Лимбо

Извршниот директорот на Јаху Скот Томпсон поднесе оставка откако беше обвинет дека во неговата биографија напишал дека поседува диплома по компјутерски науки, што не е точно, пишува весникот Wall Street Journal. Во текстот објавен од страна на Wall Street Journal стои дека интернет гигантот денес ќе објави дека Томпсон поднесува оставка од лични причини, додавајќи дека Управниот одбор на Јаху ќе се состане за да ја прифати оставката на Томпсон и за да постави нов шеф на глобалните медиуми во компанијата. На местото на Томпсон, нов извршен директор на Јаху ќе биде именуван Рос Левинсон. Томпсон, кој како извршен директор на Јаху работи од 4 јануари годинава, навел во својата биографија дека има завршено сметководство и ИТ на колеџот Стонхил. Сепак, како што е потврдено од страна на колеџот, Томпсон се здобил со диплома само по сметководство. Тој работел како претседател на Пејпал, извршен потпретседател на Инованта, подружница на Виза.
сите 11 | | | веќе видена

Прекриена со креативна шминка “крокодилска кожа“, но недоволно да се прикрие и пирсингот на градите, американската пејачка Ријана ги почасти своите фанови на Фејсбук со нови топлес фотографии од снимањето на спотот за нејзината најнова песна "Where Have You Been". На фотографиите Ријана се појавува топлес прикриена само со боја за тело.
сите 7 | | | веќе видена

Се вели дека нема ништо по страсно и “жешко“ како секс после силна расправија. Сепак, еден доктор тврди дека помирувањето во кревет или “Make up sex“ има ист ефект како кокаинот. Клиничкиот психолог Сеат Мајерс верува дека паровите кои се смируваат со жежок секс, се повеќе и се почесто се расправаат. -тоа ја зголемува расправијата и емоционалната драма. Размислете: ако по голема расправија имате неверојатен секс, нели е логично дека повторно се расправате затоа што наградата е феноменална, вели Мајерс. Повеќето сексолози не се согласуваат со овој став, бидејќи тие тврдат дека сексот за помирување е најнормална појава и дека ја зголемува интимноста помеѓу партнерите. Мајерс од друга страна тврди дека вистинската интимност доаѓа од рамнотежата и разбирањето.
| | веќе видена

Поранешната Плејбој зајачица Шауна Санд и нејзиното момче не можеле да се воздржат па им се препуштиле на страстите на плажа. Со папараците секогаш треба да се биде внимателен, во тоа се увери и контроверзната Шауна Санд која беше фатена на дело додека на плажа во сред бел ден имала секс со нејзиното момче. Но според она што го пишуваат американските медиуми, најверојатно тие знаеле за присуството на папараците и целиот тој сексуален чин го направиле токму за нив.
сите 2 | | | веќе видена

Името на американскиот претседател Барак Обама на Твитер било споменато дури 112.000 пати, откако во средата изјави дека ги поддржува хомосексуалните бракови, што е најмногу откако во јануари беше овозможена проверка на бројот на твитови. Весникот “Вашингтон пост“ наведува дека истиот ден кога Обама изјавил дека ги поддржува хомосексуалните бракови, неговиот твит бил пренесен 47.000 пати од луѓе кои го следат на таа социјална мрежа. Признавањето на хомосексуалните бракови стана една од главните теми на американската политичка сцена во последните неколку дена, бидејќи сегашниот претседател за прв пат се заложи за легализација на овие бракови.
| | веќе видена

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја предупреди владата на Грција дека би требало да ја напушти еврозоната доколку не ги почитуваат строгите мерки кои беа договорени во замена за помош за спасување од партнерите во еврозоната. “Ја почитувам грчката демократија, како и грчкиот парламент, но исто така ги почитувам и другите 16 парламенти“, рекол претседателот Баросо во интервју за италијанскиот тв канал Скај ТГ24, пренесува француската новинска агенција АФП. “Доколку овие договори не се почитуваат, тоа значи дека не постојат услови да се продолжи со некоја земја која не го почитува договорот“, изјавил Баросо.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Уго Чавез, кој боледува од рак, се врати дома во петокот, откако помина 11 дена во Куба на хемотерапија, наведувајќи дека последната рунда од терапијата била успешна. Чавез (57) кој на изборите на 7 октомври ќе се кандидира за трет шестгодишен мандат, никогаш јавно не открил каков вид на рак му бил дијагностициран, ниту точната локација на малигниот тумор. Чавез денес изјавил дека ќе ја интензивира својата кампања, додавјаќи дека при престојот во Хавана, разговарал со Фидел Кастро за тоа како да се забрза патот на Венецуела до социјализмот.
сите 3 | | | веќе видена

Бројот на загинати во невремето што ја зафати Кина порасна на 37, додека 19 лица се водат за исчезнати. Поради невремето кое ја зафати областа Минксиан во кинеската северозападна покраина Ганша се уште е прекинато снабдувањето со електрична енергија и комуникации, објавила кинеската новинска агенција Ксинхуа. Околу 30.000 луѓе се евакуирани, иако некои патишта се блокирани поради шо била отежната работата на спасувачките екипи, пренесува АП.
сите 7 | | | веќе видена

Произведувачот на долен веш објави листи на најсекси жени под името “What is sexy”. На листите се најдоа и две музички диви. Бијонсе е прогласена за најсексипилна мајка, а Бритни Спирс најсексипилна пејачка, јавува popcrush.com. Познатите ангели на Victoria, Candice Swanepoel, Erin Heatherton, Lindsay Ellingson и Toni Garn објавиле кои убавици оваа година се прогласени за најсексипилни во Холивуд.
сите 3 | | | веќе видена

Гледачите на Би-Би-Си во Шкотска останаа изненадени кога во делот на најгледаната програма на временската прогноза го здогледале принцот Чарлс и војвотката Камила. Тоа бил нивен подарок за Би-Би-Си и за гледачите по повод 60 години од основањето на шкотската прогама. Принцот и војвотката ја презентирале локалната временска прогноза каковистински професионалци.
сите 7 | | | веќе видена

Најголемата американска банка, ЈПМорган Чејс признала шокантна загуба од две милијарди долари од сложени вложувања на нејзините вработени. Севкупно, после пресметките од сите добивки, загубите од вложувања во второто тримесечје се проценуваат на 800 милиони долари, пренесува Банкамагазин. Банката смета дека стратегијата во вложувачкиот сектор била ризична, несигурна и помалку ефикасна, отколку што се верувало порано. Банката од финансиската криза во 2008 година се извлекла многу подобро од своите конкуренти, бидејќи избегнувале вложувања кои им наштетиле на другите.
сите 8 | | | веќе видена

Еден американски колекционер го продал првиот стрип на познатиот супер јунак Бетмен за 850.000 долари, кој по објавувањето во 1940 година чинел само 10 центи. Аукциската куќа Херитиџ (Heritage) организирала приватна трансакција во четвртокот, а новиот сопственик на стрипот е една инвестициска компанија од САД. Колекционерот кој го продал стрипот пред две години го купил за 315.000 долари. Имињата на продавачот и купувачот не се познати. Бетмен прв пат се појавил во стрип во 1939 година и многу брзо станал популарен што веќе следната година добил сопствен стрип серијал.
сите 8 | | | веќе видена

“Градот на духови“, во вредност од една милијарда долари, ќе биде изграден во југоисточниот дел на државата Ново Мексико. Градот би можел да вдоми 35.000 луѓе и ќе има вистински патишта, куќи и други објекти, но во него нема да живее никој. Имено, овој град ќе биде наменет исклучиво за тестирање на нови технологии во урбаната средина без вознемирување на населението. “Пегазус холдингс“, инвеститорите кои го извршуваат овој проект, наречен Центар за иновација, технологиј и тестирање, тврдат дека овој “град на духови“ ќе им помогне во истражување на обновливи извори на енергија, како и во интелигентното управување со сообраќајот и новата генерација на безжични мрежи. На овој огромен полигон за тестирање, освен автомобили за кои не е потребен возач, меѓу иновациите ќе се најдат и напредни машини за перење и лавабоа кои сами го контролираат протокот на водата.
сите 7 | | | веќе видена

Насловната страна на најновото издание на магазинот “Тајм“ ги шокираше читателите со фотографија на 26-годишна мајка како го дои својот 3-годишен син, кој е качен на столче за да ги дофати мајчините гради. Имено, 26-годишната Џејми Лин Грум од Лос Анџелес открила за “Тајм“ дека до ден денес ги дои своите синови, од кои постариот има 5 години, а помалиот 3. Таа смета дека продолженото доење има позитивен ефект на детето, а таков став наследила од нејзината мајка која ја доела до нејзината шеста година. Иако многумина го осудуваат однесувањето на оваа Американка, таа смета дека тоа што го прави е “сосема нормално од биолошка гледна точка“. -Луѓето често ми велат дека ќе повикаат социјална служба и дека ќе ме пријават за малтретирање на децата, но јас навистина не разбирам за што зборуваат-објаснила Џејми додавајќи дека ќе се потруди да убеди што повеќе мајки истото да го прават со своите деца.
сите 14 | | | веќе видена

Актерката Ева Лонгорија гостувала во шоуто на Дејвид Летерман и уште еднаш покажала колку е секси. Се појавила облечена во црна кратка сукња која ги нагласила нејзините атрибути. 37-годиншната актерка во ова заводливо издание само потврдила дека може да се биде неверојатно секси и со 1.57 сантиметри висина!
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе од половина инвеститори воистражувањето на Блумберг Глобал Пол сметаат дека еврозоната оваа година може да изгуби барем еден свој челн. Бројот на испитаници кои предвидуваат такво сценарио восамо четири месеци се зголеми од 11 на дури 57 отсто. Дури 80 отсто од испитаниците очекуваат проблеми за европскиот обврзнички пазар, а влошувањето во Европа го гледаат и како голема закана на глобалната економија. Голем број од испитаниците, односно 80 отсто од нив, сметаат дека знаците за стабилизација на Европа се само привремени и дека пазарот повторно ќе потоне. Освен тоа, 84 отсто сметаат дека економијата на еврозоната се влошува, а истиот тој процент очекуваат и социјални немири, нереди и слично. Но има и малку оптимизам бидејќи 83 отсто од испитаните сметаат дека еврозоната нема да се распадне годинава, додека 66 отсто мислат дека нема да дојде до финансиски проблеми во банкарскиот сектор. Се` повеќе се наклонети кон политиката на германската канцеларка Ангела Меркел, т.е 56 отсто, додека кон политиката ...
сите 4 | | | веќе видена

Мексико – Пронајдени се два напуштени автомобили со 12 распарчени тела и отсечени глави за кои се верува дека се жртви на судир на бандите, јавиле денес тамошните власти. “Во автомобилот пронајдени се четири тела, а во комбе најмалку 8 тела. Сите биле распарчени и со отсечени глави“, соопштила полицијата во сојузната држава Халиско. Автомобилот, кој бил украден, бил пронајден утринава откако полицијата добила анонимен повик, а покрај телата била пронајдена и порака која ја оставиле злосторниците, пренесува АФП. Во Гвадалахара, главниот град на државата Халиско, кој има 4,4 милиони жители, во ноември минатата година се случило слично масовно убиство, кога биле пронајдени 26 тела во три напуштени автомобили. Според пораката која била оставена покрај телата, властите веруваат дека се работи за масакр направен од страна на бандата Лос Ѕетас, на чие чело стои Хоакин Гусман, најмоќниот лидер на еден нарко картел во Мексико.
| | веќе видена

Повеќе од 40 лица загинаа, а најмалку 170 се повредени во две силни експлозии што го погодија утрово Дамаск, јавила сириската државна телевизија повикувајќи се на податоци од министерството за здравство. Експлозиите се случиле во 07.50 часот по локално време, кога поголемиот број вработени доаѓаат на работа. Сириската влада за нападот ги обвини “терористите“ додавајќи дека поголем број од загинатите биле цивили, додека пак опозицијата тврди дека Владата стои зад експлозиите. Последниот напад во Сирија се случи на 27 април годинава, кога бомбаш-самоубиец активирал експлозив во близина на безбедносните сили, при што загинаа 9, а беа повредени 26 лица. Конфликотот во Сирија започна во март 2011 година, со масовни протести, на кои учесниците повикаа на политички реформи во земјата. Режимот одговори со распоредување на тенкови и војската и со репресија против бунтовниците, кои исто така земаа оружје во рака. Голем број војници дезертирале. Според податоците на ОН, во конфликтот во Сирија досега загинале повеќе од ...
сите 24 | | | веќе видена

По забавата Метрополитан Гала, пејачката Ријана завришила во боница, за што ги информирала своите фанови преку Твитер. Ријана била хитно примена во болница поради исцрпеност и дехидратација, но исто така и поради прекумерно конзумирање на пијалоци и марихуана. Славната пејачка исто така без престан се забавувала и патувала низ светот. Но многу брзо била пуштена на домашно лекување во Лос Анџелес.
сите 6 | | | веќе видена

Индонезиските спасувачки екипи го лоцирале денеска патничкиот авион Сухои, кој исчезна во текот на промотивниот лет, а пронајден е во планинската област јужно од Џакарта, но засега нема знаци дека некој од 42 патника и 8 членови на екипажот преживеал. Авионот веќе имал промотивни летови по централна и југоисточна Азија, во Казахстан, Пакистани Мјанмар. Од Индонезија планирано било да лета кон Лаос и Виетнам.
сите 14 | | | веќе видена

next