Либертас

Конфередерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на мирен протест во Прилеп ги повтори барањата за зголемување на платите во јавниот сектор, усогласеност ...
сите 27 | | | веќе видена

Триесет и две годишен жител на Злетово синоќа починал откако проголтал непозната прашкаста материја за време на контрола на граничниот премин Делчево при влез ...
сите 28 | | | веќе видена

Теориите на заговор имаат конјунктура дури и во просветени, демократски општества. Во Европа овој феномен има особено многу приврзаници во Унгарија, вели ...
сите 6 | | | веќе видена

Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската партија,Љуљзим Баша, од денешното Нацонално собрание на партијата повика на отстранување на ...
сите 52 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против ...
сите 62 | | | веќе видена

Осумдесет и пет луѓе се приведени во Париз во петтиот по ред викенд од протестите на „жолтите елеци“. Неколку илјади луѓе повторно излегоа на улиците да ...
сите 284 | | | веќе видена

Мобилизацијата на „жолтите елеци“ денеска е многу послаба во споредба со претходните саботи, јавува дописникот на МИА од Париз. Ова е петтиот чин од ...
сите 284 | | | веќе видена

Интеграцијата на бегалците кои од изминатите години се во Германија се одвива брзо и поуспешно од очекуваното, изјави претседателот на Сојузот на германски ...
сите 7 | | | веќе видена

Врховниот суд на Германија го доведе во прашање законот за забрана на бракови на малолетни лица и побара проверка на неговата уставност, јавуваат денеска ...
сите 13 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во придружба на градоначалникот на Битола Наташа Петровска, во битолското село Кравари отвори нова ...
сите 95 | | | веќе видена

Малата депонија со линдан во кругот на фабриката ОХИС, на која има околу 10.000 тони контаминирана почва со оваа канцерогена супстанца, ќе започне да се чисти ...
сите 10 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на прес конференција обвини за масовно иселување на млади и цели семејства од целата држава. Како што рече, само ...
сите 360 | | | веќе видена

Потпретседателката на Собранието и копретседавач на Интерпартиската парламентарна група за интеграција, помирување и реформи Фросина Ташевска Ременски изјави ...
сите 158 | | | веќе видена

Во киевскиот храм „Света Софија“ денеска почна црковниот собор на украинското православие, на кој учествуваат црковната хиерархија, свештеници и верници, ...
сите 34 | | | веќе видена

Француската Влада ги повика новинарите и фоторепортерите да го пријават полициското насилство по бројните сведоштва и насилничките судири со полицијата по ...
сите 157 | | | веќе видена

next