Лимбо

Најтешката тинејџерка од Велика Британија, 19-годишната Џорџа Дејвис, која тежи неверојатни 380 килограми, од станот ја извлекувале цели 8 часа дури 30-ина луѓе. Спасувачите кои требале да ја изнесат од дома премногу дебелата 19-годишна Џорџа и да ја пренесат до болница, морале да ги урнат ѕидовите на семејната куќа.
сите 3 | | | веќе видена

Пред неколку дена во пустината Мојава во Калифорнија дувал силен ветар кој достигнал брзина од 112км на час. На боингот 747 што ќе го видите во приложеното видео му биле отстранети моторите па не било тешко ветрот да го подигне од земјата. Следниот ден истиот авион го пронашле свртен за 45 степени од оригиналната позиција. Истото невреме во околните места нанела голема материјална штета.
сите 5 | | | веќе видена

Ваква понуда за брак сеуште немате видено и тешко дека некој ќе остане рамнодушен на ваков чин исполнет со љубов и многу емоции. Еден актер од Портланд на својата љубена и приредил вистинско изненадување, спектакл кој нема никогаш да го заборави.
сите 2 | | | веќе видена

Четири војници на НАТО мисијата во Авганистан (ИСАФ), загинаа во експлозија на југот на земјата каде бунтот е сеуште активен, објави ИСАФ во соопштението во неделата. Војниците се убиени во саботата во одделни напади со експлозивни направи, се наведува во соопштението на ИСАФ, како и обично, не се споменуваат околностите на нападот или националноста на загинатите војници. Со овие напади бројот на НАТО војници кои загинале во Авганистан оваа година се зголеми на 169, или 3016 од почетокот на интервенцијата во 2001 година, според пресметките на АФП кои се темелат врз податоците на интернет страницата icasualties.org.
сите 3 | | | веќе видена

Полицијата во Ватикан денес го уапси батлерот на папата Бенедикт Шеснаесети, кај кого биле пронајдени доверливи документи во рамките на истрагата за скандалот “Ватиликс“ и протекување на доверливи информации, вклучувајќи ги и писмата на папата. Портпаролот на Ватикан, одбил да го открие идентитетот на уапсениот човек, но извор од седиштето на Римокатоличката црква изјавил дека се работи за батлер. Италијанските медиуми пренесуваат дека биле пронајдени доверливи документи од страна на полицијата во станот на батлерот. Во некои од документите наведени се информации за корупција, малверзации, протекции и несогласување во рамките на администрацијата на банката на Ватикан.
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе од 90 цивили, од кои 25 деца, се убиени од петокот во бомбардирање на градот Хомс во централниот дел на Сирија, соопштила сириската организација за човекови права OSHD. Организацијата вчера навела дека во селата во регионот на Хомс, особено во Хула, убиени се најмалку 50 луѓе, меѓу кои 13 деца, како и дека се ранети најмалку 100 луѓе. Хомс е област која од почетокот на бунтот против Асад во март минатата година, беше средиште на најжестоките судири. ОН минатата недела соопштиле дека од избивањето на судирите во Сирија загинати се најмалку 9.000 луѓе.
сите 52 | | | веќе видена

Кога се бавите со адреналински авантури, неодлучноста и паниката оставете ја зад себе, зошто таа комбинација може да ве донесе во смртна опасност. 80-годишната старица открила на потежок начин како поради неодлучноста при скокот со падобран во тандем, замалку не платила со својот живот. Кога требала да скокне, се испаничила и се борела да се задржи во авионот, но по некое време и натегање, скокнале после што таа испаднала од безбедносниот појас и така останала да виси при брзина од 200 км на час. За среќа се` се завршило добро и тие слетале безбедни. Погледнете и сами како тоа изгледало.
| | веќе видена

Можеби иако Google Project Eyewear е сеуште во рана фаза, очилата ги испробале во Гугл. Погледнете го првото видео снимено со паметните очила од перспектива на лице кое скока на трамболина. Коосновачот на Гугл Сергеј Брин беше меѓу првите кои се прошета носејќи ги наочарите, после шро изјавил дека додека ги носел очилата се чувствувал како во SF приказна. Погледнете и сами што ќе нудат овие паметни очила.
| | веќе видена

Една чистачка била снимена како ги чисти теписите, но на многу чуден начин. Додека чистела правосмукалката била исклучена, а таа се движела по просторијата, не приметувајќи дека цревото не е добро прицврстено. Но таа темелно и упорно чистела не знаејќи дека во рацете го држи само цревото, додека правосмукалката стоела недалеку од неа.
сите 4 | | | веќе видена

Во експлозија во Алжир во универзитетската кантина во градот Тлемчен кој се наоѓа на 520 километри југозападно од престолнината, загинаа седум студенти, додека 40 се повредени, соопштила алжирската новинска агенција АПС. Причина за несреќата е истекување гас во подрумот на зградата. Локалните служби за итни случаи соопштиле бројот на загинати веројатно ќе се зголеми.
сите 12 | | | веќе видена

Гром погоди три лица во Словенија, 46-годишен маж, кој починал на лице место, додека неговата 43-годишна сопруга и 15-годишна ќерка се лесно повредени и се пренесени во болница. Трагедијата се случила околу 21 часот кога гром погодил во тројца лица додека шетале по Соршко поле во близина на Крањ, Словенија, соопштила полицијата.
сите 5 | | | веќе видена

Њујорк – Долгоочекуваното излегување на компанијата Фејсбук на берзата би можело наместо “бизнис на векот“ да биде целосен колапс. Имено, акциите веќе изгубиле 18 отсто од вредноста. Во понеделникот на крајот од денот акциите на Фејсбук биле во вредност од 34,03 долари, што е 11 проценти помалку од цената по која се продавале првиот ден, 38 долари. За целата работа да биде уште подраматична, падот на цената на акциите продолжи и во вторник, со што вредноста на акциите се намали на 31 долар. Американските медиуми вчерашниот пад на акциите на Фејсбук и го препишуваат на агенцијата Ројтерс која открила дека инвестициската банка Morgan Stanley, која го предводеше издавањето на акциите на Фејсбук на берзата, неколку дена пред нивното вклопување на берзата, ги предупредила најголемите клиенти да ги намалат своите очекувања за таа компанија. Поради слабите резултати, на Вол Стрит веднаш започнала потрага по виновникот. Според некои Морган Стенли поставил премногу висока цена – Фејсбук првично планирал акциите да ...
сите 17 | | | веќе видена

Американецот Јуџин Поли кој во 1955 го измисли далечинскиот управувач, почина во неделата на 96 години во болница во Чикаго. Известување за неговата смрт објавиле претставници на компанијата Зенит Електроникс за која работел како инжинер 47 години.
сите 9 | | | веќе видена

41-годишниот Марко Турини од Бреша останал без работа пред повеќе од една година после што станал многу депресивен во борба за нова работа. Проблемите со парите биле причина за расправијата со неговата сопруга во понеделникот, после што направил нешто незамисливо – убиство на своите две деца. Мажот ги земал во раце децата, прво едногодишната ќерка и отишол до прозорот кој го отворил. Сопругата мислела дека само сака да ја заплаши и му рекла да го спушти детето. Но, тој го фрлил низ прозорот од 6 кат. Потоа го зграбил 4 годишниот син па и него го фрлил од прозор. Неговата сопруга во шок, врискајќи отрчала пред зградата, а по неа тргнал и Марко. Бидејќи неможел да ја стаса, го отворил прозорот од ходникот и скокнал и тој. Во текот на падот удрил во паркираните автомобили и умрел на лице место. Децата иако на почеток давале знаци за живот, им подлегнале на раните во болница.
сите 10 | | | веќе видена

Група кинески архитекти, кои долго време сонувале за тоа како би изгледал библискиот брод, го оствариле својот сон изградувајќи реплика на Арката на Ное во која ги сместиле и сите животни. Томас, Волтер и Рејмонд Квок, кои на листата најбогати луѓе во Кина убедливо го држат 3 место со 14 милијарди долари, ја финансирале изградбата на арката со димензии како онаа во Библијата, 137 метри долга и 23 метри широка, пишува Fiji Times. Со цел арката да биде автентична во неа се сместени 67 пара животни, а самиот брод се наоѓа во парк во близина на Хонг Конг. Внатрешноста на бродот е сепак помодерна со двојно стакло на прозорците, лускузни спални соби, ресторан и многу други работи. Во арката може да се видат и вистински егзотични животни и разни видови на риби.
сите 4 | | | веќе видена

Страшните снимки се од Сингапур каде еден од најбрзите спортски автомобили на светот пролетал на црвено и удрил директно во такси возило при што усмртил три лица. Снимката го покажува убиствениот потенцијал на еден од најбрзите спортски автомобили на светот. Три лица го загубија својот живот кога возачот на Ферари 599 ГТО при голема брзина поминал на црвено светло и удрил диреткно во такси на една од најпрометните раскрсници во центарот на Сингапур. Возачот на ферарито загинал на лицо место, а возачот на таксито и патникот починале во болница. Како што дознаваат медиумите, загинатиот таксист е татко на три деца, а патничката во таксито имала само 20 години.
| | веќе видена

Убавата 32-годишна актерка Кели Брук добила посебна понуда додека престојувала во Кан. Имено, таа добила “непристојна“ понуда од еден француски бизнисмен кој и понудил милион долари за да помине една ноќ со него! Според “The Mirror“, бизнисменот влетал на сетот каде Кели Брук снимала едиторијал и и’ поставил необично прашање. Францускиот милионер, чие име е Фредерик, посакал да ја повтори судбината на Деми Мур во филмот “Indecent Proposal“, понудувајќи и на Кели Брук милион долари за една ноќ со него, исто како што во филмот и беше понудено на убавата Деми. Остатокот од приказната сигурно го знаете, но Кели секако останала без зборови. Убавата актерка на прв поглед помислила дека се работи за некоја шега, но Фредерик бил упорен. На крај, осигурувањето од хотелот каде Кели го снимала едиторијалот го изнело надвор.
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска (среда, 23 мај 2012 година) ќе го предводи владиниот економски тим кој ќе оствари презентација на економските и инвестициските потенцијали на Република Македонија пред повеќе заинтересирани италијански инвеститори на бизнис форуми во Торино и Милано, Република Италија. Во владиниот економски тим покрај претседателот на Владата, г-дин Никола Груевски, се и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, г-дин Владимир Пешевски, министерот задолжен за привлекување странски инвестиции, г-дин Веле Самак, како и директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, г-дин Висар Фида. Бизнис форумите се организирани во соработка со Стопанската комора на Торино и Стопанската комора на Милано. Покрај овие два бизнис форуми, за време на престојот во Милано претседателот Груевски и членовите на владиниот економски тим ќе присуствуваат и на работната вечера во организација на Американската комора (Amcham) ...
сите 65 | | | веќе видена

Од 23 до 24 мај 2012, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски ќе учествува на Манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, што ќе се одржи во Рим. Престојот и учеството на манифестацијата ќе биде искористено за остварување на одвоени средби на МНР Попоски со својот италијански колега, министерот за надворешни работи на Италија, Џулио Терци, како и со државниот секретар за односи со државите на Светата Столица, Доминик Мамберти. Македонскиот министер за надворешни работи ќе присуствува и на аудиенцијата кај Папата Бенедикт XVI. За време на средбата со италијанскиот министер Терци, се очекува да бидат разменети мислења во поглед на резултатите од завршениот НАТО Самит во Чикаго, размена на информации околу фазата во која се наоѓа Македонија на патот на своето интегрирање во ЕУ, релациите на двете држави на билатерален и мултилатерален план, а се очекува да биде направен и осврт на соработката на планот на културата. Министерот Попоски ќе оствари и своја прва средба со ...
сите 51 | | | веќе видена

next