Либертас

Шеснаесет термоелектраните од Западен Балкан емитуваат повеќе загадување на сулфур диоксид отколку 250-те термоелектрани во Европската унија, стои во ...
сите 18 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е доста детален и спроведувањето ќе се случува со предвидените временски рокови, рече денеска грчкиот министер за дигитални политики и ...
сите 71 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски најави дека во текот на денот ќе се случат првите откази на роднините на функционери од ...
сите 237 | | | веќе видена

На денешното рочиште за 27 април завршни зборови даваа дел од обвинетите. Обвинетиот Младен Додевски изрази жалење за тоа што се случи во Собранието на 27-ми ...
сите 112 | | | веќе видена

Албански компании заинтересирани да инвестираат во различни области во Северна Македонија вчера остварија средба со премиерот Зоран Заев и дел од членовите на ...
сите 36 | | | веќе видена

Поевтин роаминг меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, а во делот на податочниот сообраќај уште во летната сезона, најавија денеска ресорните ...
сите 71 | | | веќе видена

„Ќе се кандидирам за претседател на државата за да можеме ние Ромите да се преброиме“, рече претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите Самка ...
сите 38 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) до крајот на неделава ќе ја добие Студијата и анализата од МАНУ која ќе претставува појдовна основа за изработување ...
сите 14 | | | веќе видена

Министерството за здравство соопшти дека по завршувањето на студиите на Медицинскиот факултет студентите ќе добијат можност за практична работа во ...
сите 30 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје денеска завшен збор имаше адвокатот Елвир Исени, бранител на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, кои во предметот „Титаник2“ ...
сите 54 | | | веќе видена

Оперскиот певец, Игор Дурловски, денеска ги даде своите завршни зборови како обвинет во предметот за 27 април, дека со своите говори пред Собрание ја ...
сите 15 | | | веќе видена

Електрани на Македонија или скратено ЕЛЕМ е синоним за најпосакувана државна компанија за вработување. Во очите на јавноста е и синоним за непотизам. Од 18-те ...
сите 38 | | | веќе видена

Гости во отвореното Студио 1 со уредникот Сашо Ордановски беа колумнистката Ана Пановска и професорот Мерсел Биљали. Тема на разговор беа претседателските ...
сите 7 | | | веќе видена

За да се намалат трошоците за трговија и да се зголеми ефикасноста на транспортот, Министерството за финансии во име на Владата ќе склучи договор за заем со ...
сите 14 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена

соопштение на СДСМ Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

next