SUV модел под хаубата ќе добие 2.9 литарски V6 TFSI bi-turbo мотор... На почетокот во 2018 година, AUdi ќе го претстави моделот RS Q5. Долго се шпекулираше дали тоа ќе се случи или не, но пристигна и официјалната потврда, а германските медиуми пренесоа да управата на Audi даде зелено светло. SUV моделот на Audi под хаубата ќе добие 2.9 литарски V6 TFSI bi-turbo мотор кој моментално се наоѓа во моделот RS5. Перформансите ќе бидат речиси идентични, односно, моделот RS Q5 ќе развива 450 коњски сили и 600 Nm вртежен момент, со што забрзувањето од 0 до 100 километри на час, овој SUV модел ќе го постигне за помалку од 5 секунди, додека максималната брзина на моделот ќе биде лимитирана на 250 километри на час. Според пишувањата на германските автомобилски магазини, се очекува вистински агресивен изглед, поголеми тркала, спортски седишта и тврда суспензија.
сите 9 | | | веќе видена

Suzuki е награден со наградата "Производител на автомобили на годината"... Наградата ја додели Motor Trader Magazine, кој е еден од најпознатите индустриски магазини поврзани со автомобилската индустрија, продажните центри и автомобилските дистрибутери во Обединетото Кралство. Suzuki е награден за својата силна продажна стратегија, успешната маркетинг кампања, фокусот на компактните и SUV автомобили, и блиската врска со продажните салони, високо остварените резултати, и задоволните клиенти. koli.com.mk е горд на постигнатиот успех и фантастичните резултати, креирани од нивните напори и визија.
сите 2 | | | веќе видена

Акцентот сепак ќе биде ставен на поголемиот луксуз и удобноста, отколку на високите перформанси... Genesis има големи планови, па затоа наскоро ќе следи проширување на нивната понуда, која моментално може да се пофали со само два модели, седаните G80 и G90. Премиум автомобилскиот бренд на Hyundai ќе произведува и GT модели. Тоа можеме да го заклучиме откако се дозна дека Корејците ги заштитија имињата GT60, GT70, GT80 и GT90. Информациите од Кореја велат дека GT нема да значи автомобил со високи перформанси, бидејќи компанијата акцентот ќе го стави на големиот луксуз и удобноста. Коњските сили, сепак не се во прв план. Genesis автомобилите на пазарот ќе пристигнат со GV ознака, а заштитени се имињата GV60, GV70 и GV80.
сите 7 | | | веќе видена

Дали миленикот на Volvo ќе просперира самостојно на пазарот?... Целосно електричен модел со батерија од 100 kWh? Volvo одлучи дека Polestar на пазарот ќе излезе со два спортски автомобили, кои нема да го носат името Volvo, туку името на матичната компанија. Се очекува дека барем еден модел ќе биде купе со 600 коњски сили, кои ќе биде создаден на SPA платформата. Наводно, ќе станува збор а хибрид (или целосно електричен модел) кој би требало да има батерија со капацитет од 100 kWh, што одговара на капацитетите на батериите кои Tesla ги испорачува со своите најсилни модели, Model S и Model X.
сите 11 | | | веќе видена

480.000 долари за автомобил со кои ќе рушите рекорди по песочните дини... Компанијата Zarooq од Обединетите Арапски Емирти објави дека ќе започне со производство на својот тркачки автомобил наменет за off-road услови, односно, возење по песочните дини на Блискиот Исток. Станува збор за модел кој е опремен со GM 6.2 литарски V8 мотор кој може да произведе 525 коњски сили. Интересно е што иако станува збор за off-road автомобил, има погон само на задната осовина. Исто така, овој автомобил ќе биде достапен со 5-степенски автоматски менувач. Вкупната маса на автомобилот ќе изнесува 1300 килограми, а очекуваната цена 480.000 долари. Повеќе информации за автомобилот се очекуваат наскоро.
сите 4 | | | веќе видена

Корејскиот спортист од 0 до 100 километри на час, забрзува за 6,1 секунди... Hyundai конечно го претстави својот автомобил со N ознака. На пазарот пристигна i30N, корејски одговор на Volkswagen Golf GTI. Овој автомобил ќе биде понуден во две верзии, а двете ќе бидат придвижувани од 2.0 литарски турбобензински мотор, додека за пренос на силата ќе биде задолжен 6-степенски мануелен менувач. Основниот модел развива 250 коњски сили, а од 0 до 100 километри на час, забрзува за 6,4 секунди, "Performance Package" испалува 271 коњска сила, а спринтот од 0 до 100 километри на час, го забрзува за 6,1 секунда. Од Hyundai велат дека i30N не е произведен да биде најбрз компакт на пазарот, туку да биде секојдневен спортски автомобил. Освен по агресивните браници и задниот спојлер, i30N од стандардниот модел се разликува и по тоа што е спуштен за четири милиметри.
сите 7 | | | веќе видена

Од 2019 година ќе бидат достапни моделите 01 и 02, 03 ќе следи веднаш после нив... Новиот играч во автомобилската индустрија, шведско-кинеската компанија Lync&Co, најави дека интезивно ќе работи на проширувањето на своето портфолио, така што после претставениот модел 01, кој ќе биде SUV и моделот 03 кој ќе биде седан, планира и модел 02, кој ќе биде кросовер. Поради тоа што понудата моментално е достапна само за Кина, целокупното портфолио треба да биде понудено и во Европа од 2019 година. Поради фактот што моделот 03 е претставен во облик на концепт на саемот за автомобили во Шангај, тој на пазарот ќе пристигне последен. Се очекува дека Lynk ќе донесе и нов концепт за сопственост на автомобилот и негово споделување.
сите 11 | | | веќе видена

Моделот ќе пристигне во 2021 година, а ќе чини најмалку 300.000 евра... Ќе се случи невозможното, Ferrari потклекна на барањата на пазарот и ќе се посвети на развојот и производството на SUV моделот. Ferrari е бастион на спортските автомобили и суперавтомобилите, а со влегувањето во SUV, односно кросовер сегментот, сигурно ќе изгуби дел од својата привлечност и ексклузивност. Сергио Марчионе, шефот на Ferrari, со години одбиваше било какви инсинуации да Ferrari би можел да има SUV модел, но сето тоа падна во вода. Lamborghini наскоро ќе пристигне на пазарот со својот SUV модел, Urus, а Ferrari не сака да гледа како нивниот најголем ривал, просперира и профитира од тоа. Италијаните својот прв SUV ќе го развиваат паралелно со наследникот на моделот GTC4, а истиот би требало да се вика F16X. На пазарот ќе пристигне во 2021 година, а ќе чини најмалку 300.000 евра. Изминатата година Ferrari продаде 8000 автомобили, но со доаѓањето на SUV моделот, тој број за неколку години речиси двојно ќе се зголеми, проценуваат ...
сите 13 | | | веќе видена

Под лимот ќе се вградува 3.0 литарски V8 мотор и електромотор... Електричната и хибридна револуција во автомобилската индустрија е во полн ек, а за тоа се свесни и во Bentley. Стандардниот мотор со внатрешно согорување за 10-тина години воопшто нема да биде во понудата, па сите производители сериозно се фокусираат на нивната алтернатива. Дел од таа приказна е и Bentley Bentayga PHEV, односно луксузен SUV со plug-in хибриден погонски склоп. Овој модел на пазарот се оечкува да пристигне во 2018 година, а ќе биде придвижуван од 3.0 литарски V8 мотор како и електромотор. Од Bentley се уверени дека Bentayga со plug-in хибриден погонски склоп ќе биде еден од најпродаваните модели од нивната понуда.
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата од Штутгард во првите чест месеци продаде 1.14 милиони автомобили, додека компанијата од Баварија 1.03 милиони... Во 2016 година, Mercedes му ја одзеде круната на BMW во категоријата најпродавани премиум автомобили, а покрај тоа што Баварците најавуваа враќање на тронот, тоа во 2017 година веројатно нема да се случи. Поточно, Mercedes го зголеми своето водство. Во првите шест месеци оваа година, испорача 1.14 милиони возила, 14% повеќе во споредба со истиот период минатата година. BMW оствари раст од 5,2% и испорача 1,03 милиони возила. На трето место се најде Audi со 908.950 продадени автомобили.
сите 13 | | | веќе видена

Моделот ќе се темели на Zoe e sport концептот со 460 коњски сили, кој беше претставен во Женева во март... Гласините да Renault ќе го произведе моделот Zoe RS, кои за прв пат се слушнаа пред некој месец, изгледа се вистинити. Французите веќе конструирале прототип на темелот Zoe e sport концептот кој беше претставен во март на саемот за автомобили во Женева. Концептот развива 460 коњски сили, но сериски, Zoe RS веројатно нема да биде толку моќен. Меѓутоа, сепак треба да се причека да проектот добие зелено светло. И тоа сигурно ќе се случи во идните две години, односно пред 2020 година. Од Renault велат дека развојот на батериите отиде толку далеку, што автомобилите како Zoe RS станаа возможни за изработка.
сите 13 | | | веќе видена

Опасното фризирање резултираше со 360 коњски сили, што овозможува спринт од 0 до 100 километри за 4,7 секунди, додека максималната брзина на автомобилот изнесува 265 километри на час... Доколку нашата полиција размисли за набавка на ваков автомобил, со механика на Golf R, тоа е за нив вистинскиот избор. Се работи за комапктен караван, кој има доволно функционален простор а е придвижуван од турбобензински мотор со директно вбризгување, максимална сила од 300 коњски сили и вртежен момент од 380 Nm со што автомобилот од 0 до 100 километри забрзува за 4,8 секунди, а максималната брзина изнесува 250 километри на час. Но, тоа сепак не е доволно, се појави и JE Design верзија, која со спортска доработка му дава целосно нов сјај на автомобилот. Подвозјето на автомобилот е намалено за 20 па се до 45 милиметри, а доби и нови пвнематици. Најважните промени кај автомобилот се под хаубата - автомобилот доби повеќе коњски сили и повисок вртежен момент, а максималната брзина се покачи за 15 километри на час.
сите 6 | | | веќе видена

Моделот официјално ќе биде претставен овој месец, а на пазарот ќе пристигне следната година... Volkswagen со големи чекори ита кон новите решенија, кои би требало да ја оддалечат компанијата од Dieselgate скандалот. Во автомобилите се вградуваат честични филтери за да се задоволат регулативите поврзани со емисиите на штетни гасови, а најавен е и хибриден модел со големина на Golf, кој би требало да има хибриден 48-волтен систем. Поради тоа што идентитетот на тој автомобил се уште не е откриен, очигледно е дека ќе станува збор за моделот T-Roc, кој ќе биде изработен на модуларната MQB платформа. Оваа платформа е веќе испробана, првиот пат е користена за новиот A3 модел на Audi во 2012 година, а од тогаш на неа се изградени бројни модели на Skoda, Seat и Volkswagen. Новиот модел ќе биде официјално претставен кон крајот на месецот, а на пазарот се очекува следната година.
сите 6 | | | веќе видена

Порачани се преку 700.000 примероци од овој модел... Првите автомобили од типот Tesla Model 3 се изработени и подготвени за возење, изјави првиот човек на Тесла, Елон Маск. Маск сподели фотографија од автомобилот, првиот модел наменет за масовно производство. Примерокот на Model 3 кој можете да го видите подоле му припаѓа на Маск, кој напиша: "Производствениот примерок 3 на Model 3 е зработен и поминува низ финалните тестови. Фотографиите пристигнуваат наскоро." Купувачите кои го резервираа првиот примерок на Model 3, тврди Маск, се откажал се со цел истиот да може да го добие челникот на компанијата. Ира Ехренпреис го имал правото на првиот автомобил од овој модел бидејќи го платил истиот во целост. Тој се откажал од тоа право поради 46-тиот роденден на Елон Маск. Околу 30 примероци на Model 3 на купувачите ќе им бидат доставени до 28 јули. Од Tesla изјавија дека во август ќе произведат уште 1500 автомобили, а до крајот на септември ќе произведуваат по 20 илјади примероци месечно. Маск минатата година го ...
сите 18 | | | веќе видена

Четвртата генерација ќе пристигне со поголеми димензии... Octavia се покажа како полн погодок за Škoda, односно за компанијата, Volkswagen. Неодамна од производните траки пристигне автомобилот чиј реден број беше 6.000.000 (шест милиони), а интересот на пазарот за овој модел не стивнува. Четвртата по ред генерација се очекува со посебно внимание, а судејќи според информациите, официјално ќе биде претставена во 2020 година, а на пазарот се очекува една година подоцна. Новата Octavia би требало да нарасне по сите основи, така што треба да пристигне со поголеми димензии. Овој автомобил се очекува да биде подолга од 4,7 метри, а исто така ќе има и багажен простор од 630 литри. Во четвртата генерација на моделот ќе се вградат нови напредни самоуправувачки технологии кои ќе дебитираат на новиот Golf, во 2019 година.
сите 7 | | | веќе видена

Нов изгледа, дигитална плоча со инструменти, лесен и неверојатно брз... Иако освежениот модел од седмата генерација на Golf на пазарот е само неколку месеци, веќе наголемо се расправа и за нова, осма генерација. Судејќи според шпекулациите, новиот модел ќе ја следи еволуцијата на флексибилната MQB платформа и ќе изгуби најмалку 70 килограми, а во дизајнерска смисла би требало да биде нешто поатрактивен, бидејќи наводно ќе има понизок преден крај, остри линии на предните светла, при што на задната страна, како кај моделот Aerton, натписот сега ќе биде сместен централно. Капацитетот на багажниот простор би требало да нарасне на 400 литри. Дури и основниот модел ќе има дигитална плоча со инструменти. Golf GT ќе има пак 250 коњски сили, а моделот R би требало да располага со 350 коњски сили.
сите 7 | | | веќе видена

За време на 18-тата Меѓународна Награда за Мотор на Годината што се одржа во Штутгарт, меѓународното жири на новинари ја додели наградата "Мотор на Годината за 2017" на турбо-бензинскиот мотор PureTech 1.2 литри со 3 цилиндри во категорија од 1 литар до 1.4 литри... Индустриски и комерцијален успех Трета година по ред, наградата "Мотор на Годината за 2017" го потврдува комерцијалниот успех на овој успешен бензински мотор, достапен со 110 и 130 КС (PureTech 110 S&S и PureTech 130 S&S). Факти: • Со повеќе од 850.000 веќе произведени единици во индустриските капацитети на производствената локација Française de Mécanique во Дуврин (Франција) и во Xiang Yang (Кина) од нејзиното лансирање во 2014 година, овој мотор, исто така, ќе се произведува во фабриката Тремери (Франција) на крајот на 2017 година, со цел да се одговори на зголемувањето на побарувачката и двојно да го зголеми капацитетот за производство на овој мотор во Франција. Годишното производство ќе надмине 1 милион единици до 2019 година. • PureTech ...
сите 6 | | | веќе видена

Volkswagen објави уште неколку нови детали поврзани со моделот Karoq, кои официјално е претставен пред недела дена, а кој ќе го замени популарниот модел Yeti... Деталите се првенствено поврзани со внатрешноста на автомобилот. По отворањето на вратите, сопственикот ќе го дочека светлечкото име на моделот, кое ќе биде проектирано на подот на автомобилот. Оваа вест поттикна бројни коментари, кои се воглавно негативни, бидејќи купувачите на Škodа по природа не сакаат додатоци од овој тип, туку сакаат конкретни можности за сумата која ја плаќаат за автомобилот. Измена ќе добие и плочата со инструменти, која во зависност од опциите на автомобилот може да биде и целосно дигитална, за разлика од својот предходник, моделот Yeti.
сите 13 | | | веќе видена

Компанијата не сака да препродавачите заработуваат на нивните автомобили... Челниците на Porsche донесоа финална одлука да некои купувачи бесрамно заработуваат на нивните автомобили. Некои модели на Porsche на "second-hand" пазарот вредат повеќе отколку кога ќе излезат од фабриката, па некои постојани клиенти добро живеат од препродажба. Токму поради овој факт, Porsche сака да стави крај на ова, бидејќи не им се допаѓа таквото искористување на нивниот бренд, квалитетот на автомобилот како и имиџот. -Нема да дозволуваме да луѓето ги купуваат нашите автомобили и потоа да ги препродаваат се со цел да заработуваат пари. Тоа не е нашата намера. Не произведуваме лимитирана серија на некои модели за да можеме да им ја подигнеме вредноста, изјави Андреас Преунингер, шеф на GT одделот. Од Porsche велат дека на пазарот ќе се следи кои од нивните купувачи го продава својот автомобил, а потоа истото лице ќе биде ставен на црна листа. -Ние продаваме многу автомобили, поготово не од оние лимитираните. Ги познаваме нашите ...
сите 9 | | | веќе видена

Францускиот обвинител ќе бара казна од најмалку 20 милијарди евра за Германскиот гигант... Volkswagen поради манипулацијата на еколошките тестови во Америка е казнет со 2,8 милијарди долари, а досега Германците аферата "dieselgate" ги чинеше и повеќе од 20 милијарди долари. Тоа пак, не е крај. Французите го обвинија гигантот Volkswagen да во нивната државап родавајќи расипани дизел автомобил, заработил неверојатни 22,7 милијарди евра. Французите тврдат да германскиот автомобилски производител заштедил 1,52 милијарди евра така што не вградувал технологија, која би ги задоволила еколошките прописи. Парискиот обвинител, како што известуваат француските медиуми, ќе бара казна за Volkswagen од најмалку 20 милијарди евра.
сите 24 | | | веќе видена

next