Лимбо

Светски популарната пејачка Лејди Гага е позната по нејзиниот контроверзен стил на облекување, шешири во разни бои, несекојдневни костуми, јака шминка, но за тоа кој се нејзините афинитети кога се работи за автомобили, никој не можеше да претпостави дека таа е заеинтересирана за брзина. Имено, неодамна познатата пејачка е фатена на дело како низ Беверли Хилс се вози со нејзиното ново Audi R8, едно од 333 примероци од ограничената GTS серија кое има атмосферски бензински V10 мотор со 567 КС, 539 Nm и шест-брзински автоматски менувач .
| | веќе видена

Супермоделот Хајди Клум поднела барање за развод од нејзиниот сопруг пејачот Сил, пренесуваат светските медиуми. Познатиот пар се раздели на почетокот на оваа година, а портпаролката на Хајди Клум не сакала да соопшти други детали. Ангелот на Victoria’s Secret Хајди Клум и познатиот музичар Сил се венчаа во 2005 година и заедно имаат 4 деца.
сите 11 | | | веќе видена

Пет лица на југот на Кина се обвинети за вмешаност во случајот на кинескиот тинејџер кој си го продал бубрегот за да си купи iPhone и iPad, пренесуваат кинеските медиуми. Меѓу уапсените е и хирургот кој минатата година ја извршил операцијата и го извадил бубрегот од 17-годишното момче. Денес момчето боледува од намалена ренална функција. Според обвинението, еден од обвинетите примил 220.000 јуани (35.000 долари) за да ја организира трансплантацијата. На момчето му дал околу 22.000 јуани, а остатокот го поделил со останатите обвинети. Момчето потекнува од провинцијата Анхуи, една од најсиромашните кинески провинции од каде жителите често се селат во потрага за подобра работа или живот.
сите 11 | | | веќе видена

Еден маж од Јемен својата мала ќеркича жива ја закопал. Во последен момент ја спасиле полицајците кои за ова страшно злодело биле известени од мештаните. Во застрашувачкото видео кое е објавено на интернет и на уште неколку интернет страници се гледа како еден јеменски полицаец го вади девојчето од гробот во кој ја закопал таткото. Девојчето плаче и цело е прекриено со земја. Јеменските медиуми пишуваат дека овоа страшно злодело се случило во село на Арапскиот полуостров, но не е наведена точната локација. Некои мештани велат дека таткото ја закопал ќерката не за да ја убие туку да ја спаси од болест. Изјавиле како меѓу населението постоел мит дека дете може да се спаси од болест ако живо се закопа во земја или ако се убие змија т.е да се задави во вода и потоа со таа вода да се измие детето.
сите 3 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави не ја признаваат декларацијата за независност што ја прогласија бунтовниците-Туарези на северот на Мали, соопштил портпаролот на Стејт департментот Патрик Вентрели. Не ја признаваме независноста прогласена од страна на Националното движење за ослободување на Азавад и изразуваме поддршка за територијалниот интегритет на Мали, се вели во изјавата на Вентрели за агенцијата АФП. Прогласувањето независност претходно го отфрли Африканската унија, оценувајќи ја за неважечка и без вредност. Сличен став изнесоа и Велика Британија и Франција.
| | веќе видена

Лавина затрупа повеќе од 100 пакистански војници во близина на хималајскиот глечер Сиачин на границата со Индија, соопштил портпаролот на копнената армија. Во 6 часот утрово лавината го затрупала военото седиште со околу 150 војници, соопштил портпаролот на генерал-мајорот Атар Абас, додавајќи дека спасувачките екипи тргнале кон подрачјето на несреќата.
сите 25 | | | веќе видена

Воениот авион F -18 се урна во предградието Вирџинија Бич во американската сојузна држава Вирџинија. Леталот паднало врз станбен комплекс во кој наводно живееле постари лица. Двајаца членови на екипажот излегле од авионот и брзо биле пренесени во најблиската болница, пренесува Си-ЕН-Ен. Засега нема информации за повредени освен за една личност која е пренесена во болница, но сеуште не e познат степенот на повредата.
сите 14 | | | веќе видена

Ако не сте знаеле Чак Норис ги има поминато сите нивоа во Тетрис, а како херој без проблем ги победи непријателите ПакМан, Супер Марио и Енгри Бирдс.
| | веќе видена

Париз стравува дека низ градот беснее сериски убиец откако е откриено дека четири лица се убиени со еден ист пиштол. Сите убиства се случиле во предградијата на Париз, а последната жртва на вчерашниот напад бил 47-годишна вдовица и мајка со алжирско потекло. Секој пат по убиствата, убиецот или убијците се оддалечуваат од местото на злосторството на мотор, исто како и во случајот на убиецот Мохамед Мера од Тулуз. Сите жртви се убиени со пиштол калибар 7,56 мм. За разлика од убиствата што ги изврши Мера, мотивот за убиствата на овој сериски убиец се уште не се познати. Полицијата открила дека жртвите се убиени со исто оружје, пиштол со калибар 7,56 мм. Сите убиства се извршени помеѓу 16 и 18 часот, а тројца од жртвите биле убиени со истрел во глава. Полицијата се уште се обидува да утврди дали постои било каква врска меѓу жртвите и дали убиствата се сторени од еден или повеќе напаѓачи.
сите 6 | | | веќе видена

Во текот на летот над Австралија , еден патник со камерата фатил супер бзото прелетување на непознато летало. Судејќи по снимката, патникот и сам приметил НЛО во текот на снимањето, а прашал и некој од сопатниците дали го видел истото. Снимката е објавена на Јутјуб. Автентичноста на снимката не е сеуште потврдена, но се чини дека патникот од внатрешноста на авионот успеал да го сними и звукот на НЛО прелетувањето, што е и малку чудно.
| | веќе видена

На 05.04.2012 година, околу 17,30 часот, во с.Дебреште-прилепско во дворот на семејната куќа, по претходна расправија Н.И. (27) физички ја нападнал неговата сопруга Е.И, при што ја удирал со тупаници во пределот на главата и телото, по што ја соборил на земја и продолжил да ја удира. Од ударите, Е.И. се здобила со телесни повреди по што и е укажана лекарска помош од страна на екипа од Брза помош. По целосно расчистување и документирање на случајот, против Н.И. ќе биде поднесена соодветна пријава. Извор: МВР
| | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против романските државјани С.И.(17) и И.И.(39) за сторени кривични дела „измама“ и „тешка кражба на дрзок начин“. На 28.03.2012 година, во Скопје во златарскиот дуќан „Исмаили“, пријавените го довеле во заблуда Ф.И. продавајќи му два прстени за износ од 200 евра иако истите не биле златни, а на 04.04.2012 година, на ул. „Перо Наков“, пресретнале лице и му одзеле златен прстен. Истражен судија на С.И. му одреди мерка притвор во траење од 15 дена, додека на И.И мерка притвор во траење од осум дена. Извор: МВР
сите 5 | | | веќе видена

Конечно е решена мистеријата за името на едно од најпознатите светски бебиња. Бијонсе и Џеј Зи наводно ја крстиле нивната ќерка Блу Ајви по едно дрво кое го виделе на островот Хвар. “Утрово додека шетавме наидовме на ова прекрасно сино дрво. Мислам дека се вика син бршлен. Тоа ќе биде многу соодветно“, рекла Бијонсе и на тој начин ставила до знаење дека инспирацијата за името на нејзината ќеркичка ја нашла токму на островот Хвар.
сите 7 | | | веќе видена

Република Македонија иако според извештајот „Doing Business 2012“ на Светска банка е рангирана на 22. место од 183 држави, според индикаторот за приклучокот до мрежите за електрична енергија се наоѓа на 121 место. Индикаторот, како што истакна министерот за економија Ваљон Сарачини на денешната тркалезната маса за реализација на препораките од извештајот на „Doing Business 2012“ кои се однесуваат на пристапот до електроенергетските мрежи, се состои од три подиндикатори - бројот на процедурите за довбивање на приклучок, времетраењето на постапката, и трошоците за секоја постапка. - Како Влада сме цврсто определени да ги преземеме сите дополнителни активности со цел да се подобри состојбата со овој индикатор. Денешнава јавна расправа е во насока на информирање на јавноста за мерките кои ги преземаат државните институции и компании за поголема заштита на потрошувачите. Тие ќе придонесат и за подобрување на инвестициската клима, зашто пристапот до електрична енергија е еден од најбитните предуслови за економски ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за економија Ваљон Сарачини не очекува ОКТА, а со тоа и македонските граѓани да имаат проблем со нафтените деривати и покрај најавите од Иран за прекин на испораката на сурова нафта кон Грција. - Можам да кажам со сигурност дека граѓаните на Република Македонија до јуни нема да имаат проблеми, бидејќи има доволно нафта и нафтени деривати во овој период. Побаравме и мислење од нашата Канцеларија за врски во Атина и уште пред 10 дена добивме одговор дека имаат допис во кој се гарантира дека до јуни 2012 година ќе нема прекин во снабдувањето со нафта од страна на Иран за Грција, изјави министерот Сарачини на денешната тркалезната маса за реализација на препораките од извештајот на „Doing Business 2012“ кои се однесуваат на пристапот до електроенергетските мрежи. Сарачини рече дека од контактите со претставници и менаџментот на ОКТА, може да се заклучи дека до јуни дефинитивно ќе нема прекин во снабдувањето со нафта, но доколку се случи тоа имаат други алтернативни снабдувачи како што се Русија, Катар ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска информира дека продолжува полициската акција „Детонатор“ и оти се запленети нови 318 апарати за приредување на игри на среќа. - Се работи за дополнителни 318 т.н. покер апарати кои се пронајдени на три локации во правни субјекти кои се регистрирани за друга намена. Без исклучок, сите 318 апарати се без лиценца, односно без платени давачки кон УЈП. Заедно со претходната заплена на повеќе локации во Крива Паланка и во Кочани, бројката достигна до 578 апарати за приредување на игри на среќа, рече Јанкулоска во Касарната Ѓорче Петров. Правејќи споредба, нагласи дека во едно од најголемите легални казина бројот на ваквите апарати е најмногу до 450. Продолжиле и активностите за детектирање на евентуална инволвираност на лица вработени во МВР. - Во текот на изминатото деноноќие направен е разговор со 15 полициски службеници за кои, ако дополнително се утврди дека по било која основа помагале при извршувањето на кривичните дела ќе одиме со најригорозни мерки, ...
сите 32 | | | веќе видена

Сите веќе многу добро знаеме кога потона Титаник, точно пред 100 години, но како потонал досега не беше познато. Како вовед во новиот документарец за легендарната трагедија на Титаник кој ќе биде прикажан во недела на National Gerographic, во јавноста е пуштена илустрацијата која ја наравиле Џејмс Камерон и неговата екипа.
сите 4 | | | веќе видена

Џенифер Лопез во спотот за новата песна “Dance Again” го повика својот сегашен дечко да глуми заедно со неа. Целото видео е исполнето со сексапил, а тој цело време ги покажува своите мускули и добро градено тело. А и Џенифер покажа зошто по неа лудуваат мажите, на нејзиното совршено тело не одолеа ниту 24 годишниот танчер. Погледнете и сами:
сите 6 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски великан Роналдо убеден е дека во овогодинешното финале во Лигата на шампиони ќе играат неговите два некогашни клубови – Барселона и Реал. Каталонците во полуфиналето ќе се соочат со Челзи, а фудбалерите од Мадрид со Баерн. Роналдо тврди дека и двата шпански тимови ќе ги преминат препреките и меѓусебно ќе одлучат за престижниот трофеј на 19 мај на Алианс Арената во Минхен. Реал и Баерн се на високо ниво и ќе водат тешка борба во полуфиналето, но верувам дека сепак Реал ќе победи. Шпанија ја тресе економската криза, но Реал и Барселона се на доста поголемо ниво за разлика од другите европски клубови. Финалето во Лигата на шампиони ќе биде нивно, изјавил Роналдо.
сите 4 | | | веќе видена

Унгарската единица за борба против тероризам уапсила денес 24-годишно момче осомничено за убиство на четири члена од неговото семејство во селото Кулч во централна Унгарија, соопштил портпаролот на унгарската полиција Ласло Гарамволџи. Момчето идентификувано како Јуташ Чанади Хорват, е уапсено во селото каде утринава се случи злосторство. Момчето наводно со меч убило и ранило членови од неговото семејство, а кога излегло од дома, држејќи го мечот сеуште во рака, на улицата повредило уште еден роднина, додал портпаролот. Хорват убил четири члена на неговото семејство, таткото, бабата, дедото и братот, и ја повредил мајкаси, сестрата и близок роднина.
сите 6 | | | веќе видена

next