Либертас

Албанското Министерство за Европа и надворешни работи соопшти дека почнало дисциплинска постапка против амбасадорката на Албанија во Атина, Ардијана Хобдари, ...
сите 14 | | | веќе видена

20 март 2019 Гардијан – Лондон Само неколку часа откако терорст уби 50 луѓе во две џамии во централниот дел на Крајстчрч, премиерката Џасинда Ардерн свика ...
сите 42 | | | веќе видена

Вкупно 776 приватни здравствени установи – аптеки со кои Фондот за здравствeнo осигурување во моментов има склучено договор за март 2019 година ќе добијат ...
сите 20 | | | веќе видена

Голем дефект на водоводната линија се случи попладнево во Кавадарци, поради што две третини од кавадарчани се без вода за пиење. Пандорка Димитриева ...
сите 6 | | | веќе видена

Унапредување на правата и овозможување на подобри услови за лицата со попреченост е приоритет на Министерството за труд и социјална политика. Со новиот закон ...
сите 43 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги во врска со информацијата дека Државната комисија за спречување на корупцијата отворила предмет за две ...
сите 22 | | | веќе видена

По речиси 40 дена борба за живот денеска на КАРИЛ почина 19 годишната девојка на која претходно и беше ампутирана ногата по тешката сообраќајна несреќа што се ...
сите 56 | | | веќе видена

Апел итно да се донесе законот за социјална заштита упатија денеска невладините организации кои работат во различни сфери кои ја засегаат оваа област, а кои ...
сите 43 | | | веќе видена

Неколку средношколци попладнево се степаа во автобус број 5 на ЈСП кој сообраќал на булеварот „Теодосиј Гологанов“ кон Центар, јавува МИА. – Нема оштетувања на ...
сите 23 | | | веќе видена

Механизмот за кривични судови во Хаг му изрече казна доживотен затвор на поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ. Жалбениот совет се ...
сите 174 | | | веќе видена

Жалбениот совет на кривичниот суд во Хаг почна со читање на второстепената пресуда за првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, осуден за воени ...
сите 174 | | | веќе видена

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, наследник на Хашкиот трибунал, денеска, по три години жалбена постапка, ја потврди ...
сите 174 | | | веќе видена

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против ...
сите 95 | | | веќе видена

Автопатот Штип – Миладиновци ќе биде пуштен во употреба откако ќе се реши проблемот со неколку сервисни патишта кои порано излегувале на регионалниот пат. Ова ...
сите 51 | | | веќе видена

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а ...
сите 94 | | | веќе видена

Од сега гласот на основците ќе биде слушнат преку предметот граѓанско право. Новата образовна програма предвува дебати, од кои ќе призлезе мислење кое ќе биде ...
сите 6 | | | веќе видена

next