Лимбо

Претставниците на компанијата „Сахара Индија Паривар“, предводени од сопственикот Субрата Рој денеска беа во посета на општините Дојран и Охрид. Во општина Дојран ја посетија градската плажа, новоизградената пешачка и велосипедска патека крај Дојранското Езеро при што им беа презентирани локации каде што е предвидена изградба на хотели и можностите за инвестирање и развивање на туризмот. Сопственикот на „Сахара Индија Паривар“ при посетата изрази особен интерес за лековитоста на алгите во Дојранското Езеро и посочи дека искористувањето на ова природно богатство може да биде потенцијална основа за дополнително развивање на туристичката атрактивност на Дојран. Во придружба на претставниците „Сахара Индија Паривар“ беа заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на ТИРЗ Виктор Мизо. По Дојран, сопственикот и претставниците на „Сахара Индија Паривар“, го посетија и Охрид каде што ги разгледаа ...
сите 17 | | | веќе видена

Започна вториот круг избори во Франција, фаворит е Социјалистичката партија на претседателот Франсоа Оланд. Се очекува дека социјалистите и нивните левичарски сојузници ќе освојат рекордно мнозинство во историјата на француската историја. Истражувањата покажуваат дека вопарламентот, кој има 577 пратеници, првпат после десет години мнозинството ќе го имаат социјалистите. Од друга страна десничарите очекуваат дека најголем број пратеници ќе освои партијата на поранешниот претседател Никола Саркози, Унија за народно движење, а нејзин најголем ривал е екстремниот Национален фронт Марин Ле Пен, чија популарност расте се` повеќе. Социјалистите и нивните сојузници во првиот круг освоија 46% од гласовите, Блок на десниот центар 34 отсто, додека Националниот фронт Марин Ле Пен добие 13,6 отсто од гласовите. Бирачките места се затвораат во 20 часот кога и ќе бидат соопштени првите резултати од гласањето.
сите 46 | | | веќе видена

Гласачките места во Грција се отворени во неделата во 7 часот наутро за парламентарните избори кои претставуваат и своевременски референдум за еврото, исто така ќе ја одредат иднината на земјата. Грците ќе се изјаснуваат до 19 часот кога ќе бидат и проценети првите резултати. Најнапнатото прашање околу кое се` се движи е дали екстремните левичари на партијата "Сириза" ќе ги убедат гласачите дека тие се најдобро решение за Грција. Ако "Сириза" победи, договорот со Европската унија и ММФ околу строгите мерки за штедење пропашаат во вода, со тоа и опстанокот на земјата во еврозоната е речиси невозможен. Ако победи радикалната левица тоа може да има несогледливи последици, изјавил шефот на еврозоната Жан Клод Јункер додавајќи дека Европа сепак ќе биде подготвена да разговара со секоја влада и дека никој не смее да помислува на напуштање на еврозоната.
| | веќе видена

Властите во Етиопија забранија користење на скајп – директен видео контакт и разговор преку интернет – под закана дека ако некој го прекрши законот му следи казна затвор до 15 години. Тој закон бил усвоен на 24 мај, со напомена дека за тоа меѓународната јавност дознала за тоа дури по еден месец со оглед на тоа дека актот и формално почна да важи. Властите во Етиопија тврдат дека забраната за употреба на скајп е оправдана бидејќи допринесува за национална безбедност и обезбедување на монопол кај домашните телекомуникациски компании.
сите 8 | | | веќе видена

Најмалку 13 затвореници загинаа ноќеска во пожар кој го предизвикале учесници во бунтот во еден затвор во југоисточна Турција во кој казна затвор издржуваат околу 1.000 затвореници. Сите жртви се загушиле од димот, додека пет затвореници биле префрлени во болница. Пожарот бил предизвикан од затвореници кои ги запалиле душеците и постелнината во затворот, искажувајќи го своето незадоволство.
сите 10 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,1 степен ги погоди Филипините, поточно подрачјето западно од главниот филипински остров Лузон, известиле американските сеизмолози. Уште нема известување за жртви во земјотресот, а нема ни предупредување за можна појава на цунами. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 35 км во 6.18 часот по локално време околу 182 км северозападно од главниот град Манила.
сите 36 | | | веќе видена

Во голем пожар кој денеска го зафати југот на Грција изгореле четири куќи во близина на градот Каратеа, а двајца пожарникари се повредени, од кои еден се здобил со тешки изгореници, соопштиле локалните власти. Во изгорените куќи никој не настрадал бидејќи населението на време било евакуирано. Според првите информации, пожарот го предизвикале заварувачи, кои не ја почитувале забраната за работа на отворено на високите температури. Денска во околина на Атина се регистрирани уште три помали пожари, а еден од нив сериозно ја загрозил фабриката за сладолед.
сите 11 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска најави дека постојано се јавуваат нови заинтересирани компании за инвестирање во Република Македонија како резултат на условите што ги нуди државата и промоциите што постојано се прават со што се привлекува вниманието на странските инвеститори. - На минатата владина седница веќе беа разгледани одредени документи поврзани со влегувањето на белгиската компанија „Ванхол“ што ќе произведува автобуси во Македонија во која ќе се вработат во почетокот најмалку 500 лица, а веќе има добиено и одредени нарачки од други прекуокеански држави, изјави премиерот Груевски денеска по промоцијата на новата медицинска опрема на Детската клиника во Скопје. Тој најави дека има интерес и за други две инвестиции од оваа индустрија од кои едната во западниот дел на Македонија, а другата во околината на Скопје. Извор: Влада на РМ
сите 2 | | | веќе видена

Владата има усвоено план за нови над 200 вработувања на четирите државни универзитети, кои треба да ги задоволат потребите откако се испразенти работни места од оние кои заминале во пензија или по други основи ги напуштиле Универзитетите. Ова денеска го најави премиерот Никола Груевски и информира дека одлуката за нови вработувања на Универзитетите е веќе донесена и треба да се реализира во текот на наредните два месеца, со што универзитетите нема да чувствуваат сериозени недостатоци на кадар. - За Скопскиот, Штипскиот и за Битолскио и Тетовскиот ќе бидат обезбедени согласности од Министерството за финансии, главно за професорски и асистенстски кадар односно околу 75 до 80 проценти ќе биде стручен кадар, околу 20 до 25 проценти ќе биде административен или технички кадар, изјави Груевски, денеска по промоцијата на новата медицинска опрема на Детската клиника во Скопје, одговарајќи на новинарско прашање дали се предвидени нови вработувањата на Универзитетите. Извор: Влада на РМ
сите 2 | | | веќе видена

Почитуван господине Нишани, Ми претставува особена чест и задоволство да Ви упатам најискрени честитки за Вашиот избор за претседател на Република Албанија. Ви упатувам искрени желби за успешно извршување на високата и одговорна функција, за добро здравје и лична среќа. Ја користам оваа свечена пригода да го изразам задоволството од висoкиот степен на пријателските односи меѓу Република Македонија и Република Албанија и да го изразам своето уверување дека со заеднички ангажман ќе придонесеме за натамошно унапредување на истите во сите области од заемен интерес, како на билатерален, така и на регионален и на мултилатерален. Искрено се надевам дека ќе ја продолжиме успешната и плодната соработка, која ја остварувавме со Вашиот претходник. Дозволете ми во оваа прилика да ја истакнам мојата, и на Република Македонија, цврста определба за натамошно зајакнување на добрососедските односи и за продлабочување на политичкиот дијалог со Република Албанија. Сигурен сум, дека нашите заеднички заложби во афирмирањето ...
сите 3 | | | веќе видена

Според извештаите на ОН, сириските деца ги обвиниле војниците дека ги користат како живи штитови. Некои деца изјавиле дека биле приморани да се возат на тенковите за да се спречи напад од страна на опозициските бунтовници. Според извештај на ОН, некои деца изјавиле како биле претепувани, тепани со електрични кабли, горени со цигари, а некои биле подложени и на електрошокови за време на испрашувањата. И покрај сите меѓународни дипломатски мисии на набљудувачите на ОН кои се наоѓаат во Сирија, сепак крвопролевањето продолжува и понатаму.
| | веќе видена

Европските финансиски официјални лица разговарале за најлошото сценарио во врска со кризата во Грција и воведувањето ограничувања во количината на парите кои може да се подигнат на банкоматите, како и контрола на капиталот и границата со Грција, а можеби и со уште некои земји. Освен можнота да се ограничи износот кој ќе може да се подигне од банкоматите, постои можност за суспензија на Шенгенскиот договор. Голем дел од Грците, 75 отсто од 80 според анкетите, ја поддржува идеја земјата да остане во еврозоната.
| | веќе видена

Британската поп ѕвезда Кети Пери претерала со алкохолот на музичкиот фестивал во Лондон. После концертот со својата пријателка Џеси Џеј и момчето Роб Акројд отишла на забава во еден ноќен клуб. Цела ноќ пиеле вотки и коктели. Потоа почнале да се тркалаат по подот, поради што морале да интервенираат од обезбедувањето и биле изнесени надвор од клубот и испратени дома.
сите 2 | | | веќе видена

После цели 32 години, родителите на Азарија Чамберлен конечно се ослободени од обвинението за убиство на својата ќеркичка. Всушност, судот одлучил дека виновникот за смртта на малата Азарија е динго. Триесет и две години долгата правна загатка за смрт на бебе во австралиската внатрешност, прикажана и со холивуски филм хитот Плач во темнината, конечно заврши во вторникот со пресуда дека за смртта на Азарија е виновен динго. Мајкл Чамберлен изјавил во вторникот дека со ова е завршена ужасна битка, и дека семејстовто конечно може да ја пушти душата на нивната ќерка да почива во мир.
сите 2 | | | веќе видена

Според проценките на организаторите, на улиците на Москва излезени се над 100 илјади луѓе кои се незадоволни од владата на Путин. Со цел да се одржат мирот и редот во центарот на главниот град на Русија, ангажирани се 12.000 полицајци, единица за сузбивање немири и единици на министерството за внатрешни работи. Големиот масовен протест против Владимир Путин бил однапред најавуван, а се предвидува да заврши приквечер.
сите 5 | | | веќе видена

Кристина Лагард одбила да одговори на прашањето дали смета дека Грција ќе ја напушти еврозоната. Смета дека таква одлука ќе биде резултат на политичка одлучност и желба. Директорката на ММФ, Кристина Лагард, за време на гостувањето во CNN, изјавила дека акциите за спас на еврото треба да се одвиваат во временски период помал од три месеци. Фискалниот дефицит мора постепено да се намалува. Не мора нужно да се стега ременот, но намалувањето на дефицитот мора да биде постојано, изјавила Лагард.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, кој издржува доживотна казна затвор, ги предупредил светските лидери и невладини организации дека новите власти сакаат да го убијат во затвор, пренел неговиот адвокат, пренесува АФП. Здравствената состојба на симнатиот египетски претседател дополнително се влоши, со оглед на тоа дека лекарите двапати морале да го приклучат на дефибрилтор и дека моментално е на инфузија. Поранешниот египетски претседател и неговиот министер за внатрешни работи Хабиб ал-Адли осудени се на 2 јуни во Каиро на доживотен затвор поради убиство на демонстрантите во текот на минатогодишните протести, додека шестмина команданти на полицијата беа ослободени.
| | веќе видена

Снимањето на филмот "Mad Max: Fury Road" конечно ќе започне следниот месец во Африка, а главната актерка е веќе подготвена за новата улога. Шарлиз Терон ја избричила главата за потребите на филмот.
сите 7 | | | веќе видена

Актерот Зак Ефрон ја прекина тримесечната врска со Лили Колинс, за која тврди и дека не била ни сериозна. "Уживам во романси. Мислам дека сите сме тука за тоа. Најдобро чувство е кога сте заљубени. Не мора секој пат да биде нешто сериозно, но тоа чувство е најдобро на светот" – изјавил актерот.
| | веќе видена

Иако позира речиси целосно гола и шерува фотки на друштвените мрежи, во рекламата за Армани користела двојничка на изненадување на сите... Ирската манекенка Јанаса Ајкен е девојката која “позајмила” одредени делови од телото кои се припишани на Ријана. Погледнете ја рекламата и секси манекенката во “позадина”.
сите 2 | | | веќе видена

next