Лимбо

Најновото истражување покажа дека доматот спаѓа во групата зеленчук кој допринесува во подобрување на крвната слика и намалување на крвниот притисок доколку не се посоли. Најдобри резултати се постигнуваат кога се консумира како сок. Исто така, го регулира метаболизмот, ја јакне отпорноста на организмот, помага во исфрлање на вишок течности од организмот, го регулира варењето, и позитивно влијае врз болести на црниот дроб и панкреасот. Сокот од домат треба да се користи во случај на истоштеност, го прочистува организмот и воедно го ослободува телото од непријатен мирис.
| | веќе видена

Кога еден пар ќе добие дете, магијата на родителството може многу лошо да влијае на сексуалниот живот, дури и да го уништи. Со доаѓањето на бебето се` потешко е да се одржи интимата, а шест од десет парови кои станале родители изјавиле дека се` помалку имаат секс. Осве, лошиот сексуален живот, третина од испитаниците изјавиле дека се` повеќе се расправаат. Повеќе од половина парови се расправаат околу финансиските проблеми, а 41 отсто за тоа кој ќе сработи што во домот. Шест парови се разделуваат и пред раѓањето на бебето, а пет отсто велат дека имаа секс дури еднаш годишно, а 28 отсто пак еднаш месечно. Советникот Патрик Ванис истакнува дека родителите не би требале да дозволат љубовниот живот да им се промени со доаѓањето на бебето. Младите родители и понатаму треба да излегуваат, планираат заедно и да бараат најдобро еден од друг. И за децата е многу важно да почувствуваат љубов помеѓу родителите, изјавил тој за Телеграф.
| | веќе видена

Ким Кардашијан лудо се заљубила во раперот Канје Вест, а сега и открила кој е клучот за нивната љубов – пријателството. Ние знаеем што значиме еден на друг, не не интересираат трачеви и гласини. Имавме длабок пријателски однос и тоа е добар почеток за секоја љубов, изјавила Ким која планира да сними уште едно реално шоу со новото момче.
сите 3 | | | веќе видена

Најсреќниот ден во животот на нарко-босот Камило Торес “Фританга”, полицијата на Колумбија го направила да биде најгрозоморен – според известувањата на колумбиските медиуми, трговецот со наркотици уапсене е на денот на неговата венчавка во ексклузивен хотел на островот Ла Макура. Полицијата соопштила дека Торес се сомничи за испорака на наркотици во неколку земји во Средна Америка и САД, каде е издаден налог за негово апсење.
сите 2 | | | веќе видена

Голем број на жени кои се незадоволни со својот изглед за тоа ги обвинуваат другите жени, покажало истражување чии резултати ги пренесува британскиот таблоид Сан. Истражувањето за претставата која ја имаат жените за своето тело открило дека 59 отсто припаднички на поубавиот пол имаат лошо мислење за својот изглед. За овој недостаток на самодоверба, 45 отсто од жените ги обвинуваат другите жени кои со своите погледи им укажуваат на нивните недостатоци. Тие, се оптеретуваат со тоа што цело време се мерат со другите жени. Истражувањето покажало дека 54 отсто од жените им завидуваат на другарките и колешките за изгледот. Секоја осма жена смета дека идеална убавина која се наметнува е да си премногу слаб.
сите 6 | | | веќе видена

Мила и Ештон се бакнале пред сите и сега цел свет знае службено дека тие двајца се во врска. Заљубениот пар се бакнале во текот на дружењето со родителите на Денот на независноста. Иако досега се појавувале заедно, никогаш во јавноста не покажале дека се заедно. За нивната врска веќе се шушка од април годинава кога и првпат се видени заедно.
сите 4 | | | веќе видена

Пред две години ја изненади јавноста кога објави дека ќе добие син со жена чие име никогаш не беше откриено. Откако стана татко, во слободно време синот го опсипува со љубов и внимание. Кристијано Роналдо со својата девојка Ирина Шајк (26) и синот Кристијано Роналдо помладиот уживаат на луксузна јахта во Ст.Тропе.
| | веќе видена

Младата поп кантри ѕвезда Тејлор Свифт го прославила Денот на независноста во друштво на Патрик Шварценегер, син на популарниот актер, што дополнително предизвика гласини дека тие двајца се во врска. Тејлор Свифт (22) и Патрик Шварценегер (18) се видени на плажа заедно. Подоцна Патрик го споделил своето воодушевување на Твитер.
сите 4 | | | веќе видена

Хонк Конг – Цариниците на Хонк Конг нашле во еден контејнер, кој стигнал со брод од Еквадор, 649 кг кокаин, што е најголемо запленување на тој вид дрога во кинескиот град. Како што соопштиле денеска од царината, вредноста на запленетиот кокаин е 76 милиони хонконгшки долари, односно 98 милиони американски долари.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела осуден е на 50 години затвор поради крадење бебиња од затвореници, во текот на владеењето на воената хунта и војната против левичарските дисиденти пред три децении. Рејналдо Бинјоне (84), последниот аргентински диктатор, исто така е прогласен за виновен за тоа злосторство и осуден е на 15 години затвор. Видела и Бинјоне веќе се обвинети и за други злосторства против човештвото и служат казна затвор, иако воглавно аргентинскиот закон на осудените постари од 70 години им дозволува и да служат казна дома. Воената хунта била на власт од 1976 до 1983 година, а вонасилни пресметки со левичарите, според официјални податоци, настрадале 13.000 луѓе, меѓу кои имало и многу бремени жени кои се породиле во тајни породилишта и после тоа исчезнале. Видела бил на чело на Аргентина од 1976 до 1981г. а Бинјоне од 1982 до 1983 година.
сите 2 | | | веќе видена

Силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени по Рихтер, го погоди Вануату во Тихиот океан. Епицентарот на земјотресот бил на 358 км северозападно од главниот град Порта Виља, на длабочина од 180 км, навел американскиот институт. Засега нема опасност од цунами, известиле од американскиот Геолошки институт.
сите 29 | | | веќе видена

Кинеската полиција уапсила 802 лица поради сомнеж дека се вмешани во трговија со деца и во голема акција изведена во 15 провинции ослободени се 181 дете. Кинеското министерство за јавна безбедност соопштило дека полицијата успеала да открие два ланци на трговија со деца, а ги уапсила нивните лидери. Операцијата ширум Кина започнала во почетокот на годината откако полицијата воочила први знаци на трговија, вклучувајќи се` почести посети на трудни жени на клиниката во провинцијата Хебеј, а кои не се жители на таа северна провинција. Трговијата со деца е голем проблем во Кина со оглед на строгата политика за раѓање на едно дете довело до процветување на нелегалниот пазар за купување и продажба на деца, укажал Франс прес. Кинеските власти трговијата со деца ја осудуваат со најстроги казни, вклучувајќи и смртна казна.
сите 5 | | | веќе видена

Таа вика од среќа, а тој од мака! Таткото за љубов за ќерката се согласил да оди со неа на возење на смртта. И нормално, како секое дете, таа не го криела своето воодушевување, додека таткото едвај чекал да запре ова возење. Се кладиме дека зборовите НИКОГАШ ПОВЕЌЕ беа единствени во неговата глава.
сите 2 | | | веќе видена

Популарната пејачка при настапот на фестивалот "Peace & Love" во Шведска заборавила во која држава се наоѓа, што предизвикало бес кај обожавателите кои тврдат дека била под дејство на дрога и алкохол, јавува Daily Telegraph. На својот настап во Шведска успеала да закасни дури 45 минути, што предизвикало низа лоши критики на нејзина сметка.
сите 3 | | | веќе видена

Сепак не се работи за параноја. Фотографите кои овие денови ја следат актерката изјавиле дека околу нејзиниот стан во Њујорк виделе мистериозни луѓе и возила кои ја следат секаде, поточно бел Кадилак и црн Мерцедес. Сепак времето ќе покаже дали се работи само за новинари, тајни агенти или комбинација на телохранители и класично медиумско преовеличување.
сите 2 | | | веќе видена

Само затоа што одлично сте си поминале не значи дека одма мора да го додате во пријателите, нека ве најде тој вас. Новиот дечко и Фејсбук често може да ви направат проблеми. Само што сте се запознале и убаво сте си поминале на првиот состанок и ако сакате да го сочувате немојте да излезете очајни. Некои работи треба да се одбегнат на Фејсбук кога се работи за нов дечко. 1.Нека тој вас ве пронајде Само затоа што убаво сте си поминале не значи дека одма мора да го додате во пријателите. Ако навистина добро сте започнале, нека ве пронајде тој . На тој начин девојката изгледа помалку заинтересирана, а тоа него ќе го заинтригира. Дозволено е да го шпиунирате преку Фејсбук, да, тоа е дозволено. 2.Без нови статуси Кога ќе си дојдете дома после состанокот не седнувајте одма на компјутерот и не прераскажувајте се` што се случило таа ноќ, ниту да ставате индиректни статуси. Ако сакате да изгледате сигурно, најдобро е да не ставате ништо на својот профил. Ако веќе баш мора, ставете некоја песна која, на некој начин ...
| | веќе видена

Најмалку две илјади луѓе се евакуирани од популарниот туристички шпански регион Валенсија каде беснее пожар кој се смета за најопасен во последните десет години. Голем облак на чад е се` што може да се види во третиот по големина град во Шпанија, а пожарот вчера продолжи да се шири.
сите 2 | | | веќе видена

Маж облечен во униформа на авганистански полицаец пукал и убил денес тројца НАТО војници на југот на Авганистан, пренесува АП. Во соопштението, НАТО наведува дека инцидентот се случил денес и не дава никакви детали од нападот, вклучувајќи и националност на убиените војници. Со тие тројца убиени, билансот на жртви межу странските војници во Авганистан, се искачи оваа година на вкупно 215.
сите 8 | | | веќе видена

Иран објавил дека е целосно подготвен да се спротивстави на нафтеното ембарго кое го наметна Европската унија, а кое стапи на сила на 2 јули што е досега најжестока санкција која ЕУ некогаш ја донела. Забраната за извоз на сурова нафта од Иран е дел од напорите на западните земји да ги намалат приходите на Техеран и така да го присилат да се откаже од нуклеарната програма за која Западот тврди дека прикрива развој на нуклеарно оружје, а Иран вели дека е само со цивилни намери. Европската унија во јануари забрани склучување на нови договори за извоз на иранска нафта, но допушти актуелните договори да вредат до 1 јули. Според проценките на ЕУ во 2012 година иранскиот извоз на сурова нафта паднал за 40 отсто. Иран една петтина од суровата нафта ја извезувал во ЕУ.
сите 6 | | | веќе видена

Победникот на претседателските избори во Мексико е кандидатот на Револуционерната иституционална партија Енрике Пења Њето, тоа се прелиминарните резултати од изборите, кои денеска ги објавил мексиканскиот федерален институт за надгледување на изборите. Според резултатите, Њето на изборите кои беа одржани вчера, освои 38 отсто од гласовите, поранешниот градоначалник на Мексико, Андрес Мануел Лопес Обрадор 31 отсто, а за Џозефина Васкез Мота гласале 25 отсто од мексиканските гласачи. Мексиканците на вчерашните избори бираа и 500 пратеници, 128 сенатори, шест државни гувернери и локална влада. Избраниот претседател ја презима должноста на 1 декември.
сите 10 | | | веќе видена

next