BMW сака оваа година од Mercedes да ја врати круната најпродаван премиум автомобилски производител на светот, но поради еден од добавувачите, можеби веќе ја изгубил трката... Bosch навреме не испорачал доволно број цевки за управувачкиот систем поради што е прекинато или намалена производството на моделите од Серија 1, 2, 3 и 4 во фабриките во Германија, Кина и Јужна Африка. BMW поради ова од Bosch бара компензација бидејќи произведуваат помал број автомобили со што изгубиле огромна заработка. Компанијата од Минхен поготово е разочарана поради тоа што заостануваат во трката со Mercedes.
сите 13 | | | веќе видена

Поради неисправните воздушни перничиња досега загинаа 16 лица... Веќе неколку години, бројот на жртви на Takata се зголемува, токму поради нивната немарност или неспособност. Поради неисправни воздушни перничиња јапонската компанија ширум светот, е виновна за 16 загинати лица, и повеќе од 150 повредени. Takata поради силните повлекувања и оштети, како и казни од неколку десетици милијарди долари, во понеделникот прогласи банкрот. За жал, постојат индиции, дека бројни автомобилистички производители знаеле за проблемите со воздушните перничиња на Takata, но сеедно ги вградувале во своите возила. Но, таа приказна се уште се истражува.
| | веќе видена

Вкупната оценка на првиот SUV во историјата на брендот, со апсолутна превласт во категоријата за заштита на возрасни патници со секаква става.... Ова важно признание го потврдува особеното внимание на Alfa Romeo за аспектите поврзани со заштитата на сите учесници во сообраќајот и надмоќ на платформата од која произлегуваат Stelvio и Giulia. Alfa Romeo Stelvio ги доби престижните пет ѕвездички Euro NCAP со резултат од 97% за заштита на возрасните патници, извонреден резултат, имајќи го предвид строгиот систем на оценување воведен во 2016. Внатрешноста на првиот SUV во историјата на Alfa Romeo остана стабилна на тестот при директен судар: заштитени се сите критични предели на телото и на екстремитетите на совозачот и на извршениот тест за удар во тврда бариера. Тестовите на предните седишта и на потпирачите за глава покажаа заштита од скршеници на телото во случај на удар одзади. Инаку, Alfa Romeo Stelvio во сериска опрема располага со систем за автономно кочење во итен случај. Тестовите на функционалност при ...
сите 6 | | | веќе видена

На 24 јуни брендот го прослави својот роденден и беа организирани многубројни манифестации во Историскиот музеј во Арезе во текот на целиот викенд... Почнувајќи од 23 јуни, вкупно 60 сопственици на Alfa Romeo 4C беа дел од посетата на производната линија во Модена и ден на пистата во Варано де Мелегари. Тимот од Портело во Монца го претстави проектот “Formula Alfa”, а автодромот во Валелунга беше домаќин на средбата на Клубот Алфа РОмео на историски автомобили. На 23 јуни, со извонредно интересни манифестации Alfa Romeo го прослави 107-иот роденден. Најпрвин во Модена 60 сопственици на Alfa Romeo 4C, имаа можност да ја посетат фабриката во Модена и да го почувствуваат вкусот на иднината, емоциите на писта на автодромот во Варано де Мелегари: вистинско дводелно нуркање во светот на најспортската Alfa Romeo. Исто така Историскиот музеј во Арезе – ги отвори вратите за сите љубители кои посакаа, да можат заедно да го прослават 107-иот роденден на брендот Alfa Romeo, со серија специјални настани. Тоа не беше ...
сите 6 | | | веќе видена

Светски познатиот бренд за производство на алати Milwaukee Electric Tool Corp., деновиве е во Скопје, на презентација на продажната програма. ... Еуроимпекс, како генерален увозник на Milwaukee, е домаќин. Scania камионот, кој наликува на еден вид трансформер, е распакуван во дворот на Еуроимпекс, па секој заинтересиран има можност на лице место да види голем дел од продажната програма на Milwaukee. Еуроимпекс во своето 27 годишно работно искуство, бележи раст развој и успешно стопанисување во различни области вклучувајќи ги сите брендови кои ги застапува. Работењето на компанијата е фокусирано кон сите брендови подеднакво: Total масла, Valvoline масла, Banner акумулатори, 4 брендови на алати (Bahco, Irimo, Millwaukee и AEG), професионален тјунинг на возила со CSS, Alientech, Ragazzon и Vogtland, Ловиштето Ниџе, Јапонскиот бренд Toyo Tires, а Peugeot брендот покрај Македонија, го застапува и во Србија, Црна Гора, Косово и Албанија. „ Во текот на годините, како компанија развиваме стабилни деловни односи како ...
сите 2 | | | веќе видена

Раст на продажбата од речиси 100%... McLaren објави дека претходната година продал дури 3,286 возила, што претставува огромно зголемување, бидејќи продал дури 1654 возила повеќе отколку во 2015 година. Паралелно со растот на продажбата, растеше и профитот, кој се зголеми за неверојатни 70%. Најмногу возила се продадени во САД, каде што се испорачани 1139 примероци од оваа марка, што претставува раст од неверојатни 106%. Во Европа компанијата продала 996 возила, додека помалку неочекувано потфрли Кина, каде што се продадени само 228 примероци. McLaren со тоа ја продолжи одличната низа, која веќе четврта година по ред завршува во плус.
сите 25 | | | веќе видена

Екипата од Инголштад е уверена дека огромните вложувања, сепак ќе и се исплатат... Атомобилите на Audi со високи перформанси повеќе нема исклучиво да бидат во понудата со погон на сите четири тркала. Шефот Стефан Винклман откри дека идните RS модели на купувачите ќе им бидат понудени и со заден погон. Ќе биде интересно како купувачите на Audi ќе реагираат на оваа одлука, но сепак има и добра вест, а тоа дека RS моделите ќе продолжат да се продаваат со погон на сите четири тркала. Секако, Audi ќе мора да развива нови платформи за автомобилите со заден погон, но од Audi се уверени дека ќе се исплатат нивните вложувања во овој план.
сите 6 | | | веќе видена

Набилдана ѕверка со 592 коњски сили, која од 0 до 100 километри на час, ќе забрзува за 3,3 секунди... Веќе некое време се разговара за набилдан Jaguar, кој би требало да се појави во понудата. Изгледа дека на чекањето му дојде крај, бидејќи компаниајта ги објави спецификациите за моделот Jaguar XE SV Project 8, позади која стои дивизијата на компанијата задолжена за посебни модели. Овој автомобил е придвижуван од 5.0 литарски V8 мотор со моќност од 592 коњски сили, што значи дека станува збор за најсилниот продукциски Jaguar модел кој можел да се регистрира некогаш. Освен што е фризиран, новиот модел доби и бројни детали, така што каросеријата е олеснета поради користењето на елементи со јаглеродни влакна, а за одличниот изглед и доброто лежење на патот, ќе се погрижат 20-инчните тркала со тркачки пневматици. Овој модел од 0 до 100 километри на час, би требало да забрзува за 3,3 секунди, при што истиот ќе може да постигне максимална брзина од 350 километри на час. Овој автомобил својата премиера ќе ја има на ...
сите 9 | | | веќе видена

Levante во 2017 година ќе биде продаден во дури 25.000 примероци... Во 2016 година, Maserati Levante, првиот кросовер на италијанскиот производител на луксузни автомобили, беше вториот најпродаван модел на компанијата, веднаш после Ghibli. Оваа година е далеку поуспешен, и сега се најде на тронот, а се очекува до крајот на 2017 година, да биде испорачан во дури 25.000 примероци. Во Maserati сериозно размислуваат за производство на нов кросовер. И речиси сме сигурни дека ќе добијат зелено светло бидејќи пазарот на кросовери и SUV модели непрекинато расте. А доколку новиот кросовер биде успешен како и Levante, тогаш Maserati на крајот на секоја година, ќе брои сериозни пари.
сите 4 | | | веќе видена

Наскоро секој втор продаден Porsche автомобил ќе биде електричен... Револуцијата започна со моделот Mission E 2019 година. Вистинските љубители на Porsche во последно време минуваат низ тежок период. Прво, нивната омилена спортска марка претстави SUV модел (кој благо речено ги спаси од банкрот), а сега наголемо се разговара дека новиот проект Mission E, целосно електричниот модел ќе го види светлото на денот во 2019 година. Porsche наголемо смета на електричниот погон во иднина, бидејќи веќе првата година, проценија да Mission E моделот ќе донесе 10% од вкупната продажба, а веќе во 2023 година, што и не е толку далеку, секој втор продаден автомобил на компаниајта, ќе биде со целосно електричен погон.
сите 7 | | | веќе видена

Добија зголемување на платите и бонуси... Работниците во фабриката во Словенија на Volkswagen, продолжија со работна откако со упраата е постигнат договор за зголемување на платите. Со ова е прекинат шестдневниот штрајк, а колку Volkswagen значи за економијата во Словенија, најдобро говори фактот да станува збор за најголемиот приватен работодавач во земјата. Работниците можат да бидат задоволни, бидејќи добија зголемување на платите од 4,7% од овој месец, а потоа дополнителни 4,7% од следната година, како и нови 4,1% септември следната година. Исто така, ќе добиваат и бонус од 500 евра. Volkswagen вработува околу 13.000 луѓе во Словенија, а таму дневно се произведуваат околу 1.000 автомобили.
сите 3 | | | веќе видена

Вистински топ-ган... Атмосферскиот 5.2 литарски FSI V10 мотор овозможува забрзување од 0 до 100 километри на час за 3,3 секунди и максимална брзина од 328 километри на час. Од Инголштад пристигнува ултимативен Audi R8 Spyder, најбрзиот кабриолет со четири споени круга, има димензии 4426х1940х1240 милиметри, а е придвижуван од средишно поставен бензински мотор со директно вбризгување, со работна зафатнина од 5,2 литри. 5,2 литарскиот V10 мотор, кој од 5204 кубни сантиметри, со степенеста компресија 12,7:1 постигнува 610 коњски сили, при 8250 вртежи во минута. Брзината на вртежите е ограничена на 8700, а силата се пренесува на сите тркача преку quattro системот (4х4). Сето тоа е направено со паметна технологија, комбинација на челик, аломиниум и композитни материјали. Целата конструкција на подвижен кров, односно масата од 44 килограми се склопува во 20 секунди, дури и во возење при 50 километри на час. Вкупната маса на автомобилот изнесува 1695 килограми, па автоматскиот менувач 7 S tronic, со седум степени и ...
сите 6 | | | веќе видена

Односот на единицата на сила по килограм ќе биде поголем од еден спрема еден... Добро упатени извори од компанијата тврдат дека одговорот на Aston Martin на McLaren на наследникот на моделот F1 ќе биде во облик на моделот Valkrie, кој ќе располага со дури 1130 коњски сили. Станува збор за хибриден автомобил, кој својата сила ја должи на V12 моторот кој рапсолага со 1000 коњски сили, а остатокот од 130 коњски сили ќе ги добие благодарение на системот KERS кој нам ни е познат од F1. масата на возилото ќе изнесува 1030 килограми, така што односот на единицата на силата по килограм е поголема од еден спрема еден. Оваа верзија ќе може да се регистрира и да се вози во градските средини, а за на тркачка патека, Aston Martin подготвува посебен модел кој ќе биде понизок и ќе има подобра аеродинамика. Вкупно ќе бидат произведени само 150 примероци, со што би требало да биде поексклузивен од конкуренцијата (Porsche 918 - 918 примероци), LaFerrari (500 примероци) и McLaren P1 (375 примероци). Повеќе информации поврзани ...
сите 6 | | | веќе видена

Долгоочекуваното луксузно милениче доаѓа на почетокот на следната година... Најавениот Jaguar E-Pace доаѓа следната година, кога дизел верзијата ќе пристигне со 240, а бензинската со 290 коњски сили. Вториот модел од Pace семејството, Jaguar E-Pace, својата премиера ќе ја има во средината на јули оваа година, додека на пазарот ќе пристигне во почетокот на 2018 година. Според информациите кои протекоа на интернет, новиот модел ќе чини околу 35.000 евра. Овој полубрат на моделот Evoque ќе биде поевтин од било кој Range Rover, што Jaguar го смета како ветер во грб за нивната успешна продажба. Под хаубата на овој автомобил ќе се крие бензински 4-цилиндарски 2.0 литарски мотор, кој ќе биде достапен со неколку нивоа на моќност, при што најсилната верзија би требало да има околу 290 коњски сили. Од овој модел ќе биде достапна и дизел верзија, кој би требало да развива 240 коњски сили. Купувачите ќе можат да бираат помеѓу 6-степенски мануелен и автоматски менувач. После e-Pace Jaguar ќе се фрли на развој на следниот ...
сите 8 | | | веќе видена

Поради неисправните воздушни перничиња досега загинаа 16 лица... Веќе неколку години, бројот на жртви на Takata се зголемува, токму поради нивната немарност или неспособност. Поради неисправни воздушни перничиња јапонската компанија ширум светот, е виновна за 16 загинати лица, и повеќе од 150 повредени. Takata поради силните повлекувања и оштети, како и казни од неколку десетици милијарди долари, во понеделникот прогласи банкрот. За жал, постојат индиции, дека бројни автомобилистички производители знаеле за проблемите со воздушните перничиња на Takata, но сеедно ги вградувале во своите возила. Но, таа приказна се уште се истражува.
| | веќе видена

Polestar ќе произведува електрични автомобили со високи перформанси... Пред Volvo да купи 100% пакет акции во 2015 година, Polestar беше самостојна компанија, која со шведскиот автомобилски производител соработуваше на развој на возила со високи перформанси. После две години, Polestar повторно ќе биде самостоен, ќе се одвои од Volvo и ќе произведува електрични и хибридни возила. Што се однесува до првите автомобили, истите ќе се темелат на сериите 60 и 90 на Volvo, а најверојатно новите автомобили на Polestar нема да го имаат логото на Volvo.
сите 14 | | | веќе видена

И тоа, шести пат по ред... Овој штедлив и силен мотор кој придвижува еден од пет возила на Ford на европскиот пазар, повторно ја освои наградата меѓународен мотор на годината. Веќе шеста година по ред, 1,0 литарскиот EcoBoost мотор на Ford е прогласен за најдобар меѓународен мотор на годината во категоријата "Најдобар мотор во категорија до 1,0 литри зафатнина". Силниот 3-цилиндарски EcoBoost мотор е непобедлив од моментот кога излезе на пазарот во 2012 година. Судиите ја пофалија фантастичната комбинација на перформанси, ефикасност, потрошувачка на гориво и самата технологија на моторот. Така, 1,0 литарскиот мотор, севкупен победник на ова натпреварување рекордни 3 пати, досега освои 10 меѓународни награди за мотор на годината, како и награда за најдобар нов мотор. "Нашиот иновативен трицилиндарски 1,0 литарски EcoBoost мотор со турбо полнење и директно вбризгување ги менува правилата на игра и поставува нови стандарди", изјави Џо Бакај, потпретседател на оделот за развој на производството од компанијата ...
сите 8 | | | веќе видена

Новиот Roadster модел на Tesla од 0 до 100 километри ќе забрзува за помалку од две секунди... Токму ова го потврдува фактот дека ова ќе биде најбрзиот модел, бидејќи моделот S од 0 до 100 километри забрзува за 2,5 секунди. Елон Маск потврди дека Roadster моделот е дефинитивно во план на компаниајта, но исто така потврди дека овој модел моментално не е ставен во фокусот, и дека на пазарот ќе му биде понуден дури за неколку години. Според достапните гласини, од Roadster се очекува да до 100 километри на час забрзува за помалку од 2 секунди, секако, под услов да автомобилот е купен во најсилната конфигурација и да е отклучен модот за работа кој посебно се доплаќа, а кој обезбедува максимални перформанси. Со ова, тој модел би станал најбрзиот модел на компаниајта, бидејќи би ја престигнал најмоќната верзија на Model S, кој од 0 до 100 километри на час, забрзува за 2,5 секунди. Познато е дека овој Roadster модел, ќе биде темелен на архитектурата на моделот 3.
сите 11 | | | веќе видена

Автомобилите со дизелски мотори, држат само 46% од пазарот во Европа... За дизел автомобилите во Европа нема светла идина. Многу светски метрополи најавуваат воведување на забраната за приоѓање кон центарот на градот на автомобили со дизел мотори, и тоа во идните неколку години, а и аферата на Volkswagen со мамењето на еколошките тестови ги оддалечи купувачите од дизел автомобилите. На Стариот континент силно опадна продажбата на дизел автомобили, кои моментално држат 46% од вкупниот пазар. Само во Германија падот е огромен, автомобилите со дизел мотори, сочинуваат само 40% од вкупната продажба на возила. А тој пад во идните години ќе продолжи, а главното прашање е колку долго дизел автомобилите ќе бидат достапни за купувачите.
сите 5 | | | веќе видена

Основната е нова компанија, а одговорноста останува на старата... Јапонскиот гигант кој произведува автомобилски делови, а кој стана глобално познат по отповикувањата ширум светот, кој опфатија десетици милиони возила на различни производители а кои се однесуваа на неисправни воздушни перничиња. Компанијата сега изведува маневри со кои домашните тајкуни очекуваат да се спасат и да го зачуваат својот углед. Имено, само минатата година, овие неисправни делови биле одговорни за смрт на 50-тина лица ширум светот, а освен планираните тужви, компанијата очекува и дополнителни казни од милијарди долари поврзани со замена на неисправни делови. Takata реагираше веднаш, продаде поголем дел од акциите на новооснована компанија која ќе го продолжи производството, додека судските тужби и барањата за оштета, ќе и бидат препишани на старата компанија, се додека не се исцрпат средства.
сите 5 | | | веќе видена

next