Лимбо

Премиерот Дејвид Камерон ја разгледува одлуката Британија да одржи референдум на кој граѓаните би се изјасниле дали сакаат да ја напуштат европската заедница или да се задржат досегашните односи. Велика Британија би можела наскоро да ја напушти Европската унија, пренесуваат медиумите од таа земја. Меѓутоа, Камерон во авторскиот текст кој беше објавен на сајтот на Сандеј телеграф наведува дека за него зборовите “референдум” и “Европа” и понатаму може да одат заедно. Прецизирал дека не поддржува референдум за излегување на Британија од ЕУ, туку зборува за тоа дали Британија треба да го смени односот со Унијата. Анкетите кои се спроведени во јуни покажале дека голем број Британци сакаат референдум, а значителен број се спремни да ја поддржат одлуката одма да и свртат грб на заедницата.
сите 9 | | | веќе видена

Техеран – Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди утрово слабо населената област на исток на Иран, јавила иранската државна телевизија. Лужето од страв трчали низ улиците кога земјотресот го погодил Кауф, 1,000 километри источно од престолнината Техеран. Засега нема информации за жртви или материјална штета.
сите 22 | | | веќе видена

Сте излегле во текот на работниот ден и сте испиле неколку пијачки и добро сте се забавувале, меѓутоа, сега не знаете како да станете од кревет и да отидете на работа? Доколку имате чувство дека малку сте претерале, но поради работната недела немате време за лежење во кревет, ви носиме список на пет работи кои многу брзо лечат мамурлак. 5.Банани Совршено овошје за лечење на мамурлакот се бананите! Тие содржат витамин А, Б6, Ц, Е, и Г, три природни шеќери па така моментално ја враќаат енергијата и силата на “измаченото тело”. 4.Туна од лименка Ако не ви е премногу мачно, изедете една туна со малку леб и неколку краставички. Туната е богата со минерали и добри омега “ маснотии па нутриционистите ја сметаат за идеален оброк после пиењето. 3.Кисели краставички Можеби ќе ви звучи чудно, но краставичките се еден од најдобрите лекови во борба против мамурлакот. Содржат висока доза на витамин А и К, богати се со магнезиум и калциум, па поради тоа се одлични за враќање на енергијата и силата на телото. 2.Вода Стар ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако минатата недела беа снимени заедно во Шпанија, Ева Лонгорија и Едуардо Круз сепак сватиле дека не се еден за друг. Тие сепак ќе останат пријатели со оглед на тоа дека не се лутат еден на друг, но одлуката била на двајцата.
сите 7 | | | веќе видена

Згодната зеленоока актерка Мила Кунис, која неодамна дигна прашина со секси лезбиската сцена со Натали Портман, и нејзиниот драг пријател Ештон Кучер не знаат во која насока им оди врската, па затоа и не сакаат ни да ја официјализираат, пишува US магазинот. Во последните неколку месеци се видине на романтични вечери, потоа се фатени при интимно дружење, меѓутоа колегите од “Лудите 70ти” никако да признаат дека се во врска.
| | веќе видена

Џенифер Анистон и нејзиното момче Џастин Терокс отпатувале со заеднички авион од Швајцарија со парот Клуни – Кеиблер. Иако не е позната нивната дестинација, станува збор за голем напредок во пријателството помеѓу Анистон и Клуни. Со оглед на тоа дека Клуни е добар пријател на нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит, тие двајца не се гледале со години.
сите 2 | | | веќе видена

Легендата на кинескиот филм се враќа повторно со нова акциска комедија, во која Џеки Чен ќе глуми детектив кој мора да фати еден американски коцкар кој бега од мафијата во Макао. Тоа ќе биде прв негов филм на англиски јазик по многу долго време, а ќе се снима во Макао, Хонк Конг, Кина и источна Европа. Во меѓувреме, Чен го најавува својот нов спектакл "Chinese Zodiac", чија премиера во Кина е закажана за декември оваа година.
| | веќе видена

Големо изненадување се случи вчера на Вимблдон, кога Чехот Лукас Росол исфрли еден од најголемите фаворити за освојување на турнирот, Рафаел Надал. Натпреварот заврши со 3-2 во сетови (6-7, 6-4,6-4, 2-6, 6-4).
сите 17 | | | веќе видена

Грчката полиција уапсила вчера на север на земјата две личности обвинети за фалсификување на неколку десетици илјади монети од по две евра. Уапсените се бугарски државјани и нивниот грчки соучесник, пренесува АП. Тие двајца се уапсени во близина на Солун, соопштила полицијата. Властите сеуште трагаат по третиот соучесник, а полицијата истовремено запленила над илјада лажни монети и машина за фалсификување.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилската полиција соопштила вчера дека разоткрила ланец на детска порнографија која е ширена преку интернет во најмалку 34 земји. Инспекторката Дијана Каласанс Ман изјавила за новинарите дека фајловите кои ги разменувале членовите на групата биле многу одвратни. Таа додала дека во нив имало фотографии од бебиња, деца и тинејџери кои биле сексуално злоупотребувани. Бевме многу шокирани од сликите. Никогаш не сум видела нешто така лошо, изјавила Каласанс Ман. Против уапсените би можело да биде подигната тужба за производство и дистрибуција на порнографски фотографии на деца и тинејџери, а максимална казна во Бразил за тоа кривично дело е од шест години затвор.
сите 2 | | | веќе видена

Телото на првата жртва во големиот пожар е пронајдено во сојузната држава Колорадо каде истиот уништи 346 куќи и примора речиси 36.000 луѓе да се евакуираат. Претседателот Барак Обама ја прогласи состојбата за катастрофа, и дека во текот на наредните денови би требало да дојде на лице место и да ја процени штетата од досега најразорниот пожар во историјата на таа американска сојузна држава.
сите 6 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се сложиле после 13-часовните разговори во Брисел дека директно ќе ги помагаат европските банки, без тоа да значи зголемување на државниот долг. За таа намена, ќе биде оформен посебен фонд на еврозоната. Како што јавува Би-Би-Си, Херман ван Ромпуј, исто така изјавил дека за таа цел ќе биде формирано надзорно тело, а според изјавите на официјалните претставници, овие планови ќе бидат финализирани во јули. Првите такви пари одат за шпанските банки, а се работи за износ од сто милијарди евра. Следна држава која е на списокот за тој вид на помош е Ирска. Дописник за Би-Би-Си од Брисел јавива, дека, иако и Германија се согласила на овој компромис, канцеларката Ангела Меркел успеала да се осигура дека Брисел ќе има поголема контрола над финансиите на земјите во еврозоната. Ваква одлука од европските лидери доаѓа откако што Шпанија и Италија извршиле притисок да се намалат каматните стапки кои земјите мораат да ги плаќаат, а што придонесе за државите да запднат во уште поголемо ...
сите 18 | | | веќе видена

Кинеското вселенско летало Шенжу-9 се врати на Земјата со тричлениот екипаж после 13-дневна мисија. Астронаутите извеле низа експерименти во текот на престојот во вселената. Членот на екипажот Лиу Јанг е првата Кинеска во вселената. Минатата недела Кина успешно го реализираше мануелното спојување на Шенжу-9 со модулот Тијангонг-1, кој веќе кружи во орбитата околу Земјата. Маневрот на спојување со модулот е за првпат направен со човечки екипаж.
сите 3 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјавил дека само Сиријците можат да ја решат кризата во земјата и дека затоа е неприфатливо секое решение кое би било наметнато од страна. Ниедно такво решение не е прифатливо затоа што само ние знаеме да го решиме проблемот, изјавил вчера Асад во едночасовното интервју за една иранска телевизија. Нема да прифатиме никаков не-сириски и не-национален модел, било тој да доаѓа од големите земји или пријателските држави. Никој не знае да го реши сирискиот проблем толку добро како што знаеме ние, изјавил Асад. Асад изјавил дека должност на неговата влада е да ги елеминира терористите со цел да се заштите народот. Кога ќе ги елиминирате терористите, можеби со тоа сте го спасиле животот на десетици, стотици или па дури илјадници луѓе, изјавил тој. Западните земји и владите на арапските земји, ги зајакнале дипломатските активности воочи состанокот за Сирија во Женева во сабота. На тој состанок не се повикани ниту Иран ниту Саудиска Арабија, а дипломатите велат дека на средбата ќе ...
сите 31 | | | веќе видена

Британската полиција му предала на Џулијан Асанж барање да се појави во полициската станица за екстрадиција на Шведска, а тој за Би-Би-Си изјавил дека нема шанси да се предаде. Основачот на Викиликс се наоѓа, да потсетиме во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде веќе со денови се крие, чекајќи ја одлуката на еквадорските власти за неговото барање за азил. Асанж изјавил дека неговиот адвокат го запознал со неговите права и тој во целост има право да го игнорира писмото на полицијата. Асанж се реши да се крие во амбасадата на Еквадор откако Врховниот суд на Велика Британија одлучи дека тој може да биде предаден на Шведска, која го бара поради обвинение за силување и напад на две жени.
сите 6 | | | веќе видена

“SunWireless“ на задоволство на своите корисници објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со најпознатите Струшки хотели “Дрим“ и “Београд“ со кој на сите посетители на хотелите ќе им се овозможи пристап до квалитетна и брза врска за безжичен интернет. Со овие договори и хотелите “Дрим“ и “Београд“ се приклучуваат на листата хотели кои на своите гости ќе можат да им понудат првокласна услуга од најголемиот оператор на безжичен интернет во Р.Македонија – “SunWireless“. Со оглед на тоа што од неодамна “SunWireless“ е ексклузивен партнер во Македонија на најголемите светски wi-fi мрежи “Boingo“ и “iPass“, отсега сите туристи – корисници на овие два глобални провајдера - кои ќе престојуваат во нашата држава, ќе имаат на располагање уште 2 нови хотела во кои можат без дополнителни трошоци и сетирања да добијат квалитетна, брза и безбедна wi-fi врска.
сите 4 | | | веќе видена

Климатските промени и се` повисоките температури се закануваат на произдвотството на намирници. Поради лошото влијание на климатските промени би можеле да останеме без некои намирници како чоколадото – незамисливо нели? Иако сеуште ситуацијата не е алармантна постои листа на намирници кои се загрозени а тоа се: мед, грозје, кикирики, тестенини, кафе, пиво, јаворов сируп, чоколадо.
сите 4 | | | веќе видена

Според најновата теорија Стоунхенџ е изграден во знак на склучување мир помеѓу завојуваните британски племиња. Столбовите од камен симболизираат претци на различни кланови и фармерски семејства кои пред крајот на камената ера често биле во судир. Научниците ја набљудувале структурата на Стоунхенџ, но и работната сила која е потребна да се довлечкаат овие столбови од камен. Стоунхенџ е голем потфат за кој биле потребни илјада луѓе кои ги поместувале камењата, ги обработувале и ги подигнале, што само по себе е чин на соединување, изјавил професорот Мајк Паркер Пирсон од универзитетот Шефилд.
сите 6 | | | веќе видена

Освен фудбалерите на теренот, на трибините на стадионот во Доњецк (среда 20.45) борба ќе водат и сексипилните девојки и жени на Шпанците и Португалците. Натпреварот од трибините на стадионот во Донјецку ќе го гледаат и секси девојките и жените на фудбалерите на Шпанија и Португалија. Таму ќе бидат девојката на Роналдо Ирина Шајк, потоа вереницата на Пике, секси пејачката Шакира за која не треба да се трошат зборови. Ништо помалку убава не е ниту девојката на Нани, Даниела Мартинс, или пак поубавата половина на Касиљас Сара Карбонеро и други.
| | веќе видена

Старлетата Ким Кардашијан од неодамна има нова најдобра пријателка. Всушност, таа и Бијонсе заедно ги бодреле своите мажи, Канје Вест и Џеј Зи, на нивниот концерт во Бирмингем. Тие две заедно ја поминале саботната вечер додека биле со своите избраници во Бирмингем. Тие стасале со обезбедување на концертот каде потоа се сместиле во ВИП ложата и опуштено се забавувале.
сите 6 | | | веќе видена

next