Либертас

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 179 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 161 | | | веќе видена

Клиниката за детски болести како и Институтот за белодробни заболувања Козле, се полни со пациенти. Во овој период од годината, преовладуваат респираторните ...
сите 24 | | | веќе видена

Зоран Азманов, претседател на надзорниот одбор на „Настел“ ДООЕЛ, на прес конференција објави дека поднел кривична пријава за изнуда и за изнесување невистини ...
сите 41 | | | веќе видена

Во анализата на регионалните и светските случувања, новинарот Деан Андоновиќ зборува за унапредувањето на Министерството за безбедносни сили на Косово во ...
сите 8 | | | веќе видена

Второобвинетиот Скендер Демири, во исказ пред судот на рочиштето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски, рече дека не е виновен и дека не знае зошто ...
сите 61 | | | веќе видена

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата и на денешната седница останаа на партсиките ставови по однос на Предлог одлуката за ...
сите 20 | | | веќе видена

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани Владата на Зоран Заев и СДСМ апсолутно ...
сите 48 | | | веќе видена

По повеќенеделните масовни граѓански протести во повеќе српски градови, се повеќе се актуелизира темата за можни предвремени парламентрани избори во Србија. ...
сите 12 | | | веќе видена

Ако сакате општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина во сите процеси на детални геолошки истражувања, експлоатација и преработка на минерални суровини, ...
сите 15 | | | веќе видена

Дали агенцијата за одземање на нелегално стекнат имот воопшто функционира? На оваа тема Јана Јосифовска во Студио 1 зборуваше со Горан Лефков од центарот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Кое име им се допаѓа на грчките националисти? По последната рунда протести против името Северна Македонија во Атина, германските медиуми се прашуваат: постои ...
сите 3 | | | веќе видена

Повеќе нема деца во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. Од пред неколку дена тие се сместени во четири мали групни домови и згрижувачки ...
сите 52 | | | веќе видена

Најважното нешто што ја одбележа 2018 година е отсутвото на организирано насилство кон организациите и кон бранителите на човековите права на ЛГБТИ луѓето. ...
сите 2 | | | веќе видена

Амбасадата на Република Словенија е именувана од страна на НАТО за точка за контакт во претстојниот финален процес на зачленувањето на Република Македонија во ...
сите 102 | | | веќе видена

Бесплатниот автобуски превоз и продолжен распуст, ова се неколку од решенијата што ги понуди власта за огромниот проблем со аерозагадувањето. Проблемот со ...
сите 60 | | | веќе видена

next