Лимбо

Една од најпознатите жени во шоубизнисот Џенифер Лопез се подготвува за светска турнеја која ќе ја започне со Енрике Иглесиас. На исполнетата и секогаш дотерана мајка сепак и се приметува работниот распоред. Со цел да помине повеќе време со своите деца таа ги земала во теретана со неа, со оглед на тоа дека многу време ќе помине на пат.
сите 2 | | | веќе видена

Секси Хрватката Нина Мориќ, која со години живее и работи во Италија, ќе се мажи повторно. Избраникот на нејзиното срце е богатиот претприемач Пасквале Граната. Богатиот трговец со недвижнини потекнува од едно од најбогатите семејства во јужна Италија. Парот е во врска од минатата година.
| | веќе видена

Новата девојка на фронтменот на бендот “Марун 5”, Адам Левин и модел на модната куќа “Викторија сикрет” Бехати Принслу, со сет фотографии во долен веш покажа со што го освоила познатиот пејач. Убавицата од Намибија, која има само 23 години, станала популарна речиси преку ноќ, прво благодарение на соработката со “Викторија сикрет”, а потоа и поради врската со Левин.
сите 2 | | | веќе видена

Најпознатиот блог за холивудски ѕвезди кој го води познатиот Перез Хилтон објавил натпис и за хрватската пејачка Северина која ја нарекол “бисер”. Хилтон на својот блог закачил слика и од најновиот хит на Северина “Italiana” и додал дека пејачката ја открил на пат по Европа. Песната на Северина ја опишал како возбудлива мешавина на поп, фолк, денс и ромската музика.
| | веќе видена

Двегодишно дете од Бразил, кое лекарите го прогласиле за мртво, ноќта на бдеењето станало од ковчегот, побарало вода и умрело. Семејсвото го одложило погребот на неколку часа во надеж дека детето повторно ќе се разбуди. Калвин Сантос престанал да диши за време на лечењето од воспаление на белите дробови, за потоа да биде прогласен за мртов. Еден час пред погребот, детето станало, и рекло: Тато дај ми вода! Сите почнале да викаат и не можеле да веруваат во она што се случило. И кога помислиле дека нивниот син е повторно жив, детето повторно легнало и умрело. Таткото смета дека докторите не биле доволно упорни и само по 15 минути оживување само го предале телото на детето. Таткото не може да си објасни како може мртвите да се будат и да зборуваат.
сите 7 | | | веќе видена

Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјавила дека стратегијата за Сирија мора да подразбира целосно предавање на власта на претседателот Башар ал-Асад на транзиционата влада. “Не можеме да ја уништиме довербата на сирискиот народ кои навистина сака промени”, изјавил претставник кои ги известувал новинарите за вчерашниот состанок на Клинтон со претставниците на 16 држави на регионот и Европа, собрани во Истанбул.
сите 10 | | | веќе видена

Провладината милиција и безбедносните сили убиле најмалку 78 лица, вклучувајќи и деца, во провинцијата Хама во централниот дел на Сирија, објавиле вчера активистите. Некои од жртвите во селото Мазарат ак-Кабер на смрт биле избодени, а најмалку 12 тела се запалени, изјавиле активистите кои тврдат дека меѓу жртвите најмалку 40 се жени и деца. Најновото масивно убиство следи само 14 дена после масакрот во Хула каде беа убиени 108 луѓе, од кои речиси половина беа деца. Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјавила на состанокот со западните и арапските колеги во Истанбул дека секоја транзиција во Сирија мора да вклучи и заминување од власта на претседателот Башар ал-Асад.
сите 24 | | | веќе видена

Британскиот премиер Дејвид Камерон и американскиот претседател Барак Обама се согласиле дека е потрбно итно да се делува со цел да се реши кризата во еврозоната. Кабинетот на британскиот премиер соопштил дека Камерон и Обама се согласиле дека е потребно да се усвои план за решавање на кризата во Европа, но долгорочни стратегии за обезбедување на евра, изјавил денес портпаролот на британскиот премиер. Премиерот на Велика Британија, која не ја користи валутата евро, бара од земјите членки на еврозоната да ја заштитат својата валута со мерки кои вклучуваат и поголема поделба на трошоците помеѓу членките.
сите 11 | | | веќе видена

Терористичката група Ал Каеда на Арапскиот полуостров распишала оглас на неколку веб форуми понуда за обука на бомбаши самоубијци, јавила денес агенцијата АФП. Интернет понудата ги повикува "волонтерите" да стапат во контакт по пат на мејл и на џихад форумите како Ал-Фида и Шмук ал Ислам и Хонеин. “Цел на овие обуки е да се продолжи со нашите браќа кои се стремат да спроведат акции кои сочинуваат големи убиства на непријателите на исламот. Сега е јасно дека поединецот џихад или како уште се нарекува "осамен волк", стана се` повеќе распространет и неговото влијание почна да се гледа... “,се наведува во огласот на Ал Каеда на Арапскиот полуостров со седиште во Јемен. Нивната легитимност мора да биде по приоритети – американски, израелски, британски и француски, навела Ал Каеда.
сите 12 | | | веќе видена

Состојбите во Македонија и во Шведска, поврзаноста, сегашната и идната соработка меѓу двете земји и македонските аспирации за членство во ЕУ и во НАТО, беа тема на денешната средба во Стокхолм на премиерот Никола Груевски со претседателот на шведскиот Парламент Пер Вестерберг. - Ги запознавме и со детали за напредокот што Македонија го направи во однос на креирање добра бизнис клима, што наиде на голем интерес кај сите присутни и видовме оти за најголем дел од тие работи воопшто не се запознаени, изјави премиерот Груевски, кој со владиниот економски тим ја заокружи дводневната посета на Шведска. Според Груевски, и на вчерашниот состанок со 60-ина бизнисмени заклучиле оти поголемиот дел од нив не ги знаеле условите за правење бизнис во Македонија. Тоа, нагласи, практично е и наша главна цел за доаѓање во скандинавските држави, односно да им ги кажеме поблиску предностите за правење бизнис во Македонија и да ги привлечеме да направат инвестиции во нашата држава. Македонскиот премиер оцени дека посетата на ...
сите 70 | | | веќе видена

Размена на искуства и подготовките за преминот од аналогно во дигитално емитување, што во Македонија треба да профункционира од 1 јуни следната година, се дел од дискусијата на третиот технички состанок на проектот DigiTV за промоција на дигитализацијата во државите од Југоисточна Европа, чиј домаќин од денеска е Советот за радиодифузија на Македонија. Претставници на регулаторни тела од радиодифузијата од Македонија, Словенија, Италија, Австрија, Унгарија, Хрватска, Србија, БиХ, Црна Гора, ... реферираат за досегашниот тек на проектот DiGI - TV, кој е финансиран од претпристапните фондови на ЕУ. Буџетот за имплементација во Македонија е 72.000 евра, а треба да биде завршен до април следната година. - На медиумите кои навреме ќе се прилагодат на новото мултиплатформско опкружување им е загарантирана дигиталната иднина, но медиумите што нема да го направат тоа навреме ќе останат на маргините на развојот, истакна на отворањето на состанокот министерот за информатичко општество и администрација Иво ...
сите 4 | | | веќе видена

Не е баш најдобро искуство кога во моментот кога сакате да запрете наместо кочница притискате повторно на гас. Една Турчинка минатиот викенд во Бешикташ имаше слично искуство, кога со својот автомобил Порше 911 Турбо демолираше бензиска пумпа. За среќа немало повредени, туку била причинета само материјална штета.
сите 2 | | | веќе видена

Групата витамини Б имаат главна улога кога се во прашање нашите нерви. Тие имаат широк распон на делување и многубројни благотворни дејства на нашето тело. Витамините Б не смируваат, ублажуваат болка, делуваат против стрес, го подобруваат снабдувањето со крв, ги штитат нервните станици. Недостаток на овие витамини може да предизвика пад на нашиот имунитет, а симптомите кои укажуваат на тоа се лошото расположение, раздразливоста, слаба концентрација, замор, несоница и блага депресија. Со цел да избегнеме пад на имунитетот и недостаток на витамините Б, треба да се консумираат намирници кои ги сочинуваат во изобилство. Може да одберете некои од следниве производи: пилешко месо, говедско , свинско, интегрални производи, ореви, компир, туна, млечни производи, соја.
сите 3 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека беше повторно бремена, Адријана Лима мораше малку да паузира со својата кариера. Но сопругата на кошаркарот Марко Јариќ не престанува да разменува пораки со своите фанови на Твитер и од време на време да ги почасти со некоја нова фотографија. Така повторно постави една фотографија каде на себе има само розеви гаќички.
| | веќе видена

Сириските бунтовници веќе не го подржуваат мировниот план на ОН кој не успеа да го спречи насилството во земјата и почнаа да напаѓаат на владините сили, но главниот секретар на ОН Бан Ки-мун го држи мировниот план и понатаму за клучен во Сирија каде конфликтите продолжија во понеделникот со девет жртви, јавуваат агенциите. Бунтовниците на претседателот Башар ал-Асад му дадоа рок до петокот да ги прекине насилствата или ќе сноси последици. Дешениот ден беше кобен за девет луѓе, меѓу кои има седум цивили.
сите 3 | | | веќе видена

Пред Европа да ги лансира заедничките должнички хартии, т.н еврообврзници, мора да воспостави вистинска фискална унија, изјавил денеска германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле. Темата за еврообврзниците, наменети за намалување на трошоците на задолжувања на земјите во еврозоната, го поделила евроблокот од 17 члена и беше главна точка на раздор на минатомесечниот неформален самит на Европската унија. Фискалната унија , меѓутоа среднорочен проект, навел Шојбле, додавајќи дека првиот чекор претставува фискалниот пакт, кои го договорија 25 од 27 зеји на Унијата, и кој предвидува казни за земјите кои нема да успеат да го ограничат јавниот дефицит. Формирање на банкарската унија би можело да биде втор чекор, оценил министерот.
сите 2 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин допатува денеска во тридневна посета на Кина, каде со кинеските лидери ќе разговара за Сирија, Иран и за енергетската соработка, а потоа ќе присуствува на регионалниот состанок на Шангајската група. Во текот на посетата на Кина, Путин ќе разговара со својот колега Ху Џинтао, а потоа ќе потпише десетина меѓувладини и деловни договори. Русија и Кина постојано ги игнорираа меѓународните повици за акција против сирискиот режим на насилство и репресија врз основа на тоа дека тие не сакаат да ги подржат чекорите кои може да доведат до странска интервенција. Русија е долго време близок сојузник на сирискиот претседател Башар ал-Асад, а Пекинг се противи на преседаните кои подоцна може да се применат на нејзините проблематични региони Тибет и Ксинџијанг. Кина и Русија работат на зајакнување на економската соработка, особено во енергетскиот сектор, поставувајќи цел билатералната трговија од минатогодишните 83,5 милијарди долари до 2015 да се зголемат на 100 милијарди долари, а до ...
сите 26 | | | веќе видена

Американскиот тутунски гигант "Филип Морис" ја тужи Норвешка, тврдејќи дека забраната на изложеност на цигари во продавниците, која оваа скандинавска земја ја вовела, ги крши европските правила за конкурентност. Доколкуне можете да ги покажете своите производи во продавница, што е сега случај во Норвешка, тогаш станувате тешко конкурентни на пазарот со нешто, што на крај е легален производ, изјавила портпаролот на компанијата Ен Едвардс. "Филип Морис" поднел тужба во март 2010 година, тврдејќи дека забраната за изложување на цигарите не е во склад со правилата на Европските економски области (ЕЕА) и Окружниот суд во Осло побарал мислење од Европската асоцијација за слободна трговија (ЕФТА) пред да го сослуша случајот. Тој суд во септември минатата година соопштил дека забраната за изложување на цигари до одредена граница може да се смета за блокирање на слободното движење на стоки што не е во согласност со правилата на ЕЕА Исто така истакнал дека целта на Норвешка е да се намали потрошувачката на тутун во ...
сите 3 | | | веќе видена

Двајца истражувачи од Бруклин Данкан Фрејзер и Стив Мекгиган користејќи снопче блескави светла смислиле и пласирале на пазарот маска за спиење чија цел е да ги контролира соновите. Како што нагласиле самите истражувачи, првиот чекор за успешна контрола на соновите е да се стане свесен дека всушност спиете, со што се постигнува состојба на "луциден сон". Маската за спиење содржи шест ЛЕД светла кои светат и треперат кога личноста ќе навлезе во најдлабоката РЕМ фаза на сонот, и тоа нормално без да се разбуди личноста. Основната идеја е дека ако се наоѓате во РЕМ фазата, ЛЕД светлата продираат во вашиот сон правејќи исклучително поволни прилики да станете свесни дека сонувате. Маската се продава за 95 долари и е многу популарна во Америка.
| | веќе видена

Летото не трпи никакви правила, па ни фризерските. Експериментирајте со прамени, со перја и слични необични “модни додатоци”. Додека ветрот си игра со вашите прамени, вие поиграјте си со неколку фризерски идеи во текот на долгите летни денови на плажа. Funky look: разиграјте ја косата со тренди прамени во флоуресцентни бои. Колку се пооткачени боите, толку подобро. Експериментирајте со косата цело лето без страв дека ќе ја оштетите. Indian summer: Што ќе кажете на индијански стајлинг на косата која можете да ја украсите со долги шарени перја. Ставете ги во разбушавената коса која изгледа како да сте излегле од вода или пак во плетенката. Хибриден look: Наместо својата коса нон-стоп да ја врзувате во пунџа, со прстите зачешлајте ги прамените од лицето и врзете ги во лежерна пунџа на средина на главата. Остатокот од косата оставете го слободно да паѓа по грбот. Sexy beach hair: Тешко да се објасни, но таа изгледа исто како кога излегувате од вода, од море, ја сушите од солта, нанесувате средство за заштита од ...
сите 4 | | | веќе видена

next