Лимбо

Фирмата Мајкрософт овие денови на јавноста и го претстави Surface таблет компјутерот кој би требало да биде конкуренција на iPad-от, пренесува Дејли Мејл. Се работи за два модели на таблет компјутер, за две различни архитектури. Верзијата која на есен стигнува и во продажба е на есен, дебела е 9,3 милиметри и работи на оперативен систем Windows RTS, а тежи 680 гр. Од Мајкрософт изјавиле дека цената на Surface таблетот ќе биде слична како на iPad-от, која зависно од моделот ќе се движи од 490 до 829 долари. Софтверскиот гигант го поврза ова издание со многу очекуваниот оперативен систем Windows 8 кој е наменет првенствено за таблет компјутерите.
сите 3 | | | веќе видена

Најновите истражувања покажуваат дека раното станување е еднонасочен билет за поубав изглед и посреќно расположение. Резултатите од истражувањето спроведено на Универзитетот во Торонто покажале дека оние кои се будат порано воглавно остануваат свежи во текот на целиот ден и живеат посреќен живот. Раното станување исто така може да допринесе за вашата кариера, подобра мотивација и прифаќање на одредени предизвици. А тоа не е се`! Раното станување придонесува до подобрување на имунитетот. Од друга страна, оние кои преферираат да спијат до покасно се склони да патат од социјален џет лег. Тоа подразбира неможност вашиот биолошки часовник да го истрпи темпото поради што сте константно исцрпени и депресивни, пренесува Космополитан.
| | веќе видена

Леталото на американската вселенска агенција НАСА "Месинџер" испратила најнови снимки од површината на Меркур, а на една од снимките се гледа препознатливиот лик на јунакот на Волт Дизни – Мики Маус. Меркур е мала планета, најблиска до Сонцето, преполна со бројни кратери, а некои од нив, од кои најголемиот со дијаметар од 105 км, формира лика на Мики Маус, и кога би се правела мапа, би бил наопаку.
сите 2 | | | веќе видена

Времето во иднина ќе застане во целост, тврдат шпански научници, кои изнеле теорија за времето обидувајќи се да објаснат зошто вселената цело време се шири и забрзува. Набљудувајќи ја супернова, експлодираните ѕвезди, откриено е дека движењето на светлината покажува дека тие се движат побрзо од ѕвездите поблиски на центарот на вселената. Меѓутоа, научниците тврдат дека прифатената теоријата за силите спротивни на гравитацијата, позната како темна енергија, е погрешна и дека реалноста е дека растот на вселената се успорува, пренесува Телеграф. Професорите Хосе Сеновила, Марк Марс и Раул Вера велат дека забавувањето на времето е толку постепено дека луѓето тоа не можат да го приметат. Тие тврдат дека темната енергија не постои и дека со време, времето ќе застане конечно, откако планетите ќе престанат да постојат. Забавувањето на времето на крајот ќе значи дека се` ќе се појавува се` побрзо и побрзо, додека конечно не исчезне. Британскиот научник Гери Гибонс смета дека оваа идеја и не е толку апсурдна како што ...
сите 2 | | | веќе видена

Од 1 јули започнува имплементацијата на новиот пристап во исплаќањето на платите на здравствените работници или плаќање по успешност. Станува збор за принцип кој функционира во сите системи не само во здравствените, имајќи предвид дека секаде има определени разлики во нивото на плата во однос на оние кои функционираат во една организација и тоа секогаш е врзано во зависност од начинот на нивното залагање. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на регионалната конференција на здравствената мрежа за Југоисточна Европа што се одржа во организација на Светската здравствена организација. Овој концепт кој веќе е имплементиран во 17 јавни здравствени установи во изминатите шест седум месеци, рече Тодоров, е поставен на пет основни постулати. - Првиот постулат е дека имаме загарантирана плата од 100 проценти на почетокот на месецот, вториот постулат е дека на крајот на месецот некои од здравствените работници кои најмногу се залагале и ...
сите 20 | | | веќе видена

Што и да допре, бразилската манекенка Жизел Бундшен претвора во банкноти, поради што повторно се најде на листата на најплатени модели на светот на магазинот Форбс. На второто место се најде Кејт Мос со годишна заработка од 7,3 милиони евра, а на трето место Наталија Водијанова со 6,8 милиони евра. Топ пет: Жизел Бундшен – 35 милиони евра Кејт Мос – 7,3 милиони евра Наталија Водијанова – 6,8 милиони евра Адријана Лима – 5,7 милиони евра Дуцен Крос – 5,4 милиони евра
сите 8 | | | веќе видена

Прекрасната убавица Адријана Лима доби откачен подарок од својот сопруг Марко Јариќ – скапоцен мотор. Познатата манекенка Адријана Лима изјавила на својот профил на Твитер дека од својот сопруг само што добила скапоцен мотор. Со оглед на тоа дека пред неколку дена го прослави својот 35 роденден, можеби се работи и за задоцнет подарок. Адријана Лима на листата на најплатени модели во светот на магазинот Форбс се наоѓа во топ пет најплатени манекенки.
сите 8 | | | веќе видена

Поп принцезата Ријана изјавила дека не е воопшто задоволна од конфекцискиот број нула кој моментално го носи и дека за се` е виновна работата. Сега носам конфекциски број нула и не сум среќна, објаснила Ријана и додала дека посакува повторно да има задник како некогаш.
сите 4 | | | веќе видена

Познатиот фудбалер Дејвид Бекам открил кои му се методите на одгледување на своите четири деца, но исто така открил дека прави тестенини со сос да излижете прсти. Без оглед на се`, тие мора да си го заработат џепарлакот. Некои од активностите се раскревање на садовите или местењето на креветот наутро, објаснил Дејвид и рекол дека нема да добијат пари доколку не си ги завршат обврските. Тој додал како неговите деца ги обожаваат неговите тестенини со сос кој го подготвува како врвен шеф. Дејвид научил да подготвува тестенини во школо за готвачи во Италија.
сите 3 | | | веќе видена

Каиро – Изборниот штаб на исламистичкото Муслиманско братство прогласи победа денеска на својот кандидат Мохамед Морси на претседателските избори во Египет, но таа победа одма ја оспори неговиот противник Ахмад Шафик, поранешен премиер од времето на владеењето на Хосни Мубарак. Шефот на изборниот штаб на кандидатот Мохамед Морси, Ахмад Абделати изјавил за новинарите дека Морси освоил 52,5 отсто од гласовите, додека неговиот ривал Ахмад Шафик 47,5 отсто. Тоа се резултати врз основа на пребројани гласови од 98 отсто од избирачките места. Тие информации веднаш ги отфрлил изборниот штаб на Ахмед Шафик пензионираниот генерал на војската која ја држи власта во Египет изминатава година. Сепак, без оглед на тоа кој ќе победи на претседателските избори, најголема власт во Египет ќе има и понатаму војската се до распишување на нови парламентарни избори. Воената власт во саботата го распушти парламентот што наиде на жестоки критики од страна на муслиманското братство кое во домот има мнозинство, но наиде и на отпор од ...
сите 12 | | | веќе видена

Новиот француски претседател Франсоа Оланд ќе може во иднина, после изборната победа на неговите социјалисти, да владее со апсолутното мнозинство и со тоа нема да има препреки во спроведување на своите политички реформи. Шест недели откако беше избран за претседател на Франција, неговата Партија на социјалистите освои апсолутно мнозинство на парламентарните избори во неделата. Успех постигна и десницатам односно Националниот фронт Марин Ле Пен кој ќе има два пратеника во француски парламент. Во сенатот, вториот дом на парламентот, француската левица веќе од минатата година го држи мнозинството.
сите 16 | | | веќе видена

Атина – Во Грција денеска, после изборите, ќе започнат постизборните активности во кои најпрво претседателот на државата ќе биде информиран за исходот на изборите. Претседателот на Грција Каролас Папуљас ќе се сретне со лидерот на победничката “Нова Демократија”, Антонис Самарас за да му го предаде мандатот за формирање на влада. Самарас изјавил дека владата мора брзо да се формира, со цел земјата да остане во еврозоната. Тој ги повика сите политички сили да се сложат со неговите цели и да учествуваат во формирање на владата на “национален спас”.
сите 118 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјавил дека ќе се повлече од политичкиот живот по истекот на мандатот во 2013 година. Претседателот на Иран најавил дека ќе се врати на својата научна работа на универзитетот, дека ќе биде политички активен на факултетот, но нема да основа политичка партија. Според иранскиот устав, претседателот на државата може да има само два мандата.
сите 9 | | | веќе видена

Марион Марешал ле Пен, 22-годишната внука на Жан-Мари ле Пен, стана најмладиот пратеник во парламентот во модерната политичка историја на Франција, откако десничарскиот Национален Фронт освои две пратенички места на парламентарните избори, пренесува британски Телеграф. Среќна сум што станава портпарол на француската омладина која утре ќе предводи нови надежи во обликот на Националниот Фронт. Веќе ни се придружуја 6,4 милиони француски гласачи на претседателските избори, а тоа е само почеток, изјавила Марион.
сите 16 | | | веќе видена

Минатата година ширум светот 800.000 луѓе морале да избегаат од својата земја, што е најголема бројка во изминатите единаесет години, изјавиле од Високиот комесар на Обединетите нации за беглаци. Вкупно 4,3 милиони луѓе биле соочени со нови протерувања и бегство, а поголем број од нив, меѓутоа останале во својата земја. Причината за зголемениот број на бегалци, меѓу другото, се кризата во Либија, Сомалија и Сирија.
сите 12 | | | веќе видена

Статусот на планетарно популарните ѕвезди понекогаш носи и своја цена – листа на барања на славните и познатите. Напорните концертни турнеи, на кои познатите зимаат малку воздух, тие во слободното време сакаат да се одморат како што тие сакаат. Во хотелите каде престојуваат се` е по нивна мерка, а тука настапуваат и листите на желби и барања кои понекогаш се доста чудни. Еминем минатата година од организаторите на фестивалот побарал да изградат дрвен базен, каде што настапувал. Меѓу оние посебните барања се оние на Џенифер Лопез која барала кафето во шолјите да се меша во насока спротивна од стрелките на часовникот. Лили Ален сака еден тон на слатки, Аеросмит варена пченка, Бритни Спирс големи количини на салата од компир, а Фу Фајтерс пак сакаат супа од кесичка која пак само им служи за среќа. Но, најсмешно барање е на групата Ван Хален, кои побарале M&M бомбони, но појасниле дека од кесичките сакаат да се извадат сите кафени бомбони. Подоцна признале дека за бомбоните им е сеедном но дека сакале да видат ...
| | веќе видена

После викендот поминат во Њујорк, популарната пејачка Ријана се одлучила на уште една тетоважа. Овој пат, го истетовирала египетскиот сокол над десниот глужд, во положба која потсетува на пиштол. Објаснувањето за новата тетоважа го дала на Твитер: Соколот – Светло кое сјае во темница. Не затвараат очи никогаш, ни кога спијат. Медиумите пишуваат дека оваа е нејзина 17 тетоважа, а втора во форма на пиштол.
сите 6 | | | веќе видена

Викторија Бекам е вешта во позирање па нејзиното појавување во јавноста е секогаш пресметано и смислено што не дозволува грешки. Поранешната спајс девојка дури се одрече од насмевката во јавноста бидејќи смета дека не се смее убаво. Но се чини дека Пош за првпат направи мала грешка, истакнувајќи една своја мана. Викторија позирала пред собраните фотографи во својата омилена манекенска поза, но во оваа бреспрекорна приказна во прв план се најдоа нејзините груби, помалку запуштени раце, кои Пош се обидела да ги зачини со лак за нокти.
| | веќе видена

Фронтменот на групата Марун 5 Адам Левин ја доби својата прва филмска улога, а се работи за романтична комедија "Can A Song Save Your Life", која ќе ја режираат Џад Апатоу и Џон Карни. Филмот го прати љубовниот пар кој се доселува во Њујорк кој сака да започне музичка кариера. Ликот на Левин раскинува со девојката за да започне музичка кариера. Точно е. Не знам колку смеам да откријам, но ќе биде забавно. Само ќе се појавам на сетото и ќе се обидам да одглумам. Сепак, ќе се глумам самиот себеси, така што не би требало да биде тешко, изјавил Адам за "E! Online".
сите 3 | | | веќе видена

Каиро – Гласачките места беа отворени изутринава во Египет, завршниот ден од претседателските избори на кои Египјаните бираат помеѓу два кандидати. Пред гласачите е избор помеѓу кандидатот Ахмед Шафик, поранешен премиер во време на владеењето на Хосни Мубарак и Мохамед Мурси, кандидат на исламистичката партија Муслиманско братство кој со години бил во затвор за време на власта на Мубарак. Редови се формирале пред гласачките места уште пред отварањето на истите, кои се обезбедувани од полицијата и војската, додека независни египетски медиуми јавуваат дека дошло и до тепачка помеѓу улични продавачи во Каиро која се прераснала во оружан судир во кој загинале 8 лица, а ранети се најмалку 15. Според извештаите на каирските медиуми судирите избиле околу 2 часот по полноќ. Што се однесува до прогнозите за победник на претседателските избори, многу е тешко да се предвиди победникот, бидејќи и двајцата кандидати имаат широка поддршка, иако многу гласачи ќе се откажат од гласањето поради разочарување после исфрлање во ...
сите 22 | | | веќе видена

next