Либертас

Движењето Беса денеска побара од Владата да ги обелодени „монтираните судски случаи ‘Сопот’ и ‘Монструм’“ или во спротивност „ќе се соочи со силна граѓанска ...
сите 11 | | | веќе видена

На ЈуТјуб се појави аудио снимка од доскорешниот директор на Ансамблот „Танец“ од која што може да се слушне како Зоран Џорлев на состанок со вработените ...
сите 12 | | | веќе видена

Со денешното разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител, Владата може да почне со процедурата за именување на негов наследник. Ако ...
сите 57 | | | веќе видена

Судскиот совет на Република Македонија на својата веб страница објави дека е донесена Одлука за одземање на имунитет на судии. Оваа одлука е донесена на ...
сите 52 | | | веќе видена

Екс-министерката за култура Елизабета Канческа Милевска ја користела службената картичка за се и сешто-од набавка на апарат за кафе-Неспресо, преку набавки во ...
сите 25 | | | веќе видена

Со 64 гласа З„за“ и ниту еден против, Собранието по 12 продолженија на седниата, го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Разрешувањето на ...
сите 582 | | | веќе видена

Милијардерот Бенјамин Штајнмец кој е сопственик на низа компании на Балканот и за кого романските власти имаа распишано потерница е уапсен во понеделникот во ...
сите 2 | | | веќе видена

Педесет и шестгодишната Е.Р. од селото Десово загина во сообраќајка, во која била совозач. Како што соопшти МВР, сообраќајката се случила вчера околу 11 часот ...
сите 82 | | | веќе видена

Непознат сторител извршил тешка кражба во објект во изградба на ул. „Козара“ во Скопје, сопственост на фирмата „Манд интернационал“ ДООЕЛ од каде вчера во ...
сите 73 | | | веќе видена

Кривичната судијка Верка Петковска побарала од Судскиот совет мислење за тоа како да постапи по прашање на судискиот имунитет на кој се повикуваат петмината ...
сите 52 | | | веќе видена

Винарските визби имаат проблем со ликвидноста и залихите, но уверуваат дека годинашниот род грозје ќе биде откупен во целост. Како што истакнаа претставниците ...
сите 15 | | | веќе видена

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ утре ќе сечат едно суво дрво од видот чемпрес на улицата „Македонија“, кај Спомен-куќата на Мајка Тереза. Дрвото ќе го сечат ...
сите 6 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во рамки на посетата на Германија, оствари и поединечни средби со директорот на Директоратот за развојна ...
сите 132 | | | веќе видена

next