри широка и 4,5 метри висока гаража, купувачот има опција да постави лифт за да може да паркира два автомобила истовремено. Се верува дека купувачот ќе биде еден од шесте станари на луксузниот комплекс изграден над гаражата. Гаражите, кои се наоѓаат под зградите се многу вредни во Мехетен, бидејќи паркинг место многу тешко може да се јаде и е многу скапо, пишува New York Post.
сите 2 | | | веќе видена

Германија – Страшен настан ги потресе учениците и вработените во едно германско училиште кога 14-годишно момче синоќа почнало да пука со закани за убиство и самоубиство. Момчето почнало да пука во училиште во градот Меминген во Баварија и испукал еден истрел, потоа избегал и со сокрил на спортското игралиште. 14-годишното момче во себе имал дури два пиштоли, а продолжило да пука дури и кога полицијата го опколила. Со едниот пиштол се заканувал дека ќе убие полицаец, додека со другиот пиштол се заканувал дека ќе се самоубие. Момчето било веднаш уапсено. Според она што го објавила германската телевизија Н-24, момчето ги украло пиштолите на таткоси откако претходниот ден се расправал со соучениците.
| | веќе видена

Убавиот ангел и нејзиниот сопруг, српскиот кошаркар, наводно поминуваат низ криза во бракот и покрај тоа што го очекуваат нивното второ дете. Се почести се гласините дека прекрасната манекенка Адриана Лима и кошаркарот Марко Јариќ минуваат низ криза во бракот, пишува српскиот Ало. Двојката беше позната по објавување во јавноста семејни интимни фотографии преку социјалните мрежи, но сега семејните слики се се поретки. Популарниот пар на продажба ја стави и вилата во Лос Анџелес, за која и двајцата тврдеа дека никогаш не би ја продале затоашто за неа ги врзуваат убавите спомени. Прекрасниот ангел моментално престојува во Јужна Америка заедно со нејзината ќерка додека го чека нејзиното второ дете.
сите 2 | | | веќе видена

Нов компјутерски вирус се шири преку четот на социјалната мрежа Фејсбук. Прозорецот, кој се користи за директна комуникација помеѓу корисниците, се отвора на страница со порака од пријател која содржи линк кој што ги води корисниците на страницата заразена со вирус наречен Steckt.Evl, пренесува Индекс. Вирусот во тој момент го оневозможува антивирус -програмата, пишува Daily Mail. Експертите за безбедност на интернет, фирмата Тренд Микро, која и го открила вирусот, јавува дека вирусот се пренесува преку апликација за инстант допишување на социјалните мрежи, а како и повеќето вируси, и овој за цел има “превземање контрола“ над компјутерот и доаѓање до лични информации на корисникот.
сите 6 | | | веќе видена

Американските истражувачи од Институтот во Масачусетс случајно откриле “неверојатниот“ ефект на јогуртот. Имено, истражувачите на овој американски институт го проучувале влијанието на јогуртот со вкус на ванила врз организмите – глувци, ставени на целосно нездрав начин на исхрана, хамбургери, чипсови, газирани пијалаци, но во текот на испитувањето утврдиле дека јогуртот има силно афродизијачки ефект. Имено, тестисите на глувците со консумирање на јогуртот биле за околу пет отсто потешки од оние хранети на конвенционален начин, а за петнаесет отсто поголеми отколку кај оние кои се ставени на нездрав начин на исхрана. Глувците кои биле под “јогурт режим“ на исхрана имале многу поголема можност за создавање потомство. Се претпоставува дека ова е резултат на пробиотичките бактерии во јогуртот кои го подобриле здравјето на глувците, па со тоа и нивното либидо.
| | веќе видена

Ужасен настан се случил во североисточниот дел на Бразил кога докторите при обид да го извадат бебето кое за време на породувањето се заглавило му ја откинале главата. Откако на малото неродено бебе му ја откинале главата, докторите со царски рез се обиделе да го извадат остатокот од телото. Тим од пет доктори со часови се обидувале да го извадат нероденото бебе од стомакот на 22-годишната девојка, која е веќе мајка на три деца. Девојката на семејството му раскажала дека знаела дека нешто не е во ред откако слушнала како нешто пука. Лекарите со часови се обидувале да го извадат бебето стискајќи и го стомакот, изјавила нејзина роднина, пишува Daily Mail. После страшниот и грозоморен настан, во болницата била формирана комисија која ќе го испита детално случајот за смртта на бебето, а семејството на младата родилка ќе поднесе тужба против болницата и лекарскиот тим.
сите 6 | | | веќе видена

Вистинско чудо се случило на Нијагарините водопади. Во обид за самоубиство, еден маж преживеал пад од 50 метри височина од познатите Нијагарини водопади. Полицијата од Паркот Нијагара изјавила дека очевидци рекле дека мажот дошол до оградата на водопадите и намерно скокнал во реката Нијагара. Тешко повреден сепак успеал да дојде до брегот на реката и да се спаси. Мажот веднаш со хеликоптер бил пренесен во болница со повреди опасни по живот.
сите 6 | | | веќе видена

Дубаи е побогат за уште едно архитектонско чудо, највисокиот станбен облакодер во светот, соопштила официјалната новинска агенција на Обединетите Арапски Емирати, осврнувајќи се на Гинисовата книга на рекорди. Над облакодерот Принцес висок 414,3 метри се издигнува купола во облик на круна. Облакодерот е изграден во марина, на вештачки канал кој од двете страни е поврзан со Персискиот Залив. Облакодерот има поглед на Палм Џумеир, вештачкиот остров во облик на палма. Дубаи веќе го има највисокиот облакодер во светот Бурџ Калиф (828м), кој стана нов симбол на Емиратите. Оваа зграда има 200 спрата, но само еден дел е за станбени цели. Облакодерот Принцес е првиот највисок станбен облакодер, а највисокиот стан се наоѓа на височина од 356,9 метри. Има 107 спрата, од кои шест се наоѓаат под земјата.
сите 3 | | | веќе видена

Според австрискиот магазин Формат, мексиканскиот милијардер и најбогатиот човек во светот, Карлос Слим се залага да купи акции во Телеком Австрија, и се верува дека биле направени првични разговори со двата нејзини најголеми акционери. Мексиканската телекомуникациска компанија Америка Мовил, сопственост на Слим, која е главен оператор во Латинска Америка и петта најголема компанија за телекомуникации во светот одржала првични разговори со најголемите акционери на Телеком Австрија, австриската државна компанија ОеИАГ, која е најголем акционер во компанијата со 28,4% и австрискиот инвеститор Рони Печиќ, кој заедно со својот партнер, Нагиб Савирис, има 20% од акциите. Според Формат, и двата најголеми акционери може ќе ги задржат своите акции во австрискиот оператор во период од уште две години пред да се одлучат да ги продадат. Оваа вест дојде веднаш откако беше објавено дека најбогатиот човек во светот Карлос Слим купува 28 отсто од акциите на холандската компанија за телекомуникации КПН во вредност од 3,2 ...
сите 5 | | | веќе видена

29-годишниот Саша Вунјиќ ја убил својата сопруга Драгана (27) во местото Романовци кај Босанска Градишка, а потоа извршил самоубиство. Тој ноќеска, 10 минути после полноќ, со пушка М48 ја убил сопругата пред угостителски објект “Ролекс”.
сите 6 | | | веќе видена

Иако во последните денови има повеќе тмурни облаци и дожд, со оваа вест се надеваме ќе се освежат летните спомени. Се работи за најголемиот надворешен базен на светот и се наоѓа во чилеанскиот Сан Алфонсо дел Мар резорт. Голем е колку 20 олимписки базени, се наоѓа на брегот на Тихи океан, во близина на градот Алгаробоа, а наполнет е со 250 милиони литри морска вода – и изгледа како море! Освен што е најголем, овој базен го држи Гинисовиот рекорд за најдлабок на светот. Тој е длабок 35 метри. Базенот е отворен во 2006 година, и после 5 години работа, за него се потрошени 1,5 милијарди долари, а за годишно одржување се трошат 3 милијарди долари. Погледнете и сами како изгледа овој рај.
сите 9 | | | веќе видена

Втор ден од тргувањето на акциите на друштвената мрежа Фејсбук потонаа големи 13 отсто и со почетни 38,23 во еден момент падна на 33,00 долари. Во воздух така отидоа повеќе од 13 милијарди долари од берзанска вредност на Фејсбук, но царството на Марк Цукерберг и понатаму е на берзата и вреди 91 милијарда долари. Акциите на Фејсбук се меѓу најочекуваните оваа година, а експертите објаснуваат како Фејсбук во таа мсисла ќе биде предводник на останатите друштвени мрежи да излезат на берзата. -Што се однесува до падот на цената, вложувачите најверојатно се премислуваат за акциите – објаснуваат експерти. Додаваат како многумина сметаат дека акциите по 38 долари се скапи за така млада фирма како што е Фејсбук и дека многу вложувачи се загрижени поради нестабилноста на фирмата која зависи од интернет.
сите 27 | | | веќе видена

Најмалку 15 луѓе загинаа во судир на товарен и патнички воз во јужна Индија, а околу 35 патници биле повредени, соопштиле индиските локални официјални лица. Околу 70 патници биле спасени од патничкиот воз, потврдил Окружниот полициски службеник Чару Сина, пренесува АП. Четири патнички вагони излетале од шините кога машиновозачот ги активирал сопирачките за вонредна ситуација, откако видел товарен воз во неговиот колосек, и еден од вагоните се запалил, во кој останале заробени многу патници, а најмалку осум изгореле, додал Сина. Индија ја има една од најголемите железнички мрежи во светот, што се користи на дневна основа од околу 20 милиони Индијци.
сите 10 | | | веќе видена

Иако има само 25 години, повеќето мажи би можеле да учат од него како еден маж треба да се однесува со жена. Тој е вистински џентлмен! Со тек на времето се повеќе станува јасно како младиот Каспер Смарт ја освои најпозната латино дива Џенифер Лопез. Па секако, која жена би можела да одолее на неговите манири?! Џенифер блеска од среќа додека нејзиното шармантно момче и ги носи кесите после “напорниот“ шопинг и секако и ја отвара вратат од авотмобилот. Освен тоа, според она што го пишуваат американските медиуми, Каспер е многу внимателен и грижлив кон нејзините близнаци со кои често си игра, секако во придружба на нивната мајка.
сите 3 | | | веќе видена

Втор ден од самитот на НАТО во Чикаго ќе биде посветен на логистичките аспекти за прекинување на долгогодишната војна во Авганистан, откако авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ветил дека неговата земја нема веќе да биде “товар” за меѓународните заедници. Денеска исто така ќе биде одржана и средба на шефовите на дипломатиите на земјите на НАТО и министрите за надворешни работи на четири земји кои се стремат кон Алијансата – Босна и Херцеговина, Церна Гора, Македонија и Грузија. Се очекува на средбата уште еднаш да биде потврдена перспективата на нивниот степен во таа организација, наведува руската агенција Итар-Тас.
сите 12 | | | веќе видена

Членот на легендарниот диско-бенд Bee Gees почина во Англија откако во април една недела беше во кома. Робин Гиб, еден од тројцата браќа кои ја сочинуваа групата Bee Gees, почина во неделата после долгата битка со ракот. Зад себе ги остави сопругата, ќерката и двајцата синови. Неговиот брат близнак Морис почина во 2003 година, а единствениот сеуште жив член е 65-годишниот Бери. Тројцата Британци се прославија во текот на диско 70те, а во светски ѕвезди ги претвори филмот Saturday night fever од 1977 година.
сите 18 | | | веќе видена

Пет лица загинаа во неделата кога спортски авион се урна во близина на Бања Лука, објави Независен весник, чиј репортер бил на местото на настанот. Според медиумските извештаи авионот во кој се наоѓале двајца инструктори, двајца кои ја поминале обуката за падобранство и пилотот се урнал веднаш по полетувањето од писттата во аеродромот Залужани. Новинарот од “Независен весник“ од местото на настанот соопштил дека глетката била застрашувачка. Според информациите на Блиц, освен пилотот, најпознатиот падобранец во Република Српска, загинале тројца момчиња кои ја поминале обуката во падобранското училиште и ова требало да биде нивниот прв скок со падобран.
сите 3 | | | веќе видена

Новооткриен астероид со дијаметар 45 метри ќе помине во близина на Земјата во февруари идната година и може да предизвика сериозни проблеми во коминикациските системи. Од НАСА тврдат дека можноста овој астероид да ја погоди Земјата се 0,031 проценти, но кога тоа би се случило астероидот би удрил со јачина која би предизвикала експлозија од 2,4 мегатони. Слично сценарио се случило во 1908 година кога астероид го погодил Сибир и уништил голем дел од сибирската шума. НАСА научниците во моментов се обидуваат да ја определат точната траекторија на астероидот со цел да се предвидат последиците доколку астероидот дојде во контакт со некои сателити. Додека во НАСА ги предвидуваат минималните шанси дека астероидот би можел да ја погоди Земјата идната година, мора да го имаат во предвид фактот дека гравитацијата во наредните осум години би можела да го направи своето поради што истиот астероид би можел навистина да не погоди во 2020 година. Доколку се случи тоа, експертите веруваат дека ќе падне на Антарктикот или ...
сите 3 | | | веќе видена

Силен земјотрес во неделата наутро ја погоди Северна Италија, предизвикувајќи огромна материјална штета, при што седум лица загинаа, а уште десетици се затрупани под рушевините на зградите. Попладнето следел уште еден силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала во близина на Ферара, од каде до сега од домовите се евакуирани повеќе од 3.000 луѓе, пренесуваат италијанските медиуми. Првиот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала се случил околу 4 часот наутро во близина на Модена, меѓутоа се почувствувал и во Болоња и околните места.
сите 87 | | | веќе видена

next