Либертас

Двајца полицајци осомничени за радикализација беа разоружани оваа недела во Ил-де-Франс (регионот околу Париз). Тие биле на служба во Париз и Вилнев-ла-Гарен ...
сите 47 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди дека припадниците на т.н. Исламска држава, кои во моментов се во затвор во североисточна Сирија, би ...
сите 420 | | | веќе видена

На Самитот на ЕУ следната недела ќе се расправа за санкции против Турција поради нејзините активности во Сирија, изјави денеска францускиот државен секретар за ...
сите 420 | | | веќе видена

Европската комисија поведе постапка против Австрија, Бугарија, Романија и Унгарија за кршење на договор затоа што склучиле договор со пет земји од Југоисточна ...
сите 9 | | | веќе видена

Советникот за медиуми на српскиот претседател Александар Вучиќ, Сузана Васиљевиќ, изјави денеска дека веќе се започнати техничките подготовки за спроведување ...
сите 194 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја повика Анкара на воздржаност во однос на на операциите во североисточна Сирија, но исто така изјави дека е ...
сите 420 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека на конференцијата за Глобалниот фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија се собрани повеќе од 14 ...
сите 8 | | | веќе видена

Француските медиуми го оценија како „шлаканица“ за претседателот Емануел Макрон вчерашното одбивање на европратениците да ја назначат Силви Гулард за член на ...
сите 43 | | | веќе видена

Поради радикалните идеолошки погледи и десничарската ангажираност на австрискиот писател Питер Хандке, покрената е петиција за повлекување на одлуката нему ...
сите 44 | | | веќе видена

Практична поддршка од НАТО и поактивно учество на Алијансата во справувањето со мигрантскиот проблем и мигрантските бранови во Егејското Море, побараа ...
сите 190 | | | веќе видена

next