Лимбо

Произведувачот на луксузни автомобили Ферари најавил на својот сајт аукција од која цел приход ќе биде наменет за помош во деловите погодени од неодамнешниот земјотрес во североисточна Италија. На аукцијата ќе биде понуден “Ферари 599XXEvo”, екстремно спортска берлинета за тркачки стази, со пазарна цена од 1,3 милиони евра.
| | веќе видена

Њујорк – Комерсаријатот на ОН за бегалци проценува дека во наредните десет години бројот на пребегани и раселени лица ќе се зголеми. Во извештајот “Состојба на бегалци во светот”, кој се однесува на периодот од 2006 до 2011 година, се наведува дека клучната вест е и доминантниот предизвик на пораст на бројот на интерно раселени луѓе, кои во светот се 26 милиони, со 15 до 16 милиони бегалци кои ја преминале границата на другите земји и милиони оние кои побарале азил. Во извештајот од 266 страни се наведува дека експертите предвидуваат дека природните катастрофи, поради кои веќе се раселени милиони луѓе, ќе се зголеми и интензивира. Климатските промени, ќе предизвикаат судири поради оскудните ресурси, што ќе доведе до пораст на бројот на раселени лица и бегалци. Иако ОН има обврска да им помага на оние кои бегаат од судири или прогон, таа организација нема мандат да им помогне на луѓето раселени во сопствените земји.
сите 4 | | | веќе видена

Агенцијата Мудис го остави кредитниот рејтинг на Хрватска непроменет за задолжување во локалната и странската валута на “Baa3”, но неговата прогноза ја намали од стабилна на негативна. Во Мудис наведуваат две причини за намалувањето на прогнозата. Првата е зголемената неизвесност во врска со краткорочните и среднорочните изгледи за економски раст на Хрватска, поврзани со ослабувањето на економскиот модел и извозниот сектор, кој е поврзан со траењето на рецесијата во еврозоната. Втора причина се високите ризици за спроведување на владиниот план за намалување на буџетскиот дефицит, со кој би требало да се доведат државните финансии на одржливо ниво, истакнуваат од Мудис.
| | веќе видена

Градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг одлучил да стави крај на дебелеењето на своите сограѓани, најавувајќи забрана слатките пијалоци во поголеми количини. А за поголеми количини се сметаат сите што се над половина литар. Забраната секако има свои исклучоци, па граѓаните на Њујорк ќе можат и понатаму да купуваат мега пакувања во супермаркетите, но на големите чаши на слатки сокови во рестораните, кино салите и слични места, деновите им се одбројани. На црната листа ќе се најдата сите пијалоци кои се засладени во толкава мерка што содржат 25 калории на 2dl и содржат помалку од 51 отсто млеко или замена за млеко.
| | веќе видена

Момче (11) го преживеа страшниот масакр во Хула во кој беа убиени над 100 луѓе. Момчето се намачкало со крвта на својот брат и останал да лежи како да е мртво. Али бил во својот дом со своето семејство, кога сред ноќта насилно влегле вооружени мажи. Прво го убиле таткото, потоа едниот брат, па мајката, а потоа пукале во Али, кој се држел со помладите братчиња Аден (8) и Надер (6). Братчињата починале , а Али прежиевеал, па продолжил да лежи во крвта за напаѓачите да мислат дека е мртов, пренесува АП. На тој начин ова момче го сочува својот живот, а неговата приказна го заобиколи цел свет.
сите 8 | | | веќе видена

Во Сирија продолжува играта на префрлање на вината за масакрот во Хула. Игра која може да има доста опасни последици, иако ситуацијата е веќе опасна во секој поглед. Официјален Дамаск извршил своја истрага за настраданите 108 цивили во Хула, меѓу кои и 32 деца, и заклучил дека за масакрот се виновни оружените терористички групи. Според нивниот извештај, над 800 бунтовници биле вклучени во акцијата во Хула.
сите 7 | | | веќе видена

Вонредната состојба воведена во 1981 година откако исламисти го отстраниле тогашниот претседател Анвар ал-Садат. Одлуката отогаш константно се продолжувала, а последниот пат тоа е направено во 2010 година. Контроверзниот закон кој ја овозможувал вонредната состојба беше столб на владеењето на соборениот претседател Хосни Мубарак, а укинувањето на тој закон беше едно од клучните барања во неколкумесечните протести против режимот на МУбарак.
сите 2 | | | веќе видена

Победничката песна на годинешниот избор за песна на Евровизија “Euphoria” е плагијат?! После само неколку дена откако шведската преставничка Лорен ја понесе дома наградата Најдобра песна на Евровизија, почнаа да кружат гласини дека всушност песната е плагијат на бендот One Direction и нивната песна “Stole my heart”. Она што е во корист на Лорен и нејзината “Еуфорија„ е тоа што таа ја претстави нејзината песна пред првиот албум на овој бенд да излезе во продажба.
сите 4 | | | веќе видена

Најновото истражување покажа дека мажите и жените најмногу уживаат во секс во дваесетите години. Жените уживаат во највозбудливиот секс во 28 година додека мажите чекаат уште пет години за целосно да им се препуштат на сексуалните задоволства. И мажите и жените имаат најмногу секс во дваесетите години, жените на 25 додека мажите на 29 години. Како за повеќето работи, така и за сексот важи правилото: Колку повеќе искуство толку подобар секс. Затоа кај мажите сексот е многу подобар во 33 година отколку оној на 18 години. Иако не се работи за квантитет туку за квалитет, луѓето мора да поминат одредени фази со цел да се спојат со нивната половина, пишува Дејли мејл.
сите 2 | | | веќе видена

Паника и страв владее во Италија, откако утринава во 9 часот силен земјотрес го погоди северниот дел на Италија кој се почуствувал и во Хрватска и Словенија. Според првичните информации, во градот Модена, најмалку 16 лица се загинати, 200 се повредени и 12 лица се сметаат за исчезнати, пишуваат италијанските медиуми. Земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, а бил почувствуван и во Милано, додека во Болоња бил запрен железничкиот сообраќај кон Верона, Милано, Мантова и Модена. После земјотресот што ја погоди Италија минатата недела, околу 6000 луѓе останаа без своите домови, денеска таа бројка нагло се зголеми на 16000.
сите 41 | | | веќе видена

Една Британка уапсена е на индонезискиот остров Бали поради криумларење на кокаин вреден од 2,5 милиони долари во багажот. Ако биде прогласена за виновна, 56-годишната жена ќе се соочи со смртна казна стрелање. Полицијата моментално испитува тројца Британци и еден индиски државјанин за кои се верува дека бил наменет кокаинот. Индонезија има исклучително строги закони што се однесува до шверц на дрога, а осудените шверцери во таа земја се погубуваат.
сите 7 | | | веќе видена

Џастин Тимберлејк и Џесика Бил ја прославија веридбата минатиот викенд во ексклузивно уредена куќа, а на забавата присуствувале повеќе стотици поканети. На прославата од познатите присуствувале Елен Деџенерес со својата сопруга Порша де Роси, Ејми Адамс, Трејси Алаја и многу други. А покрај многубројните познати личности, биле и најблиските роднини на Џесика и Џастин.
сите 11 | | | веќе видена

Поранешните сопружници Ештон Качер и Деми Мур се сретнале неодамна на роденденската забава на кабала свештеникот. Ештон заплакал додека го држел говорот, а Деми најавила дека можеби сепак може да му прости. После вечерта, Деми на својот профил на Твитер напишала: “Сите грешиме. Да не дозволуваме тоа да биде причина да се откажеме од оние кои ги сакаме. Понекогаш човек мора да го сакаме и од далечина и да му дадеме простор да размисли и да донесе вистинска одлука”.
сите 5 | | | веќе видена

За Дејвид Бекам позирањето за луксузните магазини не е нешто непознато, но поранешниот капитен на фудбалската англиска репрезентација стана првиот маж на наслованата на магазинот Elle.
сите 10 | | | веќе видена

Астролозите се подготвуваат за еден од најретките случувања на сончевиот систем, кога Земјата, Венера и Сонцето ќе бидат во иста линија, феномен кој ќе се повтори дури за 105 години. Оваа вселенско случување, познато како транзит на Венера, ќе може да се види во среда, 6ти јуни околу еден часот по излегувањето на сонцето, а научниците и овој пат предупредуваат од опасност од гледање на сонцето без соодветна заштита.
сите 7 | | | веќе видена

Лидерот на ДС Борис Тадиќ изјавил дека е спремен да го преземе местото на премиер на Србија, доколку коалиционите партнери ги прифатат начелата, целите и планот на функционирање на новата влада. Тадиќ изјавил дека не верува во експертска влада, туку во политичко-стручна влада, додавајќи дека личните решенија на дневен ред доаѓаат дури откако ќе се обезбеди мнозинство во парламентот околу целите. Тадиќ најавил дека со новоизбраниот претседател на Србија Томислав Николиќ ќе соработува во институционална смисла, во склад со Уставот и законите. Тадиќ очекува новоизбраниот претседател да излезе пред граѓаните со својот план за Косово бидејќи тоа сеуште не го сторил.
сите 35 | | | веќе видена

Советот за безбедност на ОН соопшти дека оружените формации на сириската власт се вмешани во бомбардирањето на градот Хула во кој загинаа десетици цивили. Ова тело во најтешка можна смисла го осудува насилството во кое се убиени 108 луѓе, од што 49 жени и 34 деца. Претставникот на ОН и на Арапската лига за Сирија, Кофи Анан, ќе се сретне утре во Дамаск со сирискиот претседател Башар ал Асад, изјавил денеска висок сириски функционер. Посетата следи откако Советот за безбедност на ОН во неделата ја осуди сириската влада за напад на населените места. Во масакрот во Хула во петокот, според податоците на набљудувачите на ОН, убиени се најмалку 108 лица. Анан во Сирија беше на 10 март и тогаш сириските власти и бунтовниците го прифатија неговиот мировен план од шест точки, кој предвидува примирје од 12 април. Примирјето, меѓутоа, секојдневно се крши.
сите 36 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала ја погоди северна Аргентина, соопштиле од Американскиот геолошки институт. Засега нема податоци за евентуални жртви. Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтер ја погоди исто така и северна Кина, а земјотресот го почувствувале и во Пекинг. Нема податоци за евентуални жртви или материјална штета.
сите 87 | | | веќе видена

Брачен пар Маринковиќ, во босанскиот град Каравласи кај Калесија, 10 години држеле затворена во ропство една девојка од Германија, која минатата недела беше спасена и однесена во сигурна куќа. Девојката која има само 19 години, имала само 40 килограми, во тешка ментална и физичка состојба, со лузни по целото тело, пренесуваат босанските медиуми. Таа е спасена на 17 мај оваа година, а нејзиниот идентитет сеуште нее утврден. Германката, за која се верува дека си вика Клара, десет години била физички и психички малтретирана, мачена и оставена да гладува. Нејзините злоставувачи, брачната двојка Миленко и Славица Маринковиќ, биле уапсени и предадени на обвинителството во кантонот Тузла. За ужасните маки на кои била подложена нејзината ќерка, сите овие години знаела мајката на несреќната девојка, и уште неколку лица, кои поради страв од одмазда не смееле никому ништо да кажат. Имено мајката на Карла, Кристина, била втора жена на Миленко Маринковиќ, која кога дошла во БиХ ги донела своите четири ќерки, од кои три ...
сите 7 | | | веќе видена

next