Лимбо

ХАГ – Во Хашкиот трибунал денеска почна судењето на Ратко Младиќ, обвинет за геноцид во Босна. Неговата одбрана пред два дена повторно побара судењето да се одложи за шест месеци, затоа што како што наведуваат обвинителите не им ги откриле сите докази на бранителите. Ако не биде донесена спротивна одлука, ние сме подготвени да почнеме и утре, како што е планирано, изјави вчера портпаролот на трибуналот Нерма Јелачиќ.
сите 43 | | | веќе видена

Тониа Томас од Флорида ги убила своите четири деца и потоа се самоубила, соопштиле локалните власти. Нејзините три деца пред зори отишле до кај соседите да им кажат дека нивната мајка пукала во нив, но таа ги повикала да се вратат дома и потоа ги убила, при што соседот слушнал истрели и повикал полиција, истакнал потполковникот Тод Гујиар, портпарол на канцеларијата на шерифот во округот Бревард. Децата биле на возраст меѓу 12-17 години, наведува АП. Друг сосед изјавил дека мајката на децата среде ноќ испратила смс порака во која напишала дека сака да биде кремирана со децата, истакнала Гудјиар.
сите 16 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала ја погоди oстровската земја Папуа Нова Гвинеја, но не било издадено предупредување за појава на цунами. Американскиот геолошки институт изјави дека земјотресот го погодил островот Нова Британија на длабочина од 154 километри, 512 километри североисточно од главниот град Порт Морсби, објави агенцијата Франс прес.
сите 8 | | | веќе видена

Еден човек се запали денеска пред судницата во Осло, каде што се води процесот против Андерс Брејвик, обвинет за убиство на 77 луѓе во јули минатата година, соопшти полицијата. Човекот, кој претпре сериозни повреди, бил запрен од полицијата кога се обидел да ја помине безбедносната ограда што била поставена околу судницата. Човекот, чиј идентитет не е објавен, бил веднаш префрлен во болница. На рочиштето, една тинејџерка која го преживеала пукањето на островот Утоја, сведочеше за тоа како Брејвик се обидел да се пробие во зградата во која била скриена таа заедно со уште 47 луѓе. Друг очевидец изјавил дека во зградата однел цела група луѓе и дека Брејвик се обидел да влезе пукајќи во вратата. Сите 47 луѓе кои се наоѓале во зградата преживеале. Судот го слушнал и сведочењето на девојката која што Брејвик ја погодил дури четири пати, во раката, вилицата и градите. Таа ги покажала лузните додавајќи дека го изгубила чувството во двете раце кога била погодена, и мислела дека ќе умре. Брејвик го призна убиството на ...
сите 11 | | | веќе видена

Интернет социјална мрежа Фејсбук, се очекува дека оваа недела, за прв пат во својата историја, ќе почне со продажба на акциите на берзата Nasdaq во Њујорк. По првичната јавна понуда (ИПО) вредност на Facebook може да биде блиску до 100 милијарди долари, што е повеќе од вредноста на гигантските компании како Дизни или Форд. Фејсбук, во првиот квартал од 2012 година, забележал приход од повеќе од една милијарда долари. Цукерберг, кој во понеделникот наполни 28 години, е еден од најмладите шефови на компанија од овој ранг како и еден од најмладите милијардери во светот, чие богатство се проценува на 17,5 милијарди долари. Фејсбук денес има повеќе од 900 милиони корисници.
сите 8 | | | веќе видена

Франсоа Оланд, кој победи во вториот круг на изборите за претседател на Франција на 6 мај, денеска и официјално ќе ја преземе должноста на шеф на државата од неодамнешниот претседател Никола Саркози, на церемонијата, која по негова желба, ќе биде скромна, наговестувајќи ги промените кои веќе ги најави. Инаугурацијата на новиот француски претседател ќе се одржи во Елисејската палата во 10 часот, а на церемонијата која ќе биде со строги протоколи, нема да присуствуваат децата на Оланд, ниту децата на неговата партнерка Валери Тривелер, пренесува францускиот печат. “За претседател избран е Франсоа Оланд, а не неговото семејство или пријатели“, изјавила неговата поранешна сопруга Сеголен Роајал, истакнувајќи дека новата социјалистичка партија сака да направи разлика во однос на инаугурацијата на Никола Саркози пред пет години. Оланд ќе стане 24-ти Претседател на Франција, и седмиот претседател на Петтата Република, после Де Гол, Помпидуа, Жискара, но исто така прв кој ќе ја прекине традицијата на “спектакуларна“ ...
сите 54 | | | веќе видена

Еврозоната денеска ја предупреди Грција да ги почитува условите договорени во рамките на заемот за помош, или ризикува да излезе од монетарната унија, во време кога проблемите околу формирање на владата во Атина и тешкотиите со кои се справуваат шпанските банки повторно ги загрижуваат министрите за финансии на Еврозоната. Министрите за финансии на 17 земји членки на Европската унија денеска се состаноа во Брисел, од каде што на политичките партии во Грција им испратија јасна порака дека таа премногу задолжена земја треба да се усогласат со барањата на меѓународниот финансиски пакет помош. Европските акции денеска потонаа, а еврото падна на најниско ниво од јануари, поради шпекулации на пазарот во врска со ефектот што напуштањето на Грција од еврозоната би го имал врз банкарскиот сектор на монетарниот блок.
сите 13 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама, како дел од неговата кампања објави негативно видео против неговиот ривал, републиканецот Мит Ромни, во кое го обвинува за губење на работните места во фабриката за челик купена од страна на неговата компанија. Во две-минутното видео работниците кои некогаш работеле во фабриката за челик “ГТС Стил” го критикуваат Ромни за губење на работните места откако истата припаднала на компанијата “Бејн капитал” во која еден од основачите е токму Мит Ромни, пренесува Би-Би-Си.
сите 17 | | | веќе видена

Еден Кениец се сомневал дека неговата сопруга го мами па отишол кај локалниот гатач за совет. Откако гатачот фрлил магија на сопругата на Кениецот, измамениот сопруг ја фатил на дело со љубовникот кој неколку часа не можел да го извади пенисот од неа. Сето тоа снимено со камера а видеото можете да го погледнете овде! Откако камерите го снимиле немилиот настан, а полицијата не можела да му помогне на несреќниот “заглавен“ пар, конечно било постигнато решение. Љубовникот се согласил да му плати оштетана сопругот, по што овој го повикал гатачот да ја прекине магијата и да се “одглави“ љубовниот пар.
сите 5 | | | веќе видена

Многу малку работи можат да направат мажите да заборават дури и на секс. Иако мажите не ги приметуваат недостатоците на нивните партнерки, постојат неколку работи кои жените ги прават несвесно, и со тоа го намалуваат машкото либидо до крајни граници. Спиење во чорапи Спиењето во чорапи можеби звучи сосема невино, но чорапите во кревет би можеле да доведат до носење на стари развлечени маици, кои иако се удобни, навистина не се привлечни за машкото око. Можеби ќе ви биде тешко да се одречете од удобните дебели пижами, но разголените нозе и рамена ја враќаат страста во кревет и го будат машкото либидо. Часови пред огледало Се разбира дека за посебни прилики со својот партнер сакате да изгледате убаво, за што е потребно дополнително уредување. Но сепак, треба да размислите за тоа да го скратите времето поминато пред огледало. Колку побрзо се подготвите толку повеќе време ќе имате да поминете со вашиот партнер. Омилено домашно милениче Убаво е да се има домашно милениче, да се грижите за него. Но премногу ...
| | веќе видена

Дали навистина сте заљубени? Или е само привлечност? Имено, телото на жената после секс лачи хормон окситоцин кој предизвикува чувство на интимност и на некој начин го поматува здравиот разум на жените. Многу жени биле во врски за кои знаеле дека се погрешни, но на некој начин биле силно поврзани за дотичниот маж. Ова се случува благодарејќи на хормонот окситоцин, кој без проблем го поматува здравиот женски разум, а се лачи за време и после секс и во голема мера влијае на врската и сексуалниот живот. Станува збор за еден од многуте хормони кои ги произведува човечкото тело. Се лачи кај двата пола за време на оргазмот, а кај жените и за време на породувањето. Го нарекуваат и хормонот на врска. Експертите веруваат дека многу истражувања покажале дека хемијата игра важна улога во односите отколку што претходно се мислеше. Иако се потребни уште истражувања, веќе е видливо дека окситоцинот има важна улога во одлучувањето дали ќе останеме или ќе прекинеме одредена врска. Понекогаш се води кон тоа дека врската ...
| | веќе видена

Додека уживаа во спортскиот настан, Кристијано Роналдо и неговата вереница, прекрасната Русинка Ирина Шајк, пред сите си разменуваа нежност и бакнежи. Без престан гледаа еден во друг и се бакнуваа. Тие се во врска речиси две години, но ретко се појавуваат на социјални настани. Во саботата попладне на тенискиот меч во Мадрид, додека уживаа во спортскиот настан, Кристијано и Ирина не престанаа да се милуваат и бакнуваат. Тоа е љубов!
сите 5 | | | веќе видена

Зимата ги изненади граѓаните на Сараево. Зимска идила во сред мај. Снегот што падна во Сараево минатата ноќ го отежна сообраќајот, а од тежината на влажниот снег скршени биле многу гранки од дрвата. Снегот утринава бил до 39 сантиметри, а од Хидрометеоролошкиот завод најавиле дека интензитетот на врнежите од снег ќе се намали кон крајот на денот, пишува Вијести.ба.
сите 20 | | | веќе видена

Новото, четврто продолжение на познатата сага за семејството Корлеоне ќе се снима по книгата која ја напишал Ед Фалко, а чие име е “Семејството Корлеоне”. Веста за новото филмско продолжение стигнала од студиото Парамаунт кое ги држи авторксите права на делото на писателот и на сценаристот Марио Пуца, а после претпоставките дали ќе има филм или не, било потврдено дека наскоро ќе започне снимањето на четвртиот дел кој го прати животот на италијанско-американската мафијашка фамилија. Новото продолжение ќе се вика "Корени", а би требало во фокус да биде Лука Брази еден од главните егзекутори на фамилијата, а декството ќе биде сместено во 1933 година и би требало да ги обработува работите кои им предходат на случувањата од првиот дел. Снимањето на филмот беше неизвесно до пред некое време поради правната битка помеѓу Парамаунт и синот на Марио Пуца како наследник. Во меѓувреме е постигнат привремен договор да се започне со продукција на филмот, а заработката од филмот ќе се дели откако се склучи конечниот ...
сите 4 | | | веќе видена

Во зависност од тоа како ги употребувате, кредитните картички може да бидат одлична работа или тотална катастрофа. Иако најверојатно нема да одите во пеколот доколку направите еден од овие “седум смртни гревови“, финансиската ситуација во која ќе се најдете сигурно нема да биде розева, пишува интернет страницата MSN Money. 1.Ненаситност – трошење на картичката до максимум. Тоа што вашата банка ви дозволила лимит од 6000 долари не значи дека треба да се оди во толкав минус. Оние кои не можат да ја платат месечната рата, веројатно ќе завршат во долгови. 2.Гордост – Мислите дека сте исклучително кредитоспособни и не ја проверувате состојбата, но ако во состојбата се направи некоја грешка, што е возможно, лесно може да се случи да ви се намали способноста за кредит, вели MSN Money и препорачува барем еднаш годишно да го проверувате статусот или при подигање поголем кредит. 3.Страст – Сигурно ви се привлечни новите погодности што ви ги нуди банката со новата картица, но тоа не значи дека треба да ги одберете ...
сите 4 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Марио Монти, изјави во четвртокот дека рецесијата го уништува италијанското општество и дека тензиите меѓу граѓаните се во пораст. Обраќајки им се на група студенти во градот Арецо, Монти ги повика Италијаните да го зачуваат единството и да не потклекнат под притисокот на економската криза и порастот на невработеноста. Владата на Монти откако ја презеде функцијата минатата година воведе серија болни мерки, а во последните неколку дена министрите реагирале на повиците од страна на политичарите и сочуствувале со обичните граѓани. Во последните неколку недели бран самоубиства на јавни места ја зафати земјата, особено меѓу премногу задолжените бизнисмени. Даночната служба “Еквиталија“ беше мета на серија напади со запаливи бомби и експлозивни направи. Монти ијзавил дека владата се обидува да се осигура дека товарот од мерките за штедење бидат еднакво распоредени и предупреди дека економската криза би можела да стане криза на културата ако Италијанците не изразуваат меѓусебна толеранција и ...
сите 2 | | | веќе видена

После 19 дена на прикажување во кината, американскиот блокбастер “The Avengers” веќе оствари заработка од милијарда долари и на тој начин се изедначи со Аватар и последното продолжение на Хари Потер.
сите 4 | | | веќе видена

Во Виена на аукција е продаден најскапиот фотоапарат на светот, а се работи за камера на фирмата Leica од 1923 година. Овој фотоапарат е продаден за цена од 2,16 милиони евра, со што е поставен нов светски рекорд. Фирмата Leica произвела само 25 парчиња во 1923 година, пред почетокот на сериското производство. Од овие фотоапарати зачувани се 12, поради што се посакувани од колекционерите.
сите 4 | | | веќе видена

Во делот на Горски котар и на Велебит од утрово паѓа силен снег, соопштила Поморската метеоролошка канцеларија во Ријека. На Велебит изутринава биле измерени минус три степени целзиусови, додека на југот на земјата, во Дубровник измерени се дури 24 степени, јавуваат хрватските медиуми.
сите 24 | | | веќе видена

Мексиканскиот нарко картел Зетас презеде одговорност за убиството на 49 луѓе, чии тела беа пронајдени вчера недалеку од северна мексиканска метропола Монтереј, соопштил портпаролот на мексиканската држава Нуево Леон. Телата на 43 мажи и чест жени, од кои некои биле унаказени, пронајдени се во пластични ќеси на зафрлена локација на триесетина километри источно од Монтереј, престолнина на Нуево Леон. Некои од жртвите биле толку измасакрирани што дополнително ја отежнува идентификацијата, а на местото на кое се пронајдени телата стоела порака каде се вели дека одговорност за убиствата презима нарко картелот Зетас, кој е основан и со кој раководат поранешни припадници на елитната единица на мексиканската војска.
сите 12 | | | веќе видена

next