Во 2017 година, ќе биде представен и силен мотор со 245 коњски сили... Изминатите два месеци од оваа компанија ги претставија редизајнираните модели на Octavia, исто така дебитираше и освежениот модел Octavia vRS. Необичната графика на предните светла остана иста, но затоа задните се омалку ревидирани. Исто така, освежениот vRS е поблизу до асфалтот за 1,5 сантиметри во споредба со актуелниот модел. Четирицилиндарскиот 2.0 литарски турбо-бензински мотор развива 10 коњски сили повеќе, односно, вкупно 230 коњски сили. За забрзување до 100 километри на час, на овој автомобил му требаат 6,7 секунди, а максималната брзина е ограничена на 250 километри на час. Се зборува дека во 2017 година ќе биде претставен и посилен мотор, кој би требало да развива 245 коњски сили. Во понудата е и 2.0 TDI мотор со моќност од 184 коњски сили. Спринтот од 0 до 100 километри на час кај овој модел се завршува за 7,9 секунди, додека максималната брзина изнесува 232 километри на час.
| | веќе видена

Дел ќе се откупат, дел ќе се повлечат во сервисните центри... Volkswagen постигна нагодба за пазарите во САД и Канада каде што во прашање е моторот 3.0, опфатен во Dieselgate скандалот. Моторот е испорачан во околу 80.000 возила, воглавно во СУВ марките на VW, Audi и Porsche, кои се произведени од 2009 до 2016 година. За сопствениците на одредени модели на возила произведени од 2009 до 2012 година, не постои можност за модификација на моторот, а токму поради тоа VW се обврза да ги откупи ти возила назад. За сопствениците на останатите возила, ќе биде организирано повлекување при што проблемот ќе биде решен, а исто така, и тие возачи имаат можност за враќање на возилото, односно откуп. Проценетите трошоци потребни за оваа акција, изнесуваат 200 милиони долари.
сите 3 | | | веќе видена

Вредноста на популарниот превозен сервис е проценета на 69 милијарди долари... На хартија идејата за превозен сервис, кој може да се порача преку апликација на мобилен телефон, а така и да се плаќа, држи вода. Во пракса? Сите пет, што се однесува до усллугата, но правните регулативи и постојаните конфликти со класичните такси превозници нанесуваат големи загуби. Вредноста на Uber сервисот е проценета на 69 милијарди долари, но во 2016 година, оваа компанија ќе оствари губиток од дури три милијарди долари. Минатата година во минус беа два милијарди долари. Според прогнозите на финансиските експерти на компаниијата, ниту 2017 година, нема да биде во плус. Uber оваа година се обиде да се пробие на кинескиот пазар, но конкуренцијата ги притисна. Во Кина владее превозниот сервис Didi Chyxing, а во замена за напуштање на пазарот, доби 17,5% од уделот во кинеската компанија.
сите 15 | | | веќе видена

Посебна боја чувствителна на топлина... Новиот патент на Ford, не се однесува на перформансите на возилата, туку можноста за дополнителна персонализација по пат на прикази на скриените графики. Идејата на компанијата е замислена на начин, да во текот на зимските денови, кога автомобилот е прекриен со снег, да се вклучат посебни греачи кои би го стопиле снегот на хаубата во облик на симболот на оваа марка. Исто така, се размислува и за идеата ознаката да се брендира или да се креира порака или друга слика, при што да се користи посебна боја чувствителна на температура, која ќе варира во однос на топлината на моторот.
| | веќе видена

Започната е интезивна соработка со FCA групацијата... Само неколку дена откако се објавени деталите, Google го претстави и новиот Chrysler Pacific Hybrid, автомобил кој ќе биде опремен со нивната самовозачка технологија. Станува збор за првиот резултат од договорот помеѓу Google и FCA, при кој FCA се обврза да испорача стотици автомобили за потребите на тестирањето на системите за самовозачки режим на работа. Сите автомобили кои се испратени како примероци за тестирањето, следната година ќе започнат со тестирање во реални услови, односно на сообраќајниците во големите американски градови.
| | веќе видена

Во првите 11 месеци се продадени 13,9 милиони нови возила... Паралелно со економската ситуација во Европа, која не може да се опише како совршена, продажбата на нови автомобили цвета. Заклучно со ноември, на стариот континент се продадени дури 13,9 милиони нови возила, што претставува зголемување од 5% во однос на истиот период минатата година. Најголемото изненадување е големиот пораст на продажбата во Шпанија од цели 13%, како и во Франција од 8,2%. Најпродаваната марка во Европа и понатаму останува Volkswagen, која како групација држи 24,56% од пазарот, па следи Renault-Nissan со 12,1%, а на третото место оваа година се најде PSA групацијата.
сите 2 | | | веќе видена

Спортскиот мини автомобил од Волфзбург ќе има моќност од 115 коњски сили ... Volkswagen Golf GTI е еден од најпродаваните компактни спортисти, па во Волфзбург истата формула сакаат да ја применат и на малиот градски автомобил Up. Челниците на VW се уверени дека постои пазар за мини автомобилот на пазарот. Up GTI пристигнува во продажните салони во 2018 година, а баш како што е и случајот со Golf GTI, каросеријата ќе биде доработена за спортски изглед на автомобилот, но и поради подобри перформансите. Исто така, и внатрешноста ќе оцртува спортски гени, па треба да се очекуваат и спортски седишта, волан и педали. За погонот ќе биде задолжен 3-цилиндарски 1.0 TSI мотор, кој ќе развива 115 коњски сили. Добро, не звучи баш ветувачки, но масата на Up е само 880 килограми, што значи дека на овој автомобил за забрзување од 0 до 100 километри, ќе му бидат потребни само 8,8 секунди со рачен менувач. Околу автоматскиот менувач се уште нема официјални информации потврдени од страна на компанијата. Повеќе информации ...
сите 8 | | | веќе видена

Сите три модели откако дојдоа на пазарот се продадени во повеќе од 1,5 милион примероци... После премиерата на Insignia Grand Sport, Opel се фокусира на своите најпродавани модели. Opel Mokka X, Corsa и Adam, кои во блиска иднина треба да добијат наследници. Идните генерации на сите три модели на пазарот доаѓаат во исто време, поточно во 2019 година. Малиот СУВ Mokka нема да доживее радикални промени, но надворешноста ќе биде доработена во склад со тенденциите на автомобилската индустрија. Opel Corsa и Adam ќе се произведуваат во шпанската фабрика во Сарагоса, а под хаубата на овие два модели ќе се вградува нова серија на мотори. Mokka, Mokka X, Corsa и Adam се продадени во нешто повеќе од 1,5 милиони примероци од нивното испаѓање на пазарот, па се до денес.
| | веќе видена

Јапонците сакаат да го забрзаат преминот на останатите производители кон eco-friendly возилата... Кога Toyota Prius за прв пат се појави на пазарот во 1997 година, другите автомобилски производители си ја удираа главата од ѕид за тоа што се наоѓа под хаубата на хибридното чудо. Така беше некогаш, но времињата сега се менуваат. Toyota од 2017 година ќе ги отвори своите врати, односно, Јапонците се подготвени на делење на својата модерна еколошка технологија. Но, со цена. Од Toyota најавија дека останатите произведувачи ќе можат да купат комплетни погонски склопови, мотори, електромотори, преноси и останати електрични компоненти. Јапонците на овој потег се одлучија се со цел глобално да се зголеми побарувачката за eco-friendly возилата се со цел другите производители што побрзо да се фокусираат на производството на автомобили со ниска емисија на штетни гасови.
| | веќе видена

Премиум автомобилските брендови Jaguar и Land Rover се враќаат на македонскиот пазар. Аутомобили Гроуп e новиот официјален импортер и дистрибутер на овие возила за регионот Македонија и Косово во соработка со Wallis Automotive Europe.... „Нашето долгогодишно искуство во оваа индустрија ни даваза право да бидеме сигурни во успехот на Jaguar и Land Rover во Македонија и Косово - побрза испорака до крајните потрошувачи, подобра техничка поддршка, како и развивање на продажбата во овој сегмент на премиум автомобили за целосно задоволство на клиентите. Истовремено би сакал да им се заблагодарам и на Wallis Automotive Europe, официјалниот застапник на возилата на Jaguar и Land Rover за Адриатик регионот, за искажаната довербаи соработката со нашата компанија.“ - изјави генералниот директор на Аутомобили Гроуп г. Кочо Бураку. Jaguar и Land Rover се чисто британски возила. Нивниот зачеток е комплетно независен, но од 2008 овие два бренда се споени во еден, како една компанија, Jaguar & Land Rover, под покровителско ...
сите 2 | | | веќе видена

Ferrari за имотните сопственици кои учествуваат во Ferrari Challenge серијата претстави нов модел 488 Challenge, кој воедно е и најсилниот и најбрзиот Challenge модел некогаш прикажан... Почитувајќи ја досегашната традиција, Ferrari овие денови официјално ја претстави и таканаречената Challenge верзија на својот нов модел 488, наменета за привилигирани сопственици кои се натпреваруваат во рамките на Ferrari Challenge тркачката серија. Официјалното деби Ferrari 488 Challenge го имаше на завршната тркачка свеченост, популарното финале, кој оваа година се одржува на познатата стаза Дајтона во САД. Автомобилот го придвижува 3,9 литарски V8 турбо мотор, кој според зборовите на луѓето од Ferrari, го прави Challenge најсилниот модел досега, иако цифрата за силата на агрегатот не е јавно декларирана (488 GTB има моќност од 660 коњски сили). Истовремено, ова е и првиот Challenge модел придвижуван од турбо мотор. Секако, имајќи во предвид дека 488 Challenge е подготвен за тркачките настапи, Ferrari ги скрати ...
сите 3 | | | веќе видена

Следната генерација доаѓа во 2018 година, комплетно променета после десет години... Актуелниот модел Citroen C5 на пазарот е речиси десет години, така што не не чуди најавата на компанијата дека интезивно работи на новиот модел кој на пазарот би требало да пристигне во 2018 година. Од компанијата најавија дека новиот модел првенствено ќе биде инсприран од футуристичкиот концепт Cxperience, хибриден концепт кој ќе биде представен во иднина. Од техничките детали на автомобилот се уште не се објавени никакви информации, освен дека ќе биде изграден на модифицирана верзија PSA EMP2 платформа, која ќе подржува и хибридни, но и целосно електрични погони.
| | веќе видена

Моделот SL65 ќе добие 6.0 литарски V12 twin-turbo мотор со моќност од 600 коњски сили... Идната генерација на Mercedes-benz SL нема да има само две седишта. За да се разликува од AMG GT кабриолетот, SL ќе има четири седишта кога Mercedes го претстави моделот GT малку кој веруваше и во кабриолет верзија на спортскиот автомобил баш од причина да тој модел не се поклопува со моделот SL. Сепак, неколку месеци подоцна, кабриолетот пристигна на пазарот. Пред дизајнерските и инжинерите на Mercedes, сега стои предизвик за редизајн на SL моделот од идната генерација, која би требало да привлече поинакви купувачи. Новиот SL модел сигурно ќе порасне во димензии поади дополнителните две седишта, а се појавија и информации дека може да биде понуден и со погон на сите четири тркала, но поверојатно е дека моделот ќе го задржи погон на задните тркала. Во салоните, овој модел ќе се појави во 2020 година, а најсилната верзија SL65 ќе добие 6.0 литарски V12 twin-turbo мотор со моќност од 600 коњски сили.
сите 5 | | | веќе видена

Непознатата марка, нема продажни и сервисни мрежи, што значи потенцијална канибализација... Во средината на годината Škoda ги патнетираше имињата Superb, Yeti и Octavia во САД, што веднаш покрена лавина шпекулации за доаѓањето на тие модели на новиот пазар, преку големите бари, каде што потона понудата на Volkswagen. Меѓутоа, доколку и постоеја такви идеи, сега се комплетно отфрлени од идните планови на компанијата. Донесена е одлука по која Volkswagen сепак нема да ја пласира Škoda на пазарот во Соединетите Американски држави. Според зборовите на членовите на управата, главната причина за откажувањето биле моделите кои морале да бидат прилагодени за американски пазар, а исто така компанијата не поседува ниту сервисни ниту продажни мрежи, со што тој бренд во Соединетите Америакнски држави е целосно непознат.
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот концерн мораше да плати рекордни 32 милиони долари... Последиците на ‘dieselgate’ VW концернот ќе ги чувствува уште, но никој не се надеваше дека тоа ќе трае толку многу долго. Властите во Јужна Кореја го казнија Volkswagen со 32 милиони долари поради лажно огласување. Тоа е рекордната парична казна за тој престап во историјата на Кореа. VW своите автомобили ги огласувал дека се навистина еколошки одговорни и прифатливи, но моторите всушност произведувале недозволена количина на штетни материи. Јужнокорејските власти истражуваат и пет актуелни и поранешни високопозионирани VW вработени, на кои им се заканува затворска казна и до две години. Јужна Кореја веќе го казни Volkswagen со 16 милиони долари поради фалсификување на податоците околу штетните емисии на издувни гасови.
| | веќе видена

Самоуправувачкиот електричен концепт е наменет за сите урбани ситуации... Швајцарските дизајнери се собрани во компанијата Rinspeed ги претставија новите детали за концептот Oasis. Станува збор за идејно решение на мал, самоуправувачки градски автомобил, придвижува од целосно електричен погон. Сите тркала на автомобилот можат да се ротираат, така што автомобилот има голема можност за маневрирање во градски услови. Самоуправувачкиот концепт повлекува со себе идеја и патниците во текот на возењето да мора максимално да се релаксираат, а тоа во прилог оди на фактот да во внатрешноста е посадена и мала зелена градина.
| | веќе видена

Овој автомобил од 0 до 100 километри на час ќе забрзува за помалку од пет секунди, а максималната брзина на овој автомобил ќе изнесува 290 километри на час... И Maserati влегува во тркка на СУВ автомобили со високи перформанси. Челниците на италијанската марка сериозно загризаа за силната верзија на Levante. Тоа сите го прават, па зошто да не и они. Под хаубата, инжинерите планираат да сместат 3.8 литарски V8 мотор од Quattroporte GTS моделот. Во седан верзијата тој мотор развива 523 коњски сили и 710 Nm вртежен момент, што би требало да биде доволно и за моделот Levante, кој исто така би можел да добие суфикс GTS. Најсилната верзија на Maserati СУВ модел, моментално е Levante S. На овој автомобил за забрзување од 0 до 100 километри на час, потребни му се 5,2 секунди, а најголемата брзина му изнесува 264 километри. Levante GTS од 0 до 100 километри на час, би требало да забрзува за нешто помалку од 5 часа, а максималната брзина на овој автомобили би требало да изнесува 290 километри на час.
сите 9 | | | веќе видена

Британскиот СУВ автомобил ќе добие купе верзија со продолжено меѓуоскино растојание... Челниците на компанијата Bentley ќе го прошират семејството на СУВ Bentayga моделот. Во план е купе изведба, верзија со продолжено меѓуоскино растојание, но и Bentayga со високи перформанси, која ќе се угледа на Continental GT Speed и GT3-R. Не треба да се заборави и plug-in хибридната верзија која што се очекува во 2018 година. Benayga Speed во лимитирана верзија на пазарот би требало да стигне до крајот на 2018 или почетокот на 2019, но тој проект се уште чека зелено светло. Доколку проектот добие зелено светло, Bentayga Speed ќе биде голема конкуренција на Range Rover SVR.
| | веќе видена

Поелегантна, поголема и пониска од претходникот, а пристигнува следната година... Opel и официјално ги претстави деталите за новиот модел, којго напаѓа главниот конкурент VW Passat. Новиот модел е засноват на концептот Monza, кој е претставен во 2013 година, а во однос на старата Insignia, овој модел изгуби дури 175 килограми, што е голем успех поготово доколку се земе дека е поголем од својот претходник. Меѓуоскиното растојание е зголемено за 9,2 сантиметри, од што најмногу ќе профитираат патниците на задните седишта. За дополнително да добие на елеганција, новата Insignia Grand Sport е за 1,1 сантиметри пониска од претходникот, што резултира со одличен коефициент на отпор на воздухот кој изнесува само 0,26. Се уште не се официјално објавени податоците за моторите, но се претпоставува дека новиот модел ќе доаѓа со бензински 1.5 литарски мотор кој ќе развива 163 коњски сили или (121 kW), со 250 Nm вртежен момент, кој ќе биде спарен со 6-степенски автоматски менувач. Посилната верзија ќе има 2.0 литарски ...
сите 3 | | | веќе видена

Серијата ќе се нарекува Active, а сите модели ќе имаат поголемо растојание од тлото, ќе добијат кровни носачи како и пластични додатоци... Ford во идните години своите најпопуларни автомобили ќе ги воведе во водите на кросоверите. Утре е претставувањето на Ford Fiesta од седмата генерација, а таа наскоро ќе биде и прв модел со додаток Active во името. Поточно, станува збор за нејзина кросовер верзија. Растојанието од тлото е зголемено, има кровни носачи и пластични додатоци околу тркалата. Германците со Active серија одговараат на побарувачката на купувачите. Новиот тренд-дизајн го популаризираше Audi со моделот A6 All Road, а потоа и останатите автомобилски производители ги представија своите верзиии како VW Passat Alltruck, Skoda Octavia Scout и Opel Insignia Tourer. После најмалиот Ford модел, доаѓаат и Focus и Mondeo.
| | веќе видена

next