И покрај огромните шпекулирања, гигантот доживеа вистински пресврт со продажните бројки... Одличните продажби резултати на Volkswagen ги спасија Ducati и MAN од продажба. Од самиот почеток на скандалот Dieselgate, Volkswagen се двоумеше дали да ги стави на продажба Ducati и Man, поради надокнада на делот на средства потребни за плаќање на казни и санирање на штетите направени од скандалот. Меѓутоа, изгледа дека управувачкото тело на компанијата поприлично е едногласно во мислењето дека Ducati не би требало да се продаде, како ниту компанијата Renk, односно MAN. На оваа одлука во прилог и оди и информацијата од последниот финансиски извештај, кој покажува дека на Volkswagen му оди навистина одлично, бидејќи приходот на компанијата се зголеми за неверојатни 20%.
сите 15 | | | веќе видена

Автомобилските производители кои планираат наголемо да влезат во електричниот сегмент, полека ги стеснуваат своите граници... Производителот од Инголштад во идните неколку години планира да претстави пет електрични автомобили. Audi, како и поголемиот дел од другите автомобилски производители, со големи чекори сите свои ресурси ги префрла на електричните автомобили. Меѓутоа, за развој, истражување и производство на Електрични возила, треба огромен број на финансиски средства, а од Инголштад објавија дека ќе се обидат да заштедат 10 милијарди евра, за да ја зајакнат ЕВ програмата. Според планот, Audi во идните неколку години на пазарот би требало да лансира пет електрични автомобили, кои ќе бидат изградени на платформа произведена во соработка со Porsche.
сите 22 | | | веќе видена

Сериозно брза ѕверка со моќност од 419 коњски сили... Поради недостаток на RS4 модели, ќе се задоволиме и со ABT верзија. Новата управувачка единица постигнува 20% поголема сила од серискиот модел, додека серискиот модел S4 развива сила од 349 коњски сили, додека кај ABT верзијата, моќноста нарасна на неверојатни 419 коњски сили. ABT нуди повеќе аеродинамични пакети, кои вклучуваат разни големини на тркала, амортизери и суспензија која овозможува спуштање на автомобилот за 4 сантиметри, браник со четири издувни цевки, како и зголемување од 70 коњскии сили, со 550 Nm вртежен момент. Мораме да напоменеме да одредени спецификации од ABT пакетот нема. Секој купувач има на располагање да избира модифицирање по своја волја. Иначе, ABT е познат по квалитетното фризирање, а не е тајна да во последните неколку години, посебно се заинтересираа за моделите на Audi. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
сите 21 | | | веќе видена

Помладиот брат на моделот CX-9 ќе има три реда седишта... Mazda повторно ги објави новите најавни фотографии на моделот CX-8, кој ќе има три реда седишта. На прв поглед може да се заклучи дека станува збор за модел кој многу силно наликува на моделот CX-9, така што дури и најзагрижените љубители на моделот на компанијата, веројатно имаат проблем во разликувањето на овие два автомобили. Овој модел ќе биде 17,5 сантиметри пократок од тој модел, но ќе има исто меѓуоскино растојание од 293 сантиметри. Останатите детали се уште не се познати, а многу веројатно е дека ќе биде достапен со два мотори и тоа турбодизелски 2,2 литарски, како и 2,5 литарски турбобензински мотор кој ќе биде вградуван малку подоцна.
сите 16 | | | веќе видена

По примерот на концептот 40.1... Volvo неодамна ја објави првата најавна фотографија на моделот XC40, која не откри премногу. Сега и објавена и втората, која открива како изгледа задниот крај на возилото. Новиот модел изгледа како концептот 40.1, има интегриран заден кровен спојлер, а светлата се со LED технологијата. Издувната цевка е со трапезоиден облик, додека остатокот од деталите се уште не е познат. Како што пишуваат Европските медиуми, наскоро очекуваме многу повеќе информации за овој иден миленик во автомобилската индустрија.
сите 16 | | | веќе видена

Контролата на гаста и сопирачката ќе биде на иста педала... Nissan новата верзија на своето електрично возило под името LEAF ќе го претстави оваа година. Автомобилот доаѓа со "e-pedal" технологија која целосната контрола на движење на возилото ја префрла на едно педало. Така што, таа педала ќе служи и како гас и како кочница. Целиот принцип функционира едноставно, кога ќе ја стиснете педалата, возилото забрзува, додека со нејзино опуштање, не само што ќе се намалува гаста, туку ќе се ангажира и системот за сопирачки. При пуштање на педалата, возилото ќе запре. Ова ќе биде првиот систем за управување нна возило со една нога, а истата технологија покрива 90% од потребите за возење, истакнуваат од Nissan. Ќе видиме дали ова ќе биде вистинска мала револуција, или целосна катастрофа.
сите 16 | | | веќе видена

Германците своите 25% ги продадоа на рускиот нафтен тајкун Тимур Сардаров... Заврши соработката помеѓу Mercedes-AMG и производителот на моторцикли MV Augusta. Тоа требаше да биде повеќегодишно партнерство, но траеше само од 2014 до 2017 година. Германците го продадоа својот дел од 25%, а купувачот е ComSar Invest, кој е дел од групацијата во сопсственост на рускиот нафтен и плински тајкун Тимур Сардаров. Соработката помеѓу Mercedes AMG и MV Augusta резултираше со моторот F3 800, а производите на Augusta се наоѓаа во салоните на AMG. Да споменеме дека и Audi сака да излезе од партнерство со производителот на моторцикли. Компанијата од Инголштад моментално прима понуди за продажба на Ducati.
сите 7 | | | веќе видена

Американците го доработија 5.0 литарскиот V8 мотор, кој сега има моќност од 460 коњски сили... Идната година пристигнува најбрзиот Ford Mustang во историјата. Новата GT верзија од 0 до 100 километри ќе забрзува за помалку од четири секунди, и ќе биде побрз од Porsche Carrera 911. Ford го доработи 5.0 литарскиот V8 мотор, кој наместо досегашните 435 коњски сили во актуелниот модел, испалува 460 коњски сили. Всушност, автомобилот и помалку троши, ако тоа е и воопшто важно за ваков ѕвер. За пренос на силата на моторот, задолжен е 10-степенски автоматски менувач, кој брзините ги менува побрзо и помирно. Продажбата на Ford Mustang GT ќе започне на есен, а од компанијата велат дека цената ќе биде откриена на денот кога ќе стартува продажбата на новиот модел.
сите 29 | | | веќе видена

Најбрзото BMW M3 во историјата ќе пристигне во 2018 година... BMW M3 е сон и желба за многу вљубеници во брзите и бесните автомобили. Во еден пакет добиваш се, секојдневен практичен автомобил и брутални перформанси. За оние кои сакаат и нешто повеќе, BMW идната година ќе го претстави моделот М3 CS. Најмоќниот M3 во историјата. Под хаубата се наоѓа 3.0 литарски biturbo мотор, кој развива 460 коњски сили. Во моментов инжинерите работат на намалување на масата, која кај седанот изнесува 1605 килограми. Меѓутоа, доста ќе се намали тежината поради употребата на јаглеродни влакна на хаубата, а од другите додатоци тука ќе биде задниот дифузер и додатоците за всисување на воздух. BMW M3 CS кругот на Нурбургринг би требало да го помине за помалку од 7:40 минути. Во споредба, Alfa Romeo Giulia е моментален рекордер со 7:32 минути.
сите 5 | | | веќе видена

G-класата е посебна по многу работи, а за две години ќе прослави 40 години од своето постоење... Производителот од Штутгард, прослави интересен јубилеј, односно 300.000 произведени примероци од својот бесмртен мдоел, кој за прв пат излезе од производствените траки во 1979 година. Интересно е што тој модел кај многу котира како едно од најдобрите теренски возила, се произведува во соседна Австрија, во фабриката Magna Steyr. Славенички, G500 пристигна во сина боја, а уште подобро звучи податокот да истиот го дизајнираа љубителите на овој автомобил од целиот свет, кои своите предлози и сугестии можеа да ги искажат преку фејсбук страницата. најдобро помина комбинацијата која вклучува внатрешност, обложена со црна кожа и наменски "off-road" пакет кој содржи кровен носач и гуми за сите терени. Иако својот изглед не го менува веќе 38 години, побарувачката за легендарната G-класа никогаш не била слаба, а последниве години популарноста и продажбата бележат огромен раст. Посебно е популарен и омилен кај познатите ...
сите 10 | | | веќе видена

Помладиот брат на NSX, ќе има камери, наместо ретровизори... Honda уште пред две години ги возбуди обожавателите со најавата дека во подготовка е мал модел кој е направен по примерот на големиот брат NSX. Овој пат, тоа е потврдено и со новите фотографии кои беа дел од патентната пријава, а посебно се интересни бидејќи на нив се гледа и ентериерот. Од интересните детали треба да се истакне фактот дека во овој автомобил наместо ретровизори ќе бидат користени камери. Исто така, со оглед да Honda неодамна го заштити името ZSX, изгледа да новиот модел така и ќе се вика. Во концептната верзија, моделот се очекува кон крајот на оваа година, додека за влез во производствените погони и појавата на серискиот модел на пазарот, ќе почекаме до 2020 година.
сите 5 | | | веќе видена

Премиерата ќе се случи на саемот за автомобили во Франфурт, а моделите ќе имаат најмалку 250 коњски сили... Opel, преку шефовите за развој во компанијата објави дека легендарната ознака GSi се враќа во употреба. Оваа ознака ќе биде резервирана само за спортските модели, долго не е користена, а првиот модел кој повторно ќе дебитира со оваа ознака ќе биде претставен на саемот за автомобили во Франфурт. Иако се уште не е познато за кој модел се работи, шефот на компанијата објави дека ќе биде еден од најинтересните производи на оваа компанија. GSi е ознака која може да конкурира на Ford ST и Volkswagen GTI моделите, така што се очекува моделите кои ќе пристигнат со оваа ознака, да поседуваат најмалку 250 коњски сили.
сите 5 | | | веќе видена

Спортската марка најавува дека 2020 година ќе биде последна година за економичните мотори во Cayenne и Panamera... Некои информации зборуваат дека Porsche низ трите идни години, може да прекина со вградување на дизел мотори во своите автомобили. Дизелите сочинуваат околу 15% од вкупната продажба, а првиот дизел во понудата е Cayenne. Наскоро е најавена новата генерација на овој голем SUV модел, кој сепак ќе нуди дизел мотор. Во едно интервју на Ројтерс, шефот на Porsche, откри дека моментално се испитува состојбата на дизел моторите, но дека конечната одлука се уште не е донесена. Фокусот на нивните економични автомобили ќе биде ставен на хибридните модели, а потоа и електричните модели. Главниот проблем е што мора да се реши како да се намали нивната цена, како и лимитираноста на автономијата. Сепак мислиме дека и таа 2020 година, ќе биде дополнително пролонгирана, но повеќе информации очекуваме наскоро.
сите 6 | | | веќе видена

Електричниот автомобил на германскиот концерн на пазарот ќе пристигне во 2020 година... Од Volkswagen открија дека тоа ќе биде нивната предност пред моментално најисчекуваниот автомобил на светот, Tesla Model 3. Одговорот лежи во парите, поточно, електричниот ID ќе чини 8000 долари помалку од американскиот ЕВ седан. Tesla Model 3е можно да го порачате за 35.000 долари, додека ID ќе чини 8.000 долари помалку, односно 27.000 долари. Цената на ID се уште не е официјално потврдена, но од Volkswagen веруваат дека цената на батериите значајно ќе опадне до моментот кога тие на пазарот ќе го понудат својот електричен автомобил. Volkswagen ID концептот премиерата ја имаше на саемот за автомобили во Париз во 2016 година, а серискиот модел на купувачите ќе им биде понуден во 2020 година. Електричниот мотор развива 170 коњски сили, од 0 до 100 километри ќе забрзува за помалку од осум секунди. Серискиот модел ќе има максимална брзина од 160 километри на час, а автономијата на возилото ќе се движи помеѓу 400 и 600 ...
сите 10 | | | веќе видена

Toyota поместува граници во светски рамки...... Според резултатите остварени од продажбата на компанијата, следат Volkswagen и Ford. Според податоците кои ги собра и обработи Regtransfers, Toyota е најпродавана марка во 49 земји во светот, позади која следат Volkswagen со 14 држави помалку, и Ford со осум држави помалку од Volkswagen. Toyota држи неколку клучни пазари како што се Јужна Америка, Азија и Африка, додека Volkswagen воглавно го држи европскиот пазар. Ford пак, е најприсутен во САД и Канада.
сите 10 | | | веќе видена

Моделите Macan и Panamera се главни носители на растот на компанијата.... Штутгард. Porsche во првите шест месеци оваа година доживеа пораст од 126.497 испорачани возила во целиот свет. Компанијата Dr. Ing h.c. F. Porsche AG во првото полугодие од 2017 година го надминала високиот резултат од претходната година за седум проценти. Никогаш порано производителот на спортски возила не успеал да испорача толкав број на возила во една половина на една деловна година. Носители на растот и серијата со најголем волумен при испорака останува Macan. Процентуално најсилен пораст постигна новиот Panamera модел: Спортското возило со четири врати, постигна зголемување за 54% на продажбата. Како најголем поединечен пазар, се покажа Кина со значителен пораст од 18%, односно со 35.864 возила. За Дитли вон Плат, членот на управата за продажба и маркетинг, бројките потврдуваат дека Porsche со новата Panamera достигна огромен успех. Покрај Panamera моделот, тука е и Macan моделот кој во првото полугодие на 2017 година бележи ...
сите 8 | | | веќе видена

Ѕвер од 750 коњски сили, кој од 0 до 100 километри на час, ќе забрзува за 2,9 секунди.... Компанијата Scuderia Cameron Glickenhaus од надлежните тела во САД после долга борба, доби статус на мал производител на автомобили, што значи да добија светло за производство на свој модел, моделот SCG003CS, и тоа до 325 примероци годишно. По објавата на оваа вест, објавена е и цената на моделот, која ќе изнесува два милиони долари. Моделите ќе бидат достапни во три опции, а ќе ги придвижува и 4,4 литарски V8 мотор кој ќе располага со 750 коњски сили, а истиот ќе биде спарен со 7-степенски менувач со двојно квачило. Од автомобилот се очекува да од 0 до 100 километри на час, забрзува за невеојатни 2,9 секунди.
сите 7 | | | веќе видена

Компанијата од Штутгард ќе нуди бензински, хибридни и електрични погонски склопови... Porsche повеќе нема да развива дизел мотори. Кога ќе заврши животниот циклус за актуелната генерација, а тоа е 2020 година, компанијата од Штутгард едноставно ќе престане да продава дизел автомобили. Од Porsche велат дека 2020 година е краен рок, иако управата има желба и до 2019 година да им каже збогум на дизел моделите. Германскиот производител на спортски автомобили во идните 15 години ќе нуди автомобили со бензински, електричен и хибриден погонски склоп. Моментално, автомобилите со дизел мотори, сочинуваат 15% од вкупната продажба на возилата на Porsche.
сите 8 | | | веќе видена

Пристигнува и производната верзија... Mitsubishi всушност ќе ја претстави производната верзија на концептот XM. Mitsubishi ќе го искористи саемот за автомобили во Индонезија за претставувањето на глобалниот модел кој всушност ќе се претстави како производната икона на XM концептот на компанијата. Станува збор за комбинација на кросовер и моноволумен, со одлични перформанси и теренски можности, кои ќе ги наследи од останатите успешни модели на компанијата. Новиот модел ќе има поголеми димензии, кои се уште не се познати, а наводно ќе биде поголем од најголемиот модел со три реда седишта, кои моментално компанијата го има во својата понуда.
сите 5 | | | веќе видена

Компанијата очекува одлични продажни резултати...... Под хаубата се наоѓа 3.5 литарски V6 мотор со 430 коњски сили и 440 Nm вртежен момент, а автомобилот од 0 до 100 километри на час, забрзува за 3,7 секунди. Evora е еден од најпопуларните модели, па екипата од Lotus планира да направи нова верзија. Сега дојде редот на GT430 моделот. Станува збор за најсилниот уличен Lotus некогаш произведен, но и со најмала маса. Од јаглеродните влакна направени се предниот и задниот браник, бочното крило, кровот, додека издувниот систем е целосно направен од титаниум. Вкупната маса? 1258 килограми, за 26 килограми полесен од моделот Evora Sport 410. За погонот на овој ѕвер е задолжен 3.5 литарски V6 мотор, кој развива 430 коњски сили и 440 Nm вртежен момент. Evora GT430 од 0 до 100 километри забрзува за 3,7 секунди, а моделот ќе пристигне со 6-степенски мануелен менувач. Секако, серијата ќе биде лимитираната, а вкупно Evora GT430 ќе биде произведена во само 60 примероци.
сите 9 | | | веќе видена

next